قهوه کوبایی (cafecito)

قهوه کوبایی قهوه ای خوش عطر و خوش رنگ و شیرین است. از دیرباز بعد از شام سرو می شده  و هنگامی که شما این نوشیدنی را با خانواده و دوستانتان سهیم می شوید نیاز به یک دسر ندارید .

آن به یک روش خاص نیاز دارد که شات های اسپرسو را با لایه ضخیمی از کرما ی فوم دار گرفته روی آن ایجاد می‌کند .برخلاف سایر اسپرسو هایی که تاکنون نوشیده اید، کرمای اسپرسو در این دستور ، با شکر درست شده است نه شیر و برای تهیه آن نیاز به دستگاه اسپرسو ساز گران قیمت ندارید.

برای تهیه ی قهوه کوبان اسپرسوسازهای روگازی 6 یا 9 فنجانی یا موکاپات مناسب هستند. دم کردن قهوه آسان است و قهوه کوبان ریز آسیاب شده آن را محشر می کند. دانه های تازه آسیاب شده قهوه، خیلی خوب عمل می کند. چندین ترفند برای تبدیل شکر به یک کرم بی نظیر وجود دارد و آن به تمرین نیاز دارد. ابتدا به قوری موکاپات نگاه کنید ، یک قاشق غذاخوری یا بیشتر ، از قهوه دم کشیده استفاده کنید. آن غلیظ می شود و تقریباً مانند رسوب قهوه برای هم زدن با شکر برای تهیه خمیر غلیظی به نام اسپوما یا اسپومیتا ایده‌آل است. برای رسیدن به غلظت مطلوب باید مخلوط را برای چند دقیقه هم بزنید. آن به صبر و صرف انرژی نیاز دارد اما قهوه حاصل ارزش آن را دارد.

مواد لازم

  • 4/1 فنجان قهوه ی ریز آسیاب شده یا مقدار مورد نیاز برای یک قوری موکاپات
  • 1و 2/1 فنجان آب یا مقدار مورد نیاز برای یک قوری موکاپات
  • 4/1 فنجان شکر دانه ای
بیشتر بخوانید  طرز تهیه موکا

مراحل تهیه

1)مواد لازم را آماده کنید.

2) در یک اسپرسوساز روگازی بزرگ با توجه به دستور تهیه اسپرسو و با استفاده از قهوه ی ریز آسیاب شده،  قهوه را دم کنید.

3) در یک فنجان شیشه ای مدرج با ظرفیت حداقل دو فنجان ؛ شکر را اضافه کنید. هنگامی که کمی از قهوه دم کشید حدود قاشق غذاخوری از آن را به شکر اضافه کنید. کمی قهوه ی بسیار غلیظ را برای لزوم در یک ظرف نگه دارید. کتری را روی اجاق گاز برگردانید تا دم کردن کامل شود.

                                                       

4) اسپوما را بااستفاده از یک همزن یا قاشق کوچک استفاده کنید تا شکر و اسپرسو را به میزان زیادی هم بزنید تازمانی که ، 2 الی 3 دقیقه، رنگ قهوه ای کم رنگ تقریبا خامه ای ایجاد شود.یادتان باشد که نمی توانید خیلی زیاد هم بزنید.

5) هنگامی که دم کردن قهوه به پایان رسید، قهوه رادر حالی که  هم می زنید روی اسپوما بریزید. اجازه دهید خامه، روی قهوه قرار بگیرد.

 

6) قهوه را در فنجان های اسپرسو بریزید. قبل از ریختن قهوه اندکی پیمانه شیشه‌ای را تکان دهید و از یک قاشق برای خالی کردن کرم در هر فنجان استفاده کنید.

7) سرو کنید و لذت ببرید.

 

نکات مهم

  • از مقدار قهوه و آب مورد نیاز ظرفیت اسپرسوساز مورد استفاده خود استفاده کنید.
  • هنگام هم زدن خامه، ترکیب مورد نظر در ابتدا زمخت به نظر می رسد. به هم زدن ادامه دهید و این ترکیب حالت خامه‌ای به خود خواهد گرفت. باید به اندازه ی کافی غلیظ باشد که از همزن یا قاشق کوچک به راحتی نچکد و نباید رقیق باشد و شکر باید تقریبا حل شود. در صورت نیاز یک مقدار اسپرسوی غلیظ دیگر اضافه کنید.
  • نیازی نیست اندازه شکر را با توجه به اندازه قهوه بسنجید. یک چهارم پیمانه برای قوری های ۶ تا ۹ پیمانه ای کافی است. در حجم بیشتر کاملاً شیرین نخواهد شد.
  • شما می توانید از یک ظرف3 فنجانی موکا استفاده کنید اما باید اسپوما را کاهش دهید یا در غیر این صورت قهوه بیش از حد شیرین خواهد شد. چون تهیه اسپوما با استفاده از یک چهارم پیمانه شکر به مراتب ساده تر از تهیه آن با یک هشتم پیمانه شکر است، برای تهیه مقدار بیشتر آن را در نظر بگیرید. هنگامی که اسپوما آماده شد ، آن را به نصف قاشق یا یک قاشق غذاخوری (یا طبق سلیقه) در فنجان های جداگانه تقسیم کنید. اسپومای اضافی را در ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید و طی یک روز از آن استفاده کنید. بگذارید تا به دمای اتاق برسد و قبل از اضافه کردن قهوه دوباره هم بزنید. دور دوم ممکن است عالی نباشد ، اما باز هم طعم خوبی خواهد داشت.
بیشتر بخوانید  چگونه دمای قهوه آسیاب شده باعث عصاره گیری نامتوازن اسپرسو می شود

طعم قهوه کوبایی تا چه اندازه قوی است؟

  • قهوه کوبانو ( یا قهوه کوبایی ) ترکیبی از قهوه غلیظ و شکر است. میزان کافئین موجود در این قهوه به اندازه کافئین یک فنجان قهوه اسپرسو است. میزان کافئین به کیفیت دانه های قهوه و دستگاه قهوه ساز بستگی دارد. اما روی هم رفته کافئین موجود در این قهوه در هر فنجان ۵۰ میلی‌گرم یا کمی بیشتر است. برای تهیه این دستور می توانید از قهوه دیکف یا بدون کافئین هم استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.