پنج چیزی که ممکن است به عنوان یک باریستای تازه کار اشتباه انجام دهید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
پنج چیزی که ممکن است به عنوان یک باریستای تازه کار اشتباه انجام دهید

پنج چیزی که ممکن است به عنوان یک باریستای تازه کار اشتباه انجام دهید

 آیا به اندازه کافی عاشق قهوه هستید تا به عنوان یک قهوه چی آموزش ببینید؟ بیشتر افراد اشتیاق خود برای قهوه را با کار آموزی قهوه چی (باریستا) به سطحی حرفه ای می برند.

اما برخی اوقات در طول این مسیر، سردرگم می شویم. این مسئله عادی است که پس از ارتکاب چند اشتباه دلسرد و سردرگم شوید. اما باور خود را از دست ندهید (شما تنها نیستید).

می خواهم برخی از اشتباهاتی که به عنوان کار آموز مرتکب شده ام را مطرح کنم تا شما از تکرار آنها اجتناب کنید. به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید احتمالا چه کاری را اشتباه انجام می دهید و چگونه باید آن را اصلاح و به یک قهوه چی موفق تبدیل شوید.

استفانی ریرا بک پُرتافیلتر را در Academia del Caffe carbone espresso بدست گرفته است
استفانی ریرا بک پُرتافیلتر را در Academia del Caffe carbone espresso بدست گرفته است

  1. به راحتی نا امید شدن

بیشتر قهوه چی های کارآموز شغل خود را در یک کافی شاپ آغاز می کنند اما من این کار را در یک آکادمی قهوه در کاراکاس ونزوئلا به نام Academia del Caffe carbone Espresso آغاز کردم. آموزگار من، پیترو کاربونه چند کتاب به من داد تا یادگیری موارد بنیادی قهوه را آغاز کنم.

در اولین هفته، من اطلاعات را مانند اسفنج جذب می کردم و هر روز چیز جدیدی می آموختم. بعد از حدود یکماه فهرست مطالعاتی خود را به اتمام رساندم.

اما پس از آن سردرگم، نا امید و گیر کردم. همه چیز پس از اولین موج دانش کندتر شد و احساس کردم که هیچ چیزی یاد نمی گیرم.

حالا میدانم که ما نمی توانیم همه چیز را با سرعت یاد بگیریم. من به یک حالت سکون رسیده بودم اما همچنان اطلاعاتی را با اندازه های کوچک دیافت می کردم. شیب مسیر با گذر زمان تندتر می شود بنابراین، احساس پیشرفت کندتر به ما دست می دهد.

پس از اولین موج یادگیری دلسرد نشوید. احساس اینکه سرعت شما در حال کم شدن است عادی است، پس از انفجار اولیه اشتیاق و انرژی سرعت خود را تغییر دهید.

Ann le grand  در کافی شاپ Modo ترکیب قهوه-گیلاس درست می کند
Ann le grand  در کافی شاپ Modo ترکیب قهوه-گیلاس درست می کند

  1. در محدوده آسایش خود باقی بمانید

پس از تکمیل آموزش، من در آکادمی مشغول به کار شدم. رویای مبهمی داشتم که روزی به یک قهوه چی حرفه ای تبدیل شوم اما برنامه مشخصی نداشتم.

سپس فرصت پیش آمد تا مربی اصلی باریستا شوم. اما یک مشکل وجود داشت، آمادگی این کار را نداشتم.

بدلیل اینکه در محدوده آسایش خود سر کرده بودم، آمادگی کافی برای این نقش جدید را نداشتم. کار خود را انجام دادم اما چیز جدید یاد نگرفتم. خود را با پروژه های جدید یا تعیین اهداف تازه به چالش نکشیدم. گرچه این ایده مبهم را داشتم تا مهارت های خود را بهبود دهم و از لحاظ حرفه ای رشد کنم، از آزمایشگاه قهوه آکادمی با تجهیزات گران قیمت و طیفی از مواد بهره کافی را نبردم.

خواندن به همراه نوشیدن قهوه
خواندن به همراه نوشیدن قهوه

بنابراین از محدوده آسایش خود خارج شدم. من و مربی ام به همراه یکدیگر یک برنامه آموزشی را توسعه دادیم. بیشتر می پرسیدم، با شیوه های دم کردن آزمون و خطا می کردم و بیشتر می خواندم. همچنین از امتحان کردن چیزهای جدید مانند اولین تجربه برشته کردن (باید بگویم که وحشتناک بود) هراسی نداشتم. اینگونه بود که در مهارت های خود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کردم و آمادگی کافی برای پذیرش نقش مربی اصلی آکادمی را کسب کردم.

مهم است که از خود بپرسید قدم بعدی چیست. ممکن است از موقعیت کنونی خود راضی باشید اما برای چالش یا فرصت بعدی آماده هستید؟ اگر می خواهیم رشد کنیم، مسئولیت شخصی ما است که تلاش کنیم. سوال بپرسید، تمرین کنید، چیزهای جدید را امتحان کرده و خواهید دید که چقد پیشرفت می کنید.

اِلی کورتز، قهرمان اِروپِرِس کانادایی سال 2018، قهوه خود را آسیاب می کند
اِلی کورتز، قهرمان اِروپِرِس کانادایی سال 2018، قهوه خود را آسیاب می کند

  1. تعامل نکردن با دیگر باریستا ها

قهوه چی ها و کافی شاپ های فوق العاده فروانی وجود دارد. آیا با آنها ارتباط برقرار می کنید؟ من به این مسئله توجه نمی کردم چون احساس می کردم که در آکادمی از تمامی چیزی که نیاز دارم برخوردارم و احتیاجی نیست که به جاهای دیگر سر بزنم.

برای اولین بار وقتی در مسابقات قهرمانی اِروُپِرِس در کارکاس شرکت کردم، با قهوه چی های دیگر ملاقات کردم. این اولین رقابت من و روزی بود که مانند برگ می لرزیدم. بدتر از اینکه همه یکدیگر را می شناختند جز من.

اما اشتیاق مشترک برای قهوه پیوندی را بوجود آورد. گرچه این یک رقابت بود، همگی نسبت به یکدیگر خوش برخورد و یاری دهنده بودند. این فضا به من کمک کرد تا مقام دوم رقابت ها را کسب کنم.

استفانی ریرا در این مسابقات
استفانی ریرا در این مسابقات

تعامل با دیگر قهوه چی ها ( باریستاها ) به من کمک کرد تا درباره خود به عنوان یک قهوه چی شناخت بیشتری پیدا کنم. این مسئله چشم من را نسبت به دیدگاه های جدید باز کرد و متوجه شدم که تا به حال به دیگر اندیشه ها توجه نمی کرده ام. به اشتراک گذاشتن دانش، آگاهی بخش و آموزنده بود و همچنین به من درباره همکاری و کار تیمی آموزش داد (که در کافی شاپ ها و بیشتر محل های کاری دیگر مهارتی حیاتی است).

امروزه، هر جا که می روم تلاش می کنم تا با قهوه چی ها ارتباط برقرار کنم (چه تازه کار باشند یا متخصصین خبره). مراقب باشید که برای بینش تنها به قهوه چی های حرفه ای با تجربه مراجعه کنید. تازه کار ها هم تجربه های ارزشمندی دارند و به اشتراک گذاشتن اطلاعات می تواند به ما کمک کند در چیزهایی که فک می کنیم هم اکنون می دانیم تجدید نظر کنیم آنها را از دیدگاهی جدید ببینیم.

  1. نادیده گرفتن برخی زمینه ها

برخی اوقات ما بخاطر نادیده گرفتن برخی زمینه های صنعت مان گناه کار هستیم. من کارآموزی را می شناختم که بر نظر می آمد هرگز فرآوری قهوه برایش اهمیتی ندارد. برای من، این موضوعی مهم برای قهوه چی ها است و متوجه نمی شدم چرا نمی خواهد بیشتر یاد بگیرد.

فکر می کردم یاد گرفتن همه چیز مربوط به قهوه بدون از دست دادن هیچ بخشی، مسیر درستی اما اشتباه می کردم.

اولین باری که قهوه را تست کردم، نمی دانستم که قرار است چه چیزی را بچشم. با کسب تجربه بیشتر، درک ویژگی های چشیدن مختلف آسان تر شد. به راحتی دو یا سه طعم را در کنار موارد بنیادی و اصلی می شناختم. اما سپس به خاطر اینکه نمی توانستم چیزهای بیشتری را بچشم احساس سرخوردگی کردم.

پرس و جو کردم و متوجه شدم که به اندازه کافی برای توسعه مهارت های حسی و چشایی خود دقت نمی کنم. قهوه چی ها باید خود را برای درک ویژگی های چشیدن و رایحه ها آموزش دهند. این کار سختی است و نیازمند آموزش متعهدانه فراوان است تا فرد در چشیدن و امتیاز دادن ماهر شود. ممکن است واضح به نظر برسد اما برای من اینگونه نبود. فکر می کردم که تنها باید ذائقه خود را توسعه بدهم بدون اینکه زمان کافی برای آن صرف کنم.

برخی اوقات ما جزئیات مهم را نادیده می گیریم چون اهمیت آنها را متوجه نمی شویم. بنابراین، تجربه خود را با دیگران شریک شوید و تلاش کنید مکان هایی که ممکن است به تلاش بیشتری نیاز داشته باشند را شناسایی کنید.

امتحان کردن دستورالعمل اروپرس
امتحان کردن دستورالعمل اروپرس
  1. عبور کردن از برخی منابع اطلاعات

وقتی برای اولین کارم را آغاز کردم، از کتاب برای آموختن درباره قهوه استفاده می کردم. کارهای نویسندگانی مانند آندیا ایلای و اسکات رائو و همچنین مجلات قهوه و مجموعه های انجمن های قهوه اسپشالتی را می خواندم. اما در حقیقت، من تنها از دو یا سه دیدگاه برخوردار بودم.

یادگیری تنها به معنای خواندن درباره چیزی و عمل به آن نیست، بلکه به مقایسه طیفی از دیدگاه ها، انتقادی بودن نسبت به اطلاعات و رسیدن به جمع بندی خودمان هم مربوط می شود.

وقتی متوجه این مسئله شدم، اضافه کردن دیگر منابع قابل اعتماد به لیست خواندنی های خود را آغاز کردم. از جمله این موارد وبلاگ ها، پروفایل های رسانه های اجتماعی بودند. شک دارم که توسط اینها بتوانید چگونگی برشته کردن خوب قهوه را یاد بگیرید اما ممکن است چیز جدیدی را از یک برشته کننده قهوه که تجربه خود را به اشتراک می گذارد یاد بگیرید و یا پاسخ چیزی که مشکلی که دارید را پیدا کنید. پس مطمئن شوید که از راه های مختلف، خود را نسبت به این صنعت بروز نگه می دارید و احتمالا تجارب خود را از طریق رسانه های اجتماعی یا اتاق های گفتگو به اشتراک می گذارید.

استفاده از یک ریفراکتومتر برای اندازه گیری مواد حلال در آکادمی قهوه کاراکاس ونزوئلا
استفاده از یک ریفراکتومتر برای اندازه گیری مواد حلال در آکادمی قهوه کاراکاس ونزوئلا

از امتحان کردن، سوال پرسیدن و دنبال کردن اطلاعات جدید نترسید. کنجکاوی و تعهد شما را به هدف تبدیل شدن به یک قهوه چی عالی نزدیک تر می کند. با بررسی این پنج مسئله، ممکن است از برخی سرخوردگی های طول مسیر خودداری کنید.

هنوز راهی طولانی برای تبدیل شدن به یک قهوه چی حرفه ای دارم اما عاشق قهوه هستم و هر روز مهارت های خود را توسعه می دهم. پس منتظر چه هستید؟ به سراغ کتاب ها بروید، تست کردن را شروع کنید یا با دیگر قهوه چی ها ارتباط برقرار کنید. صنعت قهوه برای اکتشاف شما آماده است.

 

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

  • شقایق

    سلام‌وقت بخیر درباره طعم تک تک انواع قهوه و ترکیب با دانه های دیگه اگر میشه بیشتر مطلب بزارید

    2019-02-23 در 11:52 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)