قهوه ماروچینو چیست؟

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
قهوه ماروچینو چیست؟

اشتراک گذاری پست

قهوه ماروچینو چیست؟

  • منشأ قهوه ماروچینو از کجاست؟
  • چطور آن را درست کنیم؟

لایه­بندی نوشیدنی­های قهوه در مقایسه با درست کردن یک نوشیدنی نرمال بر پایۀ اسپرسو، بیشتر زمان­بر است و نیازمند دقت بیشتری است. علیرغم این موضوع، ظاهر منحصر به فرد آنها- چون اغلب نوشیدنی­ها در لیوان شیشه­ای سِرو می­شود، و لایه­ها قابل مشاهده هستند- غالباً در بین مشتریان معروف هستند.

با وجود این، در حالی که بیشتر نوشیدنی­های لایه­ای نسخه­های دقیق تهیه شدۀ نوشیدنی­های قبلی هستند برخی از آنها را می­توان با لایه­بندی مواد تشکیل­دهندۀ آنها درست کرد. قهوه ماروچینو یکی از این نمونه­ها است. ماروچینو یک نوشیدنی ایتالیایی است که توسط لایه­بندی پودر کاکائو، اسپرسو، و فوم شیر در لیوانهای شیشه­ای کوچک درست می­شود. طعم آن یادآور نوشیدنیهای دیگری است که از مواد تشکیل­دهندۀ مشابه مانند قهوه موکا استفاده می­کند.

ادامۀ مطلب را بخوانید تا چیزهایی دربارۀ منشأ ماروچینو، چگونگی تهیۀ آن و اسم آن برگرفته از کجا است، بدانید.

منشأ قهوه ماروچینو از کجاست؟

در حالی که قهوۀ ماروچینو در اواسط قرن بیستم ابداع شد، ایتالیایی­ها از نوشیدن قهوه­ای که به مدت قرنها با مواد تشکیل­دهندۀ مشابه درست شده است، لذت می­برند. در قرن هجدهم، bavareisa نخستین بار پدیدار شد: یک نوشیدنی که با قهوۀ غلیظ، شکلات و خامۀ شیر درست می­شود و از نظر سنّتی که در لیوانهای شیشه­ای بزرگ و گِرد سِرو می­شود. در تورین (Turin) در قرن نوزدهم، نوشیدنی مشابهی که به آن bicerin می­گفتند پدیدار شد که در عوض با اسپرسو، شیر و شکلات نوشیدنی درست می­شد.

قهوه ماروچینو، بعدتر ابداع شد، بعد از جنگ جهانی دوم. منشأ ماروچینو، که براساس bicerin مدلسازی شده است، به Bar Carpano در الساندریا پیدمونت برمی­گردد، که در 90 کیلومتری جنوب شرقی تورین، مرکز منطقه است.

بیشتر بخوانید
دور دنیا با قهوه ترک

بار کارپانو (Bar Carpano) نزدیک کارخانه­ای قرار دارد که توسط طراح ایتالیایی برند کلاه  Borsalino اداره می­شود. این برند همچنان امروزه معروف است، در عین حال،کلاههای سفارشیِ بورسالینو  از مطلوب­ترین کلاهها در جهان بودند.

ستارگان هالیوود در دهه­های 1940 و 1950، مانند هامفری بوگارت، باعث معروفیت آن کلاهها شدند که با پوشیدن یکی از آن کلاهها در سال 1942 در فیلم کازابلانکا باعث جاودانگی کلاههای بورسالینو شد. کلمۀ «ماروچینو» شکل ایتالیاییِ کلمۀ «Moroccan» است که اشاره می­کند بورسالینو چرم خود را از کجا تهیه کرده است. هر کلاه یک نوار چرمی قهوه­ای در داخل خود داشت که به آن نوار ماروچینو می­گفتند.

