قهوه دمی پور اُور Pour-Over Coffee

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
قهوه دمی پور اُور Pour-Over Coffee

اشتراک گذاری پست

قهوه دمی پور اُور Pour-Over Coffee

قهوه ی پوراور یک روش ساده ی دم کردن است که یک فنجان قهوه خوش رنگ و خوش طعم تولید می‌کند. اگر شما فردی هستید که هر صبح می خواهید بگویید “وای این قهوه عالی است” بنابراین حتماً باید فرایند دم کردن را دنبال کنید.

برای تهیه قهوه پوراور شما به چند وسیله خاص نیاز خواهید داشت. دو سبک اصلی وجود دارد: یک قیف چکه کننده  (دریپ) که بالای هر فنجان یا لیوان قرار دارد و یک دستگاه چند منظوره همانند برند معروف chemex که حاوی دریپ (چکاننده) و پارچ است. بسیاری از اسپرسو ساز ها به یک فیلتر کاغذی نیاز دارند، در حالیکه چکاننده های (دریپ) فلزی به طور کلی این کار را انجام نمی‌دهند. دیگر قطعه ی اصلی دستگاه که به آن نیاز دارید یک کتری گردن غازی است. لوله ی خروجی آن ؛ بلند، خمیده و بسیار باریک است که امکان کنترل دقیق در جریان آب را می دهد.

برای قهوه پور اور دقت کردن لازم است. بهتر است یک ترازو و تایمر دیجیتال آشپزخانه داشته باشید (اجاق گاز یا تلفن شما این کار را انجام می دهد)  تا از اندازه گیری و زمان دم کردن دقیق اطمینان حاصل کنید. یک دماسنج نیز به شما کمک خواهد کرد تا آب را به دمای مناسب دم کردن برسانید. بسیاری از کتری های گردن غازی یک دماسنج تو کار دارند  و آن مزیت خیلی خوبی است. با این لوازم در آشپزخانه -همراه با هر نوع دانه قهوه آسیاب نشده و یک آسیاب قهوه مورد اطمینان- می توانید در هر لحظه یک فنجان قهوه عالی دم کنید. روند کار دشوار نیست و شما حتی می توانید درست هنگام صبح، در حالی که هنوز هم گیج هستید آن را انجام دهید. اندازه گیری های موجود در این دستور یک فنجان  300 میلی لیتری آماده می‌کند. آن فنجان قهوه ی آمریکایی 350 میلی لیتری را با فضای خالی کافی بالای فنجان را پر می‌کند تا از سر ریز شدن یا ریخته آن جلوگیری شود. شما می توانید آن را برای فنجان های  کوچکتر تنظیم کنید یا با کاهش و افزایش قهوه و آب، با حفظ بی کم و کاست نسبت ها ، یک پارچ کامل ، قهوه دم کنید.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه فراپاچینوی خانگی

علاوه بر این، از این اندازه هاو نسبت های قهوه و آب ، به عنوان یک دستور استفاده کنید. آنها یک فنجان واقعاً خوب از قهوه ی با روست میانه ( روست متوسط ) ؛ تولید می کنند. با استفاده از دانه ها یا قهوه های برشته شده ی مختلف یا بسته به سلیقه شخصی خود میزان ها باید مشخص شود. با مطابقت، میزان آسیاب شدن، دمای آب و زمان دم کردن امتحان کنید تا موردی که با سلیقه ی ایده ال شما جور است را بیابید، سپس آن را تکرار کنید‌.

مواد لازم

 • ۳۰۰ میلی لیتر آب تصفیه شده، یا آب معدنی
 • ۱۸ گرم قهوه ی آسیاب شده با درجه ی برشته متوسط
 • مراحل تهیه

1) مواد لازم و وسایل را آماده کنید.

Pour-Over Coffee2
Pour-Over Coffee2

آسیاب قهوه ، کتری گردن غازی ، دم آور وی شصت یا سایر پور اور ها ، ترازو

2) آب داغ را در فنجان سرو بریزید تا آن را گرم کند.

Pour-Over Coffee2
Pour-Over Coffee2

3) آب را در یک کتری گردن غازی بریزید و آن را روی اجاق گاز حرارت دهید تا زمانی که به دمای بین 90 و 95 درجه برسد.

Pour-Over Coffee2
Pour-Over Coffee4

4) دانه‌های قهوه را تا درجه متوسط تا ریز آسیاب کنید (تقریباً به اندازه نمک کرستال تا ماسه درشت).

Pour-Over Coffee4
Pour-Over Coffee4

5) قهوه ی آسیاب شده را وزن کنید و در دم کن پوراور بریزید.

