قهوه اتیوپی: همه آن چیزی که باید درباره زادگاه قهوه بدانید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)

قهوه اتیوپی: همه آن چیزی که باید درباره زادگاه قهوه بدانید

زادگاه قهوه اتیوپی، برای دانه­ های قهوه آن معروف است. این کشور بخشی از بهترین قهوه جهان را تولید می­کند. امروز ما قدم به عمق این منطقه می­گذاریم و می­بینیم که چه چیزی این کشور تولیدکننده قهوه را چنین خاص کرده است. ما به تاریخ غنی قهوه و وضعیت فعلی آن در این کشور آفریقای شرقی نگاه خواهیم کرد.

آیا آماده ­اید که به یک متخصص قهوه اتیوپی تبدیل شوید؟

برخی حقایق درباره قهوه اتیوپی

اتیوپی: قهوه اصیل

اتیوپی (که قبلاً با نام Abyssinia شناخته می­شد) زادگاه قهوه است. تاریخ باستانی اتیوپی ادعا می­کند که یک چوپان اهل اتیوپی، به نام کالدی، حدود سال850 میلادی برای اولین بار قهوه و مزایای جادویی آن را کشف کرد.

این افسانه می­گوید که او بزهای خود را در حال خوردن میوه قهوه از درختان دید و دید که بزها بصورت باورنکردنی فعال شده و می­رقصیدند.

او از این دانه­ های “جادویی” بسیار شگفت ­زده شد و آن را به خانه برد.هنگامی که کالدی آن را به یک راهب نشان داد، او آن­ها را به آتش انداخت و اعلام کرد که این اثر جادویی کار شیطان است.

البته، دانه ­ها برشته شدند و تمام اتاق با عطر قهوه تازه پر شده بود. اولین نشانه­ های استفاده از قهوه به عنوان نوشیدنی،50  سال بعد مشاهده شد.

نام اصلی قهوه، Kaffa، از ناحیه جنوب غربی اتیوپی می­آید که قهوه اولین بار در طبیعت آن کشف شد. تقریباً برخلاف هر کشور دیگر تولیدکننده قهوه، درختان قهوه به طور طبیعی در اینجا رشد می­کنند.

حقایقی درباره قهوه اتیوپی

شرایط رشد برای دانه بی عیب و نقص

اتیوپی خانه اصلی قهوه است. قرن­ هاست که درختان قهوه در حیات وحش آن وجود دارند.محیط آن برای ادامه تولید قهوه­ای شگفت­ انگیز مناسب است، بدون اینکه نیاز به اضافه کردن چیزی به آن باشد.

بیش از هزار نوع دانه قهوه در اتیوپی رشد می­کند. ارتفاع بالا در منطقه کوهستانی جنوبی باعث ایجاد شرایط عالی برای رشد می­شود.

خاک عمیق و پوشش گیاهی سرسبز است.

بیشتر قهوه ­ها بدون استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی، زیر سایه و در میان گیاهان دیگر کشت می­شوند.

در مقابل، کشاورزان هر جای دیگری در جهان باید نوع خاصی از قهوه را بکارند و شرایط مناسب را ایجاد کنند، مانند کاشت درختان اضافی برای تهیه سایه برای درختان قهوه کوچک.

از فرهنگ قهوه دنیا چه چیزهایی می دانید؟

کارآفرینان جوان گواتمالایی صنعت قهوه قویتری در گواتمالا ایجاد می کنند

در دسامبر ۲۰۱۷، Perfect Daily Grind اولین جلسه کارآفرینان جوان گواتمالا در حوزه قهوه را با بیش از ۲۵ نماینده قهوه، از تولیدکنندگان تا باریستاها برگزار کرد. در حال حاضر، شبکه به طور مستقل کار می­کند و اهداف و روش­های خود را ایجاد کرده است..

مشخصات طعم قهوه اتیوپی چیست؟

قهوه اتیوپی به خاطر طعم­های درخشان و میوه­ای آن شناخته شده است. این قهوه به طور معمول دارای اسیدیته بالا، بدنه سبک و متوسط ​​و خصیصه های عطر و طعمی پیچیده است.

دانه ­های قهوه شسته شده یا به طور طبیعی فرآوری می­شوند. روش فرآوری استفاده شده تأثیر زیادی بر طعم نهایی قهوه دارد.

هنگامی که قهوه مرطوب، یا همان شسته شده فرآوری می­شود، میوه فوراً به صورت مکانیکی جدا می­شود. این دانه ­ها با شفافیت عطر و طعمشان، نوت­های روشن و پیچیده را از خود نشان می­دهند. قهوه نهایی مزه بسیار تمیز و بی عیب و نقصی دارد.

قهوه ­ای که به طور طبیعی فرآوری شده است به همراه میوه آن خشک می­شود. پالپ میوه تا قبل از صادرات جدا نمی­شود.

این دانه­ های قهوه به شدت از رایحه ی نوت­های میوه­ای مانند زغال اخته سرشارند و حاوی طعم شکلاتی عمیق با غلظتی شهددار هستند.

بیشتر قهوه اتیوپی به طور طبیعی فرآوری می­شود.

این روشی است که آن­ها قرن­ها از آن استفاده کرده­اند و در طول زمان تغییری نکرده است. از سوی دیگر، فراوری مرطوب نسبتاً جدید است و همیشه با ورود تجهیزات جدید دچار تغییر می­شود.

صنعت قهوه اتیوپی

اشاره به افتخارات

تا سال 1995، اتیوپی به چند استان تقسیم می­شد. این کشور اکنون به چند منطقه تقسیم شده است، اما نام استان هنوز هم برای نشان دادن موقعیت مکانی استفاده می­شود.

جنوبی­ ترین استان، سیدامو، جایی است که بسیاری از مناطق کشت قهوه در آن واقع شده ­اند. در منطقه سیدامو Yirgacheffe یرگاچفه محبوب قرار دارد. Yirgacheffe یرگاچفه یک شهر کوچک است که مزارع اطراف آن به طور مداوم برخی از بهترین قهوه­ ها را در جهان تولید می­کنند.

بسیاری از تولیدکنندگان در منطقه Yirgacheffe از روش فرآوری مرطوب استفاده می­کنند.

این روش قهوه­ای روشن، با اسیدیته بالاتر و غلظت سبک با خصیصه های میوه­ای شیرین و گل ­مانند تولید می­کند.

از فرهنگ قهوه دنیا چه چیزهایی می دانید؟

قهوه تخصصی پاپوآ گینه نو

برای سالهای متمادی ، قهوه پاپو آ گینه نو توسط قهوه اندونزی تحت شعاع قرار گرفته بود. اما با اینحال شرایط ایده آل رشد قهوه و دانه های قهوه شیرین و میوه ای آن توجه مشتریان و طرفداران را به خود جلب کرده است..

یکی دیگر از این مناطق فوق­العاده Guji است.

برخی از بهترین روسترها در جهان به دنبال قهوه Guji، واقع در جنوب منطقه Sidamo هستند. می­توانید از این قهوه نوت­های گل­ مانند شیرین مثل یاسمن با خربزه و نوت­های هلو و غلظتی مانند چای انتظار داشته باشید.

Harrar در شرق اتیوپی واقع شده است.

این منطقه تقریباً منحصراً قهوه خود را به طور طبیعی فرآوری می­کند. این قهوه دارای مزه­ای شراب ­مانند و خصوصیات میوه ­های وحشی و غلظتی شهددار و شربتی است.

مراسم قهوه در اتیوپی

قهوه برای مردم اتیوپی چنان اهمیت بالایی دارد که هر روز به معنای واقعی کلمه ساعت­ها زمان صرف نوشیدن آن می­کنند. مراسم قهوه در اتیوپی مهم­ترین ارتباطات اجتماعی است. دعوت شدن به آن، نشانه ­ای از احترام و دوستی است.

این ویدیو را از مراسم قهوه در عمل تماشا کنید.

از فرهنگ قهوه دنیا چه چیزهایی می دانید؟

تاریخ قهوه موکا و فرهنگ قهوه یمنی

هر فرهنگی دارای حرفه  و هنری ویژه خود است. کاغذ واشی ژاپنی washi ، ابریشم هندی و فرش ایرانی و زمانی که نوبت به یمن می رسد قهوه یمنی وجود دارد..

هر مراسم 2 تا 3 ساعت طول می­کشد، و برای خانواده­ها رایج است که از 2 تا 3 مراسم در روز لذت ببرند.

این یک رویداد برای کل خانواده است که حتی کودکان در سرو کردن قهوه به بزرگترها کمک می­کنند.

اغلب مهمان­هایی دعوت می­شوند و گفتگو می­تواند درباره موضوعاتی از سیاست گرفته تا جامعه محلی و غیره صورت گیرد.

قهوه ی تازه در تابه ای و با استفاده از ابزاری شبیه به یک هاون تفت داده می­شود و به آرامی در یک ظرف سفالی سنتی روی آتش دم می­شود.

قهوه به آرامی ریخته می­شود، تا تفاله به همراه آن وارد فنجان نشود.

بسیاری از مردم قهوه خود را به همراه یک قاشق غذاخوری شکر می­خورند، اما هرگز از شیر استفاده نمی­کنند. آب بیشتری به قوری اضافه شده و قهوه دو بار دیگر دم می­شود که هر بار ضعیف­تر می­شود.

اگرچه ممکن است دم دوم و سوم از نظر مزه به خوبی دم اول نباشند، با این حال مانند دم اول مهم ­اند.

جشن و مراسم قهوه در اتیوپی

تولید امروزه قهوه اتیوپی

اتیوپی پنجمین کشور بزرگ تولیدکننده قهوه در جهان و اولین کشور تولیدکننده در آفریقا است.

مردم اتیوپی حدود نیمی از قهوه کشور خود را مصرف کرده و تنها 3.5 میلیون کیسه از 6.5 میلیون تولید خود را صادر می­کنند. قهوه برای این افراد بسیار مهم است.

بیشتر قهوه توسط کشاورزان کوچک تولید می­شود. کشاورزان می­توانند قهوه خود را از طریق بورس کالای اتیوپی (ECX) که توسط دولت در سال 2008 تأسیس شد، به فروش برسانند.

ECX باعث شد کشاورزان خرد بتوانند قهوه خود را از طریق یک روش استاندارد به فروش برسانند.

مشکل ECX این است که ردیابی قهوه به مزرعه­ای خاص را بسیار دشوار می­کند؛ چیزی که برای روسترهای قهوه تخصصی اهمیت دارد. هنگامی که قهوه به ECX آورده می­شود، قهوه مناطق مشابه با هم مخلوط شده و فروخته می­شوند.

البته از مارس 2017، سیاست­های جدید اجازه می­دهد قهوه را قبل از حراج جدا نگه دارند و به طور مستقیم از طریق واحدهای شستشوی مجزا به فروش برسانند.

این امر شرکت­ها را قادر می­سازد به طور خاص به دنبال قهوه بهتر و ایجاد روابط برای خرید قهوه در آینده باشند.

این شفافیت همچنین کشاورزان را به سرمایه­ گذاری در روش­های خود و تولید قهوه بهتر تشویق می­کند. از آنجایی که قهوه بدون مخلوط کردن با سایرین فروخته می­شود، هرچه طعم آن بهتر باشد قیمت بهتری نیز می­توانند برای آن دریافت کنند.

روش های دم آوری سازگارتر با قهوه اتیوپی

قهوه ساز چکه ای

از آنجا که قهوه این منطقه دارای غلظت کمتر و اسیدیته روشن­تر است، به عنوان قهوه فیلتر بهتر عمل می­کند.

اگر قهوه در هنگام تازه بودن تفت داده شده باشد، با استفاده از قهوه ساز چکه ای اتومات یک فنجان قهوه عالی تولید خواهید کرد.

فیلتر کاغذی وضوح بیشتری به طعم قهوه اضافه می­کند و به آن مقدار اسیدیته و غلظت مناسب می­دهد.

دم آوری به روش Pour Over ( ریختن از بالا )

با این حال برای دریافت بهترین نتایج، باید این روش را هم امتحان کنید.

دم کردن قهوه از این روش اجازه می­دهد تا کنترل بیشتری در فرایند دم کردن داشته باشید و فرایند دم را به اندازه کافی کند می­کند تا بهترین طعم­های قهوه را بیرون بکشید.

آیا قهوه شسته شده اتیوپی را ترجیح می­دهید؟

می­توانم Chemex را به شما پیشنهاد کنم زیرا فیلترهای کاغذی ضخیم آن یک فنجان قهوه را با غلظت چای ­مانند و نوت­های روشن و تمیز به ارمغان می ­آورد.

در مورد قهوه اتیوپی با فرآوری طبیعی کدام روش دم آوری پیشنهاد می شود ؟

یک V60 را با فیلتر کاغذی نازک امتحان کنید تا غلظت شهددار و نوت­های میوه­ای اسیدی روشن را به نمایش بگذارید.

روش دم آوری Cold brew

با توجه به نوت­های میوه­ای و گل­مانند، دانه­های قهوه اتیوپی نیز با دم آوری به روش سرد و یا تهیه قهوه سرد ، طعمی شگفت انگیز و پرطراوتی تولید می­کنند.

طعمی نرم با نوت­های زغال اخته یا هلو؟ بله لطفاً !

اطمینان حاصل کنید که برای روش Cold Brew، دانه­های قهوه را درشت آسیاب می­کنید تا به استخراج بیش از حد اسیدیته قهوه منجر نشود.

همچنین اگر دوست دارید قهوه ­تان سرد و کمی تند باشد می­توانید قهوه اتیوپی را به روش ترکیبی سرد و Pour Over دم کنید. از آنجا که قهوه را با یخ دم می­کنید، اسیدیته بیشتری را حفظ می­کند.

روش های دم کردن قهوه اتیوپی

پیام بگذارید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)