بهبود قیمت گذاری منو کافی شاپ تان

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
بهبود قیمت گذاری منو کافی شاپ تان

بهبود قیمت گذاری منو کافی شاپ تان

دانستن مکان شروع قیمت گذاری در کافی شاپ می تواند سخت باشد. چه قیمتی برای فِلَت وایت زیاد است؟ آیا برای سطح آسودگی و خدمات مشتری خود مبلغ مناسبی دریافت نمی کنید؟

قیمت گذاری درست در موفقیت کافی شاپ شما بسیار مهم است. برای دریافت برخی پیشنهادها و ترفندها در جهت انجام درست این کار به خواندن ادامه دهید.

 

قهوه چی که در ایستگاه مرکزی قهوه چی در حال کار است
قهوه چی که در ایستگاه مرکزی قهوه چی در حال کار است

مشتری های خود را بشناسید

قیمت گذاری بر اساس میزانی که مشتری ها تمایل دارند خرج کنند تعیین می گردد. بنابراین شخصی که وارد کافی شاپ تان می شود را بررسی کنید. انتظار چه تجربه ای دارند و آیا شما آن را ارائه می کنید؟ گروهی از بازنشستگان احتمالا در مقایسه با کارگری در زمان استراحتش دنبال تجربه متفاوت تری هستند. دانش آموزان و خانواده ها هم احتمالا نیازهای متفاوتی دارند. مشتری های اصلی خود را شناسایی و مقداری که برای خدمات شما خرج خواهند کرد را بررسی کنید.

وقتی از این مسئله که مشتری هایتان چه کسانی هستند مطمئن شدید می توانید بر روی پیشنهادهای مشخص یا اقلام شناخته شده خود تمرکز کنید.

اگر کافی شاپ شما به ارائه این خدمات شهره شود، جمعیت مورد هدف شما ممکن است برای آسودگی حضور در کافی شاپ شما پول بیشتری خرج کنند. به جای مکانی صرفا برای خرید قهوه، خود را به عنوان یک “مقصد” ببینید.

 

 

یک نوشیدنی با پایه اسپرسو و طرح لاته بر روی آن
یک نوشیدنی با پایه اسپرسو و طرح لاته بر روی آن

مکان، مکان، مکان

منطقه خود را بشناسید. اگر در منطقه ای مرفه با شهرت کیفیت بالا هستید، می توانید از میزان قابل انتظار کمی بیشتر پول دریافت کنید. اما مطمئن شوید که از لحاظ تجربه نسب به رقبای خود عقب نمانید. اگر در بخش متوسط تر (از لحاظ اقتصادی) شهر هستید مراقب قیمت گذاری بالای منو خود و کسب شهرت گران فروش بودن باشید.

این به معنای این نیست که در بخش ارزان تر شهر می توانید پول بیشتری در بیاورید (فقط به سطوح قیمت و گزینه های اضافه توجه کنید). آیا می توانید یک منوی پایه مقرون به صرفه ، اما با گزینه های سایز بزرگتر، شات های اضافی، شیر های مختلف و غیره … را ارائه کنید؟ منو را مناسب نگه دارید، اما برای افرادی که برای خرج کردن بیشتر مشکلی ندارند هم گزینه هایی را در نظر بگیرید.

 

یک قهوه چی پشت پیشخوان
یک قهوه چی پشت پیشخوان

دشمن خود را بشناسید

نیازی نیست که کافی شاپ دیگری که در خیابان شما قرار دارد دشمن شما باشد اما رابطه شما با او به هرشکلی که باشد دانستن قیمت های منو رقبایتان هوشمندانه خواهد بود.

برخی تفاوت ها در قیمت معقول است تا جایی که با نوشیدنی ها یا تجارب با کیفیت توجیه شود. اگر قیمت لاته شما 25 سنت (منظور تفاوت اندک است مثلا 2 هزار تومان) از رقیبتان گران تر باشد، از خود بپرسید که برای متمایز شدن چه کاری انجام می دهید. آیا به پارک یا ایستگاه قطار نزدیک هستید؟ آیا خدمات مشتری بهتری دارید؟ آیا قهوه شما از کیفیت بالاتری برخوردار است و شما برای شناساندن این مسئله کاری انجام داده اید؟

 

 

نمایی از پشت پیشخوان
نمایی از پشت پیشخوان

قیمت های واقعی

اگر قیمت های واقعی خود را پوشش ندهید مهم نیست که چه تجربه ای را فراهم می کنید یا قهوه شما چقدر خوب است. مراقب هزینه های مستقیم خود مانند کارمند و تامین منابع باشید اما همچنین به خاطر داشته باشید تا هزینه هایی مانند مالیات، گرمایش و تعمیرات را در نظر بگیرید.

از این موارد برای تخمین هزینه ها استفاده کنید و تلاش کنید فروش میانگین هفتگی را به شکلی واقع گرایانه محاسبه کنید. تنها زمانی که از میزان نیاز خود برای پوشش هزینه های ماهیانه آگاهی پیدا کردید می بایست قیمت گذاری محصولات منفرد را آغاز کنید.

