فراپه چیست (به علاوه ۶ دستوری که باید امتحان کنید!)

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)

فراپه چیست (به علاوه ۶ دستوری که باید امتحان کنید!)

فراپه نوع خاصی از قهوه یخ زده است که از یونان می آید. این نوع خاص قهوه می تواند با یک شِیکِر قهوه و یک میکسر دستی درست شود. فراپه با یک یا دو قاشق چای خوری قهوه فوری، شکر و آب برای بوجود آوردن ترکیب کفی درست می شود. زمانی که این ترکیب در یک لیوان بزرگ ریخته شد، آب سرد و تکه های یخ به آن اضافه می شوند.

از سوی دیگر، به جای آب خنک می توان از شیر استفاده کرد. سپس این قهوه خنک با یک نی سرو می شود.

وقتی شما یک عاشق واقعی قهوه هستید، مرتبا بدنبال امتحان کردن چیزهای جدید هستید. اگر هنوز با فراپه آشنا نیستید، این نوشیدنی می تواند ضمیمه جدیدی به زرادخانه قهوه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فراپه و چرایی نوشیدن آن به خواندن ادامه دهید!

فراپه چیست؟ و طرز تهیه آن چگونه است
فراپه چیست؟ و طرز تهیه آن چگونه است

فراپه از کجا می آید؟

تاریخچه فراپه را می توان تا قرن نوزدهم دنبال کرد. با این حال، فراپه یونانی در سال ۱۹۵۷ اختراع شد و در نمایشگاه بین المللی تسالونیکی ارائه گردید. مخترع این نوشیدنی منحصر به فرد دیمیتریس واکوندیوس بود (یکی از نمایندگان کمپانی نستله).

همانند تمامی اختراعات فوق العاده، اختراع فراپه نیز یک تصادف بود. در اصل، سرپرست دیمیتریس (جیانیس دریتساس) بدنبال درست کردن یک محصول جدید هیجان انگیز برای کودکان بود. او می خواست که یک نوشیدنی شکلاتی فوری را بوجود بیاورد که در درست کردن آن از یک شِیکِر استفاده شود. در زمان استراحت خود، دیمیتریس بدنبال قهوه فوری خود می گشت اما دسترسی به آب داغ نداشت. در عوض، از آب سرد و تکه های یخ در شِیکِر استفاده کرد. نتیجه فراپه بود که هم اکنون یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان به حساب می آید.

چگونه قسمت کفی بالایی فراپه بوجود می آید؟

قسمت کفی بالایی فراپه اثر جانبی قهوه فوری است که برای تهیه فراپه از آن استفاده شده است. قهوه فوری فاقد هرگونه روغنی است و همین ویژگی امکان بوجود آوردن قسمت کفی بالایی فراپه را فراهم کرده است.

آیا انواع مختلف فراپه وجود دارد؟

قطعا انواع مختلف فراپه وجود دارد چون قهوه چی های سراسر جهان به طور مرتب در پی راه های درست کردن این نوشیدنی سنتی به شکل بهتری هستند. برخی کشورهای مشخص می خواهند فراپه را از آن خود کنند که به خلق فراپوچینو در ایالات متحده آمریکا شده است.

آیا فراپه همان اسموتی است؟

فراپه همان اسموتی نیست چون بین نوشیدنی های قهوه و اسموتی ها تفاوت وجود دارد. در مقایسه با اسموتی، فراپه مدت زمان طولانی تری ترکیب می شود. روند ترکیب فراپه و اسموتی با یکدیگر متفاوت است.

آیا هیچگونه دستور خانگی برای فراپه وجود دارد؟

مصرف کنندگان قهوه که به شدت دوستدار فراپه هستند باید به بخش پیشرو توجه ویژه کنند چون می خواهیم درباره برخی از دستورهای خانگی درست کردن فراپه بحث کنیم. بنابراین اگر می خواهید چیز خاصی به نمایش خود بیافرایید، حتما یکی از دستورهای زیر را امتحان کنید.

مرتبط:برای یک قهوه خنک انرژی بخش دیگر، قهوه سرد دم را امتحان کنید!

