چگونه فنجان قهوه باعث می شود طعم قهوه شما بهتر یا بدتر شود

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
چگونه فنجان قهوه باعث می شود طعم قهوه شما بهتر یا بدتر شود

چگونه فنجان قهوه باعث می شود طعم قهوه شما بهتر یا بدتر شود

چند چیز وجود دارد که بهتر از یک فنجان قهوه خوشمزه است. آن عطر و طعم ملایمی که وقتی فنجان قهوه را به صورت خود نزدیک می کنید حس می کنید؛ جرعه اولی که می نوشید و برای اولین بار از خصیصه های عطری طعمی مختلف لذت می برید؛ آن طعم رضایتبخش که در دهان خود حس می کنید؛ و طعمی که پس از نوشیدن قهوه روی زبانتان باقی می ماند…

اما اگر فنجان، ماگ یا لیوانی که انتخاب می کنید مانع لذت بردن از تاثیر کامل قهوه تخصصی و منحصر به فرد شود چه؟ و برعکس، اگر طعم قهوه شما را بهتر کند چه؟

Mark Vecchiarelli موسس و مدیر بازاریابی KRUVE است و برای ساخت Sifter شهرت دارد که از دقت اندازه آسیاب قهوه اطمینان حاصل می کند. شرکت او اخیراً جدیدترین محصول خود یعنی KRUVE EQ را در Indiegogo راه اندازی کرده است، مجموعه ای از دو لیوان که طراحی شده تا ویژگی های مختلف قهوه شما را به همراه یک تُنگ بهبود ببخشد.

در ایجاد این مجموعه ظروف، Mark و تیم او به طور کامل در علوم مرتبط با عطر و طعم قهوه و ظرف نوشیدن تحقیق کرده اند. و او حاضر شده است به من بگوید که هنگام انتخاب فنجان یا لیوان قهوه -باید به چه مواردی توجه داشته باشید.

یک ظروف شیشه ای روباز برای قهوه هندوراسی Caballero Geisha مبتنی بر شیر؛ یک فنجان سرامیکی Figgio Split و یک ظرف که برای اضافه کردن قهوه استفاده می شود.
یک ظروف شیشه ای روباز برای قهوه هندوراسی Caballero Geisha مبتنی بر شیر؛ یک فنجان سرامیکی Figgio Split و یک ظرف که برای اضافه کردن قهوه استفاده می شود.

درباره قهوه ها بیشتر بدانید:)

گیاه قهوه چیست ,گیاه قهوه را بیشتر بشناسید

ـگیاه قهوه چیست؟هنگامی که لاته یا آن قهوه فیلتر شده خوشمزه را می نوشیم احتمالاً فراموش می کنیم که نوشیدنی های مورد علاقه ما از یک گیاه می آید. در حالی که میلیون ها درخت قهوه در سراسر جهان رشد می کند، میوه آنها در طول روز به ما انرژی می بخشد.

چرا قهوه به یک فنجان ویژه نیاز دارد؟

ماگ قهوه معمول، همانطور که می دانیم، با یک هدف در ذهن طراحی شده است: که یک گزینه امن برای سرو کردن مایعات داغ باشد. به عبارت دیگر، ما می توانیم نوشیدنی های مورد علاقه خود را بدون اینکه بسوزیم بنوشیم. با این حال، این چیزی در مورد توانایی ظرف برای افزایش (و یا مخفی کردن) طعم های قهوه چیزی نمی گوید.

به نظر می رسد تحقیقات گسترده ای در مورد شکل، اندازه و جنس ظرف مناسب برای نوشیدن قهوه انجام شده است. تنها مسئله این است که گزینه های موجود کمی برای علاقه مندان به قهوه در دسترس است.

مارک می گوید:  “اکنون مدتی است که ما کافه ها، باریستاها و عاشقان قهوه را در حال استفاده از لیوان هایی دیده ایم که برای قهوه ساخته نشده اند ؛ یا از ظروف قهوه ای استفاده می کنند که می تواند به تجربه حسی قهوه کمک کند”.

دم کردن قهوه به طور مستقیم در تُنگ KRUVE EQ. عکس: KRUVE
دم کردن قهوه به طور مستقیم در تُنگ KRUVE EQ. عکس: KRUVE

علم موجود در پشت ظرف قهوه ایده آل

مطالعات بسیار نشان داده است که همه چیز از بافت، اندازه و شکل گرفته تا رنگ ظرف، بر درک مصرف کننده از عطر و طعم نوشیدنی تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال، یک مطالعه بین فرهنگی در سال ۲۰۱۷ که به بررسی رابطه شکل-طعم بین ماگ ها و قهوه سرو شده در آن ها می پردازد نشان می دهد که افراد مورد آزمایش ماگ های باریک را با عطرهای بیشتر، ماگ های کوتاه تر را با قهوه تلخ و قوی تر و ماگ های بزرگ تر را با طعم های شیرین تر ارتباط دهند.