وقتی قیمت گذاری کردید و چیزهایی که می خواهید در منو بگذارید را انتخاب کردید، مطمئن شوید که هر قلم دارای میزانی از حاشیه سود است که وجودش در منو را توجیه کند. برای مثال اگر تصمیم گرفتید که نوشیدنی های شما باید حاشیه سود میانگین 100% داشته باشد و یکی از آنها تنها دارای حاشیه سود 25% است، این مسئله که نوشیدنی مذکور چه فایده ای برای منو شما خواهد داشت را بررسی کنید. آیا نوشیدنی تخصصی است که مشتری های جدید را جذب می کند؟ آیا در ارائه این محصول از شهرت برخوردار هستید؟ اگر اینگونه باشد پس می تواند در منو باقی بماند و در غیر اینصورت، جایگزینی آن با گزینه ای پرسودتر را بررسی کنید.

 

 

قهوه به درون کِمِکس می چکد
قهوه به درون کِمِکس می چکد

رویدادها و منوهای فصلی

رویدادها تماشاگران اجباری را فراهم می کنند و در آن مصرف کننده ها گزینه ای برای خرید کردن ندارند. رویدادها همچنین یک تجربه اضافی هستند بنابراین افزودن موارد ویژه به لیست قیمت ها یا ارائه اقلام گران تر را بررسی کنید.

ماریا ادواردا بِکِر پاوانی مدیر عمومی Seven Fortunes Coffee Roasters در دبی است. او به من می گوید ” ما وقتی بخشی از رویدادها هستیم، قیمت ها را بر اساس هزینه بخشی از رویداد بودن افزایش می دهیم.”

به شکلی مشابه، ممکن است بخواهید اقلام فصلی را اضافه و آنها را به صورت ویژه قیمت گذاری کنید. اگر در طول یک تابستان گرم، لیموناد تازه و دریپ آهسته ارائه می کنید، می توانید آنها گرانتر قیمت گذاری کنید.

اما وقتی دمای هوا کاهش یافت آنها را از منو خود بردارید و نسخه اسپشالتی لاته فصلی که نسبت به نوشیدنی های معمولتان کمی گران تر قیمت گذاری شده اند را جایگزین کنید. اگر مشتری ها بدانند که یک نوشیدنی تنها برای مدت زمان محدودی در دسترس است، ممکن است تمایل داشته باشند تا برای کمیاب بودن این تجربه هزینه بیشتری خرج کنند.

 

 

یک کاپوچینو و موچا با طرح لاته
یک کاپوچینو و موچا با طرح لاته

طراحی منو و چیدمان

برخی انتخاب های طراحی می توانند بر روی خرج کردن مشتری تاثیر داشته باشند. برای مثال، قرار دادن انتخاب های اصلی خود در ابتدای منو را بررسی کنید.

نون ناترادا مدیر عامل Bluekoff (کافی شاپی در بانکوک) است. او می گوید “اغلب، موارد ساده تر منو (قهوه سیاه، نوشیدنی هایی با پایه شیر، گزینه های یخی یا داغ و غیره …) را پیش از موارد پیچیده تر (فراپه ، میکسولوژی و سایر نوشیدنی های مخصوص منو) قرار می دهیم.”

این کار به مشتری ها این امکان را می دهد تا به سرعت چیزی که احتمالا می خواهند را ببینند. سپس قرار دادن موارد افزودنی در سمت راست این اقلام را بررسی کنید (شامل شیرهای جایگزین، برشته های مهمان و اندازه های بزرگتر). از گذاشتن انواع و موارد افزون بیش از حد خودداری کنید.

تئوری پشت این مسئله این است که شما منویی ساده دارید که اقلام محبوب در صدر آن قرار گرفته است و مشتری ها می توانند انتخاب های راحتی داشته باشند. شما نمی خواهید که مشتری ها را گیج کنید و بر سر راه سفارش آنها موانعی را ایجاد کنید.

 

منو یک کافی شاپ
منو یک کافی شاپ

قرار نیست منویی که امروز درست کرده و قیمت گذاری می کنید را تا ابد استفاده کنید. می توانید به آن اقلامی را افزوده، قیمت ها را تغییر داده و منوهای فیزیکی را بازطراحی کنید. به اقلامی محبوب و آنهایی که محبوبیت ندارند دقت کنید. همچنین به هزینه های در حال تغییر توجه کنید (اگر آنها افزایش یابند، حاشیه سود شما ممکن است بدون اینکه منو را تغییر دهید کاهش یابد).

قیمت گذاری ممکن است ترسناک به نظر برسد اما منو بخش کلیدی کسب و کار شما است. بنابراین از امتحان گزینه ها و ارزیابی مجدد آنها پس از مدتی هراس نداشته باشید.

 

نویسنده : مکس داد

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)