چگونه در 2 دقیقه با اِروپِرِس کُلد برو درست کنید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
چگونه در 2 دقیقه با اِروپِرِس کُلد برو درست کنید

چگونه در 2 دقیقه با اِروپِرِس کُلد برو درست کنید

اروپرس به خاطر انعطاف پذیری و راحتی استفاده از آن، یک نماد قهوه اسپشالتی است. درست کردن یک فنجان قهوه بد با آن مشکل است اما همچنین آزمون و خطا و خلق دستوراالعمل خود نیز آسان است.

با این حال، تا کنون از این دستگاه عمدتا برای قهوه داغ استفاده شده است. این روند زمانی که aeropress inc دستورالعمل خود برای قهوه اروپرس کُلد برو را اعلام کردند (که به شکل تعجب آوری زمان دم کشیدن آن تنها دو دقیقه است) تغییر کرد.

برای پی بردن به چگونگی درست کردن کلد برو با اروپرس و برخی از فوت و فن های مربوط به عصاره گیری و طعم بهتر، من با خالق این دستگاه دم کننده، آلن ادلر گفتگو کردم. در ادامه چیزی که آموختم؛ آورده شده است.

اِروپرس، کامل به همراه همزن و فیلترها
اِروپرس، کامل به همراه همزن و فیلترها

قهوه اروپرس کلد برو تنها در 2 دقیقه

با نگاه به اکثر دستورالعمل های مربوط به قهوه کلد برو، بدون توجه به دستگاه دم کننده، شما با زمان دم کشیدن 12، 24 ساعت یا بیشتر مواجه می شوید. دم کردن سنتی قهوه شامل گرما می شود (دلیل خوبی برای این مسئله وجود دارد): این گرما است که واکنش های شیمیایی را سرعت می بخشد و امکان استخراج ترکیبات مربوط به طعم و رایحه قهوه در نوشیدنی را فراهم می کند. برای جبران دماهای سردتر، بیشتر دستورالعمل ها خواهان زمان دم کشیدن طولانی تر می شوند.

همچنین شایان ذکر است که کلد برو دارای شهرت شیرین تر و ملایم تر بودن نسبت به قهوه داغ دم کشیده است. دلیل این مسئله آن است که برخی از ترکیبات شیمیایی نمی توانند در دماهای سردتر عصاره گیری شوند. با این حال، با زمان یا فاکتور برانگیختن دیگری می توانید همچنان نوشیدنی خوشمزه (و طراوت بخش) داشته باشید.

این موضوع زمان دم کشیدن کوتاه اروپرس را قابل توجه می سازد. آلن به من می گوید “من انتظار داشتم تا به تدریج زمان دم کشیدن را افزایش دهم تا نوشیدنی به شکل رضایت بخشی غنی باشد.

بنابراین با زمان استانداردمان آغاز کردم و به شکل لذت بخشی تعجب کردن که نتیجه رضایت بخش بود، گرچه در حدود 10 درصد از نوشیدنی گرم ضعیف تر بود. افراد اندکی می توانند چنین تفاوت کوچکی را بچشند. اما راه آسان برای ترمیم این تفاوت کوچک استفاده از 10 درصد قهوه بیشتر است. میزان استاندارد برابر است با یک قاشق پر یا در حدود 16 گرم برای 8 اونس سرو کردن. بنابراین در حدود 17.5 گرم این تفاوت را جبران می کند.

بیشتر بخوانید
Post Format Video

“اما مدیر عمومی ما، الکس تنانت توصیه می کند که به جای استفاده از قهوه بیشتر زمان هم زدن را افزایش دهیم. ما زمان استاندارد 10 و ثانیه و 1، 2 و 3 دقیقه را امتحان کردیم. 1 دقیقه کافی بود. ورای 1 دقیقه، تفاوت اندکی وجود داشت”.

به عبارت دیگر، هم زدن شدید عصاره گیری را افزایش می داد و به زمان دم کردن سریع تر منجر می شد (برای زمانی که آب و هوا گرم است و می خواهید نوشیدنی خنکی داشته باشید). اما اجازه دهید نگاهی دقیق تر به چگونگی آماده سازی آن بیاندازیم.