سایر مطالعات، مانند van Rompay و همکاران در سال ۲۰۱۶، به بررسی عطر و طعم در نظر گرفته شده از یک نوشیدنی تلخ (قهوه) در مقایسه با نوشیدنی شیرین (شکلات داغ) پرداخت. هنگامی که شرکت کنندگان از یک ماگ با یک الگوی سطحی زاویه ای سه بعدی استفاده می کردند، امتیازهای مربوط به تلخی ۲۷ درصد بالاتر گزارش شدند، در حالی که شرکت کنندگانی که از ماگی با سطح صاف استفاده می کردند ۱۸ درصد امتیاز شیرینی بیشتری داشتند.

Fabiana Carvalho، محقق دکترای برزییل و شخصیت پشت The Coffee Sensorium، یک پژوهش علمی در رابطه با عطر و طعم انجام داد. او در حال حاضر در حال کار بر روی تطبیق برخی از ظروف با برخی از پروفایل های عطر و طعم قهوه است.

بخش عمده ای از تحقیقات او به تاثیر همه حواس دیگر بر طعم قهوه نگاهی می اندازد. طبق مطالعات او، رنگ صورتی فنجان های گرد به شدت با شیرینی مرتبط است، فنجان های لاله ای شکل به درک فرد از عطر قهوه کمک می کند.

یک ظرف خوب می تواند چه فایده ای برای قهوه داشته باشد؟

خب، ما می دانیم که ظرف بر تجربه مصرف کننده تاثیر دارد. اما اگر به قهوه توجه کنیم، این دقیقاً چطور کار می کند؟ همه این عوامل چه تأثیری دارند و باید به دنبال چه ظرفی برای نوشیدن قهوه بگردیم؟

برخی از عوامل بسیاری که در هنگام انتخاب یک ظرف باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

  • اثر شکل ظرف بر عطر، از طریق قسمت سری و زاویه خروج
  • اثر شکل ظرف بر طعم درک شده، از طریق سطح مایع و حفظ گرما
  • اثر اندازه بر عطر، از طریق پخش ذرات معطر و فضای آزاد در بالا
  • اثر مواد مورد استفاده در ثبات درجه حرارت، راحتی و دوام

بیایید این موارد را باز کنیم.

قهوه های مختلف که در ماگ های مختلف سرو می شوند و هر کدام بر تجربه مصرف کننده اثر می گذارد.
قهوه های مختلف که در ماگ های مختلف سرو می شوند و هر کدام بر تجربه مصرف کننده اثر می گذارد.

شکل و اندازه ظرف

ممکن است اغلب در کافی شاپ های معمولی به فضای بالای ظرف اشاره ای نشود، اما ما دوستداران قهوه دوست داریم در مورد عطر صحبت کنیم. و این دو دست به دست حرکت می کنند.

Mark می گوید: “فضای بالای ظرف یعنی حجم بین مایع و بالای لیوان، یک عامل مهم در ایجاد فضا برای عطر است. فضای بالای ظرف مهم است چرا که محلی را که بینی را درگیر می کند، می سازد”.

این تحقیق Carvalho را تأیید می کند که نشان می دهد بو یک عامل مهم برای ادراک طعم است. همچنین به طور طبیعی به این معناست که هرچه ظرف باریکتر/کوچکتر باشد، فضای بالای ظرف نسبت به مقدار مشابهی از مایع که در یک ظرف وسیعتر/بزرگتر وجود دارد، کمتر خواهد بود که میزان شدت درک عطر قهوه را کاهش می دهد.

فضای بالای ظرف با زاویه ی خروج نیز در ارتباط است، که زاویه قهوه هنگام خروج از ظرف به دهان شما است. زاویه خروج بزرگ، بینی را به قهوه نزدیک می کند. بدون فضای بالایی زیاد  (اگر ظرف پر شده باشد یا ظرف باریک باشد) شما می توانید یک زاویه خروج شیب دار با کمی فضا برای درک عطر قهوه داشته باشید.

به لطف زاویه خروج بزرگ لیوان KRUVE Inspire، یک باریستا در Boxcar Social از عطر قهوه خود لذت می برد. عکس: KRUVE
به لطف زاویه خروج بزرگ لیوان KRUVE Inspire، یک باریستا در Boxcar Social از عطر قهوه خود لذت می برد. عکس: KRUVE

درباره قهوه ها بیشتر بدانید:)

۶ چیزی که احتمالاً درباره دستگاه اسپرسو نمی دانید

با اینکه انواع مختلفی از نوشیدنی قهوه برای افراد مختلف در سراسر جهان وجود دارد، محبوب ترین آن ها قهوه اسپرسو است. هر روز میلیون ها نفر از مردم اسپرسو می نوشند. یک روش خاص برای درست کردن اسپرسو وجود دارد. برای رسیدن به بهترین طعم، همه چیز باید در مقدار مناسب باشد. یک باریستای حرفه ای می تواند بر اساس تجربیات خود یک فنجان قهوه ی عالی درست کند.

با این حال، این بدان معنا نیست که ظروف باریک همیشه طراحی بدی محسوب می شوند – در واقع، بسته به قهوه ای که می نوشید، آن ها ممکن است یک انتخاب عالی باشند.

اگر فضای بالایی کافی وجود داشته باشد، یک ظرف باریک می تواند به تمرکز عطر در یک فضای کوچک کمک کند. Mark نحوه ی این کار را با استفاده از KRUVE EQ توضیح می دهد.

او می گوید: “شما می توانید از شکل بزرگ Excite glass استفاده کنید تا عطرها را هوادهی و متمرکز کنید یا از شکل فلوت مانند و باریک تر Inspire برای کمک به متمرکز کردن طعم استفاده کنید”. به عبارت دیگر، شکل بزرگ تر عطر را بیشتر برجسته می کند، اما Inspire طراحی شده است تا به فرد کمک کند عطر را بهتر تشخیص دهد.

علاوه بر این، عرض فنجان فقط عطر را تحت تاثیر قرار نمی دهد. انواع مختلف سطح مایع نیز طعم های مختلف را به ارمغان می آورند. سطح مایع مشخص می کند که چه مقدار قهوه به طور مستقیم در معرض هوا قرار می گیرد. طبق نظر Mark، این میزان اکسیداسیون را تحت تأثیر قرار می دهد که می تواند اثراتی نظیر نرم کردن تانین ها در قهوه و همچنین میزان تلفات گرما داشته باشد.

سطح مایع بیشتر، مانند شکل گرد Excite، قهوه را بیشتر در معرض هوا قرار می دهد که شیرینی و غلظت را (اما نه اسیدیته) به علت اکسیداسیون سریع قهوه بالا می برد. این می تواند مکملی باشد برای قهوه طبیعی برزیل، قهوه سوماترا، و ​​قهوه هایی با روست متوسط تا تیره.

از سوی دیگر، یک سطح مایع کمتر همراه با یک شکل بلند، مانند Inspire، میزان کندتر اکسیداسیون را خواهد داشت، بنابراین اسیدیته میوه ای افزایش می یابد. این به طور کلی با قهوه های آفریقایی و روست های روشن یا متوسط رو به روشن مناسب است.

محدوده KUVE EQ، با تُنگ و دو شکل شیشه ای: Excite و Inspire. عکس: KRUVE
محدوده KUVE EQ، با تُنگ و دو شکل شیشه ای: Excite و Inspire. عکس: KRUVE

جنبه دیگر شکل، طراحی لبه است که باعث احساس بهتر در لب ها می شود. اگرچه این موضوع کمتر مورد بحث واقع شده است، تاثیر قابل توجهی بر تجربه شخص از نوشیدنی دارد.

و در نهایت، هنگامی که از اندازه ی ظرف صحبت می کنیم مهم است که حجم گرمایی را به یاد داشته باشیم: هرچه حجم قهوه ای که می توانید در ماگ جای دهید بیشتر باشد، آهسته تر سرد خواهد شد!

درباره قهوه ها بیشتر بدانید:)

چگونگی افزایش یا کاهش اسیدیته هنگام درست کردن قهوه

اسیدیته: کلمه­ای است که هنگام قهوه درست کردن به دو دسته تقسیم می­شود. برای برخی، یادآور طعم­های تیز و ترش است. برای برخی دیگر، یک ویژگی قهوه با کیفیت است.

جنس

سرامیک، چوب، کاغذ، فلز، پلاستیک، شیشه… ظرف نوشیدنی شما از هر کدام که ساخته شده باشد، تاثیر مستقیمی بر حفظ گرما و ثبات دمای قهوه (و همچنین دوام فنجان) می گذارد.

Ben Put، قهرمان جام باریستایی کانادا و فینالیست جام جهانی باریستایی ۲۰۱۷، به من می گوید که میزان خنک شدن اغلب نادیده گرفته می شود. او می گوید: “تعداد بسیار کمی از شرکت های شیشه سازی به این فکر می کنند که قرار است مایع داغی را در ظرف بریزید”.

