گفتگویی با زنان شاغل در برشته کاری قهوه

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)

گفتگویی با زنان شاغل در برشته کاری قهوه

 قهوه باید بدون توجه به جنسیت یا قومیت در دسترس همه افراد باشد. اما در این صنعت به صورت سنتی تعداد مردان غالب است. در سال ۲۰۱۸ وقتی آگنیس کاروجوسکا به عنوان اولین زن قهرمان باریستای جهان شناخته شد مسئله کمی تغییر کرد. اما همچنان برای زنانی که بدنبال شغلی در صنعت قهوه هستند موانعی وجود دارد.

داده های محکمی از نقش زنان در زنجیره تامین وجود ندارد. اما بدون داشتن اعداد هم روشن است که مردان پیشتاز هستند. برشته کردن قهوه یکی از نقش هایی است که به شکل سنتی توسط مردان پر شده است.

با این وجود، برخی زنان برشته کردن را با دستان توانای خود انجام می دهند (گرچه بدون مانع هم نیست). به خواندن ادامه دهید تا اطلاعات بیشتری را درباره زنان شاغل در برشته کردن قهوه از زبان خودشان بشنوید.

داخل یک مرکز برشته کردن قهوه
                                                                       داخل یک مرکز برشته کردن قهوه

فقدان حضور

مسابقات قهرمان جهان برشته کردن قهوه (WCRC) در سال ۲۰۱۳ بنیان گذاشته شد. یک بررسی سریع در طول این پنج سال فقدان تنوع جنسیتی در برشته کردن قهوه را نشان می دهد. جوانا آلم از سوئد، ودا ویراسوام از فرانسه و یولیا سایچاک از اوکراین همگی به با رقابت به مقام های بالا رسیدند اما شکی وجود ندارد که این یک رویداد مردانه است. در بیشتر رقابت های قهوه یک شکاف جنسیتی وجود دارد اما این مسئله در این رقابت نسبت به رویدادهایی مانند قهرمانی جهانی باریستا و جام جهانی دم کننده ها واضح تر است.

فقدان نماینده تنها در رقابت ها وجود ندارد. ناتالیا گرابوسکا برشته کننده ارشد Full Circle Roasters در دوبلین است.

او می گوید “با وجودی که افتخار می کنم یک برشته کننده قهوه هستم اما جامعه برشته کننده های ایرلند اعضای زن چندانی ندارد. من تنها دو نفر دیگر را می شناسم”.

“برشته کننده های قهوه فراوانی در ایرلند وجود دارد اما در میان آنها زنان چندانی وجود ندارد. توضیح این مسئله برایم سخت است چون دلیل آن را نمی دانم”.

ناتالیا گرابوسکا در یک مرکز برشته کردن
                                                                ناتالیا گرابوسکا در یک مرکز برشته کردن

موانع سر راه زنان در برشته کردن قهوه

آیا تعداد زنان به این خاطر کم است که تعداد کمتری از آنها به برشته کردن علاقه دارند؟ و اگر اینگونه است دلیل آن چیست؟ آیا موانع سر راه زنان نسبت به مردان برای وارد شدن به این صنعت بیشتر است؟ و یا اینکه شکاف جنسیتی بدلیل چیزی کاملا متفاوت است؟

جولیت هان برشته کننده ارشد Blue Bottle Coffee در اوکلند کالیفرنیا است. او به من می گوید که برخی تعصبات سازمانی نیز دخیل است “همانقدر که فکر می کنیم صنعت ما خاص است، برخی تعصیات جنسیتی و نژادی وجود دارد که افراد آن را نمی بینند و این مسئله مشکل آفرین است”.

جولیت به من می گوید که شروع کار در زمینه برشته کردن برای او چالش برانگیز بود و او سال ها پیشنهاد کاری دریافت نکرد.

“مردان به من می گفتند که دلیل استخدام زنان توسط آنها این است که ما خیلی نظافت می کنیم، گویی که این حرف یک تعریف است. همچنین به من گفته شده است که در زمان مطرح کردن یک مسئله بیش از حد حساس و زود رنج هستم”.

دانه های برشته شده قهوه
دانه های برشته شده قهوه

جولیت به من می گوید که با تعصبات و کلیشه های نژادی نیز رو به رو شده است. “مردان به من گفته اند که دلیل علاقه آنها به استخدام آسیایی ها این است که آنها خیلی سخت کوش هستند”.

“اما من راه حلی ندارم و تجارب من منحصر به فرد هستند. این تجارب شامل مواقعی می شوند که مردان کیسه های دانه سبز را از دست من گرفته اند بدون اینکه از من بپرسند که به کمک نیاز دارم. مردان به من گفته اند که نحوه ایستادنم در هنگام برشته کردن را دوست ندارند و و دستانم را که به کمرم تکیه داده بودم کشیده اند”.

مندی اسپیریتو مدیر قهوه Halfwit Coffee Roasters در شیکاگو است. در مقاله ای که در مجله Roast منتشر شد و هم اکنون در بلاگ Royal Coffee آرشیو شده است. او درباره موانعی نوشته است که در هنگام آغاز کار به عنوان یک برشته کننده قهوه با آنها رو به رو بوده است. از جمله این موارد این بود که قبل از نقل مکان به سان فرانسیسکو و تبدیل شدن به یک برشته کننده زن موفق به او گفته بودند که بیش از حد “ریزه پیزه” است.

مندی اسپیریتو در یک جلسه تست کردن
مندی اسپیریتو در یک جلسه تست کردن

حرکت هایی به سوی تغییر

مندی توضیح می دهد که چگونه رقابت کنندگان سال ۲۰۱۶ قهرمانی برشته کنندگان آمریکا همگی مرد بوده اند. در واکنش به این مسئله، کمیته رویداد انجمن برشته کنندگان با کمک انجمن قهوه اسپشالتی، “او (زن) برشته کننده است”  She’s the roaster را به راه انداخته اند. ماموریت این جنبش “ترویج و تشویق زنان (زنانی که خود را با عنوان Womxn معرفی می کنند) شاغل در صنعت قهوه است تا به برشته کنندگان حرفه ای تبدیل شوند”.

روشن نیست که آیا در نتیجه این جنبش چنین اتفاقی افتاده است یا خیر ولی رقابت های امسال شامل چهار شرکت کننده زن از جمله جِن آپوداکا است.

جِن یکی از اعضای “او یک برشته کننده است” و مدیر برشته کردن قهوه در The Crown اوکلند کالیفرنیا است. او می گوید “اگر بخواهم یک مسئله را با افراد مسئول استخدام و ترفیع کارمندان در میان بگذارم این است که تعصبات نا محسوس خود را شناخته و تلاش کنید که بر آنها چیره شوید. وقتی آنها را شناختید متوجه خواهید شد که چگونه افراد فوق العاده بسیاری را نادیده گرفته یا اخراج کرده اید”.

قهوه ها از یک برشته کننده ریخته می شود
                                            قهوه ها از یک برشته کننده ریخته می شود

جولیت می گوید “برای استخدام تنوع باید خود متنوع باشید. استخدام زنان نیازمند وجود زنان در جایگاه های مدیریتی است”. اما او قبول می کند که گفتن این حرف از انجامش ساده تر است. او به من می گوید که برای موقعیت های شغلی آگاهی کرده است و تنها مردان برای آن مراجعه کرده اند.

در اینجا دیده شدن و نمایندگی اهمیت پیدا می کند. وقتی زنان می توانند زنان دیگر را در جایگاه های برشته کردن دیده و خود را در این صنعت تصور کنند، احتمال اینکه آن را به عنوان یک گزینه شغلی واقع گرایانه بررسی کنند بیشتر است. اما قطعا باید نسبت به این نکته آگاهی داشته باشیم که تجربه همه زنان مشابه نیست و همچنین می بایست مراقب مشارکت صوری باشیم.

جن می گوید “زنان در تمام طول سال قهوه برشته می کنند و جویا شدن مداوم نظرات آنها از اهمیت برخوردار است. از ما سوال بپرسید چون برشته کننده های فوق العاده ای هستیم و می خواهیم درباره برشته کردن صحبت کنیم (و نه به این خاطر که زن هستیم)”.