درک عصاره گیری قهوه و دیگر مفاهیم کلیدی دم آوری قهوه

این مطلب را نیز بخوانید

آماده سازی خانگی قهوه یکی از چیزهای شگفت انگیز در مورد قهوه است. اگر در خانه قهوه می‌‌نوشید، حداقل مقداری ‌‌کار، مثل آسیاب کردن دانه‌ها و یا ریختن آب داغ را انجام می‌‌دهید.

 

قهوه کلد برو که در اروپرس آماده شده است
قهوه کلد برو که در اروپرس آماده شده است

چگونه در اروپرس خود، کلد برو درست کنیم

اروپرس به سادگی خود شهرت دارد. دایره های هم مرکز و ریختن های متعدد را فراموش کنید، تنها قهوه و آب را اضافه می کنید، تکان می دهید و پرس می کنید. خوشبختانه، درست کردن نوشیدنی نیز به همین ترتیب سر راست است (گرچه با امکان آزمون و خطا فراوان در حالی که دستورالعمل ایده ال خود را پیدا می کنید).

  1. اروپرس خود را راه بیاندازید

چه شیوه سنتی را ترجیح بدهید یا شیوه معکوس را، اولیدن قدم در یک کلد برو خوب، آماده سازی اروپرس است. باید کار را با اطمینان از تمیز و خشک بودن آن آغاز کنید.

سپس، اروپرس را راه انداخته و فیلتر را در درپوش قرار دهید. خیس کردن فیلتر با آب گرم زمانی که در جای خود قرار دارد فکر خوبی است. این کار به چسبندگی آن به درپوش و همچنین کاهش هرگونه طعم کاغذی کمک می کند. برخی از افراد دوست دارند تا با دو تایی کردن فیلتر یا استفاده از فیلترهای فلزی، آزمون و خطا انجام دهند. فیلترهای فلزی امکان عبور روغن بیشتر را فراهم می کنند، بافت بهتری را بوجود می آورند و همچنین به هدر رفت کمتری منجر می شوند. از سوی دیگر، فیلترهای کاغذی با نگه داشتن تمامی روغن ها، نوشیدنی تمیزتر و سبک تری را بوجود می آورند.

فیلترهای مختلف اروپرس
فیلترهای مختلف اروپرس
  1. قهوه خود را آماده کنید و آن را به محفظه اضافه کنید

زیبایی اروپرس در تطبیق پذیری آن نهفته است. شما می توانید از آن در طیف گسترده ای از قهوه ها استفاده کنید و با اندازه آسیاب، زمان دم کشیدن، نسبت دم کشیدن و غیره آزمو و خطاهایی را انجام دهید. همانطور که آلن می گوید “اروپرس با هرگونه قهوه ای خوب کار می کند. محبوب ترین برشته، برشته ملایم است که به باور من بهترین طعم را دارد اما شما خود می توانید تصمیم بگیرید که چه طعمی را دوست دارید”.

بیشتر بخوانید
طریقه دم کردن قهوه ترک

او می افزاید “من هم اکنون برشته ملایم ییرگاچف را می نوشم. بیش از آن اغلب از گواتمالا استفاده می کردم”.

با وجود انعطاف پذیری اروپرس، دستورالعمل هایی وجود دارند که باید دنبال شوند. دستورالعمل کلد برو یک قهوه آسیاب شده ریز را می طلبد. زمان دم کردن قهوه، هر چه آسیاب ریزتر باشد، رایحه و طعم قهوه سریع تر استخراج می شود. قهوه های آسیاب شده درشت برای دستورالعمل هایی با زمان دم کشیدن طولانی تر مناسب هستند.

حتی در هنگام دم کردن با آب داغ، آلن تصویه می کند که مراقب اندازه بیش از حد درشت قهوه آسیاب شده باشیم چون پیش از اینکه پرس را آغاز کنید، به چکیدن بیشتر منجر می شود. “اگر چکیدن در حین هم زدن بیش از 3 mm باشد، امکان دارد که بخواهید از قهوه آسیاب شده ریزتر یا اندکی بیشتر قهوه استفاده کنید. مقدار زیاد چکیدن قدرت نوشیدنی را کاهش می دهد. برخی از مردم در مورد مقادیر اندک نیز نگران هستند اما من در این مورد پژوهش کرده ام و به این نتیجه رسیده ام که مقدار کمتر از 3 mm هیچ کاهش قابل تشخیصی بر روی قدرت قهوه نخواهد داشت”.

