قهوه ی کلد برو (سرد دم)

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
قهوه ی کلد برو (سرد دم)

اشتراک گذاری پست

قهوه ی کلد برو (سرد دم)

قهوه ی کلد برو دقیقا مانند قهوه سرد شده یا آیس کافی نیست. اگرچه اغلب سرد و روی یخ سرو می‌شود. به جای استفاده از آب داغ، کلدبرو با خیساندن دانه های قهوه آسیاب شده در آب ، دم می‌شود. با اینکه قهوه سرد دم ، دم آور مخصوص به خود را نیز دارد ، اما برای تهیه آن در خانه ، هیچ دستگاه یا وسیله خاصی نیاز نیست و به طور باورنکردنی تهیه آن در خانه آسان است. در حالی که این روش یک فنجان بزرگ قهوه خوش طعم را تولید می‌کند اما زمان زیادی می برد حدود ۱۲( ساعت) بنابراین باید از قبل برنامه ریزی کنید.

 این روش ساده ی دم کردن یک طعم فوق العاده تر و خوشمزه تر با طعم واقعی دانه های قهوه ایجاد می‌کند. غلظت آن تقریبا همانند اسپرسو است اما بدون طعم تلخ یا اسیدیته بالای قهوه داغ. مزیت های سلامتی و طعم ، آن را یک گزینه عالی برای قهوه نوشها حتی آنهایی که آن را به‌دلیل موضوعات گوارشی ترک کرده اند ایجاد می‌کند.

دانه‌های قهوه ی تازه آسیاب شده و آب سرد ( یا با دمای اتاق ) تنها مواد تشکیل دهنده مورد نیاز هستند. شما همچنین به یک ظرف برای دم کردن در آن، یک درب یا پوشش پلاستیکی، چیزی برای هم زدن (برای مثال قاشق بلند، چاپ استیک) و روشی برای صاف کردن آن نیاز دارید. دستگاه‌های سازنده قهوه کلدبرویی وجود دارند که به وضوح برای این روش طراحی شده اند.

با چهار فنجان آب تصفیه شده و یک فنجان قهوه آسیاب شده شروع کنید. آن ۴ یا ۶ فنجان از قهوه را سرو می کند. اگر دوست دارید می توانید مقدار بیشتر یا کمتری قهوه سرد دم درست کنید، فقط به سادگی نسبت ۴ به ۱ را حفظ کنید.

بیشتر بخوانید
قهوه ساز پرکولاتور ( موکاپات ) در مقابل قهوه ساز دریپ یا چکه‌ای : کدام را انتخاب کنیم؟

مواد لازم

  • یک فنجان قهوه درشت آسیاب شده
  • چهار فنجان آب تصفیه شده یا تقطیر شده

مراحل تهیه قهوه ی کلد برو

  1. مواد لازم را گردآوری کنید.

2. یک فنجان دانه قهوه را با سایز درشت آسیاب کنید.

3. در یک شیشه بزرگ قهوه پودر شده را اضافه کنید و همینطور که هم می‌زنید به آرامی ۴ فنجان آب را روی دانه ها بریزید تا زمانی که قهوه کاملاً اشباع شود.

4. ظرف را با یک درپوش یا با پوشش پلاستیکی بپوشانید و آنها را در یخچال قرار دهید و بگذارید برای حداقل 12 ساعت خیس بخورند.

5. دانه ها را از نوشیدنی قهوه صاف کنید. به آرامی بریزید و در صورت لزوم توقف کنید تا از سرریز شدن فیلتر جلوگیری شود. هر سیستم فیلتری این کار را انجام خواهد داد بنابراین از هر چه راحت تر است استفاده کنید. فیلتر کاغذی قهوه که در یک قیف قرار داده شده راحت و ارزان است. یک کلد بروساز یک فیلتر داخلی دارد. هنگام استفاده از یک فرنچ پرس پیستون را فشار دهید و قهوه ی خود را مانند حالت عادی بریزید. شما همچنین می‌توانید از صافی یا الک مشبک ریز برای گرفتن ذرات بزرگتر استفاده کنید. اگر پودرهای کوچک باقی مانده را یافتید آن را از کاغذ صافی یا فیلتر فلزی عبور دهید.

6. کلد برو صاف شده را در یک ظرف غیرقابل نفوذ توسط هوا در یخچال نگهداری کنید. آن تا یک هفته تازه خواهد ماند، ماندگاری که قهوه داغ نمی تواند داشته باشد

7. آن را سرو کنید و لذت ببرید.

بیشتر بخوانید
روش چکه ای یا غوطه وری : جنگ شیوه های دم کردن قهوه

نکات مهم برای تهیه قهوه ی کلد برو

  • کلدبرو یک عصاره ی قهوه  تولید می‌کند .آن یک طعم خوب متمایز دارد که بسیار ملایم است اما همچنین میزان زیادی کافیئین دارد. هنگام سرو اغلب با آب رقیق می شود به نسبت دو قسمت قهوه کلد برو و یک قسمت آب یک گام عالی برای شروع است.
  • اگر می خواهید یک فنجان قهوه داغ داشته باشید آب داغ اضافه کنید. قهوه را با مایکروویو داغ نکنید. آن به همان اندازه که برای هر قهوه دیگری ویران کننده است همه ی عطر و طعم شگفت انگیزی که برای به دست آوردن آن صبر کرده اید را از بین می‌برد.
  • کلدبرو را با شیرین کننده مایع (شیر یا خامه مورد علاقه ی خود) شیرین کنید شما می توانید آن را روی یخ سرو کنید، یا مقداری را برای تهیه مکعب های یخ زده قهوه آن در قالب های یخ فریز کنید ، تا رقیق کردن نوشیدنی های بعدی با آب خودداری کنید .

این نوع قهوه همچنین در مقایسه با روش دم کردن داغ، نوشیدنی های قهوه ی یخی فوق‌العاده را تولید می کند و آن از قبل سرد شده است بنابراین نیاز به منتظر ماندن ندارد. آن یک جایگزین عالی برای مخلوط کردن کوکتل های قهوه یخ‌زده است و عطر و طعم قوی قهوه را بدون نیاز به یک دستگاه فانتزی حفظ می کند. چون کلد برو فاقد تلخی است یک روش عالی برای افزودن طعم قهوه به محصولات پخته شده، چاشنی ها و سس ها ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)