وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی

دانکین دوناتز:دونات , قهوه و یک تاریخچه درخشان

زمان مطالعه: ۷ دقیقه|

داستان دانکین دوناتز در سال ۱۹۴۸ با رستوران دونات و قهوه در کوئنسی، ماسوچست که “Open Kettle” نامیده می‌شد شروع شد. ویلیام روزنبرگ دونات را با ۵ سنت و هر فنجان قهوه را ۱۰ سنت سرو می‌کرد. بعد از یک جلسه طوفان ذهنی با مدیرانش، روزنبرگ در ۱۹۵۰ رستورانش را “دانکین دوناتز” نام گذاری کرد. هدف او، “تهیه و سرو تازه‌ترین، و خوشمزه‌ترین قهوه و دونات‌ها در سریع‌ترین و محترمانه‌ترین روش در فروشگاه‌های مدرن و دارای چیدمان مناسب بود. این فلسفه هنوز هم باقی است. در ۱۹۵۵، اولین شعبه از دانکین دوناتز در ۱۹۵۵ بازگشایی شد، و فقط ۱۰ سال بعد، تعداد فروشگاه‌ها به بیش از ۱۰۰ فروشگاه رسید. پس از این نقطه عطف در ۱۹۷۲، دانکین دونات مانشکین Munchkins را معرفی کرد.

تاریخچه برند دانکین دوناتس

تاریخچه برند دانکین دوناتس

از زمان تاسیس، این شرکت رشد کرده و به یکی از بزرگان صنعت قهوه تبدیل شده است و شعبه‌های بسیاری شامل بیش از ۱۲.۰۰۰ رستوران در ۳۶ کشور ایجاد کرده است. محصولات زنجیره‌ای شامل، دونات، بگل، دیگر فراورده‌های نانی، و انواع نوشیدنی‌های گرم و یخی می‌شود.

قبل از ۱۹۵۰، رقیب اصلی دانکین دونات میستر دونات بود، اما در فوریه همان سال میستر دونات توسط صاحب دانکین دونات الاید لاینز خریداری شد. بعد از تصاحب دانکین دونات توسط دونات الاید لاینز، تمام فروشگاه‌های ِمیستر دونات در آمریکای شمالی به دانکین دونات تغییر نام داده شدند. دفتر مرکزی میستر دونات الان در ژاپن است و بیش از ۱.۳۰۰ فروشگاه در دنیا دارد.

 از سال ۲۰۱۴، دانکینز دونات متعلق به Dunkin Brands Inc است که قبلا بسکین رابینز و شعب زنجیره‌ای در توگوز را نیز تصاحب کرده بود.

 در سال‌های بعد، دانکین دوناتز نوشیدنی و غذاهای زیادی به منویش اضافه کرد تا مهمانان را در تمام روز مشغول نگه دارد. قهوه دانکین دوناتز در طعم‌های مخلتفی، از جمله کلاسیک مثل فندق و وانلیل فرانسوی، و همینطور طعم‌های فصلی مثل کدو تنبل موجود است. با توجه به فاکتورهای هویت برند ِدانکین دوناتز ، توانسته برای ۱۰ سال رتبه اول وفاداری مشتری به قهوه اش را حفظ کند. علاوه بر قهوه و اسپرسو، دانکین دیگر نوشیدنی‌ها ازجمله‌ هات چاکلت، آیس تی، نوشیدنی‌های یخ زده Coolatta و اسموتی‌ها را نیز سرو می‌کند. گزینه‌های منوی غذای تمام روز شامل موارد نوآورانه ای همچون Big N ToastedTM، همراه با شماری دیگر از ساندویچ‌های صبحانه و محصولات نانی می‌شود.

