قهوه ساز پرکولاتور ( موکاپات ) در مقابل قهوه ساز دریپ یا چکه‌ای : کدام را انتخاب کنیم؟

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
قهوه ساز پرکولاتور ( موکاپات ) در مقابل قهوه ساز دریپ یا چکه‌ای : کدام را انتخاب کنیم؟

قهوه ساز پرکولاتور ( موکاپات ) در مقابل قهوه ساز دریپ یا چکه‌ای : کدام را انتخاب کنیم؟

 به نظر می‌رسد که این روزها به‌اندازه انواع دانه‌های قهوه، روش برای دم‌کردن قهوه وجود دارد. اما یکی از قدیمی‌ترین بحث‌های مربوط به تهیه قهوه، دو تا از سنتی‌ترین قهوه سازها را درگیر می‌کند: قهوه ساز پرکولاتور و قهوه ساز دریپ یا چکه‌ای. هر دو مقرون‌به‌صرفه هستند، هر دو راحت هستند و هر دو می‌توانند صبح زود را خوشایندتر کنند. اما آیا یکی بهتر از دیگری است؟ پاسخ کوتاه این است که کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد. بعضی از ما ته‌مزه ظریف یک فنجان ملایم را ترجیح می‌دهیم، درحالی‌که برخی خواهان تأثیر نوشیدنی قوی و سنگین هستند. هر دستگاه تجربه قهوه بسیار متفاوتی را ارائه می‌دهد زیرا آنچه از قهوه ساز شما بیرون می‌آید کاملاً به مکانیک دستگاه شما بستگی دارد. بیایید آن را بیشتر شرح دهیم.

قهوه ساز پرکولاتور چگونه کار می‌کند؟

فیزیکدان بریتانیایی، کُنت رامفورد[1] (موسوم به سِر بنجامین تامسون[2])، در اوایل قرن نوزده میلادی دستگاه پرکولاتور را اختراع کرد، و برای اولین بار توسط جیمز اچ مِیسون[3] در سال ۱۸۶۵ در آمریکا ثبت اختراع شد. این سابقه طولانی باعث شده است که دستگاه پرکولاتور به‌عنوان یک روش آزمایش‌شده در زمان شناخته شود.

یک نکته جالب در مورد پرکولاتور ها ساده بودن آنهاست – لازم به ذکر نیست، استفاده از آنها آسان است. دستگاه پرکولاتور دارای صافی فلزی سبد مانندی است که نگهداری قهوه‌ی آسیاب شده تعبیه‌شده است. وقتی آب از پایین گرم می‌شود – معمولاً روی یک اجاق‌گاز یا آتش کمپ – آب از طریق یک لوله‌ی باریک به سمت بالا حرکت می‌کند،  میعان را در قسمت بالای دستگاه پرکولاتور ایجاد می‌کند و سپس به درون صافی می‌چکد و قهوه را اشباع می‌کند. هنگامی‌که آب قسمت‌های حل شونده‌ی قهوه را جذب کرد، داخل بخش قوری دستگاه می‌چکد و به‌وسیله لوله‌ی باریکی که به آن اشاره کردیم دوباره سمت بالا می‌رود و چرخه‌ی آبی در داخل دستگاه ایجاد می‌کند. این بدان معنی است که قهوه شما بارها دم کشیده می‌شود تا زمانی که آماده باشید تا آن را از روی حرارت بردارید.

بیشتر بخوانید
دمای شیر کاپوچینو شما باید چقدر باشد؟

دستگاه‌های پرکولاتور در اندازه‌ها و شکل‌های بی‌شماری وجود دارند، اما قابل‌حمل بودن آنها معمولاً برای کمپینگ[4] یا نگه‌داری آنها در فضاهای کوچک بسیار مفید است. پرکولاتور های بزرگ‌تر همچنین می‌توانند مقدار قهوه بسیار بیشتری را برای مهمانی‌ها یا مصارف تجاری تولید کنند. این ویژگی معمولاً در قهوه سازهای دریپ وجود ندارد.

 

قهوه ساز دریپ (چکه‌ای) چگونه کار می‌کند؟

حدود صد سال بعد از اختراع دستگاه پرکولاتور، ملیتا بنتز[5] قهوه ساز دریپ را در سال ۱۹۰۸ اختراع کرد. روش کشف او ساده بود. او سوراخ‌هایی در یک قوطی حلبی ایجاد کرد و آن را با کاغذ جاذب چربی پوشاند، آغاز فروتنانه یکی از محبوب‌ترین روش‌های دم کردن قهوه در تاریخ.

البته، قهوه سازهای دریپ امروزی بسیار پیچیده‌تر از سازه‌ی موقت بنتز هستند. یک قهوه ساز دریپ از محفظه‌های جداگانه برای گرم کردن، دم کشیدن و نگهداری قهوه استفاده می‌کند. این بدان معنی است که آب از دستگاه عبور می‌کند و دانه‌های قهوه را فقط یک بار اشباع می‌کند.

برای استفاده از دستگاه دریپ، آب دمای محیط را به مخزن اضافه کرده و قهوه را در سبد صافی قرار می‌دهید، که می‌تواند با صافی فلزی یا کاغذی پوشیده شده باشد. چه قهوه‌ی شما ریز آسیاب شده باشد و چه درشت، فیلترهای کاغذ به خوبی کار خواهند کرد و به هر ترتیب، هیچ‌یک از چربی‌ها یا ذرات قهوه در فنجان شما حل نمی‌شوند. اگر از صافی فلزی استفاده می‌کنید، قهوه‌ی درشت آسیاب شده به همان دلیلی که با پرکولاتور بهتر کار می‌کند بهتر عمل خواهد کرد و پودر قهوه در کف فنجان شما ته‌نشین نمی‌شود.

بیشتر بخوانید
نگه داری روستر قهوه :چگونه و چه زمانی دستگاه روستر قهوه خود را تمیز کنید

قهوه سازهای پاد خور[6] نیز در دهه اخیر استفاده قابل‌توجهی پیداکرده‌اند. درحالی‌که این ماشین‌ها انعطاف‌پذیری کمتری در اندازه دانه‌های قهوه، زمان دم یا طعم دارند، اما راحتی استفاده و آماده‌سازی سریع نوشیدنی، بسیاری از خریداران را به خود جلب می‌کند. اما نکته منفی در اکثر قهوه سازهای دریپ غیرقابل‌حمل بودن و اشغال کردن سطح زیادی از پیشخوان شما است.

شما چه نوع قهوه‌ای می‌پسندید؟

در اینجا مرحله سلیقه شخصی شما دخیل می‌شود. اگر قهوه تلخ و قوی مناسب شما است، دستگاه پرکولاتور انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. مکانیسم دم آوری مکرر این دستگاه به این معنی است که قهوه شما هرچه دفعات بیشتری دم بکشد، قویتر می‌شود. اما طعم قهوه تهیه‌شده با پرکولاتور اغلب تلخ است. با استخراج مکرر طعم،  دستگاه مزه‌های لطیف دانه‌های قهوه را از بین می‌برد. اما این تکرر در دم آوردن قهوه به معنی استخراج بیشتر کافئین[7] نیز هست. اگر به دنبال یک دریافت سریع انرژی هستید، دستگاه پرکولاتور سرمایه‌گذاری مناسبی برای شما خواهد بود. بااین‌حال، علی‌رغم تیره و تلخ بودن نوشیدنی نهایی، دستگاه پرکولاتور هنوز از انعطاف‌پذیری برخوردار است. کاهش زمان دم کردن یا تنظیم مقدار آسیاب کردن قهوه می‌تواند کیفیت نوشیدنی شمارا افزایش دهد.

اگر به دنبال یک نوشیدنی ملایم‌تر و متوسط هستید، دستگاه قهوه ساز دریپ انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. عبور قهوه از یک فیلتر کاغذی از ورود چربی و ذرات ریز قهوه به فنجان شما جلوگیری می‌کند. اگرچه این باعث کاهش حس لطافت قهوه در دهان شما می‌شود، اما یک فنجان تمیز و خوش‌طعم تولید می‌کند. اکثر عطروطعم ظریفی که در دستگاه پرکولاتور از بین می‌رود، با استفاده از دستگاه دریپ در نوشیدنی شما حفظ خواهند شد. همچنین می‌توانید آسیاب خود را تنظیم کنید (ریزتر برای قهوه تیره‌تر، درشت‌تر برای دانه‌های سبک‌تر) و تعادل ایده آل خود را بین عطروطعم پررنگی نوشیدنی پیدا کنید. دستگاه‌های پاد خور[8] معمولاً تجربه طعم و مزه منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهند، گرچه انواع بی‌نظیر طعم‌های موجود می‌توانند تنوع جالب‌توجهی را به فنجان شما اضافه کنند.

بیشتر بخوانید
فراپه چیست (به علاوه 6 دستوری که باید امتحان کنید!)

سخن آخر

آیا دستگاه پرکولاتور انتخاب مناسبی برای شماست؟

مزایا:

 • قابل‌اطمینان است و استفاده از آن آسان است
 • نیازی به صافی کاغذی[9] ندارد
 • بسیار قابل‌حمل و جمع‌وجور است
 • کم‌خرج است
 • برای کمپینگ مناسب است
 • قهوه‌ی بسیار قوی تولید می‌کند

معایب:

 • قهوه ممکن است سوخته یا تلخ باشد
 • نیاز به تنظیم و نظارت بیشتر دارد
 • هیچ ویژگی مانند برنامه پذیری یا صفحه‌های گرم‌کننده ندارد

آیا قهوه ساز دریپ انتخاب مناسبی برای شماست؟

مزایا:

 • تهیه قهوه تازه به‌راحتی فشار یک دکمه است
 • دارای ویژگی‌های اضافی مانند برنامه پذیری و خاموش کردن خودکار است
 • حجم بیشتری را دم بکشد
 • قهوه چند ساعت گرم می‌ماند
 • می‌تواند طعم‌های ظریف‌تری تولید کند

معایب:

 • نیاز به تمیز کردن مکرر دارد
 • نیاز به خرید فیلتر کاغذ دارید
 • قیمت بالایی دارد
 • کمتر قابل‌حمل است و فضای پیشخوان زیادی را اشغال می‌کند

درحالی‌که مزایا و معایب هر سبک تهیه قهوه چندوجهی است و تا حد زیادی به سلیقه شخصی بستگی دارد، قهوه سازهای دریپ در سراسر جهان بسیار محبوب شده‌اند. با انتظار افزایش صد و هفتاد میلیون دلاری بازار در سال ۲۰۲۰، صنعت قهوه سازهای دریپ قوی است. اما حتی اگرچه قهوه سازهای دریپ اخیراً پیشرفت چشمگیری داشته‌اند، اما بیش از ۲۰۰ سال است که دستگاه‌های پرکولاتور فروش بالایی داشته است. درهرصورت، احتمالاً هر دو مدل برای مدت‌ها با ما بمانند. اینکه کدام‌یک را ترجیح می‌دهید به ذائقه و سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

[1] Count Rumford

[2] Sir Benjamin Thompson

[3] James H. Mason

[4] Camping

[5] Melitta Bentz

[6] Single-cup pod brewers

[7] Caffeine

[8] Pod coffee brewers

[9] Paper filter

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)