جن آپوداکا مشغول کار
                              جن آپوداکا مشغول کار

تجربیات دست اول و راهنمایی های کاربردی

پس چطور می توانیم برابری را در صنعت برشته کردن بهبود بخشیم؟ جولیت به من می گوید که “تمامی اقلیت ها باید برای ابراز عقیده احساس امنیت کنند اما مهمتر از آن باید به حرف شان گوش داده شود، بدون قضاوت، بدون ارائه سریع راه کار بویژه از طرف شخصی که هرگز در جایگاه این افراد نبوده است”.

او می گوید “هرچه داستان های “اقلیت ها یا دیگران” گفته، خوانده و شنیده می شود، ترس و بیگانگی مردم کمتر می شود. برخورداری از یک پلت فرم برای شنیدن می تواند سرآغاز فوق العاده ای باشد”.

کیتلین تامپسون یکی از صاحبان و مدیران Coffee for Common در ادینبرو است. او به من می گوید که اظهار نظر و درخواست آشکار کمک ، به او کمک کرده است. او همچنین می گوید که برخورداری از یک مربی می تواند در شرایط سخت راه گشا باشد.

جن می گوید ” اگر بخواهم یک حکایت را از کار در این صنعت بیان کنم این است که در صورت نداشتن یک حامی مشخص که خواهان پشتیبانی از آموزش و پیشرفت شما باشد، وقت خود را برای تغییر افکار آنها هدر ندهید. سخت کار کنید، دوام بیاورید و تا جایی که می توانید یاد بگیرید اما راحت به آنها باج ندهید”.

دانه های قهوه تازه برشته شده
دانه های قهوه تازه برشته شده

جولیت به من می گوید که یکبار راهنمایی سودمندی دریافت کرده است، هیچگاه تست کردن را رد نکن. او می گوید “شما می توانید از تست کردن به همراه افراد دیگر در کمپانی های دیگر چیزهایی زیادی بیاموزید. این مسئله سال ها است که برای من بسیار مفید بوده است”.

ناتالیا فعال بودن و کمک خواستن از افراد شاغل دیگر در این صنعت را پیشنهاد می کند. او می گوید که این مسئله به او کمک کرده است تا از یک باریستا به یک برشته کننده تبدیل شود. “با افراد شاغل در این صنعت ملاقات کنید، خواندن و را آغاز کنید و برشته کردن را کشف کنید و برشته کننده های دیگر را یافته و از آنها پرس و جو کنید”.

Kore Directive سازمانی در لندن است که برای زنان بریتانیا فعالیت می کند. هر کجای دنیا زندگی می کنید، بدنبال اجتماعات آنلاین باشید تا شبکه خود را تشکیل داده و افرادی با افکار مشابه را در این صنعت پیدا کنید.

Strong Women of Coffee زنان شاغل در این صنعت را تشریح می کند و می تواند منبع خوبی برای آنهایی باشد که بدنبال الهام در برشته کردن یا زمینه های دیگر قهوه هستند. اتحادیه بین المللی قهوه برای زنان (IWCA) و مشارکت برای برابری جنسیتی منابع دیگری از اطلاعات مربوط به زنان مشغول در زمینه قهوه است.

دانه های تازه برشته شده در سینی خنک کننده
دانه های تازه برشته شده در سینی خنک کننده

دلیل حضور کم زنان در زمینه قهوه همیشه روشن نیست و راه کار آن نیز مبهم تر است. اما به عنوان یک اجتماع، صنعت قهوه باید به تجربیات افراد گوش کند و از آنها درس بگیرد.

به مشارکت خود در برشته کردن و سایر بخش های زنجیره تامین نگاهی بیاندازید و این موضوع را بررسی کنید که آیا می توانید یک حامی باشید و یا یک متحد. آیا این مسئله را مطرح کرده اید که سازمان شما پذیرای همه است؟ آیا شیوه استخدامی شما تنوع را در اولویت قرار می دهد؟ به عنوان یک مصرف کننده، آیا بدنبال برشته کننده هایی هستید که اجتماعات اقلیت را استخدام می کنند؟ با گوش دادن و اقدامات مقتضی، ما می توانیم قهوه را به مکانی برای همه تبدیل کنیم.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)