تاریخچه برند دانکین دوناتس

تاریخچه برند دانکین دوناتس

از جمله موارد جدید اضافه  شده به منو، قهوه رست تیره مناطق جنگل‌های بارانی ، قهوه های دمی سرد و ماکیاتو، و همچنین دونات کروسان می‌شود. دانکین  دوناتز در نوآوری‌های دیجیتال نیز پیش رو است. برنامه موبایل دانکین به مشتریان اجازه می‌دهد مستقیما از برنامه با کارت مجازی دانکین دوناتز خرید کنند. این برنامه به کاربران امکان مشاهده، مکان نزدیک‌ترین رستوران‌های ِدانکین دوناتز، دسترسی به اکانت DD Perks برای یافتن کوپن و پیشنهادهای موبایل را می‌دهد. در ۲۰۱۶، دانکین دوناتز سرویس سفارش در حرکت را ارائه کرد، که به کاربران DD Perks امکان سفارش خود را حداکثر تا ۲۴ ساعت پیش پرداخت کرده، مکان مورد نظرشان را انتخاب، و سپس سفارشان را در رستوان دانکین دوناتز، یا شعبه های خودرو-گذر تحویل بگیرند. از ۱۹۵۰، تعداد رستوران‌های دانکین دونات در دنیا به بیش از ۱۲۰۰۰ رسیده است و در ۴۵ کشور شعبه دارند. این شرکت تقریبا بطور سالیانه ۱.۹ میلیارد فنجان قهوه داغ و قهوه یخی سرو می‌کند، که با استاندارد‌های قهوه ممتاز در میان بهترین‌های این صنعت است. در بلند مدت شرکت برای دو برابر کردن حضورش در ایالات متحده برنامه دارد که تعداد رستوران‌ها به بالای ۱۷.۰۰۰ رستوران خواهد رسید.

تاریخچه

تاسیس و استقرار

در ۱۹۴۸، ویلیام روزنبرگ Open Kettle، رستورانی برای فروش قهوه و دونات در کوئنسی ماساچوست باز کرد؛ در ۱۹۵۰، رستوران به دانکین دونات تغییر نام یافت.  روزنبرگ بعد از تجربه‌اش با فروختن غذا در کارخانه‌ها و سایت‌های ساخت و ساز که دونات و قهوه دو مورد پر طرفدار بودند به ایده باز کردن رستوران دست یافت. رستوران موفق بود و شعبه‌های فروش دانکین دونات از ۱۹۵۵ شروع شد.

در ۱۹۶۳، پسر روزنبرگ در ۲۵ سالگی تبدیل به مدیر شرکت شد. در همان سال دانکین دونات صدمین شعبه‌اش را نیز باز کرد. دانکین دونات در آن زمان یک شرکت تابعه از سیستم جهانی غذا، مجموعه‌ای از ده سرویس غذایی کوچک بود.  و شعبه‌های دانکین دونات نیز بسیار متفاوت بودند، برخی صبحانه کامل، برخی غذا و برخی هم فقط دونات و قهوه می‌فروختند.

در سال‌های بعد، کسب و کار‌های دیگر مجموعه سیستم‌های جهانی غذا فروخته یا بسته شدند، و شرکت به دانکین دوناتز تغییر نام یافت. منو و شکل فروشگاه استناداردسازی و موارد مختلفی به منو اضافه شد. در ۱۹۹۰، الاید لاینز، که از قبل صاحب بسکین رابینز بود، دانکین دونات را خرید، و فعالیت‌های دو رستوران باهم ادغام شد. در ۱۹۹۸، برند رشد کرد و ۲۵۰۰ شعبه در جهان ایجاد کرد و فروش سالانه‌اش به ۲ میلیارد دلار رسید. در ۲۰۰۴، دفتر مرکزی آن به کنتون، جابه جا شد و در دسامبر ۲۰۰۵، دانکین دونات و بسکین رابنیز تحت عنوان برندهای دانکین به کسنسرسیومی از سه شرکت سرمایه گذاری خصوصی فروخته شد: شرکای BainCapital، Carlyle Group و شرکای Thomas H. Lee

در ۲۰۰۶، دانکین دونات شروع به استفاده از شعار “آمریکا با دانکین به پیش می‌رود” کرد که استفاده از آن در بسیاری از تبلیغات تلویزیونی ادامه یافت. تا ۲۰۱۰، فروش کلی سیستم دانکین دوناتز ۶ میلیارد دلار بود. در ۲۰۱۲ دانکین دوناتز برنامه‌ای  برای پرداخت و هدیه دادن برای آیفون، آیپاد تاچ، و اسمارت فون‌های اندرویدی منتشر کرد. در ۲۰۱۴، دانکین دوناتز اولین برنامه وفاداری را منتشر کرد.

