قهوه تازه در بسته بندی بهداشتی

افرادی که بصورت مرتب در خانه شان قهوه می نوشند و یا حجم زیادی قهوه خریداری می کنند و می خواهند برای مدت طولانی ای آن را نگه داری کنند ، اغلب قهوه شان را در فریزر قرار می دهند. سرمای زیاد فریزر برای نگه داری و تازه ماندن سبزیجات و مواد غذایی دیگر راهی مناسب است و زمان ماندگاری آنها را طولانی تر می کند. اما برای قهوه ، نگه داری در فریزر ، زیاد ایده مناسبی نیست ! دانه قهوه یا قهوه ی آسیاب شده ، مانند گیاهان و مواد غذایی دیگر نیست ؛ هنگامی که دانه های خام قهوه ( قهوه سبز ) برشته و تفت داده می شوند ، در اثر گرما رطوبتشان را از دست می دهند و قند آن شروع به کاراملی شدن می کند و در نتیجه این رویه ها و رطوبت کم دانه ها پس از روست شدن ، تمایل و امادگی خوبی برای جذب رطوبت خواهند داشت.

در یخچال ، میزان رطوبت بالا هست و هم دانه قهوه برند و قهوه برند آسیاب شده آمادگی جذب این رطوبت را دارند. بدین ترتیب قهوه ای که رطوبت جذب میکند؛  بیات و کهنه شده و در هنگام دم شدن ، طعم و عطر نامناسبی خواهند داشت و اصلا شبیه به چیزی که ایده آل شماست نخواهد بود.

اگر به دنبال این هستید که بهترین فنجان قهوه را درست کنید، باید دانه های قهوه خود را به درستی نگهداری کنید. شیوه ی نگهداری نباید قهوه را در معرض هوا، گرما، رطوبت و نور قرار دهد. در صورتی که قهوه شما در معرض این عوامل قرار بگیرد، ممکن است تازگی و طعمش را از دست بدهد. از این رو، شیوه ی نگهداری باید محفوظ از هوا باشد.

بیشتر بخوانید  چرا در زبان انگلیسی به قهوه "جو" گفته می‌شود؟

خب سوال اصلی این است که آیا می توان قهوه را فریز کرد یا نه. تازه بودن دانه های قهوه برای درست کردن یک فنجان قهوه ی عالی ضروری است. کارشناسان و علاقه مندان قهوه می گویند که قهوه باید در مدت زمان اندکی پس از تفت دادن، به ویژه پس از باز کردن بسته بندی، مصرف شود. اگر شما دانه ی قهوه ی کامل را خریداری می کنید، باید آن را بلافاصله قبل از دم کردن آسیاب کنید.

پیدا کردن یک فنجان قهوه خوب در هنگام سفر می­تواند کار دشواری باشد.اگر می­خواهید قهوه خود را به همان شیوه­ای که دوست دارید بنوشید، چرا خودتان آن را درست نمی­کنید؟ بسیاری از قهوه­ سازهای مناسب وجود دارند که می­توانید در سفر از آن­ها استفاده کنید.از آنجا که گزینه های بسیاری وجود دارد، انتخاب بهترین قهوه­ ساز مسافرتی ممکن است دشوار باشد.

دیدگاه های مختلفی در مورد اینکه آیا دانه های قهوه را می توان فریز کرد یا نه وجود دارد. مورد اول که باید به آن توجه کرد این است که قهوه به جذب رطوبت، طعم ها و عطرهای موجود در هوا تمایل دارد. اکثر ظروف نگهداری خانگی ممکن است کاملاً از هوا محفوظ نباشند، که در صورتی که غذا برای مدت طولانی در فریزر نگهداری شود، ممکن است سوختگی ناشی از یخ زدگی ایجاد کند. بنابراین، اگر می خواهید دانه های قهوه ی خود را فریز کنید، باید به دنبال ظرفی بگردید که کاملاً از نفوذ هوا مصون باشد.

هنگامی که قهوه خود را فریز کردید، همیشه مقداری را که می خواهید استفاده کنید بردارید و مابقی را، قبل از اینکه رطوبت یا عطرهای موجود در هوا را جذب کند، به فریزر بازگردانید. توجه داشته باشید که نمی توانید قهوه را بیش از یک هفته نگهداری کنید؛ در واقع، اکثر دوستداران قهوه معمولاً قهوه را برای استفاده در روز بعد فریز می کنند.

بیشتر بخوانید  جنس دریپر چه تأثیری بر قهوه شما دارد؟

از این بحث می توان نتیجه گرفت که اگر یک ظرف محفوظ از هوا نداشته باشید، فریز کردن قهوه نمی تواند یک شیوه ی نگهداری بی عیب و نقص باشد. از این رو، ممکن است شیوه های نگهداری دیگر را انتخاب کنید تا از به خطر افتادن کیفیت، طعم و تازگی قهوه خود اجتناب کنید.

چگونه اطمینان حاصل کنید که دانه های قهوه تان در اوج خود هستند

نگه داری قهوه در ظرف مخصوص
نگه داری قهوه در ظرف مخصوص

آن ها را در یک ظرف مصون از هوا نگهداری کنید. از قرار دادن آن ها در معرض نور خورشید، گرما، بخار و رطوبت اجتناب کنید.

نحوه ی نگهداری قهوه ی آسیاب شده

توصیه می شود که قهوه، درست قبل از دم کردن تفت داده شود. با این حال، اگر به قهوه ی آسیاب شده نیاز دارید، آن را در یک ظرف بسته بندی وکیوم شده نگهداری کنید. اطمینان حاصل کنید که قهوه تان عطر یا طعم ناخواسته ای را از ظرف نمی گیرد. در این مورد، می توانید از ظروف سفالی استفاده کنید. قهوه ی آسیاب شده را بیش از یک ساعت در شرایطی که ممکن است رطوبت بر آن تأثیر بگذارد نگهداری نکنید.

نحوه ی نگهداری دانه های قهوه ی کامل

طریقه نگه داری قهوه
طریقه نگه داری قهوه

این داستان که چوپان اهل اتیوپی زمانی که بزهایش توت می­خوردند شاد و خرم می شدند، و قهوه را کشف کرد، احتمالاً ساختگی است، اما به طور کلی اعتقاد بر این است که قهوه برای اولین بار در آن منطقه پیدا شده است.زمانی که قهوه را آزمایش می­کنیم، به دنبال نرمی و پیچیدگی بدون طعم نامطلوب هستیم. دانه­ها نباید کم بو داده شوند و نباید زیاد برشته شده و بسوزند، و دم کردن باید حداقل عطر و طعم متوسط ​را حفظ کرده ​و نکات ظریف بالا را رعایت کند. اندکی ترشی و تلخی نیز مطلوب هستند، که از بی مزه بودن قهوه جلوگیری می­کند.

بیشتر بخوانید  چرا چای کوهی اولانگ ارتفاعات تایوان طوفان به پا کرده است؟

اگر می خواهید تازگی دانه ها حفظ شود آن ها را بیش از یک هفته نگهداری نکنید. در صورتی که می خواهید دانه ها را کمی طولانی تر نگه دارید؛ توصیه می شود آن را در فریزر نگهداری کنید.

نگهداری دانه های قهوه در یک فریزر جداگانه بهتر از این است که آن ها را در فریزر یخچال نگهداری کنید؛ چرا که درب آن را کمتر باز می کنید.

از نگهداری دانه های قهوه در بسته بندی های کاغذی خودداری کنید؛ در عوض، آن ها را در بسته بندی اصلی نگه دارید. شما می توانید فقط زمانی که می خواهید قهوه را دم کنید، درب آن را باز کنید. هدف این است که تازگی قهوه خود را حفظ کرده و از عواملی که ممکن است عطر و طعم آن را آلوده کنند دوری کنید

هرگز دانه های قهوه ای را که یخشان باز شده است دوباره به فریزر برنگردانید. این عمل سرد و گرم شدن دانه قهوه ، بیشتر به عطر و طعم آن آسیب می زند !

هر پاکت را در کیسه ی مخصوص فریزر، شیشه ی در بسته، ظرف یا محفظه ی مصون از ورود هوا قرار دهید تا از سوختگی قهوه ها بر اثر فریز شدن جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *