مبانی قهوه : چیزهایی که باید درباره نسبت های دم آوری قهوه بدانید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
coffee-brewing-methodes

مبانی قهوه : چیزهایی که باید درباره نسبت های دم آوری قهوه بدانید

نوشیدنی محبوب ما در ساده‌ترین شکلش، فقط دانه‌های آسیاب شده قهوه با آب است. چیزی که طعم آن را تعیین می‌کند – که شیرین ، پیچیده، متعادل و یا معطر یا‌ ترش و یا تلخ باشد – به دو چیز بستگی دارد، کفیت دانه‌های قهوه و آب، و این که چطور آنها را مخلوط کنیم. عنصر آخر می‌تواند بسیار مهم باشد: اندازه آسیاب، زمان دم آوری ، دمای آب ، دستگاه قهوه ساز ، و چیزهای بیشتری می‌توانند بر فنجان نهایی قهوه ما اثر بگذارند.

و سپس البته ، نسبت دم آوری! . این نسبت در واقع , نسبت قهوه آسیاب شده با آب است، چیزی که بر قدرت نوشیدنی شما، حس دهانی، و بسیاری چیزهای دیگر تاثیر می‌گذارد. بنابراین، بیایید نگاهی به اهمیت نسبت دم برای درست کردن یک قهوه عالی بیاندازیم.

دم آوری قهوه

چرا نسبت دم آوری بسیار مهم است؟

طعم قهوه بسته به دستور عمل استفاده شده متفاوت است. بله، دستور عمل دم کردن قهوه مشابه پختن کیک است. مقدار موادی که استفاده می‌کنید مهم است. با اضافه کردن یا کاهش مقدار آب به قهوه، می‌توانید مزه، ویسکوزیته، و چیزهای دیگر را تغییر دهید.

به همین دلیل بسیاری از باریستاها و طرفداران قهوه از مقیاس و تایمر در زمان دم کردن استفاده می‌کنند.

برخی از باریستاها از دستور عملی مثل “50 گرم از قهوه در هر لیتر از آب برای تعداد زیادی فنجان‌” استفاده می‌کنند.” اما بقیه در مورد نسبت حرف می‌زنند، مثل 1:14 – 14 میلی لیتر از آب برای هر گرم از قهوه – یا 1:16 – 16 میلی لیتر از آب برای هر گرم از قهوه.

بدون توجه به نسبت دم، بسیاری از باریستاها سعی می‌کنند آن را ثابت نگه دارند. این بدان معنی است که می‌توانند موثرتر و با بازدهی بیشتری کار کنند.  آنها همینطور می‌دانند که اگر طعم قهوه‌ای که به این صورت درست شده را بپسندند می‌توانند آن را در آینده نیز تکرار کنند.

روش‌های دم کردن مختلف، نسبت دم‌های متفاوت

بگذارید فرض کنیم که شما قهوه با درجه ویژه و با کیفیت بالا دارید که با مهارت روست شده است تا بهترین مشخصات آن برجسته شود – شاید رایحه یاسمن یا طعم سیب سرخ، بدنه‌ای مدور، و یا شیرینی عسلی دارد. خب، چطور آن را دم می‌کنید؟

گزینه‌های اندکی دارید: قهوه‌های فیلتری برای بسیاری از مردم روش ایده آلی برای درک جزئیات طعم قهوه شما است. (آنها ‌ترجیح من نیز هستند). با نوشیدنی‌های رقیق‌تر و طولانی تر ، طعم‌ها شفاف‌تر هستند. در مقابل، یک اسپرسو یک نوشیدنی کوتاه و قوی‌تری است، که دو یا سه طعم اصلی را نشان می‌دهد.

و با این نسبت ایده آل، اندازه آسیاب، زمان عصاره گیری ، و چیز‌هایی دیگری می‌آید.

برای اسپرسو، از اندازه درجه آسیاب بسیار ریز و زمان دم کوتاه (اغلب حدود 25 تا 30 ثانیه) و آب بسیار کمی‌ استفاده می‌کنید —  احتمالا نسبتی در حدود 1:1 و 1:3 خواهید داشت. و سپس رسترتو و لانگو را دارید که نسخه‌های کوتاه‌تر و طولانی‌تر اسپرسو هستند.

در توضیح معمول، برای قهوه با روش غوطه وری (مثل فرنچ پرس، ایروپرس، یا کاپینگ قهوه)، اندازه آسیاب درشت و زمان طولانی نیاز خواهید داشت. برای روش قطره‌ای یا پور اور، تفاوت‌هایی در اندازه آسیاب و زمان دم ایده آل وجود دارد. روش‌های غوطه وری و قطره‌ای به آب و همچنین قهوه بسیار بیشتری نیاز دارند! برای مثال، شما ممکن است نسبت‌هایی مثل 1:15 یا 1:18 را ببینید. بطور معمول در روش غوطه وری نسبت به روش قطره‌ای به قهوه کمتری نیاز خواهید داشت.