محصولات

دانکین دوناتز انواع مختلفی از دونات‌ها را دارد. انواع دیگر محصولات نانی و ساندویچ‌ها شامل بگل، شیرینی، مافین، حفره دونات تحت نام تجاری مانشکین، ساندویچ‌های برشته شده در فر با نام تجاری “Big N Toasted”، و ساندویچ صبحانه دونات لعاب دار می‌شود. حدود ۸% از فروش دونات ؛ ۶۵% نویشدنی‌ها، و ۲۷% غذا است. برخی از آیتم‌های غذا: ساندویچ گوشت با شکر افرا، حاوی ۶۳۰ کالری، تخم مرغ و پنیر، ۳۰۰ کالری، هش براون، ۱۴۰ کالری. نوشیدنی‌های داغ شامل، قهوه، چای،‌هات چاکلت؛ نوشیدنی‌های سرد: چای یخی و “Coolata” که از ۱۹۹۷ سرو می‌شود، این نوشیدنی با قهوه و خامه طعم دار می‌شود، یا هم فقط با آب میوه درست می‌شود. قهوه، لاته، ماکیاتوی سرد نیز وجود دارند که طعم‌هایی مثل کارامل (غیر شیرین)، کارامل سول (شیرین)، فندق یا وانیل به آنها اضافه می‌شود. طعم‌های فصلی نیز برای مدت‌های مشخصی به مشتری‌ها ارائه می‌شود. در بهار مشتری‌ها می‌توانند کره گردوی آمریکایی را انتخاب کنند.  در پاییز می‌توانند طعم‌های کدو تنبل و یا کارامل شور را نیز انتخاب کنند. در طول زمستان، مشتری‌ها می‌توانند شکلات داغ نعنا فلفلی داشته باشند.

از ۱۸ اکتبر ۲۰۰۷، شعبه‌های دانکین دوناتز  در ایالات  متحده  چربی‌های  ترانس را با استفاده  از روغن‌های ترکیبی، پالم، سویا، و دانه پنبه کاهش داده اند. شعبه‌های بین المللی نیز انتظار می‌رود این تغییرات را با گذر زمان انجام دهند. منوی DDSmart شامل مواردی است که حداقل ۲۵ درصد از هر یک از موارد زیر را کاهش داده باشند: کالری، چربی، چربی اشباع، شکر، یا سدیم.

منو دانکین دوناتس

منو دانکین دوناتس

 

 دانیکن دوناتز و تبلیغات

لوگو

نسخه متنی کلمه‌های دانکین دوناتز در ۳۱ مارس، ۱۹۵۵ نوشته و در ۲ فوریه ۱۹۶۰ ثبت شد. متعاقبا به دلیل بخش ۸ لغو شد. سپس بعدها به عنوان علامت تجاری بازسازی و در ۳ جولای ۲۰۰۱ در بخش ۸ پذیرفته شد. علامت استایل دار شده متعلق به DD IP Holder LLC است.

لوگوی بعدی دونات که در دفتر ثبت اختراعات و علامت تجاری ایالت متحده  شده، طرح و کلمه لوگویی بود که می‌توان آن را مرد دوناتی توصیف کرد، تصویری از دونات برای سر، و فنجان قهوه و دوباره دونات برای بدن، و کلاه گریسون، که  دانکین نیز بر روی فنجان و کلاه حک شده بود. طراحی اولیه زرد و قهوه ای بود. براساس  داده‌های اداره علائم تجاری TESS لوگو برای اولین بار در تاریخ ۲۳ ژوئن ۱۹۵۸ درخواست،  در ۲۳ مه ۱۹۶۱ ثبت، و در ۱ ژوئیه ۱۹۶۴ مورد استفاده قرار رفت.

