تاریخچه قهوه :از اتیوپی تا سراسر دنیا (منشاء قهوه در آفریقا)

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
قهوه اتیوپی و تاریخچه قهوه

تاریخچه قهوه :از اتیوپی تا سراسر دنیا (منشاء قهوه در آفریقا)

قهوه راه بسیار زیادی را از زادگاه خود در تپه‌های اتیوپی آمده است. امروزه، شما می‌توانید رشد و نوشیده شدن آن را در تمامی دنیا مشاهده کنید.

قهوه مسافت طولانی را طی کرده است، به چالش کشیده شده است، دزدیده شده است و در خصوص آن وسواس زیادی اعمال شده است.

ریشه‌های آن در آفریقا کمک می‌کند که داستان آن را گفته و به عنوان یادآوری در خصوص روابط در حال تغییر آفریقا با سایر نقاط دنیا از آن یاد کرد.

در این گفتار ما می‌خواهیم نگاهی به اینکه آفریقا چگونه در مسافرت قهوه محبوبیت آن و اینکه اکنون کجا است، اثر گذاشته است بیندازیم.

 

فهرست مقاله :

  • تاریخچه تجارت قهوه آفریقایی
  • حکمرانی پادشاهی عثمانی بر قهوه
  • درک قهوه در آفریقا
  • قهوه در آفریقای امروزی

تاریخچه تجارت قهوه آفریقایی

همچنان که ما ریشه‌های تجارت قهوه را بررسی می‌کنیم، آن ما را به گذشته و به شاخ آفریقا می‌برد، شبه جزیره ای با سواحلی در دریای سرخ و خلیج عدن.

طی قرنهای متمادی ، تجارت مهمی در تنگه باب المندب ، معروف به دروازه اشک ، بین اتیوپی و شبه جزیره غربی عربستان ، به ویژه یمن صورت می گرفت..

یک بازیگر مهم در این امپراطوری تجارت پادشاهی قدیمی آکسوم  بود. باور بر این بود که در سال 150 پیش از میلاد ایجاد شده است و مرکز آن در جایی بود که ما اکنون تحت عنوان اریتره و شمال اتیوپی آن را می‌شناسیم.

آکسوم این مزیت را داشت که دسترسی مستقیم به هر دو قسمت بالای نیل و دریای سرخ در طول قرن‌های سوم و ششم داشت و به عنوان بزرگترین بازار در شمال آفریقا شناخته می‌شد. تجارت آن در جاهایی که ما اکنون تحت عنوان سومالی، جیبوتی، سودان، مصر، یمن و عربستان سعودی می‌شناسیم گسترش یافته بود.

منشا قهوه در آفریقا
منشا قهوه در آفریقا

پادشاهان محصولات کشاورزی را مانند نمک، عاج، پوسته لاک پشت، طلا، زمرد، ابریشم و ادویه‌جات را تجارت می‌کردند که در سراسر منطقه قدرت و ثروت را به پادشاه می‌رسانند.

با این حال ، آنها نمی توانستند در مقابل امپراطوری اسلامی در حال گسترش ، یا خلافت ، که با تصرف کنترل دریای سرخ و اکثر رود نیل ، برتری را به دست آوردند ، مقاومت نکنند. امپراتوری اسلامی پس از آن شاهد یک قرن گسترش سریع در بسیاری از مناطق شمال آفریقا و اسپانیا تحت حاکمیت خلافت اموی بود.

خلافت می‌خواست که تجارت قهوه را در دست بگیرد. هرچند، در قرن چهاردهم، امپراطوری از تجارت با اتیوپی برای قهوه شان خسته شد. در عوض، آن‌ها شروع به کشت قهوه برای خود با درخت‌هایی که از اتیوپی به یمن قاچاق شدند کردند.

بیشتر بخوانید
کِرما قهوه : چگونه تشکیل می شود ، به ما چه می گوید و چگونه از آن یاد بگیریم؟

این پادشاهان قدیمی در آفریقا درگیر رفتارهای مشابه با سایر پادشاهان و امپراطوری ها در تمامی دنیا شدند: غلبه کردن ، تجارت کردن و تلاش برای نگهداری قدرت و انحصار خود. این چیزی است که در طول زمان می‌تواند تغییر کند.

حکمرانی پادشاهی عثمانی بر قهوه

در طول 200 سال بعدی ، قهوه به طور گسترده‌ای در مناطقی در یمن کشت شد که در ساحلی با شاخ آفریقا مشترک است. این امر با کمک خاک نسبتاً حاصلخیز، بارش باران و ارتفاعات بالا در شهر مخا ( موکا ی یمن ) همراه بود.

با تبدیل قهوه به یک بخش مهم در زندگی روزمره در امپراطوری، مزایای اقتصادی زیادی برای رشد و تجارت آن وجود داشت. در قرن شانزدهم امپراطوری قدرتمند عثمانی انحصار قهوه را ایجاد کرد که وحشیانه از آن مراقبت می‌کردند. آن‌ها حتی یک روش برای جوشاندن دانه‌های قهوه برای استریل کردن دانه‌ها و جلوگیری از سرقت و کاشت آن در جای دیگر ابداع کرده بودند.

قهوه در ترکیه امروزی نقش پر رنگی در فرهنگ این کشور دارد
قهوه در ترکیه امروزی نقش پر رنگی در فرهنگ این کشور دارد

یمن همچنین مکانی استراتژیک در ان منطقه داشت، دقیقاً در غرب شبه جزیره عربستان .  بندرهای شلوغ مخا و ال مخا  مسیرهای کاروان‌های تجاری شترها را به دریای سرخ متصل کرده و دروازه‌ای برای صادرات قهوه به مصر، سوریه و بالاتر از آن بود.

شاخ آفریقا، به بحث های مختص آغاز تجارت قهوه مرتبط است. آنجا نه تنها مکان تولد قهوه عربیکا بود، بلکه جایی بود که در آن قهوه برای اولین بار قبل از گسترش تجارت قهوه به آن‌سوی دریاها برده شد.

مقالات دیگر ملوکافی را دنبال کنید

کشف تاریخچه رُستِر قهوه

دگرگون کردن دانه های سبز قهوه به قهوه معطری که عاشق اش هستیم نیازمند یک چیز است، رُستِر قهوه). اما چقدر در مورد برشته کننده قهوه اطلاعات دارید؟ چرا به این شکل طراحی شده است و در طول زمان چقدر تغییر کرده است؟ برای پی بردن به چگونگی توسعه برشته کننده قهوه به خواندن ادامه دهید.

قهوه به سرتاسر جهان مهاجرت می‌کند

داشتن انحصار در تجارت قهوه بک ابزار قدرتمند بود: تقاضا برای قهوه وجود داشت و قهوه سودآور بود.و به شدت از آن محافظت می‌شد ولی با حیله‌گری دزدیده ‌شد.

سقوط انحصار قهوه امپراطوری عثمانی هنگامی اتفاق افتاد که هلندی‌ها دانه‌های قهوه را از یمن در اواخر دهه 1600 دزدیدند. از آنجا، دانه‌ها به جزیره جاوه  در اندونزی برده شدند جاوه  یک مستعمره هلندی بود ، که هلندی ها  در آنجا مزارع تجاری قهوه را ایجاد کرده . با استفاده از زمین‌ها جاوه و نیروی کار آن، آن‌ها توانستند تجارت قهوه در جهان را به دست بگیرند.

یک مزرع قهوه در زیمباوه
یک مزرع قهوه در زیمباوه

مستعمرات نقش اصلی را در جهانی شدن قهوه بازی کردند. قهوه از حالت متمرکز در شمال آفریقا و خاور میانه در آمد و در سرتاسر دنیا پخش شد. این امر باعث شد قهوه تبدیل به یک محصول عالی برای استعمارگران شود تا خودشان آن را در مستعمره‌های فتح شده کشت کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمایی در خصوص پروفایل منطقه ای تولید قهوه در پرو

برده‌داری و تجارت برده آتلانتیک نقش مهمی در شکل‌گیری تجارت قهوه داشت. تخمین زده شده است که در حدود 11 میلیون آفریقایی به طور وحشیانه ای به آمریکا  در طول مدت 400 سال برده شده‌اند.

این برده‌ها نیروی کاری بودند که مستقیماً در پیشرفت اقتصادی مستعمره‌ها نقش داشتند که به وسیله رشد اقلام تجارتی میسر می شد ، و قهوه نیز شامل آن می‌شد. این شامل مستعمره‌های انگلیسی در هند غربی، مستعمره‌های فرانسه در‌هائیتی و مستعمره‌های اسپانیا در طول آمریکای لاتین امروزی می‌شد.

برزیل که توسط پرتغال مستعمره شده بود، تولید کننده اصلی قهوه در دهه 1830 بود. این کشور بر برده‌های سیاه و بومی تکیه کرده بود تا در حدود 30 درصد از قهوه دنیا را تولید کند.

استعمارگران نه تنها گیاهان را گرفتند بلکه زندگی‌ها و معیشت‌ها را نیز گرفتند تا اطمینان حاصل کنند که رشد بالایی از قهوه را خواهند داشت.

مقالات دیگر ملوکافی را دنبال کنید

بردگی و اسپشالتی: بحث در مورد تاریخچه سیاه قهوه

وقتی یک کیسه قهوه برشته شده برزیلی بر می دارید و یا یک پُراُوِر از کلمبیا سفارش می دهید، ممکن است احساس کنید نسبت به منشاء آن آگاهی کافی دارید. اما قهوه در ابتدا چگونه به این مناطق راه یافته است؟ و افرادی که مزارع قهوه را بنیان نهاده و در این مزارع کارگری کرده اند چه کسانی بوده اند؟

درک قهوه در آفریقا

در اتیوپی، یک عشق دیرینه به قهوه وجود دارد. با برگشتن به قرن دهم،اعتقاد بر این بود که جنگجویان توپ هایی از توت های رسیده را در چربی حیوانات چرخانده و آنها را به عنوان جیره بندی به سفر می بردند.