فراپه تمشک و ترافِل

شاید فراپه تمشک و ترافل در مقایسه با سایر قهوه ها زمان بیشتری طول بکشد تا درست شود اما قطعا صرف کردن این زمان ارزشش را خواهد داشت. در قسمت زیر، مواد اولیه درست کردن این فراپه خوشمزه و دستورات لازم مربوط به چگونگی درست کردن آن را مشاهده می کنید.

مواد لازم:

. ۱۴ تکه یخ

. نصف فنجان تمشک تازه

. ۵۰ گرم شکلات آب شده

. ۳ قاشق غذاخوری شکر

. نصف قاشق چای خوری عصاره وانیل

. یک چهارم شیر کامل

. نصف فنجان آب

. ۳ قاشق غذاخوری اسپرسو فوری یا هر قهوه برشته شده ای که دوست دارید

برای درست کردن فراپه ترافل و تمشک باید:

یخ، تمشک، شکلات داغ ، شکر، عصاره وانیل و شیر کامل را در مخلوط کن قرار دهید. سپس قهوه را با آب و ۳ قاشق غذاخوری اسپرسو فوری آماده کنید. هر دو مخلوط را با یکدیگر ترکیب کرده و از آن لذت ببرید.

فراپه برش موز با موچا

شاید عشاق قهوه که طعم موز را دوست دارند متوجه شوند که این دستور جدید مورد علاقه آنها است. این شیرین ترین فراپه است ولی همچنان دارای طعم قابل توجه قهوه برای عاشقان قهوه است.

مواد لازم:

. ۷ تکه یخ

. یک دوم بستنی وانیلی

. نصف موز

. یک قاشق غذاخوری شکلات داغ شده

. یک چهارم شیر کامل

. نصف فنجان آب

. ۳ قاشق غذاخوری قهوه برشته شده مورد علاقه تان

پیش از ریختن مواد اولیه در مخلوط کن، ابتدا قهوه را با نصف فنجان آب و ۳ قاشق غذاخوری قهوه برشته شده مورد علاقه خود درست کنید. زمانی که قهوه را درست کردید، یخ، بستنی وانیلی، موز، یک قاشق غذاخوری شکلات داغ شده و شیر را در مخلوط کن بریزید. تا رسیدن به یک ترکیب متوازن، این مواد را با هم مخلوط کنید. سپس قهوه را به مخلوط کن اضافه کرده و در یک شِیکِر بریزید. آن را با برش های موز یا در صورت نیاز بیسکوییت شکلاتی سرو کنید.

فراپه گیلاسی  (The cherry Surprise Frappe)

عاشقان قهوه قطعا می توانند قهوه یخی مورد علاقه خود را با مقداری گیلاس ترکیب کنند چون قطعا نمی توانید به این نوشیدنی درست رد بزنید. این مورد نه تنها مقدار کافئین روزانه مورد نیازتان را فراهم می کند بلکه اطمینان حاصل می کند که تمامی ویتامین های لازم را دریافت کنید!

مواد لازم:

. ۸ تکه یخ

. ۱ فنجان بستنی وانیلی

. نصف فنجان گیلاس تازه

. ۲ قاشق غذاخوری شکر

. ۱ قاشق چای خوری سیروپ گیلاس

. نصف فنجان آب

. ۳ قاشق غذاخوری قهوه برشته شده تیره

پیش از ریختن مواد اولیه در مخلوط کن، ابتدا قهوه یخ زده خود را درست کنید. تنها کافی است که سه قاشق غذاخوری قهوه برشته سیاه را به نصف فنجان آب اضافه کنید. سپس با فازودن تکه های یخ، بستنی وانیلی، گیلاس، شکر و سیروپ گیلاس را به مخلوط کن اضافه کنید. هنگامی که همه چیز به خوبی مخلوط شد، مخلوط قهوه و گیلاس را به شِیکِر اضافه کنید. پیش از ریختن در لیوان، آن را به خوبی تکان دهید.

فراپه دندان شیرین (The Sweet tooth Frappe)

این فراپه پیشنهاد ما برای افرادی است که به چیزهای شیرین علاقه دارند. برای درست کردن این فراپه شما از برخی طعم های شیرین بهره خواهید برد که از جمله آنها کارامل است!

