وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی
اسرار-باریستا-ها

روش قهرمانی تِتسو کاسویا در مسابقات جهانی دم آوری قهوه ۲۰۱۶

باریستا ” تِتسو کاسویا ” از ژاپن با یک روش افتخار آمیز و درعین حال جدید و نوآورانه ، قهرمان مسابقات جهانی قهوه دمی سال ۲۰۱۶  شد . اما چیزی که در اجرایش جالب بود ، این نکته بود که ریختن آب بر روی قهوه سریع بود و طوری انجام می شد که آب داخل v60  قبل از شروع مرحله بعدی اضافه کردن آب ، کاملا در ظرف سرور قرار می گرفت .این روش جدید به باریستا تتسو اجازه داد تا با توجه به اینکه درجه آسیاب قهوه ها کاملا درشت بود ، عصاره گیری خیلی بالایی از قهوه هایش داشته باشد .

باریستا تِتسو در مسابقات دم آوری قهوه سال ۲۰۱۶ از قهوه ساز V60 و نسبت قهوه به آب ۱:۱۵ ( ۲۰ گرم قهوه و ۳۰۰ میلی لیتر آب ) و روش دم آوری قهوه پنج مرحله ای استفاده نمود.

باریستا تتسو در این باره می گوید : ” در دو هفته اخیر به همین روش قهوه را دم آوری میکردم و همچنین تعداد قابل توجهی فنجان قهوه دم کردم . اما چیزی که باعث شد به یک سطح بالاتر ارتقا پیدا کنم این بود که متوجه شدم با استفاده از این روش ، توانایی این را خواهم داشت که براحتی مراحل دم آوری قهوه را جدا کنم ! “

باریستا " تِتسو کاسویا " از ژاپن با یک روش افتخار آمیز و درعین حال جدید و نوآورانه ، قهرمان مسابقات جهانی قهوه دمی سال 2016 شد .

باریستا ” تِتسو کاسویا ” از ژاپن با یک روش افتخار آمیز و درعین حال جدید و نوآورانه ، قهرمان مسابقات جهانی قهوه دمی سال ۲۰۱۶ شد .

چرا روش دم آوری قهوه باریستا تتسو ارزشمند است ؟

 • عصاره گیری قهوه ؛ روندی شگفت انگیز است ! هر ذره آسیاب شده قهوه از هزاران ماده حل شدنی تشکیل شده است و همه آنها تا حدودی متفاوت از یکدیگر در آّب حل می شوند ؛ و در آخر ؛ هریک از آنها به تنهایی عطر و طعم نهایی نوشیدنی قهوه را تحت تاثیر قرار می دهد ! در نیجه تقسیم کردن مراحل دم آوری قهوه به شما اجازه می دهد تا حس و دید برتری نسبت به اجزاء و عناصر قهوه ( عناصر عطری طعمی ) که زودتر از قهوه استخراج می شوند و عناصری که بعدتر خود را در نوشیدنی قهوه نمایان می سازند ، داشته باشید .
 • هر قهوه ای طعمی متمایز دارد ! با استفاده از این روش هنگامی که برای اولین بار قهوه جدیدی را دم آوری میکنید ، به نکات ظریف آن قهوه کاملا پی می برید و هنگامی که این اطلاعات را در اختیار داشته باشید ، خواهید توانست بر اساس طعم و عطری که می خواهید برجسته سازید و یا به حداقل برسانید ، دستورالعمل دم آوری قهوه خود را تنظیم نمایید .
 • پرورش حس چشایی! هیچ راهی بهتر از این که خودتان را مقید به توجه نمودن به اینکه در حال چشیدن چه چیزی هستید ، وجود ندارد . با این روش در هر مرحله قهوه را بچشید و اجازه دهید تفاوت طعم و عطرها رااز هم تشخیص دهید و اجازه دهید این تفاوت ها در مغز شما کاملا تحلیل شود. انواع قهوه از خواستگاه های مختلف را بصورت همزمان دم آوری کنید و تشخیص دهید که در کدام یک از ۵ مرحله چشیدن ؛ بهترین عطر و طعم استخراج می گردد. بدین وسیله می توانید قدرت تشخیص حس چشایی خود را بخوبی تقویت نمایید.

