از معابد تا نوشیدنی فِلَت وایت : فرهنگ قهوه در کامبوج

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
از معابد تا نوشیدنی فِلَت وایت : فرهنگ قهوه در کامبوج

از معابد تا نوشیدنی فِلَت وایت : فرهنگ قهوه در کامبوج

در حال دیدار از کامبوج هستید؟  انگکور وات (مکان میراث جهانی) شگفت انگیز در صدر فهرست مکان های دیدنی هر مسافری قرار دارد. اما چگونه می خواهید بدون یک فنجان قهوه برای رفتن به این معابد کهن تاکسی  بگیرید؟

خبر خوب این است که در جنوب شرق آسیا می توانید مقدار فراوانی قهوه پیدا کنید (چه در سیم ریپ ساکن باشید و یا پنوم پِن و باتامبانگ).

راهبان وارد یکی از معابد فراوان انگکور وات می شوند
راهبان وارد یکی از معابد فراوان انگکور وات می شوند

سیم ریپ  seam reap : نوشیدن قهوه، دیدار از معابد

به نظر می رسد که در هر بخش از سیم ریپ می توانید یک چرخ خانوادگی فروش قهوه را ببینید (سیم ریپ به خاطر مجاورت با انگکور وات شهرت یافته است). شما می توانید با حدود ۱ دلار آمریکا از این فروشنده ها ترکیبی قدرتمند از قهوه دم شده و شیر غلیط شیرین شده همراه یخ را خریداری کنید.

در میان تمامی این چرخ های فروش قهوه، کافی شاپ های فراوانی را نیز مشاهده خواهید کرد که قهوه اسپرسو و غذا سرو می کنند. با رشد توریسم، تعداد کافی شاپ ها نیز رشد کرده است. بسیاری از کافی شاپ های کامبوجی به مشتری هایی خدمت رسانی می کنند که به بودجه خود توجه داشته و بدنبال نوشیدنی بدون تجمل هستند.

با این وجود، اگر با محیط آشنا باشید کافی شاپ های اسپشالتی را نیز در شهر خواهید دید. The little red fox (مالکیت استرالیایی و مدیریت کامبوجی) ماه ها قبل از اینکه ارائه فِلَت وایت در آمریکا را آغاز کند، برای توریست ها فلت وایت سرو می کرد. به Crane coffee نیز باید اشاره کرد در حالی که So wat coffee نیز طیفی از قهوه های تک منشاء را ارئه می کند.

ما همچنین به سایر بخش های کامبوج سر می زنیم. کامبوجی های ثروتمند به قهوه با کیفیت علاقه مند شده اند (معمولا از ژاپن و کره جنوبی الهام می گیرند).

Crane coffee در سیم ریپ

پنوم پِن، منزلگاه اولین فروشگاه زنجیره ای قهوه اسپشالتی در کامبوج

در حالی که کامبوج یکی از فقیرترین کشورهای آسیایی است هم اکنون کاهش سریع فقر و همچنین رشد اقتصادی را تجربه می کند (بخش از آن ناشی از سرمایه گذاری های مشترک با چین است). نتیجتا طبقه متوسط علاقه فعالی نسبت به فرهنگ قهوه آسیای جنوب شرقی پیدا کرده اند.

این مسئله در اولین فروشگاه زنجیره ای قهوه اسپشالتی کامبوج با نام Brown coffee & Bakery تجسم پیدا کرده است. چه یک قهوه Hario V60 بخواهید یا یک لیوان نوشیدنی سرد طراوت بخش، Brown coffee and Bakery محیطی عالی برای نشستن، تمدد اعصاب، دیدار دوستان یا خواندن یک کتاب است. در حقیقت، رفتن به یکی از چهار شعبه آنها به نماد جایگاه بسیاری از کامبوجی ها تبدیل شده است که مشتاقانه تصاویر نوشیدنی خود را روی صفحات اجتماعی پست می کنند.

شعبه Boeuring Keng Kang فروشگاه Brown Coffee در پنوم پِن
شعبه Boeuring Keng Kang فروشگاه Brown Coffee در پنوم پِن

 

 

باتامبانگ، میزبان دوره های انجمن تخصصی قهوه آمریکا SCA

در حالی که شاید Brown coffee بزرگترین فروشگاه زنجیره ای قهوه با مالکیت کامبوجی باشد، شهر باتامبانگ که در شمال غربی کامبوج قرار دارد، به شکل تعجب آوری دارای یک مرکز SCA است. این مکان در قالب Café Crema and Roastery تحت مالکیت کامبوجی ها در این شهر قرار گرفته است.

Café Crema and Roastery توسط ویسال چیا با کمک یک تبعیدی کره جنوبی به نام جوینِر لی در سال ۲۰۱۱ برشته کردن را آغاز کرد. جوینر لی به عنوان یک تکنسین گُلدِن کاپ و دارای گواهینامه Q از SCA تجارب قابل توجهی در قهوه اسپشالتی دارد.

این دو نه تنها قهوه را خود تامین کرده و برشته می کنند بلکه کورس های گواهینامه باریستا SCA را نیز با مربیان SCA از کشور همسایه، مالزی برگزار می کنند. ماموریت این دو نفر کمک به جامعه محلی باتامبانگ از طریق آموزش و تمرین است تا مردم محلی بتوانند به افراد حرفه ای در زمینه قهوه تبدیل شوند.

این کافی شاپ بی تکلف و دوستانه است. در داخل شما با کارمندان آموزش دیده ای برخورد می کنید که به درست کردن نوشیدنی ای یکپارچه افتخار می کنند.

جوینِر به من می گوید “فرهنگ قهوه در کامبوج بسیار جالب است. می توانید تعداد بیشماری از کافی شاپ هایی را ببنید که غذای فوق العاده ای دارند ولی قهوه خوبی سرو نمی کنند. بیشتر مردم از قهوه همراه شیر شناخت دارند ولی نسبت به لاته آگاهی ندارند. با این وجود، به نظر من کافی شاپ های بیشتری در حال آمدن هستند و مردم بیشتری قهوه خواهند نوشید و هرچه مردم بیشتر قهوه مصرف کنند بیشتر متوجه خواهند شد که قهوه بهتری می خواهند.

“به زودی اطمینان دارم که برخی افراد قهوه اسپشالتی را تجربه خواهند کرد و خواهان شناخت قهوه اسپشالتی خواهند شد. با ارائه کورس های SCA توسط ما، به زودی امکان ورود افراد بیشتری به عرصه قهوه اسپشالتی باز خواهد شد و قطعا می تواند بازار بزرگی برای عشاق قهوه در کامبوج باشد”.

جوینر لی در Café Crema Coffee and Roastery قهوه پُراُوِر دم می کند

کشور کامبوج چیزهای فراوانی برای ارائه کردن دارد، چه شما برای تعطیلات به آن آمده باشید یا اینکه آنقدر خوش شانس باشید که در آن زندگی کنید. با شکوفا شدن قهوه اسپشالتی، عاشقان قهوه می توانند نفس راحتی بکشند که نوشیدنی خوبی خواهند داشت. پس بین گفتگو با کامبوجی های مهربان و دیدار معابد، زمانی را به نوشیدن یک فلت وایت یا پُراُوِر خوشمزه اختصاص دهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)