قهوه‌ی سرد دمی در مقابل قهوه‌ی سرد تفاوت‌هایشان چیست؟

روش‌های دم کردن: هرکدام چگونه انجام می‌شوند؟

تفاوت اصلی قهوه‌ی سرد و قهوه‌ی دم‌سرد در شیوه آماده‌سازی آنهاست. همان‌طور که از نام‌هایشان پیداست، یکی قهوه‌ی معمولی به همراه یخ و دیگری کلا سرد است.

برای تهیه قهوه‌ی دم‌سرد، قهوه‌ی درشت آسیاب شده در آب سرد به مدت دوازده تا بیست و چهار ساعت خیسانده می‌شود.

قهوه‌ی سرد  دقیقاً همان چیزی است که از نامش به نظر می‌آید: قهوه‌ای که به حالت عادی و با گرما دم‌کرده که همراه با یخ سرو می‌شود. برای تهیه آن، قهوه‌ی داغ را با هر روش دم آوری ای آماده می‌کنید. سپس می‌توانید این قهوه داغ را در یخچال قرار دهید یا مستقیماً  بدون سرد کردن با یخ برای سرو کردن آماده کنید.

اما دقیقاً چه فعل‌وانفعالاتی در هر یک از این روش‌های دم کردن اتفاق می‌افتد؟ و چگونه در عطروطعم تأثیر می‌گذارند؟ تفاوت در مدت‌زمان آماده‌سازی و دما بر قهوه‌ی نهایی مؤثر هستند.

قهوه سرد دمی
قهوه سرد دمی

 

زمان آماده‌سازی

به فرایند بیرون کشیدن عطروطعم از دانه‌های قهوه “استخراج یا عصاره گیری می‌گویند و این فرایند از عوامل متعددی تأثیر می‌پذیرد. مهم‌ترین عامل، مدت‌زمان آماده‌سازی است. ترکیبات مختلف عطروطعم موجود در دانه‌های قهوه با سرعت‌های مختلفی استخراج می‌شوند، به همین دلیل مدت‌زمانی که صرف دم آوردن قهوه می‌شود تأثیرات عمیقی بر عطروطعم استخراج‌شده از دانه‌های قهوه دارد.

دم کردن قهوه به روش ‌سرد دم ، فرایند زمان بری است که می‌تواند حداقل به مدت دوازده ساعت و حداکثر تا بیست و چهار ساعت ادامه پیدا کند. به دلیل اینکه قهوه را باید برای مدتی طولانی در آب بخیسانید، باید دانه‌های قهوه را درشت آسیاب کنید. اگر قهوه‌ی شما زیاد آسیاب شده باشد و به حالت پودر درآمده باشد باعث استخراج بیش‌ازاندازه عطروطعم شده و درنتیجه قهوه‌ی نهایی شما بسیار تلخ خواهد شد.

بیشتر بخوانید  تفاوت انواع قهوه در چیست؟

قهوه‌ی سرد خیلی سریع‌تر از  قهوه‌ی دم‌سرد (معمولاً در چند دقیقه)  تهیه می‌شود، پس به‌طورمعمول شما باید از قهوه‌ی ریز آسیاب شده استفاده کنید. این روش نیاز به یک عامل دیگر هم دارد: آب داغ.

 

دمای آب

دما یکی از مهم‌ترین عوامل در تهیه‌ی قهوه است. یک قانون خوب مبتنی بر تجربه آن است که هر چه دمای آب بیشتر باشد، فرایند استخراج سریع‌تر انجام می‌شود. می‌توانید این‌گونه به مسئله نگاه کنید: اگر شما آب سرد روی قهوه‌ی آسیاب شده در یک قهوه ساز چکه‌ای یا پور آور بریزید، درنهایت شما با آبی که کمی رنگ قهوه‌ای به خود گرفته مواجه می‌شوید. اما اگر شما قهوه را ساعت‌ها در آب بخیسانید، درنهایت قهوه‌ی دم‌سرد پر طعم و عطر و غلیظی خواهید داشت.

به همین دلیل است که برای تهیه‌ی قهوه‌ی سرد نیاز به آب داغ دارید. برای تهیه‌ی قهوه‌ی دم‌سرد نیاز به آب سرد یا آب در دمای محیط دارید.

 

عطروطعم: تفاوت مزه این دو نوع قهوه چطور است؟

تمامی عواملی که به آن اشاره شد بر سرعت استخراج عطروطعم از دانه‌های قهوه مؤثر هستند. یک طیف از شدت عطروطعم را تصور کنید: در یک سوی این طیف اسپرسو که با دما و فشار بالا (و معمولاً در زمان بسیار کوتاه) آماده می‌شود، سپس قهوه‌ی مرسوم چکه‌ای که با فشار کم اما دمای بالا (و در مدت‌زمان متوسط) تهیه می‌شود، و درنهایت در سوی دیگر طیف قهوه‌ی فوق‌العاده‌ی دم‌سرد قرار دارد.

در تهیه‌ی قهوه‌ی ‌سرد دم، تمرکز اصلی بر دمای پایین، فشار پایین و مدت‌زمان زیاد است. به همین دلیل است که مزه‌ی به‌دست‌آمده می‌تواند در مقایسه با روش‌های دیگر آماده‌سازی بسیار متفاوت باشد. چون در روش دم‌سرد زمان فرایند استخراج طولانی است، امکان دسترسی به ترکیبات عطروطعمی که به‌طورمعمول به‌سختی استخراج می‌شوند را به ما می‌دهد. این ترکیبات درواقع همان ته‌مزه صاف و شیرین شکلاتی هستند.

بیشتر بخوانید  اینفوگرافی قهوه(caf’e con hielo)

 

قهوه‌ی ‌سرد دم قهوه‌ای ملایم و درعین‌حال پیچیده است، و برای شیرینی و مزه افراطی آن مشهور است. علاوه بر مزه‌ی منحصربه‌فرد آن، قهوه‌ی دم‌سرد می‌تواند حاوی کافئین بیشتری در مقایسه با قهوه‌ی سرد مرسوم باشد. مدت‌زمان استخراج طولانی، باعث بیرون آمدن کافئین بیشتری از دانه‌های قهوه می‌شود.

اما مزه‌ی قهوه‌ی سرد چگونه است؟ به لطف دمای بالای آب در این روش، فرایند استخراج بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد، و ترکیبات عطروطعم به‌دست‌آمده پررنگ‌تر، تلخ‌تر و اسیدی‌تر است. شما کمتر عطر طعم ملایم متمایز  قهوه‌ی مرسوم را حس می‌کنید.

مزه‌ی قهوه‌ی سرد منحصربه‌فرد یا صاف نیست، اما تعداد زیادی از طرفداران قهوه، تلخی قهوه‌ی سرد ای که به خوبی دم آوری‌شده است را دوست دارند. قهوه‌ی سرد اگر به‌درستی سرد شود، می‌تواند ته‌مزه‌های میوه‌ای خوش‌طعمی را در نوشیدنی شما ایجاد کند.

 

حرف آخر

دفعه بعدی که باید بین قهوه‌ی دم‌سرد و قهوه‌ی سرد یکی را انتخاب کنید ، آماده خواهید بود! چرا کمی در انتخاب گزینه‌های خود ماجراجویی نکنید؟ و طعم‌های این نوشیدنی‌های بی‌نظیر را مقایسه نکنید؟ شاید دریابید که واقعاً یکی را به دیگری ترجیح می‌دهید و یا شاید فقط بفهمید که بعضی روزها قهوه‌ی ‌سرد دم و روزهای دیگر یک قهوه‌ی سرد خوشمزه را ترجیح می‌دهید.

 

Coarse

Extraction

Espresso

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.