وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی
مسابقات جهانی دم آوری قهوه

اسرار باریستا ها در مسابقات قهوه

مسابقات جهانی دم آوری قهوه به منظور برجسته ساختن هنر دم آوری قهوه فیلتری بصورت دستی و ترویج دم آوری دستی قهوه و تعالی خدمت رسانی هر ساله در ابعاد جهانی برگزار می گردد. در این مسابقات قهرمانی ؛ رقابت کنندگان ۳ نوشیدنی مجزا برای هیئت داوران که متشکل از سه نفر هستند ، تهیه و سرو می نمایند .

مسابقات دم آوری قهوه متشکل از دو دور است : دور اول و دور فینال نهایی ! که در دور اول از بین تمامی رقابت کنندگان ۶ نفر برتر به دور نهایی راه پیدا می کنند و با همدیگر به رقابت می پردازند .

در دور اول ( مقدماتی ) شرکت کنندگان ؛ در دو مرحله رقابت خود را کامل میکنند ؛ یک مرحله سرویس اجباری و یک مرحله سرویس آزاد (اختیاری) . در مرحله سرویس اجباری ، رقابت کنندگان موظف به تهیه و سرو ۳ نوشیدنی قهوه از دانه های قهوه تهیه شده توسط هیئت مسابقات می باشند و در این مرحله داوران فقط به ارزیابی حسی نوشیدنی ها پرداخته و امتیاز می دهند . در مرحله سرویس آزاد ، رقابت کنندگان می توانند تجهیزات دم آوری قهوه و هر دان قهوه ای را که مایلند ؛ انتخاب و استفاده کنند ؛ همچنین می بایست در این مرحله آماده سازی نوشیدنی قهوه همراه با ارائه شفاهی رقات کننده باشد .

دور نهایی ( فینال ) شش رقابت کننده مرحله اول که بالاترین امتیازات را کسب کرده اند وارد مرحله نهایی که فقط شامل ارائه سرویس آزاد می باشد، شده و به رقابت می پردازند و سرانجام یک نفر از این رقابت کنندگان نام قهرمان مسابقات جهانی دم آوری قهوه را از آن خود می نماید .

در مسابقات دم آوری قهوه Brewers cup برخلاف مسابقات باریستا Barista championship موانع زیادی وجود ندارد زیرا شما تماما درباره قهوه ای که ارائه می دهید ؛ قضاوت می شوید … یعنی داوری درباره ارزیابی حسی قهوه شما و نحوه ارائه و توصیف قهوه ای که دم آوری و سرو نموده اید ! اما در مسابقات باریستا رعایت استانداردهای فنی مراحل آماده سازی قهوه و ارائه قهوه ای خوب و نحوه اجرای شرکت کننده تماما مورد بررسی و قضاوت قرار می گیرد .

بصورت کلی آماده شدن برای شرکت در مسابقات قهوه دمی ، مانند تلاش برای تهیه و سرو یک فنجان قهوه تمام عیار می باشد. در این مورد نکات و ریزه کاری هایی درمورد چونگی آماده سازی قهوه وجود دارد که ذکر آنها برای علاقه مندان به شرکت در مسابقات دم آوری قهوه می تواند مفید واقع شود

 • در مسابقات قهوه دمی هیچ قانونی وجود ندارد ، و تنها موظف هستید در زمان تعیین شده قهوه تان را ارائه دهید. و اولین نکته اینست که هر قانونی از قهوه را از ذهن خود دور کنید ؛ دومین نکته اینست که تنها یک راه برای دم نمودن یک فنجان قهوه خوب ، وجود ندارد . نکته مهم درک ما از آنچه که بر طعم و عطر قهوه تاثیر میگذارد ، است . هر نوع قهوه ای بنا به روشی که برای دم کردن بر روی آن اعمال می شود ، بصورت متفاوتی واکنش از خود نشان میدهد و بنا به روش های مختلف ، خروجی های مختلفی می توانیم داشته باشیم . شاید شما همیشه ۳۰ ثانیه برای مرحله شکوفه Blooming قهوه تان اختصاص می دهید ، اما اگر قهوه ای ۱ دقیقه در این مرحله بماند چه اتفاقی می افتد ؟؟ یا اینکه شما برای مسابقات معمولا از قهوه ای که ۱۵ روز از روست خود گذشته است استفاده می کنید ، اگر از قهوه ای که ۳۰ روز از روست خود گذشته است استفاده کنید ، چه اتفاقی می افتد ؟ برای اینکار بهتر است که قهوه تان را هر روز ارزیابی و کاپ Cupping کنید و قهوه ای که در بهترین روز از روست خود قرار دارد را یاقته و برای مسابقات از آن استفاده نمایید . بیرون رفتن از قراردادهای دم کردن قهوه ، نه فقط به شما کمک می کند که پتانسیل های موجود در قهوه تان را پیدا کنید ، بلکه به شما کمک میکند که پارامترهای خاصی که بر روی قهوه تان تاثیرگذار است را درک نمایید … پس می توانید پارامترهای دم آوری قهوه تان را دستکاری نمایید.
 • مسابقات باریستا Barista championship

                               مسابقات باریستا Barista championship

 • قهوه تان را با هر نوع قهوه ساز دمی و به هر روشی ، امتحان نمایید . روش اغلب رقابت کنندگان قهوه دمی ، انتخاب یکی از قهوه هایی است که آزمون چشایی Cupping را بر روی آنها انجام داده اند و سپس پیدا کردن قهوه ساز دمی مناسب برای آن قهوه است که بتواند عطر و طعم خاص آن قهوه را که در آزمون چشایی بدست آمده را بخوبی برجسته و نمایان سازد . مسئله دیگر اینست که هر قهوه ساز دمی ای ، همان عطر و طعمی که از آزمون چشایی Cupping بدست آورده اید را نمایان نمی سازد و ممکن است بعضی از پارامترهای خاص آن قهوه را حذف نماید.بطور مثال هنگامی که آنالیز عطری طعمی را بر روی قهوه ای انجام داده اید ، ممکن است متوجه طعم اسیدیته شدید میوه های گرمسیری به همراه بدنه ای قوی و قابل لمس شده باشید ولی هنگامی که از این قهوه ، در قهوه ساز دمی مورد علاقه تان استفاده می کنید ، می بینید که طعم اسیدی قهوه تان بسیار برجسته تر شده است ؛ اما بدنه خوب قهوه ، کاملا از بین رفته است ! در نتیجه پیداکردن چیزی که شما در آزمون چشایی cupping آن قهوه بدست آورده اید در اینجا بسیار سخت و خسته کننده می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که قهوه خود را با قهوه سازهای دمی مختلف امتحان کنید و سپس بهترین آنها را انتخاب کنید . خب بهترین قهوه ساز دمی شما کدام است ؟ جواب قهوه ساز دمی ای که بتواند خصیصه های عطری طعمی قهوه ای را که امتحان و آزمون چشایی نموده اید را به بهترین نحو برجسته و پر رنگ سازد!
 • قهوه تان را با هر نوع قهوه ساز دمی و به هر روشی ، امتحان نمایید

                                             قهوه تان را با هر نوع قهوه ساز دمی و به هر روشی ، امتحان نمایید

   

  نظرخواهی کنید ! مسابقات قهوه دمی چیزی فراتر از سایر مسابقات است ، پس از افرادی که با آنها کار میکنید یا همکاران یا مشتریان و یا کسانی که به کارتان اهمیت می دهند ، بخواهید که قهوه انتخابی تان را امتحان کنند و اگر قهوه تان ایرادی دارد و یا طعمی بد و ناواضح در آن وجود دارد به شما یادآور شوند ، ممکن است از نظر آنها خوشتان نیاید ! اما این امر سبب خواهد شد که بتوانید براحتی ارزیابی کنید که چه تغییراتی می توانید بدهید که قهوه تان ایرادی نداشته باشد. بدلیل اینکه در مسابقات قهوه دمی ، تمرکز بر روی دم کردن یک نوع قهوه است و شما دائما دارید یک نوع قهوه را بارها بارها می چشید ؛ در نتیجه براحتی امکان دارد یک فاکتور را از قلم بیاندازید. این امر ممکن است بعد از چشیدن همان قهوه به ده ها روش مختلف باشد که شما در توجه به اینکه انتهای طعم قهوه شما گس یا خشک شده است ، کندتر شده اید و حساسیت چشایی تان کمتر شده است . در نتیجه از بیرون هم به بازخوردها توجه کنید.

 • ویژگی های طعمی ، کلید موفقیت است

  ویژگی های طعمی ، کلید موفقیت است

  ویژگی های طعمی ، کلید موفقیت است . همواره بخاطر داشته باشید که مسابقات قهوه دمی ، فقط یک مسابقه برای اینکه چه کسی بهترین قهوه را دم آوری میکند نیست! بلکه چه کسی بهترین درک را از قهوه ای که دم و سرو نموده است را دارد ، می باشد . اگر شما نتوانید قهوه تان را برای داورها بخوبی توصیف کنید ، در نتیجه آنها نمی دانند که شما برای بدست آوردن طعم قهوه ای که ارائه می دهید، دقیقا همان کاری که می گویید را انجام داده اید یا خیر ! یا به بیان دیگر آنها نمی توانند بفهمند که آیا شما دقیقا می دانید که با قهوه تان چکار کرده اید تا این طعم خاص را بدست آورده اید !  خصوصیات طعمی قهوه ، ستون فقرات مسابقات قهوه دمی است ؛ ارائه طعم و مزه دقیق و واضح همیشه نسبت به حدس های متعدد شما ، ارجح تر است ! خب برای بهتر شدن درک ویژگی های عطری طعمی ، غذاهای جدید , میوه های مختلف ، شکلات ها ، آجیل و غلات و شیرینی های مختلف را امتحان کنید و باز هم امتحان کنید و یک واژگان واقعی از طعم و عطرهایی که می توانید از آنها استخراج کنید را بسازید ! و یادتان باشد که توصیفتان مشخص و دقیق باشد ! مثلا هنگامی که یک آناناس را مزه می کنید ، ببینید آیا شیرینی آن زیاد و یا اسیدیته بالا دارد ؟ آیا متعادل است و یا در عطر و طعم شدت دارد ؟ تمامی این مقایسه ها ، به شما کمک فوق العاده ای برای توصیف قهوه تان خواهد کرد ! تمامی این کارها راهی برای قوی تر شدن ارزیابی و درک شما از قهوه است تا بتوانید در مسابقات بهتر عمل کنید !

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی