استفاده از قارچ کش برای درمان زَنگ برگ قهوه

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)

استفاده از قارچ کش برای درمان زَنگ برگ قهوه

زنگ برگ قهوه , به صورت بالقوه یک قارچ مخرب است که تمامی محصولات قهوه در سراسر جهان به غیر از هاوایی را تحت تاثیر قرار داده است. بدلیل آسان بودن پخش شدن اش، یک آلودگی می تواند به سرعت تمامی مزرعه را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین در صورت مشاهده تکه های زرد شناخته شده اش یا هاگ غباری آن بر روی گیاهان قهوه خود باید چه بکنید؟ برای پی بردن به این مسئله به خواندن ادامه دهید.

درختان قهوه در یک مزرعه واقع در السالوادور
درختان قهوه در یک مزرعه واقع در السالوادور

قارچ کش هایی با پایه مس

زنگ برگ قهوه به راحتی از طریق باد، باران و تماس انسانی منتقل می شود. ابزار و تجهیزات نیز می توانند هاگ های کوچک را به گیاهان جدید منتقل کنند. پیشنهاد می شود برای برخورد با قارچ ها از شیوه های پیشگیری استفاده کنیم ولی قابل درک است که حتی با این تکنیک ها نیز امکان دارد با گسترش سریع آلودگی رو به رو باشید.

قارچ کش سیستمیک و با پایه مس ترکیبی و جایگزین برای موثرترین درمان پیشنهاد می شود. از قارچ کش هایی با پایه مس معمولا زمانی استفاده می شوند که میزان اندکی آلودگی وجود دارد و قارچ کش های سیستمیک برای شیوع گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

اما در صورت مدیریت نشدن، سطح مس می تواند در خاک به میزانی افزایش پیدا کند که برای قهوه و سایر محصولات سمی باشد. به این دلیل، بهترین مورد استفاده از قارچ کش هایی با پایه مس زمانی است که آلودگی آنقدر بزرگ باشد تا استفاده از آن را توجیه کند. زمان استفاده از قارچ کش ها به تصمیم هرکدام از تولید کنندگان باز می گردد. آلوارو گایتان (مدیر سابق آسیب شناسی گیاهی Cenivafe) به من می گوید که بسیاری از کشاورزان زمانی که آلودگی در حدود ۱۰ درصد از محصولاتشان را فرا گرفته است از قارچ کش استفاده می کنند.

آلوارو گایتان از مزرعه ای در کلمبیا بازدید می کند
آلوارو گایتان از مزرعه ای در کلمبیا بازدید می کند

درباره بیماری ها و آفت های قهوه چه می دانید؟

قهوه شناسی : راهنمای آفت ها و بیماری های معمول قهوه

 آفت و بیماری می تواند محصول قهوه را از بین ببرد. مدیریت بد شیوع آفت یا بیماری به معنای تنگنای مالی یا حتی ضرر است. اما آیا می دانید کدام بیماری یا آفت بزرگترین تهدید هستند؟ و چگونه باید آنها را شناسایی کنید؟

آلوارو می گوید “بسیاری از کشاورزان کوچک ترجیح می دهند تا پیش از خرج کردن پول صبر کنند و ببینند که آیا بیماری مزرعه را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر. با این حال، در مورد زنگ شما باید به صورت پیشگیرانه عمل کنید (و نه واکنشی) و زمانی که کشاورز متوجه شد که آلودگی بسیار زیاد است، معمولا بسیار دیر شده و حتی بهترین قارچ کش موجود نیز کارآمد نخواهد بود.

هزینه قارچ کش نیز یکی از فاکتورهای دخیل در تصمیم گیری درمان محصول است. آلوارو می گوید “هزینه قارچ کش می تواند از ۱۰۰ دلار تا ۴۰۰ دلار به ازای هر کتار در سال متغیر باشد. این هزینه به محصول مورد استفاده شما، شیوه به کارگیری و تعداد دفعاتی که باید وارد زمین شوید تا آن را استفاده کنید بستگی دارد.

بر روی گیاهان قهوه قارچ کش هایی با پایه مس پاشیده شده است
بر روی گیاهان قهوه قارچ کش هایی با پایه مس پاشیده شده است

کریس استاری نسل پنج تولیدکنندگان قهوه در گواتمالا است که یکی از بنیانگذاران کمپانی Truth trading محسوب می شود. او می گوید “زمانی که شاهد مناطقی با مشکل زنگ باشیم، در این موقع توجه خود را بالا برده و از این مناطق مجددا بازدید می کنیم. زمانی که زنگ افزایش می یابد، برای استفاده از قارچ کش برنامه ریزی می کنیم.

“کل مزرعه را هدف قرار می دهیم چون از ترکیب هیدرات کلسیم و مس استفاده می کنیم. قارچ کش همانند آنتی بیوتیک عمل نمی کند (تنها در قسمت خارجی برگ ها عمل می کند). ما تلاش می کنیم تا زنگ را از طریق تماس از بین ببریم چون زنگ برگ قهوه از طریق تماس انتقال می یابد”.

این ترکیب سولفات مس و هیدرات کلسیم معمولا مورد استفاده قرار می گیرد و شاید شنیده باشید که از آن به عنوان ترکیب بوردیو یا بوردو یاد می شود. کریس به من می گوید که ترجیح می دهد تا کل مزرعه را از طریق پاشیدن درمان کند تا اینکه بر روی مناطق آلوده تمرکز کند.

“افرادی که مناطق آلوده می روند می توانند زنگ برگ را با خود به بخش های دیگر مزرعه بیاورند که زنگ برگ ندارد. با استفاده از قارچ کش در تمامی مزرعه مهم نیست که با خود این آلودگی را حمل کنند”.

درختان سالم قهوه در مزرعه ای در هندوراس
درختان سالم قهوه در مزرعه ای در هندوراس

درباره قهوه چه می دانید؟

گیاه قهوه چیست ,گیاه قهوه را بیشتر بشناسید

 آفت و بیماری می تواند محصول قهوه را از بین ببرد. مدیریت بد شیوع آفت یا بیماری به معنای تنگنای مالی یا حتی ضرر است. اما آیا می دانید کدام بیماری یا آفت بزرگترین تهدید هستند؟ و چگونه باید آنها را شناسایی کنید؟

قارچ کش های سیستمیک

گرچه بسیار تاثیرگذار است، قارچ کش هایی با پایه مس معمولا برای کنترل کامل یک شیوع کافی نیستند. قارچ کش های سیستمیک توسط گیاه جذب شده و می توانند از محل به کارگیری به سایر بخش های گیاه منتقل شوند. به این خاطر، برای درمان آلودگی ها بسیار تاثیرگذار هستند.

تولیدکنندگان آستانه خود را برای زمان استفاده از قارچ کش دارند ولی آلوارو به من می گوید که بیشتر کشاورزان تصمیم می گیرند تا از قارچ کش زمانی استفاده کنند که آلودگی به سطح ۱۰ تا ۲۰ درصد گسترش یافته است. او می گوید “قارچ کش های موثر در مقابل زنگ قهوه ترازول و اخیرا استروبیلورین هستند”.

آلوارو همچنین به من می گوید که گرچه این قارچ کش ها طبیعی نیستند، اما بر روی ویژگی قهوه تاثیر نمی گذارند. پس مشکل آنها چه مواردی هستند؟ یکی از موارد این است که از لحاظ تاریخی گران هستند ولی هم اکنون از لحاظ قیمت مقرون به صرفه تر هستند. اما یکی از مضرات عمده استفاده از ترکیبات شیمیایی این است که وجودشان در آب و خاک به اکوسیستم های مرتبط آسیب می رسانند.

درمان زنگ برگ قهوه با قارچ کش های سیستمیک یک پرسش بزرگ برای تولیدکنندگان است. آیا باید برای نجات محصول خود در برداشت آتی از این قارچ کش های موثر ولی غیر طبیعی استفاده کنند؟ یا حفظ حیات وحش محلی و حفظ گواهینامه طبیعی از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ با هر بار شیوع، تولیدکنندگان باید فاکتورهای مختلف مربوط به شرایطشان را مورد بررسی قرار دهند.

درختان سالم قهوه در السالوادور
درختان سالم قهوه در السالوادور

شیوه های طبیعی

زنگ برگ قهوه به صورت بسیار موفقیت آمیزی گسترش می یابد چون در بسیاری از مناطق تولیدکننده قهوه دشمن طبیعی ندارد. انتقال قهوه از آفریقا به آمریکای لاتین آن را از شکارچیان و رقبایش جدا کرده و امکان شکوفا شدن را برای آن فراهم کرده است. آلوارو به من از قارچ هایی می گوید که به صورت طبیعی زنگ برگ قهوه را کنترل می کند (اما او به اثرگذاری اندک آنها برای درمان در سطح تجاری اشاره می کند).

“اتفاقی که می افتد این است که قارچ هاگ ایجاد می کند و این قارچ دیگر (Lecanicillium Lecanii) می تواند هاگ های زنگ برگ قهوه را بخورد و آن را نابود کند. مشکل اینجاست که این قارچ پس از اینکه زنگ برگ قهوه برگ را نابود کرد عمل می کند”.

برگ ها در فتوسنتز حیاتی هستند (فتوسنتز برای تولید گیلاس های قهوه انرژی تولید می کند). پس گرچه زنگ برگ قهوه می تواند بوسیله سایر قارچ ها متوقف شود، محصول هم اکنون کاهش یافته یا نابود شده است.

قارچ Lecanicillium Lecanii به زنگ برگ قهوه حمله می کند و زنگ پودری سفیدی را بوجود می آورد
قارچ Lecanicillium Lecanii به زنگ برگ قهوه حمله می کند و زنگ پودری سفیدی را بوجود می آورد

تلاش های ناموفقی برای تولید دزمان ها و قارچ کش های طبیعی انجام شده است. آلوارو می گوید “ما مولکول ها و محصولات طبیعی مختلفی را امتحان کرده ایم که به عنوان قارچ کش یا القا کننده مقاومت کار می کنند اما تا اینجای کار به اندازه کافی خوب نبوده اند تا به کشاورزانی تحت شرایط جدی پیشنهاد شوند. در اینجا است که آزمایش قارچ کش های بالقوه از اهمیت برخوردار است (برای کاهش ضررهای جدی از طرف کشاورزان).

“مردم القاءکننده های مقاومت را امتحان کرده اند (که می تواند محصولات یا ارگانیسم های طبیعی باشند که دفاع گیاه پیش از رسیدن زنگ را باعث می شوند). اما آنها برای مدت زمان بسیار کوتاهی کار می کنند و پس از آن به کار گیری بیشتری لازم است که باعث گران شدن آنها می شود”.

تولیدکنندگان درختان قهوه در السالوادور را بازرسی می کنند
تولیدکنندگان درختان قهوه در السالوادور را بازرسی می کنند

درمان شیوع زنگ برگ قهوه تعادل بسیاری از متغیرها است. قبل از استفاده از قارچ کش، باید تاثیر آن بر روی اکوسیستم محلی، بودجه خودتان و هرگونه تاثیر بر روی گواهینامه ارگانیک را در نظر بگیرید.

تعادل پیچیده این فاکتورها یاد آور این است که پیشگیری و کنترل گسترش بهترین راه برای مدیریت و زنگ برگ قهوه است. اجرای شیوه های پیشگیرانه ای مانند مسیرهای برنامه ریزی شده، حفظ سابقه و انواع مقاومت در مزرعه خود را در نظر بگیرید.

این مطلب سودمند بود؟ شاید راهنمای آفات و بیماری های معمول قهوه نیز برایتان جالب باشد

نویسنده نیل سوکو

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)