با این حال با توجه به اینکه نوت های مختلف عطر و طعم به عنوان خنکی قهوه نشان داده شده اند، توجه به آن مهم است. نوع ماده بر سرعت سرد شدن قهوه تاثیر مستقیم می گذارد.

لاته ها، اسپرسو و babyccinos، که تقریباً همه آن ها در فنجان های سرامیکی ضخیم سرو می شوند که باعث می شوند نوشیدن از آن ها راحت تر باشد اما باعث از دست رفتن سریع تر گرما می شوند.
لاته ها، اسپرسو و babyccinos، که تقریباً همه آن ها در فنجان های سرامیکی ضخیم سرو می شوند که باعث می شوند نوشیدن از آن ها راحت تر باشد اما باعث از دست رفتن سریع تر گرما می شوند.

Ken Selby، قهرمان تستر جام جهانی ایالات متحده در سال ۲۰۱۸، موافق است و بر اهمیت بهبود تجربه مصرف کننده و درجه حرارت قهوه تأیید می کند. او به من می گوید: “بسیاری از شرکت ها هنوز به سختی از پس مدیریت یک فنجان بر می آیند”.

“فنجان به نوعی از نظر زیبایی شناسی جذابیت دارد، اما… یا خیلی داغ است، یا جنس آن به اندازه کافی ضخیم نیست. این تجربه مشتری را پایین می آورد، زیرا باعث می شود روی این تمرکز کنم که چگونه باید این محصول را مصرف کنم”.

Mark موافق است و به عنوان مثال به KRUVE EQ اشاره می کند. او می گوید: “ما شیشه بوروسیلیکات را انتخاب کردیم زیرا مقاومت گرمائی فوق العاده ای دارد. سپس تصمیم گرفتیم از یک دیوار دو لایه ی شیشه ای برای پایه شیشه ای استفاده کنیم تا آن را عایق بندی کنیم و نگه داشتنش راحت باشد، در حالی که دمای نوشیدنی پایدار می ماند”.

“اما یک مشکل رایج با شیشه دو جداره این است که مدت زیادی داغ باقی می ماند… بنابراین ما قسمت بالای لیوان را به صورت تک جداره ساختیم، تا سریعتر خنک شود، اما همچنین اطمینان حاصل کردیم که نوشیدن از آن راحت باشد”.

به عبارت دیگر، مشکل تنها به صورت شیشه در مقابل سرامیک یا کاغذ در مقابل فلز نیست. چگونگی شکل دادن این مواد به طور چشمگیری بر تجربه نوشیدن قهوه تاثیر می گذارد.

نسخه پورسلین (چینی) از فنجان قهوه  باز: رایج ترین طراحی فنجان در سراسر جهان، که باعث می شود = سرعت خنک شدن قهوه نیز افزایش یابد.
نسخه پورسلین (چینی) از فنجان قهوه  باز: رایج ترین طراحی فنجان در سراسر جهان، که باعث می شود = سرعت خنک شدن قهوه نیز افزایش یابد.

بنابراین، این چه معنایی برای شما، کسی که قهوه را می نوشد، باریستا یا صاحب کافه خواهد داشت؟ تنها اینکه شما از آنچه فکر می کنید کنترل بیشتری بر چگونگی طعم قهوه خود دارید.

بله، شما می توانید با استخراج، اندازه آسیاب، زمان دم و غیره بازی کنید تا ویژگی های ایده آل قهوه را نشان دهید. شما می توانید قهوه را با مشخصات طعم و مزه ای که دوست دارید خریداری کنید، چه یک قهوه طبیعی آفریقای جنوبی باشد یا قهوه متعادل، میوه ای و تند آمریکایی مرکزی.

شما همچنین می توانید ظرف نوشیدنی را انتخاب کنید که شما را قادر می سازد جوانبی را که قهوه را بسیار خوشمزه می سازد درک کنید.

شما می توانید از ظروفی که دیواره ی بسیار ضخیمی دارند، زاویه خروجی بسیار کوچکی دارند، یا شکل آن طوری طراحی نشده است که طعم های مطلوبتان را از قهوه نشان دهد، صرف نظر کنید. در عوض، می توانید ظرفی را انتخاب کنید که واقعاً علاقه دارید قهوه ی خود را از آن بنوشید.

همانطور که Mark می گوید: “موضوع این نیست که لیوانی را انتخاب کنید که برای یک قهوه خاص مناسب است بلکه این است که لیوانی را انتخاب کنید که ویژگی های مورد نظرتان را که در آن لحظه می خواهید تقویت کند”.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)