وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی
تفاوت قهوه ساز موکاپات و قهوه ساز فرنچ پرس

مقایسه فرنچ پرس و موکاپات

در اینفوگرافی پیش رو به مقایسه دو قهوه ساز دستی فرنچ پرس و موکاپات و تفاوت عملکرد هریک پرداخته ایم.

فرنچ پرس و موکاپات دو تا از ساده ترین قهوه سازهای تهیه قهوه هستند که از تنوع شکل و اندازه و قیمت خوبی برخوردار هستند ,که در منزل اغلب قهوه دوستان ؛ حداقل یکی از آنها یافت می شود.

لازم به ذکر است که خروجی قهوه در این دو قهوه ساز ؛ کاملا با یکدیگر متفاوت است ؛ به قهوه ای که توسط فرنچ پرس تهیه می شود ، قهوه فیلتری یا به اصطلاح قهوه فرانسه گفته می شود که قهوه ای با حجم حداقل ۱۱۰ میلی لیتر برای هر نفر است و نسبت آب به قهوه در این قهوه ساز حدودا ۱۵ برابر است .

یعنی چیزی در حدود ۷ تا ۸ گرم قهوه برای ۱۱۰ میلی لیتر آب! اما در موکاپات قهوه بدست آمده ” قهوه اسپرسو” بوده و حجم آب به قهوه حدودا ۷ برابر است یعنی به ازای ۶۰ میلی لیتر آب حدودا ۹ گرم قهوه .

روش دم کردن:

روش دم شدن قهوه در فرنچ پرس ، خیسانده شدن قهوه است, که قهوه درون آب داغ معلق می ماند و خیس می خورد و عصاره قهوه بیرون می آید و سپس قهوه دم شده توسط صافی فرنچ پرس فیلتر شده و در لیوان یا فنجان قهوه ریخته می شود . اما دم شدن قهوه در موکاپات ، با عبور آب در حال جوش از میان قهوه و فیلتر شدن آن ، بدست می آید ؛ در این روش عصاره قهوه با گذر آب با فشار از میان قهوه بدست می آید . راحتی کار با هر دو قهوه ساز تا تا حدی راحت است و پیچیدگی خاصی را برای تهیه قهوه نخواهید داشت .

اما کار با فرنچ پرس نسبت به موکاپات راحت تر بوده و در ساده ترین حالت ، شما پس از ریختن آب داغ و قهوه در فرنچ پرس می توانید آن را به حال خود رها کرده و با خیال راحت به کارهای دیگرتان برسید ، اما برای موکاپات باید مراقب باشید که پس از آماده شدن قهوه ، قهوه ساز موکاپات بر روی شعله حرارت نماند و قهوه شما نجوشد.

قهوه خروجی موکاپات ، قهوه ای قوی است و قهوه دم شده با فرنچ پرس قهوه ای ملایم تر به همراه بدنه ای پر با ته نشین قهوه و لرد می باشد. هر دو قهوه ساز از نظر اندازه و قیمت از تنوع خوبی برخوردار هستند و هر فرد علاقه مند به قهوه یکی از این قهوه سازها را می تواند تهیه نماید.

mocka pot and frenchpress different infography

موکاپات و فرانسه ساز (فرنچ پرس)

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی