وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی
انواع روست قهوه

میزان یا درجه بو دادگی (روست قهوه)

زمان مطالعه: ۳ دقیقه|

انواع روست قهوه را در این قسمت با هم مرور خواهیم کرد:

بو دادگی در قهوه با رنگ دانه های قهوه مشخص می شود، بو دادگی تیره، متوسط و روشن (light ) که البته در بعضی موارد طلایی نیز گفته می شود.گرچه این درجه بندی و دسته بندی کردن دقیق نیست .البته در هنگام خرید، افرادی که قصد خرید قهوه مورد نظر خود را دارند، چه وبژگی ها و انتظاراتی می توانند از بسته قهوه خود داشته باشند تا مطابق ذائقه خریداری شما باشد:

بودادگی (روست) روشن و یا طلایی

دان های قهوه ای که در این رده قرار می گیرند به نسبت دو طبقه و دسته بندی دیگر رنگی به مراتب روشن تر ، بدنه ای شفاف تر و محکم تر دارند. همچنین بدون در نظر گرفتن نوع قهوه، بالاترین میزان اسیدیته را در میان دیگر گروه های بودادگی دارا می باشد.

همچنین بیشترین ویژگی های ذاتی دان قهوه در بودادگی روشن حفظ می شود، از همین روی است، که برای کاپینگ قهوه به منظور درک بهتر از اسیدیته، بو ، رایحه، قدرت قهوه بهترین و مناسبترین بودادگی برای منظور کاپینگ cuping میزان بودادگی، طلائی و روشن می باشد. چون در این نوع از بودادگی بیشتر ویژگی های ذاتی در قهوه سبز حفظ شده و معیار درستی برای سنجش قهوه مورد نظر می باشد.

همچنین در میان قهوه دوستان کشورهای متفاوت ، نام های گوناگونی برای روست روشن انتخاب می شود همچون half city ، light city ،cinammon roast .

بودادگی متوسط (تعادلی میان بدنه و اسیدیته)

دان قهوه با میزان بودادگی متوسط رنگی تا به حدی تیره تر(قهوه ای تیره تر) ، را نسبت به روست روشن دارد. همچنین یک وجه متمایز این بودادگی میزان اندکی از روغن است که بر روی دان ها در هنگام بودادگی روی دان ها می نشیند.

در این رده و دسته بندی از روست ، بیشتر رایحه و طعم قهوه است که نمود آشکار پیدا می کند، که در روست طلائی زیاد مد نظر نمی باشد. در واقع کاپرها و چشندگان قهوه از هر رده از روست قهوه هدف خاصی دارند درواقع هدف این افراد در روست های متوسط درک و فهم بهتری از رایحه و قدرت قهوه می باشند چون همانگونه که گفته شد در این مرحله از بودادگی بیشتر این ویژگی ها بیشتر نمود پیدا می کند.

همچون بودادگی پیشین ، در این گروه نیز علاوه بر بودادگی متوسط به آن نام هایی همچون breakfast roast ، American roast ،regular  نیز گفته می شود.

بودادگی تیره (بدنه و یا غلظتی مشخص تر و رایحه و و مزه ای آشکارتر)

بودادگی های تیره به مراتب تیره تر و یا سیاه تر نسبت به مابقی طبقه بندی های بودادگی می باشند.

 در عین حال دان های این رده از بودادگی شبیه به دان های کاکائو می باشند. و در این مرحله روغنی با غلظتی بیشتر بر روی دان قهوه تشکیل می شود. در واقع اگر تا به حال قهوه ای با میزان بودادگی تیره را مصرف کرده باشید متوجه رایحه تند و قدرت در طعم آن شده اید که پس از بودادگی بیشتر آشکار می شود.

در واقع رنگ روشن بودادگی طلائی جای خود را به غلظت و رایحه در بودادگی تیره داده است. این گروه از بودادگی در اروپا بسیار محبوب بوده است و نام هایی همچون French spanish  ویا روست اسپرسو که( بسیار تیره می باشد) نام داشته است. به دلیل تلخی و رایحه و غلظت تند و بالا در این نوع از بودادگی  است که بیشتر قهوه دوستان در کشور های گوناگون به همراه اسپرسو خود یا شیر اضافه می کنند یا سیروپ خاصی و یا شکر استفاده می کنند که تلخی اسپرسو گرفته شود و کمتر شود.

دانستن اینکه کدام نوع از بودادگی مناسب سلیقه شما است و یا چه درجه از تلخی مناسب شما می باشد، و یا اینکه بیشتر مایل هستید تلخی را تحمل کنید ولی رایحه و مزه قهوه را حس کنید می توانید با انتخاب و چشیدن دان های گوناگون خود درک بهتری از ذائقه خود بدست آورید.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی