ایجاد یک مرکز برشته کردن(Roastery) امن و سالم قهوه

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)

ایجاد یک مرکز برشته کردن(Roastery) امن و سالم قهوه

برشته کردن قهوه نیازمند مهارت و تعهد است. همچنین این کار می تواند از نظر فیزیکی شغلی سخت باشد که شامل ایستادن برای ساعات طولانی و سر و کار داشتن با دانه ها و تجهیزات[۱] داغ باشد. دانه های قهوه نیز به طور طبیعی در طول روند برشته شدن برخی از ترکیبات بالقوه مضر را تولید می کنند.

شاید سلامت و امنیت موضوعات چندان جالبی نباشند اما مهم است که شما و کارمندانتان خطر موجود در برشته کردن قهوه و اعمالی که می توانید برای کاهش خطر در پیش بگیرید را درک کنند.

کیسه های قهوه سبز در Matraz Café  در گوادالاخارا در مکزیک
کیسه های قهوه سبز در Matraz Café  در گوادالاخارا در مکزیک

 

 

خطرات مربوط به سلامتی و امنیت برشته کردن قهوه چه هستند؟

برشته کردن قهوه دارای پتانسیل خطرناک بودن است. ماهیت این شغل به معنای تجهیزات و دانه های داغ است که می تواند به سوختگی ختم شود. مرکز جلوگیری و کنترل بیماری (CDC) خطر در معرض غبار قهوه، مونوکسید کربن، ترکیبات شکننده بی ثبات (VOCs)، دیاستیل (۲، ۳ بوتاندیون) و ۲، ۳ – پنتاندیون (استیل پروپیونیل) را شناسایی کرده اند.

در معرض این مواد قرار گرفتن با بیماری های تنفسی مانند تخریب برونشیولیت (فرم غیر قابل بازگشت بیماری ریه که به عنوان ریه پاپ کُرنی نیز شناخته می شود) مرتبط دانسته شده است.

حساسیت به دانه های سبز قهوه نیز به عنوان خطری در برشته کردن شناخته شده است. لورا پِری یکی از بنیانگذاران Luna coffee است (مرکزی برای برشته کردن قهوه در تورنتو). او به من می گوید که خود و شریک اش و همچنین برخی از همکارانش بدلیل قرار گرفتن مکرر در معرض قهوه به دانه سبز قهوه حساسیت پیدا کرده اند.

او می گوید “چند تن از دوستان ام در این صنعت مجبور شده اند تا قرار گرفتن در معرض قهوه سبز را محدود کنند چون امکان دارد در نتیجه دست زدن یا استنشاق آن به آسم یا کهیر مبتلا شوند. خوشبختانه دلیل این مسئله آنزیمی است که در روند برشته کردن از بین می رود و ما مجبور به توقف نوشیدن قهوه نیستیم”.

نمایی از یک مرکز برشته کردن قهوه
نمایی از یک مرکز برشته کردن قهوه

 

 

تئودورا پیتیس بنیانگذار و مدیر Solane coffe roaster در بوخارست است. او می گوید که نگران بیماری های تنفسی نیست اما در محل کارش “ساعات زیادی را در گرمای زیاد کار می کنند، کیسه های سنگین را جا به جا می کنند و ساعات طولانی سرپا می ایستند”.

او همچنین می گوید “شنیده ام که برشته کنندگان به آلرژی نسبت به قهوه سبز مبتلا شده اند اما حتی افرادی که این حرف را به من می زنند بیشتر شگفت زده هستند تا نگران”.

یک برشته کننده دانه های تازه برشته شده را در مرکز Queen city شهر دنور کلورادو بازرسی می کند.
یک برشته کننده دانه های تازه برشته شده را در مرکز Queen city شهر دنور کلورادو بازرسی می کند.

 

احتیاط های امنیتی و بهترین شیوه ها

بنابراین چگونه می توانید خطرات را کاهش داده و از محیطی امن و سالم برای خود و کارمندان تان اطمینان حاصل کنید؟ CDC محدودیت های در معرض قرار گرفتن شغلی را برای برخی از مواد فهرست کرده است اما این امکان وجود دارد که در سطح در معرض قرار گرفتن تفاوت هایی وجود داشته باشد. به این محدودیت ها نگاهی بیاندازید و سطوح را در مرکز برشته کردن خود اندازه گیری کنید. همچنین برخی استانداردهای عمومی وجود دارند که می توانند خطرات مربوط به امنیت و سلامت را کاهش دهند.

از تجهیزات درست استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که برای نیازهای خود تجهیزات مناسب را نصب می کنید (از جمله نظارت بر غبار و تهویه مناسب). همچنین مهم است که فضا را تمیز و از تجهیزات نگهداری کنید. برشته کنندگانی که روغن گرفته اند جریان هوای کمتری خواهند داشت و با خطر بالای دوده و آتش رو به رو خواهند بود.

مکان برشته کردن شما باید دارای تجهیزات امنیتی (مانند کمک های اولیه، کپسول آتشنشانی[۲]، دستکش های ضد حساسیت و ماسک های غبار باشد). حتی در صورت داشتن بهداشت و تهویه امکان دارد برخی از کارمندان بخواهند برای کاهش در معرض قرار گرفتن از ماسک و دستکش استفاده کنند.

برشته کننده گایسِن در Black cab coffee
برشته کننده گایسِن در Black cab coffee

 

تئودور می گوید: “ما تجهیزات را بر اساس دستورالعمل نصب می کنیم. برشته کننده حداقل یک متر از هر دیواری فاصله دارد و سیستم لوله دودکش دو جداره شده است و برنامه ما این است که یک ترانسفورماتور برق و ژنراتور زاپاس اضافه کنیم”.

“به عنوان یک مرکز برشته کردن میکرو (ما در Diedrich IR-12) ما از مقادیر بالای قهوه استفاده نمی کنیم و بنابراین قهوه داغ به راحتی قابل مدیریت است و دود کاملا توسط دستگاه و از طریق یک لوله تخلیه تنومند تخلیه می شود. این دود به مکان کار نفوذ نمی کند. دستگاه مورد استفاده ما (برشته کننده، بسته بندی و دستگاه های بستن با در نظر گرفتن امنیت اپراتور طراحی شده اند”.

اتاق برشته کردن Luna Coffee
اتاق برشته کردن Luna Coffee

 

لورا به من می گوید که “در مرکز کوچکی مانند مرکز ما، نادیده گرفتن مواردی مانند سلامت و امنیت که برای مراکز بزرگتر صادق است آسان خواهد بود. به نظر من اینگونه تفکر اشتباه است. همه افراد لایق محیط امن و سالمی برای کار هستند. زمانی که محل برشته کردن خود را تعیین می کردیمبه مقدار فضای اطراف Diedrich IR12 توجه کردیم تا از وجود محیط پیرامون امن اطمینان حاصل کنیم”.

“در محیط کار خود دستگاهی به نام Awair داریم که چیزهایی مانند غبار، کربون دیوکسید، VOCs (ترکیبات بی ثبات طبیعی)، رطوبت و دما را اندازه گیری می کند. در اصل ما بدلیل تمرکز بیش از حد بر روی کیفیت این دستگاه را برای نظارت بر قهوه سبز خود نصب کردیم. این دستگاه برای چیزهایی مانند نظارت بر غبار قهوه سبز و یادآوری به ما برای استفاده از ماسک و دستکش بسیار کمک کننده بوده است”.

قهوه تازه برشته شده
قهوه تازه برشته شده

 

 

طراحی روستِری[۳] خود با در نظر گرفتن سلامت و امنیت

فضا را با در نظر گرفتن جریان کاری بهینه و امنیت درست کنید. همچنین مطمئن شوید که در اطراف دستگاه فضای کافی وجود دارد و از وجود کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه ای که متمایز و قابل دسترس است اطمینان حاصل کنید.

لورا می گوید “روستری ما با ۶۰۰ متر مربع میکرو به حساب می آید. اندازه کوچک مرکز به این معنا است که طراحی از اهمیت ویژه ای برای اطمینان از استفاده بهینه و امن فضا برخوردار است. مکان های کاری که به روشنی مشخص شده اند و مکان های متعدد و مناسب برای انبار به این معنا است که هیچکس از وسط عمل برشته کردن رد نمی شود تا جعبه ای را بردارد و تخطی به فضای دیگران به حداقل می رسد.

“چیزهایی مانند دستگاه بسته بندی همراه بر روی ارابه چرخدار قرار دارد تا زمانی که فعالیت بسته بندی و بستن در حال انجام است، ارابه در پشت قفسه ها قرار گیرد (جایی که باید باشد). زمانی که بسته بندی به پایان رسید، مجددا به محل مخصوص خود برای انبار باز می گردد. فضای های برشته کردن را می توان با امنیت و هوشمندانه طراحی کرد تا حرکت در طول هر محصول اختیاری و محافظ آنهایی باشد که در آنها کار می کنند”.

یک برشته کننده پروبات در کالیفرنیا
v

 

 

لورا پیشنهاد می کند تا هر تجهیزات را که می توان بر روی ارابه چرخدار قرار داد تا از قرار دادن آن در انبار و حرکت آسان آن اطمینان حاصل شود.

او می گوید “قبل از خرید هرگونه تجهیزاتی (مانند قفسه) تمامی مراحل روند از دریافت دانه سبز تا فرستادن جعبه به شرکای عمده خود را برنامه ریزی کنید”.

“آیا هیچگونه کار تکراری وجود دارد که می توان به شکلی آن را کاهش داد. آیا سناریوهایی وجود دارد که در آن نیازمند میز مشخصی با ارتفاع بالا خواهید بود؟ احتمال دارد در هنگام بسته بندی کردن قهوه برشته شده بر اساس قد شخصی که کار می کند به میزهایی با ارتفاع متفاوت نیاز داشته باشیم. ارتفاع میز ما به صورت الکترونیکی قابل تغییر است بنابراین بدون توجه به فردی که در آینده استخدام خواهیم کرد می توانیم از آن استفاده کنیم. ترازوی ما برای قهوه سبز نیز چرخدار است بنابراین می توانیم بدون نیاز به حمل کیسه ها آنها را وزن کنیم”.

نِیت وِلاند قهوه ها را وزن می کند
نِیت وِلاند قهوه ها را وزن می کند

 

 

کارمندان را در مورد سلامت و امنیت آموزش دهید

مطمئن شوید که تمامی کارمندان از تمامی بخش های مرکز بازدید کرده و نحوه استفاده از تجهیزات و دستگاه های ایمنی مربوطه را می دانند. اگر چرایی روشن کردن تهویه یا پوشیدن دستکش را ندانند ممکن است این کار را انجام ندهند.

هر کشور یا حتی استان و ایالت قوانین خود را در زمینه سلامت و امنیت دارد. مطمئن شوید که با آنها آشنا هستید و روستِری با قوانین لازم همخوانی دارد. همچنین می توانید یکی از کارمندان را مسئول نظارت بر سلامت وامنیت، برنامه ریزی روزهای معمول سلامت و امنیت یا برنامه ریزی برای آموزش موضوعات مشخص کنید. برنامه های آموزش کمک های اولیه مانند چگونگی درمان سوختگی یا استفاده از Epipen می تواند در آمادگی کارمندان موثر باشد.

دانه های تازه برشته شده قهوه بدرون سینی سرد شدن ریخته می شوند
دانه های تازه برشته شده قهوه بدرون سینی سرد شدن ریخته می شوند

 

تئودورا می گوید که که کارمندان روستِری او “به صورت دوره ای تحت آموزش امنیت کار قرار می گیرند و هر سه تا شش ماه یکبار بر اساس قوانین محلی تحت ارزیابی های پزشکی قرار می گیرند”.

او همچنین می گوید که “بهترین سیاستی که استفاده می کنیم این است که محیطی را ایجاد می کنیم تا افراد برای صحبت درباره نگرانی های خود احساس راحتی کنند. به نیازها و نگرانی های کارمندان خود گوش دهید. برای برخی از افراد ایستادن مداوم به مدت ۸ ساعت مشکل است اما گرما برایشان مشکلی ندارد، برخی نمی توانند ۱۰ کیلو وزن را بلند کنند در حالی که افرادی از بلند کردن کمی وزن لذت می برند”.

“همچنین ما در مورد روزهای آزاد سیاست بازتری داریم. اگر شخصی بدلیل مشکلات پزشکی یا نگرانی های دیگر بدنبال یک یا چند روز مرخصی است سعی می کنیم خواسته او را تامین کنیم”.

لورا پری قهوه ها را بسته بندی می کند
لورا پری قهوه ها را بسته بندی می کند
لورا پری قهوه ها را بسته بندی می کند

کار برشته کردن قهوه می تواند به صورت بالقوه غیر امن و ناسالم باشد اما نباید اینگونه باشد. با انتخاب تجهیزات درست، طراحی فضا با در نظر گرفتن سلامت و امنیت و آموزش خوب کارمندان می توانید بدون نگرانی قهوه خود را برشته کنید.

بنابراین به روستِری خود نگاهی بیاندازید و با کارمندان خود در مورد مکان هایی که قابلیت بهبود را دارند صحبت کنید.

 

  

[۱] Equipment

[۲] Fire extinguisher

[۳] Roastery

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)