مقاله قهوه

مقاله قهوه » قهوه فرانسه چیست؟

قهوه فرانسه چیست؟

قهوه فرانسه چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا بررسی نماییم که قهوه فرانسه چیست و تاریخچه ی آن را مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما تا انتهای این مقاله حتما همراه باشید.

قهوه فرانسه

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که، قهوه فرانسه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد که آن را از دیگر انواع قهوه‌ها متمایز می‌کند؟ در پاسخ باید گفت که، قهوه فرانسه یک نوع خاص از عصاره گیری از دانه های قهوه است که به وسیله عبور جریان آب جوش به مرور از روی پودر قهوه شما، و سپس فیلتر شدن و جداسازی عصاره قهوه از تفاله های قهوه به عمل می‌آید. این روش تهیه باعث استخراج طعم و عطر غنی از دانه‌های قهوه می‌شود و قهوه فرانسه را از سایر انواع قهوه‌ها متمایز می‌کند.

قهوه فرانسه یکی از انواع گوناگون قهوه در دنیا نمی باشد بلکه تنها روشی برای تهیه قهوه است، به دلیل اینکه به روش فرانسوی آماده می شود به آن قهوه فرانسوی می گویند. این نوع قهوه از نظر اندازه سایز آسیاب کمی از قهوه ترک درشت تر است و دانه های آن به اندازه شکر می باشد. قهوه فرانسوی از ترکیب دانه های روبوستا و عربیکا درست می شود. درصد ترکیب این دانه ها با هم برابر نیست. در بعضی مواقع به نسبت  50  به 50  می ریزند و گاهی اوقات  30 درصد از دانه های روبوستا را با 70 درصد از دانه های عربیکا مخلوط می کنند.  درصد ترکیب بستگی به ذائقه شما دارد. قهوه ای که در ایران با نام قهوه فرانسه می شناسیم در دیگر کشورها با نام قهوه چکه ای و قهوه فیلتری (دریپ کافی) شناخته می شود. این قهوه در میان مردم اروپا و آمریکا مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. آنان قهوه را  هر روز در وعده صبحانه مصرف می کنند ولی قهوه اسپرسو را در طول روز مصرف می کنند.

انواع قهوه فرانسه

آشنایی با انواع قهوه فرانسه

آشنایی با انواع قهوه فرانسه

قهوه فرانسه متنوع است و انتخاب یک نوع ممکن است گیج‌کننده باشد. از قهوه‌های معمولی تا نسخه‌های ویژه با اضافه‌کردن خامه یا شکلات، انواع مختلفی از قهوه فرانسه وجود دارد. مثلاً “کافه اکسپرس” با طعم غنی و شدید و “کافه لاته” با لایه‌لایه خامه در بالای قهوه، هر کدام تجربه متفاوتی از مصرف قهوه را ارائه می‌دهند.

آیا شما از نوشیدن قهوه فرانسه لذت می برید؟ آیا شما تفاوت قهوه فرانسه را با دیگر قهوه های موجود در بازار مثل قهوه ترک یا قهوه فوری یا قهوه اسپرسو  را می دانید؟ آیا با طرز تهیه قهوه فرانسه آشناییت دارید؟ غالبا قهوه فرانسه به رنگ قهوه ای و نسبتا رقیق می باشد زیرا در حجم آب بالا سرو میگردد (حدودا 300 میلیلیتر آب). همچنین در فنجان های بزرگ و یا لیوان سرو می شود، ولی قهوه اسپرسو در فنجان کوچک (حدود 20 الی 28 میل) سرو می شود.

کافئین موجود در قهوه فرانسه بستگی به فنجان یا لیوان مورد مصرف بستگی دارد. اگر یک فنجان قهوه فرانسه را با همان فنجان قهوه اسپرسو مقایسه کنیم، میزان کافئین فنجان محتوی قهوه اسپرسو 3 برابر فنجان دارای قهوه فرانسه می باشد ولی به دلیل اینکه قهوه فرانسه بیشتر با فنجان های بزرگ نوشیده می شود کافئین بیشتری را به بدن می رساند.

لازم به ذکر است که درصد کافئین موجود در قهوه وابسته به نوع دانه های قهوه نیز می باشد هر چقدر دان قهوه روبوستا در  ترکیب قهوه زیادتر باشد  میزان کافئین هم طبیعتا افزایش می یابد. این قهوه نوشیدنی ملایم و غلیظی می باشد که حاوی روغن قهوه می باشد، چون از فیلتر کاغذی استفاده نمی شود و روغن قهوه حفظ می شود.

تاریخچه قهوه ی فرانسه

خواص قهوه فرانسه چیست؟

تاریخچه قهوه فرانسه چیست ؟

قهوه فرانسه نقش مهمی در فرهنگ و تاریخ فرانسه ایفا کرده است. در قرن هفدهم، ورود قهوه به فرانسه نه تنها به عنوان یک نوشیدنی بلکه به عنوان یک فرهنگ نوین ادبی و اجتماعی تاثیر گذار بود. شاید تاریخ تشکیل اولین کافه‌ها در پاریس و رشد رسانه‌های اجتماعی فرانسه از جمله “سالون‌ها” که مکانی برای گفت‌وگو و تبادل اندیشه‌ها در مورد هنر، فلسفه و سیاست بود، مهم‌ترین محرک‌های ترویج قهوه در فرانسه بودند.

قهوه فرانسه یکی از نوشیدنی‌های معروف و محبوب در سراسر جهان است که تاریخچه‌ای جالب و متنوع دارد. در ادامه، به برخی از مهمترین مراحل تاریخی قهوه فرانسه خواهیم پرداخت:

چشم انداز قهوه تخصصی روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ

سال ۱۷۱۰ میلادی کشف قهوه در فرانسه

نخستین ورود قهوه به فرانسه به دستور ملکه آن زمان، لوئیز ۱۴، در سال ۱۷۱۰ میلادی اتفاق افتاد. ملکه لوئیز برای نخستین بار به این نوشیدنی در یک مراسم درباری آشنا شد. این رویداد نقطه شروع تاریخچه قهوه فرانسه به شمار می‌آید.

سال ۱۸۲۲ میلادی  راه‌اندازی کافه‌ های فرانسه

با گذشت زمان، قهوه به سرعت مورد علاقه مردم فرانسه شد. در سال ۱۸۲۲ میلادی، اولین کافه به نام “Le Procope” در پاریس تأسیس شد. این کافه تبدیل به مرکز مهمی از فعالیت‌های ادبی و فرهنگی شد و تأثیر زیادی بر فرهنگ قهوه در فرانسه داشت.

قرن نوزدهم  اصول تهیه قهوه فرانسه

قهوه فرانسه در اوایل قرن نوزدهم به عنوان یک نوشیدنی محبوب در تمام اروپا شناخته شد. در این دوران، اصول تهیه این قهوه به شکلی کامل‌تر و معتبرتر تعیین شد. از آن زمان تاکنون، روش تدریجی و خاص تهیه قهوه فرانسه حفظ شده و محبوبیت خود را حفظ کرده است.

قرن بیستم  انتشار جهانی:

در قرن بیستم، قهوه فرانسه به سراسر جهان شناخته شد و به تدریج در رستوران‌ها و کافه‌ها جا افتاد. امروزه، این نوشیدنی با طعم و عطر خاص خود در سراسر جهان مورد تقدیر و استفاده قرار می‌گیرد.

در نتیجه، تاریخچه قهوه فرانسه نشان دهنده رشد و تکامل این نوشیدنی از زمان کشف آن در فرانسه تا امروز است. این نوشیدنی با روش منحصر به فرد تهیه و تجربه‌ی ذائقی خاصی را برای علاقه‌مندان به قهوه ایجاد می‌کند و به عنوان یک عنصر مهم از فرهنگ قهوه در جهان شناخته می‌شود.

میدانیم که برای اولین بار دانه های قهوه در کشور اتیوپی کشف شد. بر اساس داستان ها، یک دامدار به نام کالدی گله بزش را برای چرا به مراتع برده بود. کالدی متوجه شد که بزها بعد از خوردن دانه های گیاه مخصوصی انرژی زیادی پیدا کردند ، به صورتی که شب هم سر و صدا می کردند و نمی خوابیدند. سپس به سراغ بزرگ صومعه رفت و ماجرا را برای او بازگو کرد. بزرگ صومعه از دانه های گیاه مخصوص جمع آوری کرد و نوشیدنی تهیه کرد. با خوردن این نوشیدنی ، انرژی زیادی پیدا کرد و در طول شب نیز مدت زیادی را بیدار ماند. این داستان به شبه جزیره عرب رسید و سفر قهوه در تمام دنیا آغاز شد. از قرن پانزدهم، در کشور یمن و در قرن شانزدهم در کشور های ایران، مصر، ترکیه و سوریه قهوه شناخته شد. در قرن هفدهم شهرت قهوه به قاره اروپا هم رسید. برخی از اروپاییان  قهوه را مایع تلخ شیطانی می گفتند.

قهوه فرانسه

طرز تهیه قهوه فرانسه چیست؟

قهوه فرانسه به دلیل روش تهیه خاص خود شناخته شده است. این روش باعث می‌شود تازگی، عطر، و طعم دانه‌های قهوه به خوبی در نهایت نوشیدنی انتقال یابد. از ویژگی‌های قهوه فرانسه می‌توان به رنگ تیره، طعم غنی و عطردار، و ترکیب مخصوص اجزای مختلف دانه‌های قهوه اشاره کرد که این نوع قهوه را از سایر انواع متمایز می‌کند.

قهوه فرانسه یک تجربه ذائقی منحصر به فرد ارائه می‌دهد و معمولاً به عنوان یک نوشیدنی طعمدار و با کیفیت شناخته می‌شود. این نوع قهوه را می‌توان به صورت خام یا با افزودن شکر، شکلات، یا خامه مصرف کرد. تنوع و چگونگی مصرف این قهوه بستگی به ترجیحات شما دارد، اما بدون شک، تجربه‌ی طعم و عطر بی‌نظیر آن را لذت‌بخش می‌کند.

بطور کلی، طرز تهیه قهوه فرانسه یک روش تدریجی و ویژه برای استخراج طعم و عطر منحصر به فرد دانه‌های قهوه است. در زیر، توضیحاتی جزئی‌تر در مورد مراحل تهیه قهوه فرانسه و نکات مهم آورده شده است:

طرز تهیه قهوه فرانسه

 • دانه‌های تازه‌خرد شده قهوه (ترجیحاً نصف تا دو قاشق غذاخوری برای هر فنجان قهوه)
 • آب داغ (تازه جوشیده و داغ، تقریباً 90-95 درجه سانتی‌گراد)
 • ترازو
 • تایمر (اختیاری)
قهوه فرانسه

طرز تهیه قهوه فرانسه

مراحل تهیه قهوه فرانسه چیست

 1. درگام نخست: ابتدا دانه‌های قهوه را با توجه به تعداد فناجنی که می‌خواهید تهیه کنید، تراز کرده و تعیین کنید. هر فنجان قهوه حدود 7-8 گرم دانه قهوه می‌طلبد. می‌توانید مقدار دلخواه دانه را خرد کرده و اندازه‌گیری کنید.
 2. آماده‌سازی دستگاه: قهوه‌گیر فرانسه را باز کرده و دانه‌های خرد شده را درون ظرف و فیلتر قهوه قرار دهید.
 3. افزودن آب: آب داغ را به اندازه مورد نیاز (بیشترین حجم ظرف قهوه‌گیر) به قهوه‌گیر اضافه کنید.
 4. تغویت دانه‌ها: دانه‌های قهوه را با آب داغ تازه در ظرف قهوه‌گیر تغویت کنید. این مرحله به عنوان “بلومینگ” نیز شناخته می‌شود و به دانه‌ها اجازه می‌دهد که گازهای خود را آزاد کنند و طعم بهتری بسازند.
 5. قرار دادن فیلتر و درپوش: فیلتر مخصوص را در بالای قهوه‌گیر قرار داده و درپوش آن را بسته کنید.
 6. زمان‌گیری و تخمیر: قهوه را برای مدت زمان مشخص تا 4 دقیقه تخمیر دهید (مدت زمان می‌تواند بسته به سلیقه شما متفاوت باشد). می‌توانید تایمر استفاده کنید تا زمان را دقیقاً نظارت کنید.
 7. تفکیک دانه‌ها: پس از تخمیر، پمپ فشاردار را با دقت به پایین فشار دهید تا دانه‌های قهوه از آب جدا شده و روی فیلتر باقی بماند.
 8. تمام! حالا می‌توانید قهوه فرانسه خود را از قهوه‌گیر بریزید و لذت ببرید.
تور ویژه کافی شاپ مالاگا، اسپانیا

جهت تهیه قهوه فرانسه در خانه  دو نوع دستگاه وجود دارد: 1- قهوه ساز فرانسه برقی  2- دستگاه فرنچ پرس

قهوه فرانسه

 • تهیه قهوه با قهوه ساز برقی : درست کردن قهوه با این دستگاه بسیار آسان است. مقداری قهوه را در محفظه مخصوص قهوه و آب را هم در جای مخصوص بریزید. به ازای هر یک قاشق غذاخوری از قهوه نصف فنجان آب بریزید. قهوه باید به اندازه کافی آسیاب شده باشد. بعد از گذشت چند دقیقه قهوه آماده می باشد.
 • تهیه قهوه با دستگاه فرنچ پرس : برای آغاز کار آب را تا قبل از رسیدن به دمای جوش گرم می کنیم و درست قبل از جوش آمدن از روی شعله بر می داریم. سپس اهرم و درپوش دستگاه را برداشته و قهوه آسیاب شده را درون آن می ریزیم. در مرحله بعد کمی آب را به طور دورانی روی قهوه ها می ریزیم تا خیس شود و کف کند. بعد از گذشت 30 ثانیه آن را آهسته هم می زنیم  سپس بعد  از 30 ثانیه بقیه آب را به طور دورانی داخل دستگاه می ریزیم، درپوش را بسته و اهرم را به آهستگی سر جایش می گذاریم. دقت کنید  اهرم را به طرف پایین فشار ندهید. بعد از گذشت 4 دقیقه ، اهرم را به آهستگی به طرف پایین هل می دهیم و قهوه را در فنجان ریخته و میل می کنیم. لازم به ذکر است که قهوه نباید به مدت طولانی درون دستگاه فرنچ پرس بماند.

در فروشگاه قهوه ملو انواع مختلفی از دانه های قهوه چه با درصد عربیکا بالا و چه با درصد عربیکا کمتر موجود میباشد، و شما علاقه مندان به خرید قهوه فرانسه به آسانی میتوانید اقدام به خرید قهوه مورد علاقه خود نمایید، در صورتی که به قهوه ای با میزان درجه عطر بالا و کافئین کم علاقه مند هستید میتوانید از قهوه های 100 درصد عربیکا به مانند قهوه پرو یا قهوه کنیا استفاده نمایید و در صورتی که به قهوه ای با میزان کافئین بالا برای دم کشیدن در فرنچ پرس خود علاقه مند میباشید، پیشنهاد مجموعه ملو کافی قهوه ۱۰۰ درصد روبوستا Full Charge ملو میباشد.

درباره قهوه فرانسه

بهتر است برای تهیه قهوه از آب معدنی استفاده شود. برای طعم بهتر قهوه، مقداری شکر یا شیر را با قهوه مخلوط کنید. هرچه زمان تهیه قهوه بیشتر شود، قهوه تلخ تر، غلیظ تر و قوی تر می شود. قهوه فرانسه را می توان بعد از درست کردن در ظرفی قوری مانند بریزید و در مجالس جهت پذیرایی از میهمانان استفاده کنید چون قهوه فرانسه دیر تر سرد و کهنه می شود.

دانه قهوه فرانسه خواص زیادی دارد از جمله: نشاط آور، افزایش تمرکز و هوشیاری، آنتی اکسیدان قوی. قهوه حاوی ویتامین های ریبوفلاوین، پانتوتنیک اسید، تیامین، نیاسین، فولیک اسید و عناصر مهمی مثل فسفر، منیزیم، پتاسیم و منگنز می باشد. کافئین موجود در قهوه از مغز انسان در برابر بروز بیماری هایی چون آلزایمر و پارکینسون محافظت می کند. همچنین از بروز بیماری های کبدی جلوگیری می کند. علاوه بر این در کاهش وزن در بلند مدت موثر است. شایع ترین مشکل روانی در دنیا  افسردگی است، استفاده از قهوه خطر  ابتلا به آن را به میزان 20 درصد پایین می آورد.

عنوان گذاری قهوه فرانسه

دلیل انتخاب نام قهوه فرانسه چیست؟

عنوان گذاری قهوه فرانسه

قهوه فرانسه یک نوع ویژه از قهوه است که تهیه و تداول آن به نام خود کشور فرانسه معروف است. نام قهوه فرانسه به خاطر نخستین بار معرفی و پخت این نوشیدنی در فرانسه به کار رفته است. این نام به تاریخچه و مکانی که قهوه ابتدا به فرهنگ اروپایی معرفی شد، اشاره دارد. این نام به ویژه به زمانی اشاره دارد که ملکه لوئیز ۱۴ از قهوه آگاه شد و آن را به عنوان یک نوشیدنی لذیذ و عجیب از دیگر کشورها به فرانسه وارد کرد.

هنر درست کردن اسپرسو ( چگونه یک اسپرسو حرفه ای تهیه کنیم؟)

قهوه فرانسه با تداول و پخت به روش‌های خاصی در فرانسه شناخته می‌شود. روش تهیه این نوشیدنی با استفاده از قهوه‌گیرهای فرانسه یا فرنچ پرس باعث می‌شود که طعم و عطر خاصی به قهوه اضافه شود. این روش تدریجی و دقیق ترکیب متعادلی از دانه‌های قهوه و آب را فراهم می‌کند و به تشکیل کرمه‌ای فوق‌العاده در قهوه کمک می‌کند.

در واقع، نام قهوه فرانسه به عنوان یک نمایانگر اصالت و روش تهیه خاص این نوشیدنی در این کشور استفاده می‌شود. این نام به تاکید بر روی ریتوال و تجربه نوشیدنی قهوه در فرانسه اشاره دارد و تمایز آن از دیگر نوشیدنی‌های قهوه در سراسر جهان را نشان می‌دهد.

چگونه می‌توان قهوه فرانسه را به طور بهینه در خانه تهیه کرد؟

برای تهیه قهوه فرانسه در خانه، از دانه‌های تازه خرد شده استفاده کنید و دستگاه فرنچ پرس را با آب جوش داغ پر کنید. قهوه را به مدت مشخصی (معمولاً 4-5 دقیقه) در قهوه‌گیر قرار دهید تا طعم و عطر آن بهینه شود. سپس با فشار دادن پمپ، قهوه را تخمیر کنید و آماده مصرف کنید.

جایگزین لاته

آیا قهوه فرانسه می‌تواند جایگزین قهوه‌های دیگر مثل اسپرسو یا لاته باشد؟

بله، قهوه فرانسه می‌تواند جایگزینی خوب برای قهوه‌های دیگر مثل اسپرسو یا لاته باشد. اما باید توجه داشته باشید که قهوه فرانسه طعم و طراوت متفاوتی دارد و تجربه‌ی متفاوتی را ارائه می‌دهد. اگر به طعم و عطر غنی و خامه‌ای علاقه دارید، قهوه فرانسه گزینه خوبی است.

لازم به ذکر است که، برای اضافه کردن طعم‌ های جدید به قهوه فرانسه، می‌توانید از شکلات تارتوف، شکلات خرد شده، خامه، قهوه سازهای مختلف یا اسانس‌های مختلف مثل وانیل یا کرم کارامل استفاده کنید. این اضافه‌کردنی‌ها می‌توانند تجربه مصرف قهوه را تغییر دهند و به سلیقه‌ی شما و مهمانانتان ویژگی مخصوصی اضافه کنند.

آیا می‌توان قهوه فرانسه را به همراه شکلات یا خامه مصرف نمود؟

بله، می‌توانید قهوه فرانسه را با افزودن شکلات تارتوف، شکلات روزهای گذشته، یا خامه تازه مصرف کنید. این افزودنی‌ها می‌توانند طعم قهوه را تغییر دهند و تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر از قهوه فرانسه ایجاد کنند.

 آیا قهوه فرانسه قهوه‌ای مناسب برای همه است یا برای علاقه‌مندان به قهوه تلخ و قهوه غلیظ مناسب نیست؟

قهوه فرانسه معمولاً به عنوان یک نوشیدنی با طعم غنی و عطردار و یک نوشیدنی رقیق شناخته می‌شود. اگر شما علاقه به قهوه تلخ و بیا قهوه ای غلیظ دارید، احتمالاً قهوه فرانسه به ترجیحات شما نخواهد خدمت کرد. اما اگر علاقه به طعم و آرومای خاص قهوه فرانسه دارید، این نوع قهوه برای شما مناسب خواهد بود.

آیا تفاوتی بین قهوه فرانسه تهیه شده در خانه و در کافه‌ها وجود دارد؟

بله، تفاوت‌هایی بین قهوه فرانسه تهیه شده در خانه و در کافه‌ها وجود دارد. در کافه‌ها، قهوه‌ها توسط باریستاهای آموزه‌شده و با دستگاه‌های اسپرسو تهیه می‌شوند، در حالی که در خانه معمولاً از قهوه‌گیر های فرانسه یا دم‌کن‌ها استفاده می‌شود. همچنین، ترکیب دانه‌ها، تندی، و تزئینات ممکن است در هر مکان متفاوت باشد.

نوشیدن قهوه فرانسه

نوشیدن قهوه فرانسه در چه زمانی از روز مناسب تر است؟

قهوه فرانسه می‌تواند در هر زمان از روز مصرف شود، اما بسیاری از افراد آن را به عنوان یک قهوه صبحانه یا بعد از ناهار ترجیح می‌دهند. طعم و عطر غنی آن معمولاً در ساعت‌های آرام‌تر روز به خوبی تجربه می‌شود.

آیا قهوه فرانسه دارای اثرات بهداشتی مثبت یا منفی است؟

قهوه فرانسه همانند بسیاری از نوشیدنی‌ها دارای اثرات مثبت و منفی می‌باشد. از یک طرف، قهوه فرانسه می‌تواند منبعی از آنتی‌اکسیدان‌ها باشد که به سلامتی افراد کمک می‌کند. از طرف دیگر، مصرف زیاد قهوه فرانسه می‌تواند به افزایش تنش و اختلالات خواب منجر شود. بهتر است مصرف معقول قهوه فرانسه را رعایت کرده و توجه به واکنش شخصی خود داشته باشید

با تشکر از زمانی که برای مطالعه مقاله ای با عنوان: قهوه فرانسه چیست و تاریخچه ی آن گذراندید، در صورتی که تجربه ای در ضمینه روش های تهیه قهوه فرانسه و خواص قهوه فرانسه و یا فنجان قهوه فرانسه دارید میتوانید تجربیات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه در “قهوه فرانسه چیست؟

 1. Kiyana گفت:

  قهوه فرانسه چیست رو فقط میشه در یک جمله خلاصه کرد، ادامه زندگی بعد از میل کردنش

  1. melo-admin گفت:

   نوش جانتان باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
وبلاگ
خانه