دُز یکی از متغیرهای دیگر است که باید در نظر داشته باشید. آلن به من می گوید که مقدار استاندار، “16 گرم برای 8 اونس است”. اگر قصد آزمون و خطا را دارید، با این دز کار را آغاز کنید و به آرامی آن را تغییر دهید تا زمانی که مطلوب ترین دستورالعمل مورد نظر خود را پیدا کنید. همانطور که آلن در این کلاس ها می گوید، شما باید “چیزهای را آزمایش کنید که حتی انتظار ندارید موفق باشند”. این شیوه کشف چیزهای جدید است.

افزودن قهوه تازه آسیاب شده به اروپرس
افزودن قهوه تازه آسیاب شده به اروپرس
  1. افزودن آب

بر اساس دستورالعمل رسمی اروپرس، یک قهوه استاندارد اروپرس باید با آب 80 درجه سانتی گراد (175 درجه فارنهایت) دم شود. سپس شما باید قهوه آسیاب شده و آب را به در حدود 10 دقیقه پیش از پرس کردن تکان دهید.

برای کلد برو، باید آب شیر یا آبی با دمای اتاق را به نشانه دو اضافه کنید (که با محاسبات من در حدود 130 گرم آب است). برخی از مردم همچنین تصمیم می گیرند تا از آب فیلتر شده استفاده کنند چون مواد معنی مشخصی که معمولا در آب یافت می شوند می توانند عصاره گیری را تسریع یا کُند کنند.

بیشتر بخوانید
آیس کافی و کلد برو چیستند؟ نکاتی در ارتباط با آیس کافی و کلد برو

قهوه کُلد برو : راهنمای نهایی تهیه قهوه کلد برو

این مطلب را نیز بخوانید

اگر می خواهید به روز و همسو با چیزی که مشتری ها می خواهند به نظر بیایید قهوه کُلد برو در حال تبدیل شدن به یک باید است. شاید به این خاطر باشد که این نوشیدنی جنبه جدیدی از قهوه را نشان می دهد که به طور روزافزونی پیروان بیشتری را جذب می کند

این مقدار آب باید برای درست کردن کنستانتره قهوه که پایه کلد برو شما خواهد بود کافی باشد. آلن به من می گوید “پرس کردن کنستانتره و سپس افزودن آب قهوه ای نرم تر را بدست می دهد تا اینکه تمامی آب را به قهوه آسیاب شده اضافه کنیم”.

زمانی که آب را اضافه کردید، یک دقیقه آن را تکان دهید. وسوسه نشوید که از این مرحله عبور کنید یا در غیر اینصورت نوشیدنی ضعیفی خواهید داشت.

تکان دادن قهوه دم کشیده      
تکان دادن قهوه دم کشیده
  1. پرس

آلن توصیه می کند که “پرس کردن آرام، سریع ترین پرس است”. او توضیح می دهد که پرس کردن محکم می تواند ذرات قهوه را به صورت یک مانع فشرده کند و کار شما را سخت تر کند. اگر احساس مقاومت بیش از حدی کردید و پرس کردن سخت شد، به مدت 10 ثانیه صبر کنید.

زمانی که پرس کردن را تمام کردید، می توانید قهوه آسیاب شده را از اروپرس خود برداشته و دستگاه را تمیز کنید.

پرس کردن اروپرس برای درست کردن کنستانتره کلد برو
پرس کردن اروپرس برای درست کردن کنستانتره کلد برو
  1. افزودن آب بیشتر

حالا که کنستانتره قهوه خود را دارید، می توانید با افزودن آب سرد یا یخی برای درست کردن 8 اونس فنجان (237 میلی لیتر) قهوه به کار خود ادامه دهید. آلن به من می گوید که اگر دسترسی به آب خنک یا یخچال ندارید آبی با دمای اتاق نیز خوب خواهد بود. مجددا بهتر است که از آب فیلتر شده استفاده کنید.

سرو کردن کلد برو اروپرس با یخ
سرو کردن کلد برو اروپرس با یخ

در یک روز گرم، چیزهای اندکی مانند یک کلد برو برایتان طراوت بخش هستند. با این دستورالعمل اروپرس، شما می توانید از زمان 24 ساعت برای دم کشیدن اجتناب کرده و در زمانی کمتر که برای جوش آمدن کتری برقی نیاز است قهوه خود را بنوشید. تنها به خاطر داشته باشید که از قهوه آسیاب شده ریز استفاده کرد و آن را پیش از پرس کردن تکان دهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)