نوشیدن قهوه به عنوان بخشی از کارهای روزمره آن‌ها در اتیوپی باقی ماند. جشن‌های قهوه که در آن قهوه برشته و دم کرده می‌شد، جزء فعالیت‌های فرهنگی مهم آن‌ها بود. آن‌ها بزرگ‌ترین مصرف کنندگان قهوه ملی در قاره و همچنین بزرگ‌ترین تولید کننده قهوه در آفریقا هستند.

مزارع قهوه در برزیل
مزارع قهوه در برزیل

کاوشگران اروپایی در آفریقا، همچنین اهمیت و تقدیر از قهوه را مستندسازی کرده‌اند. جآن‌هانینگ اسپک  یک کاوشگر انگلیسی در اواسط دهه 1800 اعمال محلی‌ها را در برداشت و جویدن گیلاس‌های قرمز  به طور مستقیم از بوته قهوه ، در کاوشش در اوگاندا ؛ بیان کرده است (100 سال بعد، خانواده من همین کار را در مزارعمان در زیمبابوه در ارتفاعات آن انجام دادند که از مزه تمشک، توت قرمز، توت، زغال اخته، گیلاس و کشمش لذت می‌بردند).)

بیشتر بخوانید
تاریخچه قهوه فولجرز

دیوید لیوینگستون  و جان کیرک  دو کاوشگر اسکاتلندی، مسیر رودخانه زامبزی  را در اواسط دهه 1800 طی کردند. آن‌ها داستآن‌هایی در خصوص پادشاهان بزرگ آفریقایی و رؤسایی که با هدیه دادن قهوه به  هیئت اعزامی اروپایی‌ها نقل می‌کردند. قسد بر این بود که روح آن‌ها را با مواد مغذی و انرژی دادن تقویت کنند، به افراد خسته و حتی افراد مریض انرژی بدهند و محرکی برای عبور از آبراه‌های خطرناک و مقابله با مسیرهای چالش برانگیز فراهم کنند.

نامه‌های اصلی، خاطرات، مجلات، نقشه‌ها، تصاویر، طرح‌ها و حتی نمونه‌های قهوه از آن زمان در خصوص جزئیات کاوش‌های اروپایی‌ها در طول قاره آفریقا را نشان می دهد. آن‌ نامه ها اکنون به دقت در آرشیوهای انجمن جغرافیای سلطنتی ، کتابخانه ملی اسکاتلند ، موزه ملی اسکاتلند ، باغ‌های کیو  و بسیاری از مؤسسات در آفریقا  نگهداری می‌شوند.

از یک سری مراسم روزانه قهوه در اتیوپی تا هدیه دادن قهوه به کاوشگران، برای قرن های متمادی از قهوه لذت برده شده و به آن  بها داده شده است.

قهوه در آفریقای امروزی

قهوه هنوز هم نقش مهمی در آفریقا بازی می‌کند. هنوز هم از شرق آفریقا در زیمبابوه،تا غرب آفریقا در ساحل ایووری  و غنا در حال رشد و  گسترش است.

در بسیاری از این کشورها، مشکلاتی وجود دارند که تولید و تجارت قهوه را سخت‌تر می‌کند. مسائلی مرتبط با اندازه مزرعه، زیرساخت‌ها، تغییر در سیاست‌ها و همچنین تغییر در آب و هوا می‌تواند کشاورزان را از تولید قهوه بازدارد. این به طور مستقیم بر درآمد کشاورز اثر گذاشته و پایداری معیشت را برای افراد سخت می‌کند.

هنوز، برای بسیاری از کشورها در قاره، قهوه به عنوان یک مشارکت کننده کلیدی در اقتصاد حضور دارد. قهوه در حدود 20 درصد از صادرات جهانی را از اتیوپی، رواندا، اوگاندا و بروندی دارد.

قهوه آفریقایی به خودی خود قابل تشخیص است. این قهوه به خاطر کیفیت منحصر به فرد و پروفایل عطر و طعمی خوشمزه خود ، از خصیصه های عطری طعمی گلدار که در ارتفاعات رشد می کند ، تا  نت های خاص ترنج ( برگاموت ) در قهوه ییرگاچفه ی اتیوپی ، تحسین شده است.

قهوه از اتیوپی به سمت دیگر زمین مسافرت کرده است. در طول این مسیر، ذهن کشاورزان، تجار، استعمارگران و مستریان را در طول تاریخ تسخیر کرده است. قهوه توانسته است که اقتصادها را متحول کند و به عنوان بخشی از نوشیدنی روزانه میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا باقی بماند.

نوشته شده توسط نیکل موتوکس  با داده‌های ورودی از لیلانی گونسنا

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)