تاثیر شیرین کننده ها بر طعم قهوه

در این مقاله قصد داریم تا تاثیر شیرین کننده ها و افزودنی ها را بر طعم قهوه را مورد بررسی قرار دهیم، پس لطفا تا انتها این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید و اگر نکته ای را میدانید حتما نظر خود را با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

طعم دهنده ها و شیرین کننده ها

در حالی که بسیاری از ما از نوشیدن قهوه بدون شیر یا شکر لذت می بریم، افراد زیادی هستند که چیزی برای شیرین کردن فنجان خود اضافه می کنند. این ممکن است ماده ای مانند سیروپ، شکر، عسل یا سایر شیرین کننده های به مانند پودر کافی میت یا همان شیر خشک های موجود در بازار باشد.

گزینه های زیادی برای افراد وجود دارد که به دنبال شیرین کردن، فنجان قهوه خود هستند، وجود دارد. اما این مواد دقیقاً چگونه روی پروفایل فنجان شما تأثیر می گذارند، و شکر چه تفاوتی با سایر جایگزین های آن دارد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علم اضافه کردن شیرین کننده ها به قهوه، با سه متخصص صحبت کردیم. در ادامه بخوانید تا بفهمید که آنها چه چیزی را با ما به اشتراک می گذارند.

چرا مردم قهوه خود را شیرین می کنند
چرا مردم قهوه خود را شیرین می کنند

چرا مردم قهوه خود را شیرین می کنند؟

در مورد خرید قهوه بدون شیرینی چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد. با این حال، برای افراد غیرمعمول نیست که طعم قهوه را خیلی تند یا اسیدی بدانند، به خصوص برای قهوه با کیفیت پایین. برای برخی افراد، راه حل این است که چیزی شیرین اضافه کنید. جیمی ون دام و لس کوان مدیران و مربیان مؤسسه باریستا کانادا هستند. آنها می گویند که چون نوشیدن قهوه یک تجربه ذهنی است، هیچ راه درست یا غلطی برای لذت بردن از آن وجود ندارد. آن ها میگویند:

«برای بیشتر مردم، قهوه تلخ است، زیرا دانه های بد بو داده شده ، آماده و دم کرده می نوشند که بیات هم هستند. “این عوامل منجر به یک فنجان بسیار تلخ می شود که اکثر مردم آن را برای [کافئین] می نوشند.”

قرار دادن شیرین کننده ها در قهوه داغ یا سرد، نوشیدنی را برای بسیاری از قهوه خورها – به خصوص کسانی که زیاد قهوه نمی نوشند – نرم تر و خوش طعم تر می کند.

آنها می افزایند: «عده ای هستند که به آن عادت می کنند و قهوه سیاه و بدون شکر می نوشند. با این حال، این تحمل این واقعیت را تغییر نمی دهد که هر قهوه کهنه یا بد بو داده شده هنوز هم احتمالا بی طعم ، شدید یا تلخ است.

لورا کریستین یک مدیر ارشد تحقیق و توسعه در La Colombe Coffee Roasters است. او با جیمی و لس موافق است و خاطرنشان می کند که برای برخی افراد شکر و شیر با برخی از طعم های قهوه هماهنگ هستند. لورا میگوید:

«[روست های تیره‌تر] می‌توانند پررنگ، تلخ و قابض باشند. افزودن هر نوع شیرین‌کننده می‌تواند برخی از طعم‌های تند را جبران کند و قهوه را کمی ملایم کند.

انواع شیرین کننده ها و تاثیر آنها بر طعم قهوه

ما می دانیم که قهوه به لطف منشاء، آب و هوا و شرایط جوی، فرآوری و پروفایل های برشته کاری ، دنیایی از تنوع را تا آنجا که به طعم مربوط می شود، ارائه می دهد. به همین دلیل است که برخی از قهوه ها به طور طبیعی شیرین تر از بقیه هستند و طعم آنها بسته به این عوامل و عوامل دیگر متفاوت است.

بیشتر بخوانید  تاریخچه کاپوچینو

در حالی که ممکن است انتخاب شیرین‌کننده‌ها چندان گسترده نباشد، شکر تنها گزینه نیست. ساده ترین راه برای جداسازی آنها این است که آنها را به سه دسته تقسیم کنیم: شکر، شیرین کننده های مصنوعی و شیرین کننده های طبیعی.

معرفی انواع شکر
انواع شکر

انواع شکر

شکر اغلب به یکی از سه شکل سفید، قهوه ای یا خام یافت می شود.

شکر گرانول سفید به طور کلی برای شیرین کردن قهوه بدون تغییر شدید طعم کلی آن استفاده می شود. همین امر در مورد شکر خام نیز صدق می کند که طعم ملایم تری دارد.

با این حال، شکر گرانول قهوه ای طعم سنگین تری دارد که با افزودن ملاس در طول فرآیند تولید ایجاد می شود. این کمی پیچیدگی بیشتری به شیرینی می‌افزاید و باعث ایجاد شدیدترین تغییر در یک فنجان قهوه می‌شود.

علاوه بر شکر، شیرین کننده های مصنوعی نیز وجود دارند که در قرن بیستم برجسته شدند. آنها را می توان برای انواع محصولات، از قهوه و چای گرفته تا نوشابه های بدون قند استفاده کرد. بسیاری از مردم به دلایل مختلفی برای کاهش مصرف شکر به شیرین کننده های مصنوعی روی می آورند. لورا می گوید:

“محصولات مختلف زیادی در بازار ، با ترکیبات شیمیایی مختلف، مقدار استفاده توصیه شده و طعم ها وجود دارد.”

چهار شیرین کننده مصنوعی رایج ترین مورد استفاده عبارتند از:

  • سوکرالوز (اسپلندا)
  • آسپارتام (برابر، شیرین)
  • ساخارین (Sweet’N Low, Sugar Trim)
  • اِستویا (SweetLeaf، Truvia)

جیمی و لس اضافه می‌کنند: «آسپارتام و ساخارین کالری ندارند و سوکرالوز مقداری کالری دارد، اما بسیار کمتر از شکر است، زیرا از نظر فنی یک الکل مبتنی بر قند است.»

اِستویا اغلب به عنوان یک گزینه “طبیعی” تلقی می شود، اما جیمی و لس اشاره می کنند که هنوز یک محصول تولیدی است.

استویا گیاهی است که برگهای آن شیرین است. با این حال، شما نمی توانید فقط برگ ها را در قهوه خود آسیاب کنید. آنها می گویند که ابتدا باید عصاره گیری و تغلیظ شود. این به اصطلاح شیرین کننده طبیعی در واقع نیاز به سنتز و پردازش جداگانه دارد.

بیشتر بخوانید  از معابد تا نوشیدنی فِلَت وایت : فرهنگ قهوه در کامبوج

دسته سوم شیرین کننده ها شامل محصولاتی می شود که نسبت به استویا به برچسب “طبیعی” خود اعتماد بیشتری دارند. برخی از اینها عبارتند از عسل، شربت افرا و ملاس.

سایر شیرین کننده های طبیعی شامل مواردی مانند پوره و آب میوه، شهد آگاو و شربت های مشتق شده از گیاهان دیگر است. این گزینه‌ها به احتمال زیاد بر روی طعم نهایی فنجان قهوه تأثیر می‌گذارند، بسته به اینکه کدام را اضافه کنید.

افزودنی های قهوه
تاثیر شیرین کننده ها بر طعم قهوه

علم پشت شیرین کنندهای قهوه

بنابراین، کدام ترکیبات موجود در قندها و شیرین کننده های مصنوعی طعم قهوه شما را تغییر می دهند؟

شکر ، کربوهیدراتی است که از اتم های کربن، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است. سه نوع قند اصلی وجود دارد که بر اساس نحوه چیدمان این سه اتم دسته بندی می شوند. اینها مونوساکاریدها، دی ساکاریدها و پلی ساکاریدها هستند.

مونوساکاریدها چیزی هستند که ما به عنوان قندهای ساده می شناسیم. اینها شامل گلوکز، فروکتوز (موجود در عسل و میوه ها) و گالاکتوز (قند شیر) است.

دی ساکاریدها پیچیده تر هستند و شامل ساکارز و لاکتوز می شوند. مونوساکاریدها و دی ساکاریدها شامل اکثر قندهایی هستند که ما می دانیم که “شیرین کننده” هستند. به عنوان مثال، ساکارز چیزی است که ما به عنوان شکر “کلاسیک” می شناسیم و از نیشکر یا چغندر به دست می آید.

اما پلی ساکاریدها شامل نشاسته، دکسترین و سلولز هستند. اینها اغلب در فیبرهای غذاهای گیاهی یافت می شوند و اساسی ترین منابع انرژی و فیبر در اکثر رژیم ها هستند.

شیرین کننده های مصنوعی کمی متفاوت هستند. آنها به طور گسترده ای به عنوان جایگزین های قند یا شیرین کننده های غیر مغذی برچسب گذاری می شوند زیرا کالری کمتری نسبت به شکر دارند یا اصلاً کالری ندارند. این شیرین کننده ها در حین ساخت فرآوری و تصفیه می شوند.

جیمی و لس می‌گویند: «اگر نه همه آنها، بیشتر از طریق نحوه استفاده از آنها به جای شکر به بازار عرضه می‌شوند. به عنوان مثال، برخی از آنها معمولاً جایگزینی یک به یک هستند، مانند شکر نارگیل، توربینادو، یا شکر دمرارا.

برخی از آنها شیرین‌کننده‌های با شدت بالا هستند که می‌توانند در مقدار بسیار کمتری استفاده شوند تا به همان میزان شیرینی شکر داشته باشند. نمونه‌های کلاسیک عبارتند از: پتاسیم آسپارتام، آسپارتام و سوکرالوز.

مهم نیست که از شکر، شیرین کننده های مصنوعی یا شیرین کننده های طبیعی برای تغییر مشخصات طعمی فنجان خود استفاده می کنید، فعل و انفعالات جالبی در فنجان شما رخ می دهد.

با این حال، علم نشان می دهد که به غیر از شیرینی، شکر در واقع دارای تعدادی اثرات عمیق دیگر است. به گفته Yale Scientific، این کار بسیار بیشتر از شیرین کردن فنجان شما است.

بیشتر بخوانید  خواص قهوه سبز چیست؟

این نشریه می‌گوید: «طبق یافته‌ها، قندها حلالیت آب و غلظت مولکول‌های کافئین منفرد را افزایش می‌دهند، در حالی که الیگومرهای کافئین را کاهش می‌دهند. مولکول‌های متعدد کافئین به هم متصل شده‌اند.

“علاوه بر این، خود شکر اثرات افزایش انرژی دارد که باید در نظر گرفته شود.”

زمان اضافه کردن طعم دهنده به قهوه
زمان اضافه کردن طعم دهنده به قهوه

زمان افزودن یا حذف شیرین کننده

مانند تمام افزودنی های قهوه، تصمیم برای افزودن شیرین کننده معمولاً ذهنی است و به ترجیحات هر فرد واگذار می شود. هیچ قانون مشخصی برای پیروی وجود ندارد.

لورا می‌گوید: «قهوه فوق‌العاده ذهنی است و هرکسی در مورد میزان شیرینی نوشیدنی‌تان ترجیحات خاص خود را دارد. “هدف ما این است که قهوه را قابل دسترس کنیم. در کافه‌هایمان مردم را به «جزیره قند» تبعید نمی‌کنیم، بلکه آنها را تشویق می‌کنیم تا قهوه‌شان را همان‌طور که می‌خواهند درست کنند.

برخی از متخصصان قهوه ممکن است مصرف کنندگان قهوه را تشویق کنند که هیچ شیرین کننده (یا شیر) را به قهوه های با کیفیت بالا اضافه نکنند. در La Colombe، ما شما را تشویق می‌کنیم که قهوه‌تان را هر طور که دوست دارید بنوشید.»

جیمی و لس، در عین حال، معتقدند که مسئله بزرگتر این است که چرا مردم اصلاً به شکر نیاز دارند. به گفته آنها، راه های بهتری برای کاهش وابستگی شما به شیرین کننده ها وجود دارد.

آنها می گویند: «نوشیدن قهوه ای که طعم آن تلخ است را متوقف کنید. شما می توانید این کار را با خرید دانه های باکیفیت که بیش از حد برشته نشده (سوخته و تیره) باشند و توسط افراد متخصص تهیه شده اند ، انجام دهید.

«اگر همه این کارها را انجام دهید، قهوه‌تان کمتر تلخ می‌شود و از شکر یا جایگزین‌های شکر کمتری استفاده می‌کنید، زیرا نیازی به پنهان کردن طعم آن ندارید.»

در حالی که شیرین کننده ها مطمئناً می توانند تلخی قهوه را متعادل کرده و طعم کلی را تغییر دهند، هر فردی باید قهوه خود را به روشی که ترجیح می دهد آماده کند. بهترین راه برای اینکه بفهمید چه چیزی را بیشتر دوست دارید آزمایش کردن است.

در پایان، کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید که دانه های قهوه خوب و باکیفیت را خریداری می کنید که منصفانه و اخلاقی تهیه شده اند ، بدین ترتیب ممکن است متوجه شوید که نوشیدن قهوه هایی با درجه برشته شدن متفاوت و با منشأهای متفاوت، نیاز به شکر را کاملاً از بین می برد.

در صورتی که آشناییت بیشتری با افزودنی ها و شیرین کنند های که میتوان به قهوه افزود دارید حتما تجربیات خودتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید، با تشکر از وقتی که برای مطالعه این مقاله با عنوان تاثیر شیرین کننده ها بر طعم قهوه گذاشته اید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *