مقاله قهوه

مقاله قهوه » طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش - قهوه ملو

در این مقاله که توسط تیم و مجموعه قهوه ملو تهیه شده است قصد داریم تا به طرز تهیه قهوه ترک در منزل و کافه به شما به صورت فیلم و تصویر آموزش دهیم، و بیان کنیم که چگونه میتوانید، یک فنجان قهوه ترک باکیفیت را در منزل برای دوستان و آشنایان خود تهیه نمایید. در ابتدا فیلم آموزش طرز تهیه قهوه ترک را برایتان به نمایش میگذاریم.

تهیه قهوه ترک

قبل از تهیه یک قهوه ترک باید بدانیم به چه چیزهایی احتیاج داریم . اما خبر خوب برای شما که اولین بارست می خواهید یک قهوه ترک خوب دم کنید این است که تهیه قهوه ترک وسایل و مقدمات زیادی نمی خواهد .

قهوه جوش مناسب برای قهوه ترک

مدل های بسیار زیادی قهوه جوش و همچنین قهوه ساز برای تهیه قهوه ترک وجود دارد . عموم قهوه جوش های موجود در بازار ,قهوه جوش های روگازی هستند که کار با آنها بسیار آسان و راحت می باشد و بطور کلی قهوه جوش های ترک از نظر شکل و طریقه استفاده شبیه به هم هستند .

قهوه جوش های ترکی که بسیار ارزان و پرطرفدار هستند قهوه جوش های آلومینیومی هستند که نسبت به قیمت پایین خود ,کارایی بسیار خوب و عالی دارند . با توجه به اینکه این قهوه جوش ها معمولا در کشور ما تهیه می شوند ,می توانید در بسیاری از فروشگاه های قهوه این قهوه جوش ها را بیابید .

قهوه جوش آلومینیومی ۲ فنجان

موجود در انبار

۸۵۰,۰۰۰ریال

قهوه جوش آلومینیومی ۴ فنجان

موجود در انبار

۹۰۰,۰۰۰ریال

قهوه جوش آلومینیومی ۶ فنجان

موجود در انبار

۹۵۰,۰۰۰ریال

قهوه جوش های دیگری که شما می توانید تهیه کنید قهوه جوش های استیل می باشد که با توجه به بدنه ی استیلی که دارند ماندگاری بسیار بالایی دارند و به شما این امکان را می دهد با خیال راحت سال های سال قهوه ترک خود را در این قهوه جوش ها تهیه کنید .تفاوت این قهوه جوش ها با قهوه جوش های آلومینیومی جنس و قیمت و همچنین عمر آن می باشد و همچنین این قهوه جوش ها دارای طراحی های بسیار زیبایی می باشند که دست شما برای انتخاب یک قهوه جوش زیبا باز خواهند گذاشت.

و اما محبوب ترین قهوه جوش های ترک در ایران قهوه جوش های ترکی هستند که به نام جازوه مشهور اند . این قهوه جوش ها معمولا محصولاتی دست ساز از کشور ارمنستان می باشند که جنس آن ها از مس بوده و معمولا دارای دهانه ی کوچکتر نسبت به بدنه دارند که به اعتقاد بسیار از دوست داران قهوه موجب ایجاد کف بهتر بروی قهوه ترک می شود.این نوع قهوه جوش ها معمولا با توجه به این جزو صنایع دستی محسوب می شوند و همچنین محصول وارداتی هستند دارای قیمت های به مراتب گرانتر از نمونه های دیگر شرکتی و ساخت داخل هستند. اما قطعا تهیه قهوه ترک در این جازوه ها یک تجربه ی به مراتب متفاوت تری به شما هدیه خواهد داد.

در نهایت می توانیم به قهوه جوش های برقی نیز اشاره بکنیم ,اما با توجه به اینکه این آموزش درباره تهیه قهوه ترک بروی اجاق گاز می باشد از قهوه جوش های برقی صرف نظر خواهیم کرد و تنها به این نکته بسنده خواهیم کرد که تهیه قهوه ترک با قهوه جوش های برقی معمولا مشابه با قهوه جوش های روگازی می باشد .

Caramel Macchiato قهوه ماکیاتو کاراملی

انتخاب قهوه ترک مناسب

اما مهمترین مساله در دم کردن یک قهوه ترک ایده آل نه قهوه جوش و نه طرز تهیه و فوت و فن های دم کردن هست بلکه نوع قهوه ترکی است که از آن استفاده می کنید. بسیاری از قهوه فروشی ها و همچنین شرکت های مختلف اقدام به فروش قهوه ترک می کنند که قبل از خرید آن حتما باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

تازگی قهوه

مهمترین مساله برای یک قهوه ی خوب تازگی آن می باشد باید توجه داشته باشید که زمان بودادگی و مخصوصا آسیاب قهوه چه زمانی بوده و آیا قهوه شما دارای عطر و طراوت می باشد یا خیر. هر چند بعد از استفاده از قهوه می توانید به تازه بودن آن پی ببرید.

ترکیب قهوه

سعی کنید قبل از هر چیز بدانید از چه ترکیبی برای تهیه قهوه ترک استفاده شده , چرا که کیفیت قهوه های مورد استفاده در قهوه ترک تاثیر به سزایی در خروجی قهوه ترک شما خواهد داشت.

آسیاب قهوه ترک

آسیاب قهوه ترک باید کاملا ریز شده و بصورت پودر شده باشد ,چرا که تاثیر فراوانی در کیفیت قهوه ترک شما خواهد داشت.

قهوه ترک دارک (250 گرمی)

موجود در انبار

۱,۸۰۰,۰۰۰ریال

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش

در این مقاله فروشگاه قهوه ملو قصد دارد تا به شما ساده ترین روش و طرز تهیه قهوه ترک پر کف را آموزش دهد. قهوه ترک دارک ، یک نوشیدنی غنی، و یک قهوه ترک کف دار، و دلپذیری است که میتوان در کنار همنشین خوب به آرامی از آن لذت برد.

قهوه ترک ملو

این قهوه در قهوه جوش مسی که به آن جزوه cezve (jez-VEY) میگویند، جوشانده شده و با قهوه ی آسیاب شده ی آرد مانند درست شده و با ذائقه ی نوشنده شیرین می شود. درست کردن یک فنجان عالی قهوه ترک راه با شکوهی برای به رخ کشیدن مهارت قهوه درست کردن تان به شمار می آید.

قهوه ی ترک سنتی که قرن هاست مردم خاورمیانه و جزایر بالکان از آن لذت می برند، دستور تهیه اش متناسب با هر منطقه و محل زندگی اندکی تفاوت دارد. تهیه ی این نوع نوشیدنی قهوه سخت نیست اما نیازمند تمرین برای گرفتن فوم حرفه ای قهوه می باشد.

آموزش تصویری تهیه قهوه ترک

این سبک از قهوه فیلتر نمی شود. در عوض، قهوه به حدی عالی آسیاب می شود که مانند آرد است و بخشی از نوشیدنی می شود.

روش های اندازه گیری با هم فرق دارند

از فنجان سرو برای اندازه گیری و پیمانه زدن آب و قاشق چایخوری برای پیمانه کردن قهوه و شکر استفاده کنید. میتوانید قهوه را با انواع شیرین کننده ها دم کرده یا آن را بدون شکر دم کنید.

قهوه ترک اصل

در فنجان های قهوه خوری کوچک با گوشه های بلند که چیزی در حدود  80 میلی لیتر در آن جا میگیرد سرو می شود. قهوه ترک در حین یا پس از دم کردن هرگز هم زده نمی شود. برخی افراد دوست دارند تا آن را با شیر دم کنند، اما افزودنی ها (شکر و شیر) همیشه به قهوه جوش اضافه می شوند نه به فنجان. این قهوه که طعم قوی مانند اسپرسوی بسیار غلیظ دارد (قهوه ترک اسپرسو) ، اغلب با لیوانی از آب سرد به عنوان تمیز کننده ی دهان ؛ سرو می شود. راحت الحلقوم شیرینی معروفی است که همراه این نوع قهوه استفاده می شود، هرچند شکلات هم جایگزین خوشمزه ای است.

نحوه تهیه قهوه ترک اصیل و مواد لازم برای آن

 • 150 تا 180 میلی لیتر ( معادل دو فنجان کوچک ) آب سرد
 • 2 قاشق غذاخوری سرپر قهوه ی کاملا آسیاب شده ی بیشتر
 • 1 تا 3 قاشق غذاخوری سرپر شکر برای مزه دار کردن(اختیاری)
خامه زده شده چیست ؟

طرز تهیه قهوه ترک با جزوه

 • مواد لازم را تهیه کنید.
طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش - قهوه ملو

طرز تهیه قهوه ترک مدیوم با قهوه جوش مسی – قهوه ملو

2. دو فنجان سرو پر شده از آب را در جزوه ( قهوه جوش ترک ) بریزید. قهوه و شکر(در صورت استفاده) را اضافه کنید. به خوبی هم بزنید تا قهوه و شکر حل شوند. پس از این مرحله دیگر هم نزنید.

دو فنجان سرو پر شده از آب را در جزوه ( قهوه جوش ترک ) بریزید - قهوه ملو

آب و قهوه ترک و شکر را به یکدیگر اضافه مینمایید – قهوه ملو

 1. جزوه را در روی گاز با حرارت متوسط قرار دهید. پس از چند دقیقه، قهوه ؛ جوش آمده و کف خواهد کرد.
قرار دادن قهوه جوش بر روی شعله گاز - قهوه ملو

قرار دادن قهوه جوش مسی بر روی شعله متوسط گاز

4. درست قبل از اینکه شروع به جوشیدن کرد، جزوه را از روی حرارت خارج کنید. کف را بردارید و اندکی به هر فنجان سرو بیافزایید. سپس، مجددا جزوه را روی حرارت گذاشته و اجازه دهید به آرامی دوباره کف کند.

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش - قهوه ملو

آموزش تهیه قهوه ترک مدیوم با قهوه جوش مسی – قهوه ملو

5. قهوه را خیلی آرام در فنجان بریزید به طوری که کف در بالا جمع شود.

فنجان قهوه ترک

خامه قهوه را به طور یکسان تقسیم نمایید – قهوه ملو

 • میزان قهوه ی آسیاب شده را مطابق با ذائقه ی خود تنظیم کنید.
 • 3 سطح شیرینی برای قهوه ی ترک وجود دارند: “کم شیرین یا به ترکی az sekerli ” که در آن از 2/1 قاشق چای خوری شکر در فنجان، “شیرین متوسط orta sekerli ” که در آن از 1 قاشق چای خوری شکر در هر فنجان (مساوی با میزان قهوه) و “پر شیرین sekerli ” که در آن از 2 قاشق چایخوری در فنجان استفاده می شود. هم چنین میتوانید کلا از شکر صرف نظر کنید.
 • اگر میخواهید فنجان قهوه ی پر بارتری داشته باشید، شیر را جایگزین آب کنید ( قهوه ترک با شیر ) ولی باید برای جلوگیری از جوشاندن شیر دقت بیشتری به خرج دهید.
 • برای طعم دهی می توانید پوسته ی هل کاملا سبز یا 8/1 قاشق چای خوری هل سابیده را به جزوه با قهوه و شکر اضافه کنید.

 راهکارها 

 • قهوه ی عربیکای بوداده ی تلخ مرسوم است. اماانواع دیگر دانه های قهوه نیز کارایی دارند، و آمیزه ای از قهوه ی بو داده ی تلخ و ملایم تر نیز دلپذیر است.
 • شکل آسیاب شده ی پودری چیزی است که قهوه ی ترک را می سازد(آسیاب اسپرسو در مقایسه با آن نسبتا درشت هستند). بدست آوردن این نوع حالت آسیاب شده با آسیاب قهوه خانگی متوسط کار ساده ای نیست پس بهتر است این روش دم کردن را با قهوه ی ترک از پیش آسیاب شده انجام داد.
 • کافی شاپ ها ممکن است در صورت درخواست از جانب مشتری “قهوه ی ترک آسیاب شده” تولید کنند. دستگاه آسیاب های قهوه ی ترک نیز آسیاب عالی تولید می کنند.
 • هدف ایجاد قهوه ترک خامه ای با فوم غلیظ (مانند کرما) بر بالای سطح نوشیدنی است. به هم زدن یا گذاشتن اینکه قهوه به نقطه ی جوش برسد باعث میشود کف پایین برود. قهوه ی بیش از حد جوشانده شده نیز طعم تلخ تری را ایجاد میکند.
 • حرارت را کنترل کرده و صبور باشید. این فرایند بستگی به فشار گاز شما دارد ولی بین 7 تا 10 دقیقه طول میکشد تا قهوه ی ترک دم شود.
 • به دلیل حجم کم جزوه، دم کردن دو فنجان قهوه به صورت همزمان راحت تر است. جزوه ی بزرگ میتواند بین 4 تا 6 فنجان قهوه درست کند؛ از یک قاشق چایخوری قهوه برای هر فنجان از آب استفاده کنید.
 • اگر جزوه ندارید، از کوچک ترین شیرجوش ممکن استفاده کنید(ترجیحا بلند و نازک باشد).
 • فنجان های اسپرسو و فنجان های کوچک چای جایگزین های خوبی برای فنجان های قهوه ی ترک هستند.

نتیجه گیری

برای دم کردن قهوه ترک ابتدا قهوه جوش مناسب با تعداد قهوه ای که میخواهیم دم کنیم انتخاب می کنیم ،سپس برای هر نفر یک فنجان آب معمولی ، یک قاشق مربا خوری قهوه ترک و اگر قهوه را شیرین میل می کنید یک قاشق شکر می ریزید سپس هم می زنید و روی شعله ملایم قرار می دهید پس از چند دقیقه کف درو قهوه جوش حلقه شده و مانند شکل به طرف بالای ظرف می آید در همین لحظه شعله را خاموش می کنیم قهوه آماده است.

اینفوگرافی:چگونه با قهوه ساز موکاپات قهوه اسپرسو تهیه کنید

چند نکته: قهوه به هیچ وجه نباید بجوشد چون طعم آن عوض می شود، هنگام دم کردن قهوه جوش را رها نکنید و تا

آخرین مرحله بالای سر قهوه جوش بایستید چون سر می رود ، آبی که ابتدا می ریزید سرد و تازه باشد (جوشیده نباشد)

و در هنگام ریختن قهوه در فنجان ابتدا کف قهوه را به طور مساوی در همه فنجان ها تقسیم کنید سپس فنجانها را پر کنید.

سوالات متداول در مورد طرز تهیه قهوه ترک

قهوه ترک یا قهوه تورکیه‌ای یک نوع قهوه است که به طور سنتی در کشورهای خاورمیانه و شرقی مانند ترکیه، ایران، عراق، لبنان و سوریه مصرف می‌شود. در زیر به برخی از سوالات متداول در مورد طرز تهیه قهوه ترک و پاسخ‌های کامل آنها پرداخته شده است:

چگونه قهوه ترک تهیه می‌شود؟

برای تهیه قهوه ترک، ابتدا باید قهوه را با دقت آسیاب کرد تا به صورت پودری ریز شود. سپس یک قوری آب را روی حرارت قرار داده و آن را به جوش آورد. پودر قهوه را به قوری اضافه کرده و آن را به مدت چند دقیقه روی حرارت نگه داشته و خوب مخلوط کرده، سپس قهوه را از روی حرارت برداشته و کمی صبر کرده تا روغن قهوه به بالا آمده و روی قهوه تشکیل شود. در نهایت، قهوه را به فنجان سرو می‌کنیم.

چند قاشق قهوه برای تهیه قهوه ترک استفاده می‌شود؟

معمولاً برای تهیه قهوه ترک، یک قاشق غذاخوری پودر قهوه برای هر فنجان قهوه استفاده می‌شود. با این حال، میزان قهوه مورد استفاده می‌تواند بسته به سلیقه شما تغییر کند.

آیا قهوه ترک برای سلامتی مضر است؟

مصرف قهوه ترک در مقدار صحیح و معقول، به طور کلی برای سلامتی مضر نیست. با این حال، باید توجه داشت که قهوه دارای کافئین است که مصرف آن در مقدار زیاد ممکن است باعث افزایش فشار خون، اضطراب و برخی عوارض دیگر شود. همچنین، مصرف قهوه ترک در صورتی که با شکر یا شیر مصرف شود، می‌تواند میزان کالری و قند مصرفی را افزایش دهد.

آیا قهوه ترک دارای مزه تلخ است؟

بله، قهوه ترک به دلیل استفاده از پودر قهوه ریز، ممکن است دارای مزه تلخ و تند باشد. با این حال، سبک تهیه قهوه ترک و میزان قهوه مورد استفاده می‌تواند بر روی مزه آن تأثیر بگذارد. همچنین، برای کاهش مزه تلخ قهوه ترک، می‌توانید از شیرین کننده‌های طبیعی مانند عسل یا قهوه ساده استفاده کنید.

چگونه می‌توان قهوه ترک را بهبود داد؟

برای بهبود مزه قهوه ترک، می‌توانید از انواع مختلف شیرین کننده‌ها مانند شکر، قند، عسل و شیر استفاده کنید. همچنین، می‌توانید به قهوه ترک ادویه‌هایی مانند زنجبیل، هل، دارچین و زعفران اضافه کنید تا مزه آن را بهبود بخشید. همچنین، استفاده از قهوه با کیفیت بالا و آب تمیز نیز می‌تواند به بهبود مزه قهوه ترک کمک کند.

چگونه می‌توان قهوه ترک را به صورت سبک تهیه کرد؟

برای تهیه قهوه ترک به صورت سبک، می‌توانید میزان قهوه را کمتر کرده و به جای پودر قهوه ریز، از دانه قهوه آسیاب شده استفاده کنید. همچنین، می‌توانید قهوه را با آب سرد تر تهیه کنید و آن را به صورت آهسته و به مدت کوتاهی روی حرارت نگه دارید تا قهوه برای مدت طولانی تری از روغن خود رها نشود و مزه آن تلخ نشود.

چگونه می‌توان قهوه ترک را با لبنیات تهیه کرد؟

برای تهیه قهوه ترک با لبنیات، می‌توانید از شیر به جای آب استفاده کنید و پس از تهیه قهوه، یک قاشق شیر و یک قاشق شکر به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. همچنین، می‌توانید از شیر خامه‌دار استفاده کنید تا مزه قهوه ترک شیرین تر و کرمی تر شود.

آیا قهوه ترک قوی تر از اسپرسو است؟

هم قهوه ی ترک و هم اسپرسو در مزه و میزان کافئین قوی تر از قهوه ی معمولی هستند. اما مقایسه ی این دو کمی متفاوت است. از آنجایی که قهوه ترک صاف نمیشود، قهوه ی ترک طعم قوی تری نسبت به اسپرسو دارد. اما اسپرسو کافئین بیشتری دارد. یک فنجان 60 میلی لیتری از قهوه ی ترک حدودا 60 میلی گرم کافئین دارد درحالیکه همین میزان اسپرسو(شات دابل) حاوی 100-185 میلی گرم کافئین است. ( لازم به ذکر است این اختلاف مقدار کافئین بخاطر استفاده از مقدار بیشتری قهوه در روش اسپرسو ، نیز می باشد )

ممنون از زمانی که برای مطالعه مقاله طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش گزاشتید در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نظری در مورد طرز تهیه قهوه ترک با رایحه هل و دارچین میتوانید، دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید تا در سریع ترین زمان پاسخگو شما باشیم.

2 دیدگاه در “طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش

 1. اکبرزاده گفت:

  عالی و مفید، ممنون

  1. امیرعلی پویان گفت:

   ممنون از شما

 2. محمدرضا فروزان گفت:

  به به ممنون از زحمات ملو کافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
حساب کاربری من
وبلاگ
0 محصول سبد خرید