6) هنگامی که آب گرم شد ؛ آب داخل فنجان را خالی کنید. قیف دریپ را روی لبه فنجان قرار دهید. ( اگر یک قهوه ساز چند منظوره استفاده می کنید قطعات را سوار کنید سپس قهوه را وزن کنید) .

بیشتر بخوانید
طرز تهیه قهوه ی همزده خامه ای

7) ترازو را صفر کنید و تایمر را تنظیم کنید.برای ریختن آب از متری بر روی پودر قهوه ، از مرکز قهوه پودری شروع کنید و به تدریج کارتان را پیش ببرید به میزان کافی آب (حدود ۵۰ میلی لیتر در هر بار ریزش ) را از کتری بریزید تا تمام قهوه را خیس کند اجازه دهید بین ۳۰ تا ۴۵ ثانیه قهوه آب را به خود جذب کند و اشباع شود.

8) تا جایی که امکان دارد لوله کتری را نزدیک به قیف نگه دارید، آب را آهسته و یکنواخت روی قهوه بریزید. به صورت دایره ای ، از وسط قهوه شروع کنید و به سمت بیرون حرکت کنید (وقتی آب تمام شد، سطح آن باید صاف باشد نه اینکه فرورفته باشد). آب را روی توری قیف یا فیلتر نریزید، فقط آن را روی قهوه بریزید. اگر لازم شد مکث کنید تا آب از قهوه کاملا عبور کند و فیلتر شود، تا زمانی که میزان کامل آب (300 میلی لیتر) را روی آن بریزید. هدف داشتن کل زمان دم کشیدن بین 3 تا 4 دقیقه برای قهوه‌ای که تا حد متوسط برشته شده؛ است ،و 2.5 وتا 3 دقیقه برای قهوه‌ای که تیره برشته شده یا به اصطلاح به صورت دارک برشته شده است می باشد. پس از اینکه تمام آب را اضافه کردید، قهوه حدود 30 ثانیه همچنان چکه می‌کند.

9) آهسته به  قیف ضربه بزنید تا آخرین قطرات قهوه هم جدا شوند، سپس آن را روی فنجان دوم یا روی نعلبکی قرار دهید تا قطره‌های اضافی دیگر نیز گرفته شوند.خب حالا می‌توانید قهوه را بنوشید و از طعم خالص و خوشایند آن لذت ببرید!

نکات:

 • برای اینکه مقادیر وزن قهوه و آب را به دقیق‌ترین روش اندازه بگیرید، از واحدهای متریک یکسان استفاده کنید.
 • در این طرز تهیه، از نسبت قهوه به آب ؛ معادل 1 به 17 استفاده شده است. برای تهیه‌ی یک قهوه دمی غلیظ‌تر، نسبت 1 به 16 یا 1 به 14 را امتحان کنید.
 • اگر کیفیت قهوه خیلی ضعیف یا کمتر از حد معمول است، آسیاب ریزتر را امتحان کنید. اگر قهوه تلخ‌تر است، با آسیاب درشت‌تر آن را درست کنید.
 •  ترازویی در آشپزخانه ندارید؟ میتوانید قهوه پور اور را بدون آن آماده کنید، هرچند مقادیر مواد آنقدر دقیق نمیشوند. 4 قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده را جدا کنید و کتری را به اندازه‌ی 1 و 4/1  فنجان آب پر کنید.
 • اگر دماسنج ندارید، آب را تا حدی داغ کنید که نزدیک به جوشیدن باشد یا تا زمانی که بخارآب داخل کتری از آن خارج می‌شود.
 • برای آن دم‌کن‌هایی که به فیلتر کاغذی نیاز دارند، از همان روش خاص استفاده کنید و تعداد زیادی فیلتر تهیه کنید، زیرا ممکن است به راحتی در فروشگاه های معمولی موجود نباشد.
 • آیا میخواهید بوی کاغذ را از بین ببرید؟، قبل از افزودن قهوه آسیاب شده، توی قیف روی کاغذ آب گرم بریزید (همزمان فنجان را هم گرم کنید).
 •  استفاده از دریپرهای قیف فلزی، نیاز به فیلترهای یکبار مصرف را از بین می برد. آنها اغلب یک برس کوچک دارند تا با کمک آن بتوانید قهوه‌های آسیاب شده داخل آن را خالی کرده و آن را تمیز کنید.
 • زمانی که در یک مرحله مقدار زیادی قهوه پور اور تهیه می‌کنید، احتیاط کنید که سر ریز نشود. اطمینان حاصل کنید که آن را در ظرفی تهیه می‌کنید که به اندازه کافی بزرگ هست و بیش از دو سوم قیف را با قهوه آسیاب شده پر نکنید.
بیشتر بخوانید
طرز تهیه موکا

دم کن های پور اور در اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند. موردی را انتخاب کنید که به طور معمول با حجم قهوه‌ای که دم می‌کنید متناسب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)