لوگو شرکت دانکین دوناتس

در ۱۹۶۱، کمپانی با استفاده از رنگ صورتی گرم شروع به برند سازی کرد، و از لوگویی که یک فنجان قهوه که اسم کمپانی در یک خط بصورت دایره روی آن حک شده بود، و شکل چنبره دونات دانکین را تداعی می‌کرد استفاده کرد.

لوگو شرکت دانکین دوناتس

لوگو شرکت دانکین دوناتس

در ۱۹۸۰، نارنجی روشن نیز به رنگ صورتی گرم برندسازی شرکت اضافه شد. از سال ۲۰۱۴،  لوگوی فعلی استفاده شد که تغییری در لوگویی است که از ۱۹۸۰ استفاده می‌شد:

کلمات دانکین دونات با حروف بزرگ و ضخیم (دانکین نارنجی؛ دونات صورتی)، تایپ فیس فرانکفورتر، در سمت چپ نیز در مستیطلی صورتی و نارنجی فنجانی با مونوگرام DD روی آن قرار گرفته است.

شعارها

شعار فعلی دانکین دونات از مارس ۲۰۰۶ “آمریکا با دانکین به پیش می‌رود” است. در مارس ۲۰۰۹، شرکت شعار جدیدی معرفی کرد، “می توانی انجامش بدهی!”، و کمپینی تبلیغاتی  ۱۰۰ میلیون دلاری  راه انداز کرد.

کمپین که از ۲۰۰۹ مشغول به کار است، شامل رادیو، چاپ و تبلیغات در فضای باز، به اضافه تبلیغ در فروشگاه در نقطه خرید، رویداد‌های خاص، و بازاریابی ورزش می‌شود.

شعار اصلی دانکین دونات: “عالی به نظر می‌رسد، مزه‌اش حتی بهتر است”

شعارهای گذشته دانکین دونات:

فقط در دانکین دونات (۱۹۵۰- ۳۱ مارس، ۱۹۹۱)

جایی برای دونات و قهوه (۱۹۵۰، ۱۹۶۴، ثانویه)

دونات و کافی شاپ محبوب آمریکا (۱۹۶۴-۱۹۶۷، ثانویه)

دونات شاپ محبوب آمریکا (۱۹۶۷-۱۹۶۸، ثانویه)

دونات شاپ آمریکا (۱۹۶۸- ۱۹۷۳، ثانویه)

دانکین امریکا (۱۹۷۳-۱۹۷۶، ثانویه)

همیشه دانکین (۱۹۷۶-۱۹۷۹، ثانویه)

 • ارزش سفر را دارد (۱۹۷۹-۱۹۹۰، ثانویه) (۱۹۹۷-۱۹۹۹، ابتدایی)
 • زمان ساخت دونات (۱۹۹۷-۱۹۹۷)
 • قهوه خوشمزه تری نمی‌توانید بیابید (تاریخ نامشخص)
 • شما دانکین هستیند (۱۹۸۰-۱۹۹۳، ثانویه)
 • شما هنوز دانکین هستید (۱۹۹۳-۱۹۹۷، ثانویه)
 • اینجا همیشه چیزی تازه تهیه می‌شود (۱۹۹۷-۱۹۹۸)
 • کاهش وزن (۲۰۰۰)
 • یک مزه و خواهید فهمید (۲۰۰۱)
 • فقط چیز (۲۰۰۲-۲۰۰۴)
 • خودتان را برگردانید (۲۰۰۴ – فوریه ۲۰۰۶)
 • شما را به حرکت وا می‌دارد (۲۰۰۷-تاکنون، ثانویه)
 • شما را در حرکت نگه می‌دارد (۲۰۰۷-تاکنون، ثانویه)
 • آمریکا با دانکین به پیش می‌رود (مارس ۲۰۰۶ – تاکنون، اولیه)
 • دانکین. قهوه و بیشتر. (۲۰۱۷، در مکان‌های انتخابی)

 

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی