وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی
around-the-world-with-turkich-coffee

دور دنیا با قهوه ترک

زمان مطالعه: ۶ دقیقه|

قهوه ترک چیست؟

به احتمال زیاد خیلی از شما دوستان ؛ حداقل یکبار قهوه ترک نوشیده اید ، قهوه ای که به دست پدر یا مادر مهربانتان در آشپزخانه دم کشید .

قهوه ای که در مهمانی دوستان و فامیل و یا در اولین قرار ملاقاتتان در کافی شاپ … و یا حداقل یکبار برای گرفتن فال قهوه هم که شده … این قهوه را نوشیده اید !

یک ضرب المثل ترکیه ای درباره قهوه وجود داره که قهوه بازان آنرا زیاد بکار می برند : ” قهوه باید سیاه مثل جهنم ؛ قوی در حد مرگ و شیرین مثل عشق باشه “

اگر شما هم قهوه ترک نوشیده اید ؛ پس درک میکنید که این ضرب المثل به چه دلیل بوجود آمده است !

قهوه باید سیاه مثل جهنم ؛ قوی در حد مرگ و شیرین مثل عشق باشه

قهوه باید سیاه مثل جهنم ؛ قوی در حد مرگ و شیرین مثل عشق باشه

قهوه ترک چگونه تهیه می شود ؟      

طرز تهیه این قهوه در کشورها و مناطق مختلف با کمی تفاوت انجام میگیرد ولی بطور کلی ؛ برای درست کردن قهوه ترک ، قهوه آسیاب شده داخل یک ظرف کوچک مخصوص که جازوه ( جَذوه یا cezve ) و همچنین ایبریک Ibrik  نامیده می شود ، به همراه آب به جوش می آید .

این قهوه در ایران ، ترکیه ، بلغارستان ؛ رومانی , اسلوانی ؛ مجارستان ؛ قهوه ترک نامیده می شود . این سبک دم کردن قهوه برای اولین بار از یمن آمده است ؛ جایی که یک حاکم عثمانی در قرن ۱۶ در یمن مستقر بود و عاشق این قهوه شد و آن را به سلطان سلیمان پادشاه معرفی کرد و از آن پس در استانبول و ترکیه محبوبیت بسیار یافت و سپس به سایر نقاط جهان راه یافت.

دم کردن به روش ایرانی

در دم کردن این قهوه  به روش مرسوم در کشور ما ایران ؛ پودر قهوه ترک را به همراه آب ( در صورت تمایل همراه با شکر ) در قهوه جوش ریخته و محلول را کاملا بهم زده و روی حرارت قرار داده.

تا زمانی که دمای آب نزدیک نقطه جوش برسد و روی سطح قهوه قوام و کف قهوه تشکیل شده و کف قهوه شروع به بالا آمدن در دهانه قهوه جوش کند ، در این هنگام قبل از جوشیدن قهوه ؛ قهوه جوش از روی حرارت برداشته می شود و قهوه سرو می شود .

ظرف مخصوص تهیه قهوه ترک جزوه و یا ایبریک نامیده می شود

ظرف مخصوص تهیه قهوه ترک جزوه و یا ایبریک نامیده می شود

دم کردن به روش ترکیه ای

در دم کردن این قهوه به روش ترکیه ای ؛ ابتدا آب ( در صورت تمایل به همراه شکر ) در قهوه جوش جازوه به جوش می آید و سپس قهوه آسیاب شده کاملا نرم و ریز ؛ به آب اضافه می گردد .

هنگامی که به آرامی شروع به جوش آمدن کرد و فوم و قوام ایجاد شده بر روی سطح قهوه شروع بالا آمدن در دهانه باریک جازوه نمود ؛ فوم قهوه را هم زده و دوباره قهوه را حرارت داده تا فوم قهوه مجددا بالا بیاید … این کار را چندبار انجام داده ( معمولا سه بار ) و سپس قهوه جوش را از روی حرارت برداشته و سپس قهوه ترک سرو می گردد

.این مراحل حداقل ۷ دقیقه زمان می برد . در زمان سفارش قهوه ترک در ترکیه ؛ می توان میزان شیرین بودن قهوه را با چند اصطلاح ساده تعیین نمود ، واژه Sade  یا همان ساده خودمان , یعنی قهوه ترک بدون شکر باشد . واژه Az şekerli یعنی قهوه ترک با شکر کم . واژه orta şekerli یعنی قهوه ترک نیمه شیرین . واژه şekerli یعنی قهوه ترک شیرین .

تهیه قهوه ترک به روش ایبریک

تهیه قهوه به روش ترک و ایبریک در کشورهای اروپایی و آمریکایی نسبت به سایر قهوه هایی که با کمکس و فرنچ پرس و موکاپات تهیه می شود ؛ رواج کمتری دارد .

اما اخیرا بدلیل ویژگی های خوب این روش تهیه قهوه مثل غلظت و قوی بودن آن، طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است . سبک تهیه قهوه ترک از سنتی ترین روشهای دم کردن قهوه هست و قدمت آن به چند صدسال قبل از روشهای اروپایی بر میگردد ؛ به جایی که از این قهوه جوشهای کوچک بر روی شن های داغ صحرا و آتش چوب ها در فرهنگ عرب و ترکیه استفاده می کرده اند!

شکل قهوه جوش یا جازوه که ظرفی به شکل مخروطی با دهانه تنگ و باریک و بلند، تاثیر بسزایی در دم کردن یک قهوه ترک خوب ایفا میکند . جنس بدنه و دسته قهوه جوش ترک یا همان جازوه ؛ بطور سنتی از مس یا برنج است و در مدل های آنتیک آن ، از نقره و طلا ! و امروزه در انواع مدل های استیل و آلومینیومی و سرامیکی نیز ساخته می شود .

قهوه ترک در جهان

قهوه ترک امروزه در کشورهای مناطق بالکان و مدیترانه شرقی که زمانی بخشی از امپراطوری عثمانی بوده اند با کمی تفاوت در جزئیات ؛ شبیه به روش ترکیه ای تهیه و دم می گردد ، اما به دلایل میهن پرستانه و ضد ترکیه ای این کشورها ؛ نام این سبک قهوه در این کشورها چیزی جز ” قهوه ترک ” می باشد .

در ارمنستان که در سالهای ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ مورد هجوم عثمانی ها قرارگرفته بود  ؛ به این قهوه ؛ قهوه ارمنی یا Armenian Coffee  نامیده می شود . در بوسنی و سارایوو , قهوه بوسنیایی یا Bosanska Kafa نامیده می شود. در قبرس نیز که در سال ۱۹۷۴ مورد هجوم ترکیه قرار گرفت ؛ این قهوه ؛ قهوه قبرسی یا kypriakos kafes نامیده می شود . و در یونان , قهوه یونانی یا elliniko نامیده می شود .

قهوه ترک چگونه سرو می شود ؟

قهوه ترک در فنجان های کوچک قهوه خوری شبیه اسپرسو سرو می شود ؛ اما این بدین معنی نیست که مانند اسپرسو به سرعت نوشیده می شود ؛ نوشیدن قهوه ترک به آرامی انجام میگیرد ؛ کم کم نوشیده و مزه مزه می شود ؛ و در بین آن اگر هم صحبتی وجود داشته باشد کمی گفتگو می شود و دوباره یک جرعه قهوه ترک نوشیده می شود .

  در واقع نوشیدن قهوه ترک یک امر اجتماعی است . معمولا به همراه قهوه ترک ؛ یک لیوان کوچک آب سرد نیز سرو می شود ، این کار به دلایل مختلفی چون تازه شدن کام فرد قهوه نوش و همچنین تامین آب بدن بدلیل خاصیت دفع آب بدن و مدر بودن قهوه ؛ انجام می پذیرد .

چاشنی قهوه ترک گفتگو و صحبت است

چاشنی قهوه ترک گفتگو و صحبت است

فرهنگ قهوه ترک

قهوه ترک علاوه بر سبک دم کردن و نحوه سرو و نوشیدن قهوه ؛ یک جزء دیگری را نیز به فرهنگ خود اضافه کرده است ، و آن چیزی نیست جز فال قهوه !  فال قهوه و خواندن علائم و نمادهای ایجاد شده توسط دانه های آسیاب شده قهوه در کف فنجان پس از نوشیدن قهوه ؛ یک جزء کلیدی از فرهنگ قهوه ترک در کشورهای مختلف می باشد.

در قهوه ترک ؛ پودر قهوه ی آسیاب شده به همراه آب ؛ جوشیده می شود و از فیلتر یا صافی گذر نمی کند . در حین نوشیدن ؛ این پودر در کف فنجان ته نشین شده و پس از اتمام نوشیدن ؛ فنجان را بصورت وارونه بر روی پیش دستی قرار می دهند و میگذارند تا اشکال شکل گرفته توسط پودر قهوه تفسیر و خوانده شوند .

تهیه قهوه ترک در منزل

خب حالا اگر با توضیحات بالا علاقه مند شدید که درمنزل قهوه ترک دم کنید ، شما به یک قهوه جوش با دهانه باریک ( جازوه ) و تعدادی فنجان کوچک و قهوه ترک کاملا آسیاب شده و نرم نیاز دارید . سپس با فنجان مقدار آب مورد نیاز را پیمانه کنید ؛ برای هر نفر یک فنجان سرخالی آب ( با دمای معمولی شیرآب منزل  ؛ و نه آب گرم یا جوشیده ) در جازوه بریزید و به ازای هر فنجان آب یک قاشق مرباخوری قهوه  آسیاب شده نرم ( ترجیحا قهوه تازه آسیاب شده ) به جازوه قهوه بریزید .

سپس محلول آب و قهوه را بهم بزنید تا کاملا قهوه در آب حل شود. سپس جازوه و قهوه جوش را روی شعله و حرارت متوسط قرار دهید .

دیگر نیازی به هم زدن محلول آب و قهوه نیست ؛ کافیست روند گرم شدن قهوه را در جازوه دنبال کنید.

هنگامی که محلول قهوه شروع به کف کردن و قوام بستن ( مانند قوام بستن شیر در هنگام گرم کردن ) کرد ؛ آماده باشید که دارید به آخرین مرحله نزدیک می شوید ! پس از آنکه کف قهوه از دهانه جازوه شروع به بالا آمدن نمود.

نکته مهم:

قبل از بجوش رسیدن قهوه ؛ جازوه ( قهوه جوش ) را از روی حرارت بردارید .

ابتدا کف روی قهوه را در فنجان ها تقسیم کرده و سپس مابقی قهوه را درون فنجان ها بریزید و سرو نمایید و از قهوه خوشمزه تان لذت ببرید .

همچنین شما می توانید فیلم ها آموزش تهیه قهوه ترک را در زیر مشاهده کنید:

دنبال یک قهوه ترک ایده آل برای نوشیدن هستید؟

قهوه های ترک ملو را از دست ندهید 🙂

قهوه ترک ملو تهیه شده از بهترین دان های قهوه عربیکا و روبوستا و استفاده از ترکیب و روست دقیق بنا به ذائقه مشتریان و آسیاب کاملا تازه و خوش عطر

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاه (8)

 • امین گرامی

  مثل همیشه عالی …..خیلی وقت بود منتظر مقاله جدید بودما….مثل اینکه باید خودم دست به کار بشم

