قهوۀ کوبانو چیست؟

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
قهوۀ کوبانو چیست؟

قهوۀ کوبانو چیست؟

 • کوبانو :تاریخچه و آماده سازی
 • انتخاب قهوۀ شما
 • فرهنگ و کوبانو

در سرتاسر آمریکای لاتین، کشورهای تولید­کنندۀ قهوه روشهای سنّتی برای آماده ­سازی قهوه دارند که از یک نسل به نسلی دیگر انتقال یافته است. قهوۀ کوبانو، که منشأ آن از کوبا است، یکی از این نمونه ­ها است. با وجود این، در حالی که منشأ  نوشیدنی قهوه کوبانو (که همچنین به اسپرسو کوبایی معروف است) از کوبا است امروزه مرتباً در هر جایی استفاده می­شود.

در حال حاضر آن را می­توان در سرتاسر دنیا در مناطقی یافت که جمعیت کوبایی قابل توجهی دارند از جمله شهرهایی در فلوریدا مانند میامی و تامپا. در حالی که در نخستین نگاه این نوشیدنی مشابه یک شات معمولی اسپرسو به نظر می­رسد، قهوۀ کوبانو به روش بسیار متفاوتی آماده می­شود و طعم منحصر به فردی دارد. ادامۀ مطلب را بخوانید تا چیزهایی دربارۀ کوبانو و تاریخچۀ آن متوجه شوید.

کوبانو: تاریخچه و آماده ­سازی

در حالی که منشأ کوبانو از کوبا است، رشد و محبوبیت آن طی چند دهۀ گذشته را می­توان به میزان زیادی به چگونگی گسترش این نوشیدنی در سرتاسر جزیره نسبت داد. بعد از انقلاب کوبا در سال 1959، تعداد قابل توجهی

تاریخچه قهوه کوبانو
تاریخچه قهوه کوبانو

از شهروندان کوبایی در آمریکا ساکن شدند که به ویژه بسیاری از ساکنان در فلوریدا هستند. امروزه، میامی یکی از بزرگترین جوامع کوبایی در دنیا است؛ برآورد می­شود که از 6.2 میلیون نفر جمعیت این شهر و مناطق اطراف آن بیش از 1.2 میلیون نفر از میراث­داران کوبایی باشند.

مارتین مایورگا مدیرعامل و بنیانگذار مایورگا ارگانیک است. بعد از اینکه خانواده­اش به نیکاراگوئه گریختند او در بین جوامع کوباییِ میامی رشد کرد. مارتین به ما می­گوید که او به خاطر دارد افراد بزرگسال را در حال نوشیدن کوبانو در سرتاسر شهر می­دید در حالی که داستانهایی دربارۀ کوبا می­گفتند. او به ما می­گوید این چیزهای زیادی دربارۀ فرهنگ کشور و قهوۀ آنجا به او آموخت که او امروز از آنها بهره می­گیرد.

بیشتر بخوانید
اینفوگرافی کافه لاته Cafe latte

مارتین می­گوید کوبانو ترکیبی از قهوۀ غلیظ با مقدار زیادی شکر است که یک شربت نوشیدنی غلیظ را ایجاد می­کند. غالباً، شکر نیشکر یا شکر قهوه­ای طبیعی استفاده می­شود که سریعاً با چند قطرۀ اول قهوه هم­زده می­شود تا نوشیدنی طعم شربتی (شهددار) در دهان ایجاد کند. در حالی که شات استفاده­شده در کوبانو را می­توان با یک دستگاه اسپرسو درست کرد اما این نوشیدنی از نظر سنتی با یک قوری موکا (موکا پات) آماده می­شود.

 

مارتین می­گوید برای آماده­سازی کوبانو، در ابتدا مقدار زیادی شکر به یک فنجان کوچک اضافه می­کند. سپس مقدار زیادی قهوۀ غلیظ را در قوری موکا دم می­کند. پس از آن، او چند قطرۀ اول قهوه را در فنجان می­ریزد و با شکر به سرعت هم می­زند تا نوعی «faux crema» (یا کف روی قهوه) شکل گیرد که به آن اسپومیتا (espumita) می­گویند. بعد از دم کردن بقیۀ قهوه، او آن را به فنجان جداگانه­ای می­ریزد و پس از آن اسپومیتا را با قاشق روی آن می­ریزد.

دیوید مک لنان بنیانگذار و مالک مشترک XO Espresso Bar در میامی است. او به ما می­گوید که مردم غالباً انواع مختلفی از کوبانو را آماده می­کنند که شامل کورتادیتو (نوعی کوبانو با مقداری شیر بخارزده که به آن اضافه می­کنند)، کولادا (سه تا شش شات کوبانو که به یک فنجان بزرگتر استیروفوم اضافه می­شود که سپس در بین افراد متعدد به اشتراک گذاشته می­شود) و حتی یک قهوۀ کن لچه کوبایی است.

انتخاب قهوۀ شما

کوبانو را باید با یک روست دارک درست کرد تا طعم شیرینی و شدید قهوه را ایجاد کرد. مارتین می­گوید که از نظر تاریخی، کوبانو با روبوستای برزیلی یا دیگر قهوۀ ارزان­قیمت آماده می­شود. با این حال، امروزه، مارتین می­گوید او کوبانوی «مدرن» را با استفاده از یک قهوۀ غلیظ­تر و به طور طبیعی شیرین­تر آماده می­کند. به این منظور، او می­گوید مایورگا ارگانیک ترکیب خاصی را برای درست کردن کوبانو ایجاد کرده است، که از قهوۀ ارگانیک از هندوراس، پرو و نیکاراگوئه استفاده می­کند.

بیشتر بخوانید
دانکین دوناتز:دونات , قهوه و یک تاریخچه درخشان
فرهنگ قهوه کوبانو
فرهنگ قهوه کوبانو

مارتین می­گوید این یک فنجان قهوۀ خالص­تر می­دهد و طی روست کردن (برشته کردن) آنها بر توسعه قندها در قهوه به مدت زمان طولانی و در درجه حرارت نسبتاً کم تمرکز کرده­اند. دیوید می­گوید برای کوبانو که در XO سِرو می­شود او از دارک روست با دانه­های قهوه کلمبیایی استفاده می­کند. او می­گوید در حالی که دارک روست برای کوبانو به خوبی عمل می­کند و با شکر اضافه­شده به آن متعادل می­شود، او فکر نمی­کند که قهوه باید بیش از حد برشته شود، در غیر این صورت آن ویژگیهای متمایزکننده و طعم خود را از دست می­دهد.

فرهنگ و کوبانو

مارتین به ما می­گوید که بسیاری از مهاجران کوبایی ؛ قهوه را به عنوان بخشی از فرهنگ­شان می­دانند. او گفت «آنها قهوه را بخشی از دوران جوانی­شان تلقی می­کنند. آنها خاطراتی از زمانی دارند که مادربزرگ­شان قهوه درست می­کرد.»

او می­گوید قهوه برای کوبایی­ها و سایر مردمان آمریکای لاتین غالباً مرتبط با خانواده و رابطۀ دوستانه است. در نتیجه، این بدین معنی است که نوشیدنی­های سنّتی مانند کوبانو همان­طور که دستور تهیۀ آنها از نسلی به نسلی دیگر انتقال داده می­شوند، اما خیلی تغییر نمی­کنند. به عنوان مثال، مردم عادت کرده­اند تا از نوشیدنی کوبانو به روش خاصی استفاده کنند و این کار را طی چند دهه انجام داده­اند.

مارتین می­گوید نیازی نیست که کوبانو جایگاه خود را در صنعت خاص قهوه پیدا کند- در عوض، او فکر می­کند صنعت تخصصی قهوه باید راهی پیدا کند تا کوبانو را در خود جای دهد. به عنوان یک نوشیدنی با مصرف­کنندگان زیاد و اختصاصی، او می­گوید بخش تخصصی قهوه باید به خاطر داشته باشد که تقاضا در حال حاضر وجود دارد و باید به آن پاسخگو باشد.

بیشتر بخوانید
تاریخچه قهوه ایلی

دیوید می­گوید او تا قبل از اینکه به میامی برود هرگز متوجه محبوبیت این نوشیدنی نشده بود. وقتی که او متوجه شد که این نوشیدنی چقدر محبوب است سپس آن را به منو اضافه کرد. او می­گوید «من قویاً معتقدم که در هر جای دنیا که باشید شما باید بپذیرید که چه چیزی در آن فرهنگ محلی محبوبیت دارد. میامی نفوذ زیادی در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی دارد بنابراین منطقی است که این نوشیدنی را به منو اضافه کنم.» او گفت برای اینکه کمک کند کوبانو در XO متمایز و برجسته باشد او قهوۀ دم­کرده را با یک شات اسپرسوی دوبل عوض می­کند. «آن بسیار غلیظ است اما همچنین خیلی شیرین است. مردم آن را دوست دارند.»

قخوه کوبایی
قهوه کوبایی

ظاهراً این طور به نظر می­رسد که قهوۀ کوبانو مغایر با فرهنگ قهوۀ موج سوم باشد؛ آن معمولاً با روست دارک درست می­شود، با مقدار زیادی شکر شیرین می­شود، و به طور کلی به جای اسپرسو، با قهوۀ غلیظ و دم­کرده در قوری موکا درست می­شود.

اما این بدین معنی نیست که بخشهای تخصصی قهوه آن را باید نادیده بگیرند یا از آن غفلت کنند؛ این­گونه مخاطب خاص برای این نوشیدنی به این معنی است که آن جایگاه خاصی در بخش قهوه دارد، و باید تأیید شود. باریستاها به جای اینکه قهوه را متناسب با مخاطبان متفاوتی آماده کنند در واقع می­توانند از تجربۀ یک کوبانوی سنّتی و تفکر دربارۀ اینکه چه چیزی باعث محبوبیت آن شده است، بهره بگیرند. در عوض، این باعث می­شود که آنها مخاطبان را درک کنند و برای نوشیدنی­های سنّتی قهوه مانند این که در این بازار جایگاهی دارند بیشتر ارزش قائل شوند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (0)

 • Mahdi پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من دستگاه اسپرسوساز خانگی مباشی مدل ecm2016 خریدم. روز اول متوجه لرزش خیلی کم و جریان الکتریسیته در بدنه شدم. تعویض کردم دومی ام همینطور بود میخواستم بدونم این مورد عادی هستش تو این مدل دستگاهای استیل یا مشکل.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  فروردین 27, 1400 در 12:23 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)