با این حال، همه این‌ها راهنما هستند. آنها نقاط خوبی برای  شروع ساخت دستور عمل دم کردن خودتان هستند، برای اینکه بدانید واقعا چه چیزی بهتر است، نیاز دارید که آزمایش کنید. از نسبت‌های دم مختلف همراه با قهوه‌های مختلف استفاده کنید.

دم آوری قهوه

دم آوری قهوه

آیا نسبت دم ایده آلی وجود دارد؟

بله، و خیر.

اول از همه، ایده خوبی است که یاد بگیرید فرهنگ‌های مختلف چطور قهوه آماده می‌کنند. برخی  از کشورها قهوه‌های لطیف‌تر؛ و برخی کشورهای دیگر نوع قوی‌تر آن را می‌پسندند.

دوم، در حالی که مردم نسبت‌های مختلفی را توصیه خواهند کرد، همیشه بستگی به نوع قهوه دارد.

بنابراین چطور بدانید که از کدام نسبت استفاده کنید؟ خب، یک قهوه فیلتری با نسبت 1:20 فنجانی ضعیف، و رقیق خواهد بود. 1:10 بسیار قوی می‌شود. این آنها آستانه‌های مقیاس هستند؛ هدف شما باید یافتن تعادل درستی برای هر فنجان باشد. شما می‌خواهید که بتوانید، عطر و رایحه، طعم‌ها، اسیدیته، و تمام نکاتی که یک ذائقه پالوده می‌تواند درک کند را بدست بیاورید – و شما می‌خواهید از آن‌ها لذت ببرید.

علاوه بر این، برخی مردم تصمیم به دور زدن روش دم کردن می‌گیرند. به این معنی که آنها قهوه شان را با نسبت کوچکی از آب برای دریافت شدت درست می‌کنند. سپس برای اجتناب از احساس دهانی سنگین، قهوه را با آب بیشتر رقیق می‌کنند.

دم آوری قهوه

دم آوری قهوه

تنها نکته در مورد نسبت دم نیست…

نسبت دم قهوه شما مهم است، اما چیزهای دیگری نیز وجود دارد که شما باید به آنها توجه کنید: نوع آب، مشخصه آسیاب، دما، نحوه ریختن آب… متغیر‌های بسیاری وجود دارند.

اگر مزه قهوه شما درست نیست، باید هر بار یک متغیر را تغییر دهید و بقیه چیزها را ثابت نگه دارید. راحت‌ترین آنها شروع با اندازه آسیاب است.

اگر قهوه شما‌ ترش، شور، یا فاقد بدنه است، از اندازه آسیاب ریزتر استفاده کنید. این کار سطح تماس را افزایش می‌دهد، و در مقابل سرعت عصاره گیری نیز افزایش می‌یابد و به شما اجازه می‌دهد طعم‌های شیرین بیشتری در فنجان تان داشته باشید.

اگر قهوه شما بسیار تلخ است، از اندازه آسیاب درشت‌تر استفاده کنید. این کار سطح تماس را کاهش می‌دهد، و با کم کردن سرعت عصاره گیری، از ورود تلخی بیش از حد به نوشیدنی جلوگیری می‌کند.

درست کردن یک قهوه عالی، مخصوصا قهوه فیلتری همیشه راحت نیست، متغیرهای زیادی وجود دارند. اما وقتی در آن تسلط یابید، ارزشش را دارد. شما می‌توانید تمام نکات ظریفی که روی کیسه قهوه تان نوشته شده را بچشید، که می‌توانند یاسمن، سیب سرح، تمشک یا عسل باشند.

و زمانی که این نوشیدنی ظریف را تمام و کمال عصاره گیری کردید – زمانی است که به نسبت دم درست، اندازه آسیاب، و بسیاری دیگر چیزها دست یافته اید – و به آن نقطه شیرین رسیده اید. و این امر به معنای واقعی کلمه است.

 

1 دیدگاه

  • محسن

    دست مریزاد. دنبال همین میگشتم. تعیین بازه ی 1:10 تا 1:20 راهنمای خوبی بود
    در چندین مقاله در این سایت دیدم که – احتمالا – Body رو “بدنه” ترجمه و استفاده کردید.شاید بشه از جایگزین های بهتر و رساتری استفاده کرد.مثلا “قوام” چطوره؟

    2018-04-26 در 3:46 ب.ظ

پیام بگذارید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)