وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی

آیس کافی و کلد برو چیستند؟ نکاتی در ارتباط با آیس کافی و کلد برو

زمان مطالعه: ۶ دقیقه|

قهوه تهیه شده به روش کلد برو، نوشیدنی است که بیشتر مناسب برای روزهای گرم سال و همچنین مناسب برای تمام افرادی می باشد که مایلند نوشیدنی قهوه خود را سرد بنوشند. البته قهوه ای که به این روش و توسط دستگاه های کلد برو تهیه می گردد به نسبت دارای میزان اسیدینه پایین تریی نیز می باشد. که این امر می تواند برای افرادی که بسیار تمایل به مصرف قهوه دارند و  به دلیل نگرانی از مسائل گوارشی و اسیدی بودن قهوه ،بسیار کم از این نوشیدنی استفاده می کنند، می تواند بسیار سودمند واقع شود

  • به طور معمول قهوه ای که از روش کلد برو تهیه می گردد بسیار زمان بر می باشد.

باید در نظر داشت که در روش کلد برو تهیه قهوه به نسبت دو روش دم قهوه در حالت عادی ( با حرارت بالا) و  آیس کافی (که ابتدا از آب جوش استفاده می شود تا قهوه استخراج گردد و سپس یخ به آن افزوده می شود) زمان بر است چون در حالت کلد برو از آب معمولا در درجه حرارت ۲۵-۳۰ بهره گرفته می شود و چون نحوه استخراج/دم  قهوه بسیار شبیه به روشهای دریپر می باشد و قهوه به صورت قطره ای خارج می گردد و اب مورد استفاده نیز دارای درجه حرارت پایین می باشد ، در نتیجه با در نظر گرفتن تمامی این موارد می توان درک بهتری داشت که چرا استفاده از روش کلد برو برای تهیه قهوه بسیار زمان بر می باشد.

بهتر است بدانید بسته به نوع دستگاه مورد استفاده و میزان تهیه قهوه در روش کلد برو  امکان دارد تهیه قهوه از ۲تا حتی ۲۴ ساعت طول بکشد.

تهیه کلد برو معمولا بسیار زمان بر طولانی می باشد

 

 

  • با استفاده از کلد برو می توان قهوه ای با کافیین بالا تهیه نمود:

در واقع به دلیل آنکه در روش کلد برو برای تهیه قهوه ، آسیاب قهوه موجود در مخزن به طور کامل در معرض آب قرار می گیرد یا به اصطلاح در آب شناور می گردد و خود این امر دلیل اصلی است مبنی بر استخراج بخش بیشتری از کافیین موجود در قهوه . همچنان  اگر قهوه دوستان دقت کرده باشند متوجه خواهند شد که در بیشتر روشهای دم قهوه (شامل  روش دریپری  تلخی و غلظت قهوه افزایش می یابد چون قهوه آسیاب شده در این روش ها بیشتر در معرض آب با حرارت بالا قرار می گیرد و مدت زمان دم قهوه نیز طولانی می باشد.

  •  
    کلد برو و کافئین

                                                                         کلد برو و کافئین

  • فنجان قهوه تهیه شده از روش کلد برو کمی شیرین تر از مابقی قهوه های تهیه شده می باشد:

دلیل این امر آن می باشد که آب سرد توانایی استخراج تمام و کامل مواد محلول در قهوه را ندارد، که ممکن است بخشی از این مواد محلول شامل آروما(عطر/رایحه) و روغن طبیعی موجود در دان قهوه و برخی از املاح معدنی( که باعث تلخی ذاتی دان قهوه می باشند)، باشد. در نهایت پس از خروج قهوه از دستگاه کلد برو و نوشیدن آن متوجه خواهید شد که قهوه تهیه شده کمی ملایمتر و شیرین تر از قهوه های تهیه شده به روشهای رایج می باشد.

به همین دلیل شیرینی نسبی قهوه استخراج شده از روش کلد برو می توان پس از تهیه، به آن کمی خامه و یا کف شیر اضافه نمود و با کف شیر همزده شده مصرف نمود .

cold-brew

cold-brew

  • استفاده از دان قهوه هایی با زمان روست طولانی مدت نیز در روش کلد برو مشکلی به وجود نمی آورد:

معمولا شنیده شده که قهوه روست شده پس از گذشت ۱۴ -۲۰ روز بخش بزرگی از رایح و طعم  واقعی خود را در اثر قرار گیری در معرض هوای باز از دست می دهد، اما در روش کلد برو، به دلیل آنکه بخش بیشتری از املاح محلول در آب موجود در دان های قهوه در هنگام استفاده از دستگاه کلد برو جدا نمی شوند در نتیجه حتی دان هایی با روست بیش از ۲-۳ هفته نیز آنچنان مشکلی در طعم و رایحه در نوشیدنی نهایی به دست آمده به وجود نخواهد آورد. در واقع شما آنچنان تفاوت بسیار بزرگ و قابل چشم گیری در هنگام نوشیدن قهوه متوجه نخواهید شد و همچنان نوشیدنی شما پر از کافیین خواهد بود.

کلد برو و نوع روست قهوه

نگاهی به فروش و استفاده از کلد برو در جهان

پس از گذشت سالها از معرفی روش و دستگاه کلد برو این روش و نحوه تهیه قهوه امروزه در بین قهوه دوستان آمریکا و اروپا جایگاهی بسیار ویژه پیدا کرده است. در واقع در روزهای گرم سال و حتی در دیگر روز­های سال نوشیدنی هایی که بر پایه قهوه کلد برو تهیه مشوند بسیار پر طرفدار شده است، و چون از طرفی قهوه تهیه شده به روش کلد برو به دلیل آنکه میزان اسیدیته پایین تری را نیز نسبت به سایر قهوه دارا می باشد، البته روش های تهیه به وسیله کلد برو امروزه در کافی شاپ های آمریکای شمالی بسیار متفاوت می باشد به طور مثال در این نواحی بیشتر از مخلوط شیر پر چرب به همراه قهوه کلد برو استفاده می شود.

پس از محبوبیت فراگیر این نوع از نوشیدنی در مناطق جنوبی و مرکزی آمریکا آن را به همراه بستنی و شیرین کننده های رایج در آن نواحی استفاده می کنند  به طور مثال در نیو اورلان پس از تهیه قهوه کلد برو آن را با شیر مخلوط کرده و به همراه سیروپ (طعم دهنده) کاسنی آن را عطری و شیرین کرده و سرو می کنند. نوع بسیار پرطرفدار از این نوع از نوشیدنی­های قهوه که به صورت سرد مصرف می شود را می تواند به انواع بسیار گوناگون و متنوع از فارپه ها اشاره کرد که حتی با تکه هایی از میوه، به همراه تزیینی از سس و یا تاپینگ شکلات کارامل و یا وانیل نیز به مصرف می رسد. همچنان که هیچ رسپی ویژه و خاصی برای نحوه سرو و مصرف قهوه کلد برو در آمریکای شمالی و اروپا وجود ندارد و بیشتر سلیقه ای و ذائقه ای می باشد در دیگر نقاط جهان نیز بنا به ذائقه مردم آن نواحی سرو می شود.

به طور مثال می توان به دو کشور جنوب شرق آسیا اشاره کرد، تایلند ویتنام، در این دو کشور نحوه استفاده از دستگاه های کلد برو متفاوت می باشد به طور مثال در بخش فیلتر از نوعی فیلتر پارچه ای استفاده می شود، که بخشی از روغن طبیعی قهوه گرفته می شود  و سپس به مصرف می رسد. نقطه مشترک مابین این دو کشور در مصرف کلد برو استفاده از کف شیر بسیار غلیظ و همچنین طعم دهنده ها و سیروپ های شیرین بومی می باشد در واقع آیس کافی و کلد برو مصرفی در این کشور ها به غلیظی بسیار بالا مشهور است. همچنین در خود قاره پهناور آسیا می توان به کشور هندوستان اشاره کرد که انواع آیس کافی و کلد برو بسیار محبوب و پر طرفدار می باشد. به طور مثال در هند به همراه قهوه دمی رایج است که از تکه های یخ خرد شده و خامه زده شده استفاده می شود که به تمامی این مواد مقداری شکر نیز افزوده می شود . در واقع نوشیدنی نهایی بسیار شبیه به فراپه ای می باشد که در آمریکا و یا اروپا مصرف می گردد.

در پایان می توان به این نکته اشاره کرد که مصرف و سرو کلد برو و آیس کافی و همچنین تنوع و گوناگونی دستگاه هایی که به منظور تهیه این نوع از قهوه استفاده می شود نیز روز به روز گسترده تر و متنوع تر می شود، و امروزه بیشتر کافی شاپ ها به این نکته پی برده اند که به منظور افزایش مشتریان خود و همچنین تنوع در فهرست/منو نوشیدنی های خود لازم است که از دستگاه های در هر دو نوع الکتریکی (به منظور تهیه قهوه بستنی) و دستی را ، برای کافی شاپ خود تهیه نمایند تا احتمالا با گذشت زمان با کاهش مشتری و به دنبال آن کاهش درآمد مواجه نشوند.

 

تهیه و تنظیم مطلب : از تاده ظهرابی

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی