آیا قهوه معده شما را اذیت می‌کند؟ راه‌حل‌هایی برای درمان را بررسی می‌کنیم

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
آیا قهوه معده شما را اذیت می‌کند؟ راه‌حل‌هایی برای درمان را بررسی می‌کنیم

آیا قهوه معده شما را اذیت می‌کند؟ راه‌حل‌هایی برای درمان را بررسی می‌کنیم

ناتان عاشق قهوه بود ( او باریستایی[1] در یک کافی‌شاپ ویژه بود) اما بعد از چند ماه کار متوجه چیزی شد. معده‌اش خیلی اذیت می‌کرد. آزردگی معده او را وادار به مراجعه به پزشک کرد و پزشکش خبر وحشتناکی را به او داد:

“شما باید نوشیدن قهوه را ترک کنید.”

به‌محض اینکه که دوستم به من گفت او مجبور است کار در کافه را ترک کند، بسیار متعجب و ناراحت شدم. مثل کابوس به نظر می‌رسید. اما من نمی‌دانستم که این نوع وقایع چقدر رایج است.

قهوه معده میلیون‌ها نفر در کشور را ناراحت می‌کند. اگر شما یکی از این افراد باشید … خیالاتی نشدید. اما شما محکوم‌به نخوردن قهوه هم نیستید.

روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید بدون درد و رنج، از روزانه قهوه خود لذت ببرید.

بیایید دلایل تأثیر منفی قهوه بر شما و چگونگی رفع آن را باهم بررسی کنیم.

سه دلیل اصلی مشکلات معده ناشی از مصرف قهوه:

به‌طور عمده سه دلیل وجود دارد که قهوه باعث می‌شود در معده احساس ناراحتی کنید. هر یک از آنها برای حل این مسئله به روش مخصوص خود نیاز دارند، بنابراین بیایید بررسی کنیم که کدام‌یک از آنها برای شما مناسب است.

مشکلی بزرگ: بدن شما خیلی به کافئین علاقه‌ای ندارد

بدون شک می‌دانید که کافئین سیستم گوارش شمارا تحریک می‌کند که … به فرایند دفع کمک می‌کند. کافئین یک ملین طبیعی است و سیستم گوارش شمارا وادار می‌کند خیلی سخت سریع مشغول به‌کار شود. اما افزایش آمادگی برای اجابت مزاج اغلب با کمی ناراحتی همراه است.

از سایر مضرات کافئین می‌توان به تشدید تولید اسید در بدن شما اشاره کرد. مصرف بیش‌ازحد کافئین، می‌تواند منجر با تولید اسید خیلی زیادی شود که دچار شکم‌درد شوید. برای بدن خطرناک نیست اما خیلی خوشایند هم نیست.

بیشتر بخوانید
دانستنی های قهوه,آیا می توان دانه های قهوه را فریز کرد؟

این مسئله دلیل اصلی رنجش اکثر مردم از ناراحتی معده مربوط به قهوه است. میزان بالای کافئین منجر به دو مشکل می‌شود، نه‌فقط یک مشکل. خوشبختانه راهی برای مقابله با هردو وجود دارد (که دیرتر به آن اشاره خواهیم کرد).

مشکلی کوچک: بدن شما نسبت به اسیدها حساس است

قهوه یک نوشیدنی اسیدی است، اما خیلی اسیدی نیست. در اینجا، ما با مشاهده سطح pH سایر نوشیدنی‌های رایج آن را ثابت خواهیم کرد:

pH خنثی: ۷

آب‌معدنی مارک دسانی[1]: ۶

قهوه سیاه: ۵٫۷

کوکاکولا: ۲٫۵

لیموترش: ۲٫۲

درواقع می‌توان نتیجه گرفت که اسیدهای موجود در قهوه خیلی قوی نیستند مگر اینکه حساسیت خاصی به اسید داشته باشید، مشکل از اسید قهوه نیست.

ممکن است کافئین بدن شمارا به تولید بیش‌ازحد اسید تحریک کند – اما این با حساسیت به اسید کمی متفاوت است.

بزرگ‌ترین مشکل: صبحانه نخورده‌اید

قهوه نوشیدنی ملایمی نیست. این نوشیدنی قوی است، مملو از کافئین، اسید ، چربی، و رایحه است ( و اگر معده شما خالی باشد، تحمل آن برای معده بسیار دشوار خواهد بود و به آن فشار خواهد آورد).

اگر با معده خالی قهوه می‌نوشید، مطمئناً دچار مشکل معده خواهید شد. اثرات این ملین[2] طبیعی احساس خوشایندی نخواهد داشت. معده شما احتمالاً بیش‌ازحد اسید تولید خواهد کرد که فقط باعث اذیت شدن بیشتر شما خواهد شد.

ولی این می‌تواند برای هرکسی اتفاق بیفتد. حتی اگر به نظر می‌رسد که کافئین قهوه هرگز شمارا اذیت نکرده است. حتی اگر حساسیت اسید نداشته باشید. قهوه با شکم خالی فقط منجر به بدحالی می‌شود.

چهار روش برای مصرف قهوه بدون درد

حال که به منشأ مشکل. میزان اهمیت هر یک پی بردید، بیایید راه‌حل‌های ساده‌ای را که می‌توانید شروع کنید بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید
استخدام کافه: ویژگی های شخصیت یک باریستای خوب

راه‌حلی آسان: نوشیدن قهوه با معده خالی را متوقف کنید

جدی میگویم! بس کنید!

موز میوه‌ای قلیایی است و می‌تواند برخی از اسیدهای قهوه را از بین ببرد. شیر هم همین‌طور است. برشتوک[3]‌های صبحانه حاوی شکر واقعاً تأثیر مثبت زیادی برای شما نخواهد داشت، بنابراین اگر می‌توانید آنها را با مواد مغذی‌تری مانند جو دوسر یا تخم‌مرغ جایگزین کنید، بهتر است.

هدف این است که کافئین مصرفی را در میان غذاهای دیگر پخش‌کنید تا به‌سرعت همه آن را هضم نکنید.

(نوشیدن آرام قهوه با سرعت کم‌تر نیز می‌تواند در اینجا کمک کند.)

راه‌حلی دشوار: قهوه بدون کافئین امتحان کنید

در اینجا روشی (نه چندان خوشایند) برای بررسی اینکه آیا کافئین شمارا آزار می‌دهد وجود دارد: کافئین مصرف قهوه را به مدت دو هفته ترک کنید. میدانیم افتضاح است! سپس به مدت دو هفته قهوه بدون کافئین مصرف کنید. کمبود کافئین (مقدار ناچیزی از آن همچنان در نوشیدنی شما خواهد بود) باید احساس بهتری در شما ایجاد کند.

البته، در این حالت کافئین دریافت نمی‌کنید – به همین دلیل ما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا “روش خوردن غذا” را امتحان کنید.

راه‌حلی آسان: روش ‌سرد دم را امتحان کنید

قهوه دم‌سرد اکسیری جادویی با ۶۶٪ اسید و کافئین کمتر است. آب سرد به‌اندازه آب گرم نمی‌تواند به خوبی فرایند استخراج را انجام دهد- بنابراین نتیجه نهایی کاملاً متفاوت است.

طعم آن ملایم، شیرین و معطر است. برخی افراد طرفدار اسید و تلخی نسبی این نوع قهوه نیستند، اما کاملاً ارزش آن را دارد که امتحانش کنید.

آخرین راهنمای موردنیاز برای تهیه قهوه سرد را در اینجا بخوانید.

بیشتر بخوانید
پیمانه قهوه چقدر بزرگ است؟ هر آنچه دراین‌باره باید بدانید

به این دلیل آن است که دم‌سرد در مقابله با درد معده ناشی از قهوه تقریباً یک راه‌حل جادویی است …

معده را اذیت نمی‌کند. ۶۶٪ اسید و کافئین کمتری دارد و همین موضوع بسیاری از مشکلات را در همان‌جا حل می‌کند.

می‌توان آن را هم سرد و هم گرم نوشید. برای سرد نوشیدن اکثر مردم به آن یخ اضافه می‌کنند، اما می‌توانید به‌جای یک قهوه گرم معمول، قهوه غلیظ به‌دست‌آمده را با آب گرم رقیق کنید.

می‌توانید با آن واقعاً خلاق باشید. از لیموناد دم‌کرده سرد[4] گرفته تا لاته سرد[5] خانگی، روش‌های سرگرم‌کننده نوشیدنی دم‌کرده هرگز تمام نخواهند شد.

تهیه آن در خانه واقعاً آسان است. کافی است قهوه درشت آسیاب شده و آب را مخلوط‌ کنید، دوازده ساعت صبر کنید و از صافی عبور دهید. به همین سادگی!

ناراحتی معده از قهوه آزاردهنده است – ما این احساس را درک می‌کنیم – اما چندین راه‌حل برای مقابله با آن وجود دارد که می‌توانید قبل از اینکه به‌طورکلی از این نوشیدنی جادویی دست بکشید آن‌ها را امتحان کنید.

بدیهی است که هرگز نباید قهوه را با معده خالی بنوشید، اما اگر به دنبال یک راه‌حل مؤثرتر هستید، ما استفاده از روش دم‌سرد را پیشنهاد می‌کنیم.

این بسیار آسان است، اما فوت‌وفن یک قهوه خوب به شیوه تهیه آن مربوط نیست! بلکه مستقیماً باکیفیت دانه‌های قهوه ارتباط دارد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)