  خرداد ۲۷, ۱۳۹۵ در ۳:۳۳ ب٫ظ
 • پشتیبانی فروشگاه

  سلام امین عریر .عذر خواهی می کنم بابت تاخبر در بروزرسانی مطالب .اتفاقا مطالب جدید ریادی آماده کردیم که بصورت مرتب بر روی سایت قرار خواهد گرفت.همچنین باعث خوشحالیمون میشه اگه مطلبی داشتی اینجا منتشر کنیم.
  ارادتمند
  نرسیسیان

  خرداد ۲۷, ۱۳۹۵ در ۷:۲۲ ب٫ظ
 • اسماعیل

  واقعا عالی و سپاس . منتظر مطالب جدید خواهیم ماند

  تیر ۱۸, ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۵ ق٫ظ
 • پشتیبانی فروشگاه

  با سلام و تشکر اسماعیل عزیز.ممنون از لطف شما

  تیر ۱۸, ۱۳۹۵ در ۱۱:۵۵ ب٫ظ
 • فریبرز

  مطلب عالی بود.ممتون.ممنون میشم یک قهوه ترک پیشنهاو بدید.

  مرداد ۱۲, ۱۳۹۶ در ۲:۱۹ ق٫ظ
 • padpors

  واقعا مقاله‌ی خیلی خوبی بود و لذت بردم. هیچ جای وب فارسی مقاله‌ای با این کیفیت راجع به قهوه ترک نخونده بودم، مخصوصا که ظرافت‌های مختلف از جمله فرهنگ گفتگو هنگام نوشیدن قهوه، برداشتن کف قهوه در ابتدا و ریختن آن در فنجان، و یا روش تهیه قهوه ترک در ترکیه رو هم مطرح کرده بودین.

  سپاس

  مرداد ۱۲, ۱۳۹۷ در ۹:۳۸ ق٫ظ
 • رضا ابوالقاسمي

  خیلی جالب بود دقیقا در کشور لبنان و سوریه قهوه رو به روش ترک بیشتر استفاده میکنند و مخصوصا لبنانی ها برای صبحانه (ناشتا) حتما باید قهوه ترک که خودشان به نام قهوه عربی مینامند مصرف کنند
  ابتدا اب را در قهوه جوش (دلایه) میجوشانند و سپس از روی حرارت برداشته و پودر قهوه که اکثرا با هل مخلوط شده را اضافه کرده و هم میزنند و روی حرارت گذاشته و بعد از ایجاد فوم روی قهوه دو یا سه بار تکرار میکنند ( اگر این کار را بیشتر تکرار کنید دیگر فوم روی قهوه تشکیل نمیشود و طعم قهوه تغییر میکند) و سپس در فنجان های کوچک ریخته و سرو میکنند و به سه روش (مره) یا (ساده) یعنی بدون شکر (وسط) یعنی شکر متوسط (حلوه) یعنی خیلی شیرین سرو میشود
  ( در کشورهای عربی اکثرا پودر قهوه ترک را با مقداری پودر هل مخلوط میکنند)
  و رسمی هم در کشور لبنان و سوریه هست که وقت ورود میهمان اول از همه چیز برای پذیرایی قهوه اورده که مینامند ( قهوه اهلا و سهلا) قهوه خوشامد گویی و قبل از رفتن میهمان با قهوه از میهمان خداحافظی کرده (قهوه مع اسلامه) قهوه خداحافظی
  امیدوارماین مطلب برای شما قهوه دوستان جالب باشه
  همیه از مطالب خوب ملوکافی و از قهوه های خوبتان استفاده میکنم .

  آبان ۹, ۱۳۹۷ در ۳:۵۱ ب٫ظ
 • پشتیبانی فروشگاه

  سلام و وقت بخیر دوست گرامی. ممنون از مطلبی که با ما به اشتراک گذاشتید ,بسیار جالب بود .
  با تشکر از شما و آرزوی بهترین ها برای شما

  آبان ۱۰, ۱۳۹۷ در ۵:۰۰ ق٫ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی