طرز تهیه کار با اسپرسوساز روگازی

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
طرز تهیه کار با اسپرسوساز روگازی

طرز تهیه کار با اسپرسوساز روگازی

چگونه با قهوه جوش روگازی یک اسپرسو خوب تهیه کنیم؟

در این پست سعی کردم در قالب یک ویدئو آموزشی طرز تهیه یک قهوه اسپرسو را با استفاده از یک قهوه جوش اسپرسو روگازی یا همان (موکاپات) به شما آموزش دهیم .

موکاپات چیست ؟

موکاپات به عنوان اولین اسپرسوساز اجاقی و روگازی اولین بار در سال ۱۹۳۳ توسط لوییجی د پونتی برای آقای آلفونسو بیالتی به ثبت رسید. قهوه سازی کوچک با طراحی هشت ظلعی و مکانیزم ساده خود ؛ در عرض چند دقیقه قهوه اسپرسویی خوب و  غنی ، تهیه می نماید. موکاپات به بیان ساده شامل یک دیگ بخار کوچک و یک سبد قهوه است ؛ که آب در دیگ بخار ( مخزن پایینی موکاپات ) به جوش آمده و با فشار از میان قهوه می گذرد و بدین ترتیب عصاره قهوه بیرون آمده و قهوه اسپرسو آماده برای سرو میگردد. به قهوه ای که توسط موکاپات تهیه می شود ؛ قهوه اسپرسو گفته می شود.

اسپرسوساز موکاپات در کشورهای اروپایی مثل ایتالیا ، پرتقال و اسپانیا و همچنین آمریکای لاتین کاملا رواج دارد و به عضو ثابت آشپزخانه ها تبدیل گشته است. از برندهای خوب و معروف تولید کننده موکاپات بیالتی می باشد.

انواع موکاپات ها

موکاپات ها از نظر اندازه و شکل و جنس ، از تنوع خوبی بر خوردار هستند و بنا بر نیاز و سلیقه مصرف کننده می تواند اکثر سلیقه ها را پوشش بدهد .

از نظر اندازه ؛ موکاپات ها در سایزهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۹ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ فنجان تولید و عرضه می شود

از نظر جنس : موکاپات از آلیاژ آلومینیوم  ؛ استیل و در نمونه های قدیمی تر از جنس چدنی ساخته می شود. همچنین بعضی کارخانه های تولیدی ترکیبی خلاقانه از جنس استیل و آلومینیوم و یا ترکیبی از استیل و سرامیک و  یا  آلومینیوم و شیشه را بکار می برند.

کارکرد : از نظر نوع کار ؛ موکاپات ها در انواع موکاپات روگازی ( با حرارت شعله ) و موکاپات اینداکشن ( القایی ) و موکاپات های برقی ساخته و عرضه می شوند.

موکاپات های روگازی ، اینداکشن و برقی

رنگ بندی : موکاپات ها همچنین در رنگ بندی های مختلف و زیبا و مقاوم در برابر حرارت و نسوز ، توسط کارخانه های سازنده ؛ تولید و بفروش می رسد.

قیمت قهوه ساز موکاپات : اسپرسوسازهای روگازی از نظر قیمت نیز مانند جنس آنها از تنوع خوبی برخوردار هستند و از ۲۰.۰۰۰ تومان تا ۲۵۰.۰۰۰ تومان بنا بر نوع جنس و کشور و کارخانه سازنده متفاوت هستند . اما بهتر است برای خرید دستگاه موکاپات قهوه سازی با کیفیت خوب خریداری کنید.

تنوع موکاپات ها

وسایل مورد نیاز برای تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات :

برای تهیه قهوه اسپرسو با قهوه ساز موکاپات ، در ساده ترین حالت به قهوه آسیاب شده و یک موکاپات و منبع حرارت نیاز دارید . اما می توانید با تهیه یک آسیاب قهوه دستی ، دانه های قهوه را قبل از دم آوری ، آسیاب نموده تا قهوه ای با عطر و طعم تازه تر بدست آورید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات :

۱- پیمانه کردن قهوه : در ابتدا می توانید با استفاده از سبد موکاپات ، مقدار دانه قهوه را اندازه گیری نمایید. پس سبد قهوه ساز را از دانه قهوه پر کنید.

پیمانه کردن دانه قهوه با سبد قهوه ساز

۲- دانه قهوه را در آسیاب قهوه بریزید و با درجه آسیاب متوسط آسیاب نمایید

قهوه دانه را در آسیاب قهوه بریزید

دانه های قهوه را با درجه متوسط آسیاب نمایید

۳- سبد موکاپات را با قهوه آسیاب شده پر نمایید و در آخر سطح قهوه را با کشیدن انگشت از یک طرف به سمت دیگر ، صاف نمایید . توجه داشته باشید که در استفاده از موکاپات نیازی به فشرده ساختن و کوبیدن سطح قهوه ندارید !

سبد موکاپات را با قهوه آسیاب شده پر نمایید

سطح قهوه را صاف نمایید

۴- مخزن پایینی موکاپات را تا نقطه زیر سوپاپ قهوه ساز ، با آب خنک پر نمایید .

پر کردن آب تا سطح زیر سوپاپ اطمینان قهوه ساز

پر کردن آب تا سطح زیر سوپاپ اطمینان قهوه ساز

۵- سبد قهوه ساز را روی مخزن پایینی قرارداده و اجزای موکاپات را به همدیگر ببندید ، مخزن بالایی را کامل به مخزن پایینی قهوه ساز بسته تا کاملا آب بندی شود

قراردادن سبد موکاپات بر روی مخزن پایینی

بستن اجزاء قهوه ساز موکاپات

۶- اسپرسوساز روگازی را بر روی شعله حرارت متوسط قرار داده و منتظر بمانید تا آب داخل قهوه ساز موکاپات به جوش بیاید

قراردادن قهوه ساز بر روی شعله متوسط

۷- پس از بجوش آمدن آب داخل مخزن ، آب با فشار از میان قهوه می گذرد و قهوه را دم آورده و شروع به حرکت به مخزن بالایی و خروج از نازل قهوه ساز می کند. پس از خروج کامل قهوه دم شده از نازل شعله را خاموش نموده و قهوه تان را در فنجان قهوه بریزید و سرو و نوش جان نمایید

گذر آب جوش از میان قهوه و خارج شدن آن از نازل مخزن بالایی قهوه ساز

اتمام خروج قهوه از نازل قهوه ساز و دم کشیدن و عصاره گیری قهوه

سرو قهوه اسپرسو در فنجان اسپرسو

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)