مواد اولیه:

. ۳ قاشق غذاخوری قهوه برشته شده تیره

. نصف فنجان آب

. ۱۲ قالب یخ

. یک چهارم شربت کارامل

. ۳ قاشق غذاخوری کنستانتره شربت سیب یخ زده

. نصف قاشق چای خوری عصاره وانیل

. یک چهارم شیر کامل

کار را با درست کردن قهوه آغاز کنید. سه قاشق غذاخوری از قهوه برشته شده تیره را با نصف فنجان آب مخلوط کنید. سپس قهوه را کنار گذاشته و ترکیب شیرین خود را درست کنید.

تکه های یخ، شربت کارامل، کنستانتره یخ زده شربت سیب، عصاره وانیل و شیر کامل را در مخلوط کن بریزید. تا زمان ترکیب شدن کافی آنها را مخلوط کنید. سپس قهوه و این ترکیب را در شِیکِر ریخته و تا ترکیب شدن کامل تکان دهید.

فراپه کارامل کاپوچینو

این فراپه نیز گزینه دیگری برای افراد دوستدار شیرینی است. همانند پیشنهاد پیشین ما، این فراپه نیز حاوی میزان مناسبی از کارامل است!

مواد لازم:

. ۱۵ تکه یخ

. نصف فنجان سس کارامل

. نصف قاشق چای خوری عصاره وانیل

. یک چهارم فنجان شیر کامل

. نصف فنجان آب

. ۳ قاشق غذاخوری قهوه برشته شده تیره

ابتدا با استفاده از آب و قهوه برشته شده تیره، قهوه خود درست کنید. سپس تکه های یخ ، سس دسر کارامل، عصاره وانیل و شیر کامل را به مخلوط کن اضافه کنید. تا زمان نرم شدن به مخلوط کردن ادامه داده و سپس این ترکیب را در شِیکِر بریزید. قهوه را اضافه کرده و تا زمان ترکیب شدن یکنواخت به تکان دادن ادامه دهید. این نوشیدنی را خنک سرو کنید.

فراپه کره بادام زمینی (The ultimate peanut butter Frappe)

این بهترین گزینه برای دیوانگان کره بادام زمینی است. این فراپه حاوی مقدار مناسبی از کره بادام زمینی و همچنین قهوه برشته شده تیره مورد علاقه تان است.

مواد لازم:

. ۳ قاشق غذاخوری قهوه برشته شده تیره. از سوی دیگر می توانید ۳ قاشق غذاخوری از اسپرسو مورد علاقه خود را اضافه کنید

. نصف فنجان آب

. ۱۵ قالب یخ

. ۳ قاشق غذاخوری شکر

. ۱.۵ اونس فنجان کره بادام زمینی

. نصف فنجان شیر کامل

پیش از درست کردن ترکیب کره بادام زمینی باید پایه فراپه خود را درست کنید (قهوه). قهوه را با نصف فنجان آب و سه قاشق غذاخوری از اسپرسو یا قهوه برشته شده تیره مورد علاقه خود درست کنید.

پس از درست کردن قهوه، آن را در کناری گذاشته و ترکیب کره بادام زمینی را درست کنید. تکه های یخ، شکر، کره بادام زمینی و شیر کامل خود را در مخلوط کن بریزید. تا زمان نرم شدن ترکیب و یکنواخت شدن آن به مخلوط کردن ادامه دهید. سپس ترکیب بادام زمینی و قهوه را در شِیکِر ریخته و تا زمان ترکیب شدن کامل تکان دهید.

جمع بندی

اگر یک عاشق قهوه باشید، یک فراپه خانگی خوب می تواند در روز شما تفاوتی را رقم بزند. با دستورهای ارائه شده برای انواع فراپه، می توانید فراپه درست کنید که تمامی سلیقه ها را راضی کند. حتما آنها را امتحان کرده و شیوه های مختلف فراپه کلاسیک یونانی آزمایش کنید.

قطعا یک فراپه خوب نیازمند مقدار مناسبی قهوه برشته شده تیره و اسپرسو است. بنابراین، پیش از درست کردن فراپه، مطمئن شوید که قهوه برشته شده تیره و اسپرسو مناسب آن را دارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)