طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش - قهوه ملو

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش : 

در این مقاله فروشگاه قهوه ملو قصد دارد تا به شما ساده ترین روش و طرز تهیه قهوه ترک پر کف را آموزش دهد. قهوه ترک دارک ، یک نوشیدنی غنی، و یک قهوه ترک کف دار، و دلپذیری است که میتوان در کنار همنشین خوب به آرامی از آن لذت برد.

قهوه ترک ملو

این قهوه در قهوه جوش مسی که به آن جزوه cezve (jez-VEY) میگویند، جوشانده شده و با قهوه ی آسیاب شده ی آرد مانند درست شده و با ذائقه ی نوشنده شیرین می شود. درست کردن یک فنجان عالی قهوه ترک راه با شکوهی برای به رخ کشیدن مهارت قهوه درست کردن تان به شمار می آید.

قهوه ی ترک سنتی که قرن هاست مردم خاورمیانه و جزایر بالکان از آن لذت می برند، دستور تهیه اش متناسب با هر منطقه و محل زندگی اندکی تفاوت دارد. تهیه ی این نوع نوشیدنی قهوه سخت نیست اما نیازمند تمرین برای گرفتن فوم حرفه ای قهوه می باشد.

آموزش تصویری تهیه قهوه ترک

این سبک از قهوه فیلتر نمی شود. در عوض، قهوه به حدی عالی آسیاب می شود که مانند آرد است و بخشی از نوشیدنی می شود.

روش های اندازه گیری با هم فرق دارند:

از فنجان سرو برای اندازه گیری و پیمانه زدن آب و قاشق چایخوری برای پیمانه کردن قهوه و شکر استفاده کنید. میتوانید قهوه را با انواع شیرین کننده ها دم کرده یا آن را بدون شکر دم کنید.

قهوه ترک اصل

در فنجان های قهوه خوری کوچک با گوشه های بلند که چیزی در حدود  80 میلی لیتر در آن جا میگیرد سرو می شود. قهوه ترک در حین یا پس از دم کردن هرگز هم زده نمی شود. برخی افراد دوست دارند تا آن را با شیر دم کنند، اما افزودنی ها (شکر و شیر) همیشه به قهوه جوش اضافه می شوند نه به فنجان. این قهوه که طعم قوی مانند اسپرسوی بسیار غلیظ دارد (قهوه ترک اسپرسو) ، اغلب با لیوانی از آب سرد به عنوان تمیز کننده ی دهان ؛ سرو می شود. راحت الحلقوم شیرینی معروفی است که همراه این نوع قهوه استفاده می شود، هرچند شکلات هم جایگزین خوشمزه ای است.

بیشتر بخوانید  چیزهایی که باید قبل از خرید دستگاه اسپرسو بدانید

نحوه تهیه قهوه ترک اصیل و مواد لازم برای آن

 • 150 تا 180 میلی لیتر ( معادل دو فنجان کوچک ) آب سرد
 • 2 قاشق غذاخوری سرپر قهوه ی کاملا آسیاب شده ی بیشتر
 • 1 تا 3 قاشق غذاخوری سرپر شکر برای مزه دار کردن(اختیاری)

طرز تهیه قهوه ترک با جزوه

 • مواد لازم را تهیه کنید.
طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش - قهوه ملو
طرز تهیه قهوه ترک مدیوم با قهوه جوش مسی – قهوه ملو

2. دو فنجان سرو پر شده از آب را در جزوه ( قهوه جوش ترک ) بریزید. قهوه و شکر(در صورت استفاده) را اضافه کنید. به خوبی هم بزنید تا قهوه و شکر حل شوند. پس از این مرحله دیگر هم نزنید.

دو فنجان سرو پر شده از آب را در جزوه ( قهوه جوش ترک ) بریزید - قهوه ملو
آب و قهوه ترک و شکر را به یکدیگر اضافه مینمایید – قهوه ملو
 1. جزوه را در روی گاز با حرارت متوسط قرار دهید. پس از چند دقیقه، قهوه ؛ جوش آمده و کف خواهد کرد.
قرار دادن قهوه جوش بر روی شعله گاز - قهوه ملو
قرار دادن قهوه جوش مسی بر روی شعله متوسط گاز

4. درست قبل از اینکه شروع به جوشیدن کرد، جزوه را از روی حرارت خارج کنید. کف را بردارید و اندکی به هر فنجان سرو بیافزایید. سپس، مجددا جزوه را روی حرارت گذاشته و اجازه دهید به آرامی دوباره کف کند.

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش - قهوه ملو
آموزش تهیه قهوه ترک مدیوم با قهوه جوش مسی – قهوه ملو

5. قهوه را خیلی آرام در فنجان بریزید به طوری که کف در بالا جمع شود.

فنجان قهوه ترک
خامه قهوه را به طور یکسان تقسیم نمایید – قهوه ملو
 • میزان قهوه ی آسیاب شده را مطابق با ذائقه ی خود تنظیم کنید.
 • 3 سطح شیرینی برای قهوه ی ترک وجود دارند: “کم شیرین یا به ترکی az sekerli ” که در آن از 2/1 قاشق چای خوری شکر در فنجان، “شیرین متوسط orta sekerli ” که در آن از 1 قاشق چای خوری شکر در هر فنجان (مساوی با میزان قهوه) و “پر شیرین sekerli ” که در آن از 2 قاشق چایخوری در فنجان استفاده می شود. هم چنین میتوانید کلا از شکر صرف نظر کنید.
 • اگر میخواهید فنجان قهوه ی پر بارتری داشته باشید، شیر را جایگزین آب کنید ( قهوه ترک با شیر ) ولی باید برای جلوگیری از جوشاندن شیر دقت بیشتری به خرج دهید.
 • برای طعم دهی می توانید پوسته ی هل کاملا سبز یا 8/1 قاشق چای خوری هل سابیده را به جزوه با قهوه و شکر اضافه کنید.
بیشتر بخوانید  اینفوگرافی قهوه(کافه کرما)

 

راهکارها :

 • قهوه ی عربیکای بوداده ی تلخ مرسوم است. اماانواع دیگر دانه های قهوه نیز کارایی دارند، و آمیزه ای از قهوه ی بو داده ی تلخ و ملایم تر نیز دلپذیر است.
 • شکل آسیاب شده ی پودری چیزی است که قهوه ی ترک را می سازد(آسیاب اسپرسو در مقایسه با آن نسبتا درشت هستند). بدست آوردن این نوع حالت آسیاب شده با آسیاب قهوه خانگی متوسط کار ساده ای نیست پس بهتر است این روش دم کردن را با قهوه ی ترک از پیش آسیاب شده انجام داد.
 • کافی شاپ ها ممکن است در صورت درخواست از جانب مشتری “قهوه ی ترک آسیاب شده” تولید کنند. دستگاه آسیاب های قهوه ی ترک نیز آسیاب عالی تولید می کنند.
 • هدف ایجاد قهوه ترک خامه ای با فوم غلیظ (مانند کرما) بر بالای سطح نوشیدنی است. به هم زدن یا گذاشتن اینکه قهوه به نقطه ی جوش برسد باعث میشود کف پایین برود. قهوه ی بیش از حد جوشانده شده نیز طعم تلخ تری را ایجاد میکند.
 • حرارت را کنترل کرده و صبور باشید. این فرایند بستگی به فشار گاز شما دارد ولی بین 7 تا 10 دقیقه طول میکشد تا قهوه ی ترک دم شود.
 • به دلیل حجم کم جزوه، دم کردن دو فنجان قهوه به صورت همزمان راحت تر است. جزوه ی بزرگ میتواند بین 4 تا 6 فنجان قهوه درست کند؛ از یک قاشق چایخوری قهوه برای هر فنجان از آب استفاده کنید.
 • اگر جزوه ندارید، از کوچک ترین شیرجوش ممکن استفاده کنید(ترجیحا بلند و نازک باشد).
 • فنجان های اسپرسو و فنجان های کوچک چای جایگزین های خوبی برای فنجان های قهوه ی ترک هستند.
بیشتر بخوانید  گیاه قهوه چیست، گیاه قهوه را بیشتر بشناسید

آیا قهوه ی ترک قوی تر از اسپرسو است؟

هم قهوه ی ترک و هم اسپرسو در مزه و میزان کافئین قوی تر از قهوه ی معمولی هستند. اما مقایسه ی این دو کمی متفاوت است. از آنجایی که قهوه ترک صاف نمیشود، قهوه ی ترک طعم قوی تری نسبت به اسپرسو دارد. اما اسپرسو کافئین بیشتری دارد. یک فنجان 60 میلی لیتری از قهوه ی ترک حدودا 60 میلی گرم کافئین دارد درحالیکه همین میزان اسپرسو(شات دابل) حاوی 100-185 میلی گرم کافئین است. ( لازم به ذکر است این اختلاف مقدار کافئین بخاطر استفاده از مقدار بیشتری قهوه در روش اسپرسو ، نیز می باشد )

ممنون از زمانی که برای مطالعه مقاله طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش گزاشتید در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نظری در مورد طرز تهیه قهوه ترک با رایحه هل و دارچین میتوانید، دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید تا در سریع ترین زمان پاسخگو شما باشیم.