همان­طور که کارگران و خریداران به بارکارپانو رفت­و­آمد می­کردند، باریستاهای آنجا ماروچینو را ایجاد کردند و آن را به خاطر نوار چرمی که در کلاه بود نامگذاری کردند، که رنگ آن نوار کاملاً مشابه لایۀ پودر کاکائو در نوشیدنی بود. فرانسسکو ماسیلو یک قهرمان باریستا در سال 2017 و یک نایب قهرمان در سال 2019 بود. او همچنین مدیر و رئیس باریستا در Ditta Artigianale بود، یک کافه اختصاصی زنجیره­ای که مرکز اصلی آن در فلورانس بود. او به ما می­گوید که قهوۀ ماروچینو را می­توان در کافی شاپهای سرتاسر ایتالیا یافت. با این حال، او می­گوید با توجه به منطقه، آن ممکن است اسم متفاوتی داشته باشد و قبل از اینکه آن را سفارش بدهید خیلی مهم است که بدانید اسم آن چیست. «به عنوان مثال، در جنوب ایتالیا غالباً به آن اسپرسینو (espressino) می­گویند. با این حال، اگر شما اسپرسینو را در شمال سفارش می­دهید باریستاها نمی­دانند که شما چه چیزی می­خواهید.»

بیشتر بخوانید
مقدمات کاپینگ قهوه و شناسایی مناطق چشایی زبان

چطور آن را درست کنیم؟

ارائه و تهیۀ دقیق ماروچینو، چیزی است که آن را از سایر نوشیدنی­هایی که با شکلات و قهوه درست می­شود متمایز می­نماید. بنابر عقیدۀ فرانسسکو اندازه مهم است، همان­طور که دستور تهیۀ آن نشان می­دهد به یک لیوان شات 60 میلی­لیتری نیاز است، که مشابه آنچه است که برای درست کردن espresso in vetro یا اسپرسو در یک لیوان، استفاده می­شود. او به ما می­گوید که قهوۀ ماروچینو سنّتی با یک شات اسپرسو به عنوان پایه شروع می­شود. سپس روی آن یک لایه پودر کاکائو است که بعد روی آن کف شیر یا خامه است، و سپس یک لایۀ دیگر پودر کاکائو است.

به طور کلی، ماروچینو بدون شکر مصرف می­شود اما این به نوع و طعم پودر کاکائویی که استفاده می­شود، بستگی دارد. فرانسسکو می­گوید که میزان پودر کاکائو و یکنواختی شیر یا خامه به عهدۀ باریستا است، به شرطی که نتیجه یک نوشیدنی نسبتاً متعادل باشد. همچنین برخی از دستورالعملهای تهیه استفاده از یک شات ristretto کوتاه­تر را برای طعم تلخ­تر قهوه توصیه می­کنند.

به علاوه، لایۀ آخر پودر کاکائو نیز ممکن است با کرم فندق، شکلات آب­شده، خامۀ شکلاتی، یا حتی نوتلا جایگزین شود. همچنین آن را دور تا دور لبۀ لیوان پخش می­کنند به جای اینکه یک لایه روی آن باشد. در حالی که محتویات آن ممکن است مشابه باشد، ذکر این نکته اهمیت دارد که ماروچینو و موکا اساساً نوشیدنی­های متفاوتی هستند. موکا قبل از ماروچینو ابداع شده و معروف شده بود و اندازۀ آن بزرگتر است.

به طور کلی موکا حاوی دو شات اسپرسو است و از شربت شکلات، شکلات نوشیدنی یا تراشۀ شکلات (به جای پودر کاکائو یا کرم فندق/ شکلات) استفاده می­شود. همچنین معمولاً از شیر بخارزده به جای کف شیر یا خامه استفاده می­شود.

بیشتر بخوانید
راهنمای برشته کردن قهوه: جریان هوا چیست و چگونه می توانید آن را کنترل کنید؟

چیزهای متعددی باعث متمایز شدن ماروچینو از نوشیدنیهای دیگری شده است که با ترکیب قهوه و شکلات درست می­شوند. حجم کم آن و استفاده از دو لایه پودر قهوه باعث می­شود که غلیظ و طعمی منحصر به فرد داشته باشد که با تلخی اسپرسو ترکیب می­شود تا آن برخلاف موکا یا نوشیدنی­های مشابه دیگر باشد. طعم غلیظ و شیرین ماروچینو احتمالاً در بین افرادی محبوبیت خواهد داشت که طعمهای غلیظ، خامه­ای و شکلاتی را دوست دارند. برای این مصرف­کنندگان، ماروچینو می­تواند روش جدیدی جهت پیوند با طعمهای قدیمی باشد در حالی که قهوه­های مختلف را برای اسپرسو تجربه می­کنید. دفعۀ بعد که در یک کافی شاپ هستید، شاید ببینید که یکی از آنها را به شما پیشنهاد می­کنند، چرا که نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)