روش پنج مرحله ای دم آوری قهوه باریستا تِتسو :

 • یک قهوه ساز V60 و ۵ عدد فنجان قهوه یکسان و ترازوی تایمردار بردارید
 • در زیر فنجان ها از ۱ تا ۵ شماره گذاری کنید
 • آب فیلتر شده را تا دمای ۱۹۸ فارنهایت یا ۹۲.۳ سلسیوس حرارت دهید
 • فیلتر کاغذی را در قهوه سازV60 قرار دهید و روی فیلتر آب ریخته و شستشو دهید
 • ۲۰ گرم دانه قهوه را با درجه متوسط آسیاب نمایید
 • قهوه آسیاب شده را در قهوه ساز V60 ریخته و به آرامی آن را مسطح نمایید
 • یک فنجان در زیر قهوه سازV60 قرار دهید
 • تایمر را بکار انداخته و ۵۰ گرم آب را بصورت مدور در ۵ ثانیه بر روی پودر قهوه بریزید
 • هنگامی که تمام آب به داخل فنجان قهوه منتقل شد ، فنجان ۱ را با فنجان قهوه شماره ۲ جابجا نموده و ترازو را مجدد با وزن خالص تنظیم کنید ( ترازو را صفر کنید )
 • در ثانیه ۴۵ تایمر ترازو ؛ مقدار ۷۰ گرم آب را بصورت مدور و در ۵ ثانیه بر روی پودر قهوه بریزید
 • هنگامی که تمام آب به داخل فنجان منتقل شد ، فنجان ۲ را با فنجان قهوه شماره۳ جابجا نموده و ترازو را مجدد با وزن خالص تنظیم کنید ( ترازو را صفر کنید )
 • در زمان ۱:۳۰ دقیقه تایمر ترازو؛ مقدار ۶۰ گرم آب را بصورت مدور و در ۵ ثانیه بر روی پودر قهوه بریزید
 • هنگامی که تمامی آب به داخل فنجان ریخته شد ، فنجان قهوه شماره۴ را جابجا نموده و ترازو را مجدد با وزن خالص تنظیم کنید
 • در زمان ۲:۱۵ دقیقه تایمر ترازو؛ مقدار ۶۰ گرم آب را بصورت مدور و در ۵ ثانیه بر روی پودر قهوه بریزید
 • هنگامی که تمامی آب به داخل فنجان ریخته شد ، فنجان قهوه شماره ۵ را جابجا نموده و ترازو را مجدد با وزن خالص تنظیم کنید
 • در زمان ۳:۰۰ دقیقه تایمر ترازو؛ مقدار ۶۰ گرم آب را بصورت مدور و در ۵ ثانیه بر روی پودر قهوه بریزید
 • در زمان ۳:۳۰ دقیقه تایمر قهوه ساز V60 را بردارید.

 

چرا روش دم آوری قهوه باریستا تتسو ارزشمند است ؟

چرا روش دم آوری قهوه باریستا تتسو ارزشمند است ؟

پس از اینکه متوجه شدید که در هر مرحله چه اتفاقی افتاده است ، می توانید دو مرحله را با هم ادغام کنید و نتیجه را بچشید .به همین ترتیب مراحل را با یکدیگر ادغام کنید تا کاملا متوجه شوید که چه تفاوت هایی با یک دم آوری کامل دارد .

 در تمرین بعد مقدار ریختن آب را تغییر دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد .

 در تمرین بعدی ؛ درجه آسیاب شدن دانه قهوه را تغییر دهید و ببینید چه تاثیری در هر مرحله می گذارد .

در تمرین بعد ؛ دمای آب را تغییر دهید و تفاوت ها را درک کنید.

در مرحله بعد ؛ تعداد  دفعات ریختن آب بر روی قهوه را تغییر دهید و تاثیر آن را در هر مرحله امتحان کنید. بدین ترتیب درک کاملی از تمام فاکتورهای تاثیر گذار بر روی فرآیند دم آوری قهوه بدست خواهید آورد که برایتان کاملا تازگی خواهد داشت .

همانطور که می بینید ، باریستا تِتسو فقط یک روش و متد دم آوری قهوه را به شما پیشنهاد نمی دهد ، بلکه یک ابزار آموزشی قدرتمند را به شما معرفی کرده است . پس بیایید به همراه تِتسو از این راهکار جدید استفاده کنیم تا ببینیم چه چیزهایی کشف خواهیم کرد !

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی