راهنمای خرید قهوه

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
راهنمای-خرید-قهوه

راهنمای خرید قهوه

راهنمای خرید قهوه:

شاید شما هم جزو آن افرادی باشید که دغدغه زیادی برای خرید یک قهوه خوب دارند و به دنبال اطلاعات کاملی برای تشخیص قهوه خوب از قهوه بی کیفیت را دارند. در این مقاله سعی کردیم  یک  راهنمای خرید قهوه  مختصر و مفید برای شما تهیه کنیم . هر چند پیشنهاد می کنیم برای اینکه یک قهوه شناس خوب شوید مطالب دیگر وبلاگ ملو کافی را نیز مطالعه کنید.

این داستان که چوپان اهل اتیوپی زمانی که بزهایش توت می­خوردند شاد و خرم می شدند، و قهوه را کشف کرد، احتمالاً ساختگی است، اما به طور کلی اعتقاد بر این است که قهوه برای اولین بار در آن منطقه پیدا شده است.

زمانی که قهوه را آزمایش می­کنیم، به دنبال نرمی و پیچیدگی بدون طعم نامطلوب هستیم. دانه­ ها نباید  کم بو داده شوند و نباید زیاد برشته شده و بسوزند، و دم کردن باید حداقل عطر و طعم متوسط ​را حفظ کرده ​و نکات ظریف بالا را رعایت کند. اندکی ترشی و تلخی نیز مطلوب هستند، که از بی مزه بودن قهوه جلوگیری می­کند.

دانه­ های عالی آنچه که ما پیدا کردیم

تمام قهوه ­ها از دانه­ های  عربیکا  یا روبوستا یا ترکیبی از آنها هستند. دانه­ های عربیکا گران­تر هستند و قهوه بهتری می­باشند. و به سبب جایی که دانه های قهوه رشد می­کند، سبب ایجاد تفاوت می­شود. قهوه در سراسر جهان در نواری کشت می­شود که به طور کلی با راس السرطان و رأس الجدی محدود شده است. برزیل تولیدکننده برتر قهوه است، و پس از آن ویتنام، اندونزی و کلمبیا هستند.

در گزارشات مصرف­ کننده، قهوه­ هایی را آزمایش می­کنیم که خوانندگان ما به احتمال زیاد آنها را می­نوشند. ما قهوه کلمبیا را آزمایش کرده­ایم، زیرا از یکی از محبوب­ترین مناطق می­آید. همچنین مخلوط­هایی را آزمایش کرده و چشیده­ایم، زیرا آنها قهوه­ای هستند که بهترین فروش را دارند. مخلوط ها حاوی دانه­ هایی از حداقل دو منطقه یا دو کشور هستند. ما قصد داریم قهوه مناطق بیشتری مانند کنیا، کنا، بلومانتین جامائیکا و سوماترا را تست کنیم.

سلیقه مصرف­ کنندگان قهوه در سال­های اخیر بیشتر تمایز یافته است، و مصرف کنندگان قهوه خواستار  عطر و طعم بیشتری از فنجان هستند. در اینجا برخی از مواردی که باید هنگام خرید دانه­ های قهوه خود به یاد داشته باشید، بیان می­شود.

انتخاب دان قهوه
انتخاب دان قهوه

نحوه مصرف آن را در نظر بگیرید

قهوه عالی و بسیار خوب , طعم تلخ ملایمی دارد. شیر و شکر می­تواند قهوه متوسط ​​را بهبود بخشد، اما حتی کرم قهوه به قهوه ی دارای کمترین امتیاز کمکی نمی­کند.

نحوه ی مصرف قهوه
نحوه مصرف قهوه

قهوه­ ساز خوبی انتخاب کنید

بهترین قهوه ­سازها در طول دم کردن قهوه به ۱۹۵ درجه تا ۲۰۵ درجه فارنهایت می­رسند، درجه حرارت مورد نیاز برای دستیابی به بهترین خروجی از دانه ­ها و جلوگیری از دم شدن ضعیف یا تلخ همین درجه می­باشد.

انتخاب دستگاه قهوه ساز خوب
انتخاب دستگاه قهوه ساز خوب

آسیاب کردن را برای عطر و طعم تازه­ تر در نظر داشته باشید

حتی بهترین قهوه ی از قبل آسیاب شده در هنگام چشیدن، نمی­تواند بر کیفیت خوب قهوه تازه آسیاب شده غلبه کند.

انتخاب آسیاب خوب
انتخاب آسیاب خوب

کافئین بر حسب نوع قهوه

عربیکا و روبوستا، دو نوع اصلی دانه ­های همه قهوه ­ها هستند. پرورش دانه ­های روبوستا ارزان­تر و آسان­تر است. دانه ­های عربیکا، قهوه بهتری را می­سازند. بو دادن یا برشته کردن چیزی است که دانه ­های سبز را به قهوه تبدیل می­کند، که آماده آسیاب کردن و دم کردن هستند. نوع بو دادن اغلب بر روی برچسب بسته بندی درج می­شود . ممکن است مجبور شوید قبل از اینکه بفهمید کدام نوع را ترجیح می­دهید، آزمایش کنید. و ممکن است  برندهای مختلف، تفت دادن قهوه را به طرز متفاوتی توصیف کنند. در اینجا انواع قهوه ­هایی که می­توانند در نظر گرفته شوند، ذکر می­گردند:

رست کردن یا بو دادن لایت (روشن)

رست کردن یا بو دادن لایت، دانه ­هایی را تولید می­کند که قهوه­ای روشن هستند و طعم ترش تری دارند.

رست کردن یا بو دادن متوسط

قهوه ­هایی که در حد متوسط ​بو داده می­شوند، دانه­ هایی با رنگ قهوه ­ای متوسطی دارند. دانه ­ها در این روست، سطح چربی ندارند. دانه­ های قهوه می­توانند اسیدیته روشنی داشته باشند، اما عطر مختلف (مانند گل، میوه، سبزی، توت، و غیره) قهوه هنوز آشکار است.

رست کردن یا بو دادن تیره

دانه­ های این دسته رست، روغن کمی روی سطح دارند، و رنگ آنها پر و تیره­تر است. ویژگی­های قهوه با خصیصه کاراملیزه کردن مانند آجیلی، نان یا محصولات پخته شده و یا شکلات تکمیل می­شود، و اسیدیته تا حدودی کاهش می­یابد، بطوریکه After taste (اثر و طعم قهوه در دهان) کمی تلخ و شیرین را به ارمغان می­آورند. روست فرانسوی نمونه خوبی از این نوع روست است.

رست کردن یا بو دادن تیره ­تر

تیره ­ترین روست، دانه ­های سیاه براق با سطح روغنی دارد. در روست (بو دادن) تیره کامل، هنوز اسیدیته خوبی در فنجان وجود دارد. در رست­ های تیره، محدوده­ای از کمی تیره تا شدیداً سوخته را به کار می­برند. رست ایتالیایی و رست فرانسوی، رست ­های تیره ­تری هستند.

انواع روست قهوه
انواع روست قهوه

ویژگی ­ها

افزایش محبوبیت قهوه کمک می­کند تا با برخی از ویژگی­ هایی که در برچسب یا فنجان درج می­شود، آشنا شوید. در اینجا برخی از ویژگی­های قهوه بیان می­شود.

AA

نشان­دهنده دومین دانه بزرگ در مقیاس درجه­ بندی قهوه کنیا است؛ و معمولاً با قیمت بالاتر از هر درجه دیگری به فروش می­رسد.

قهوه aa کنیا یک قهوه گرانقیمت
قهوه aa کنیا یک قهوه گرانقیمت

C.A.F.E

اصطلاح استارباکس که مخفف سهم قهوه و کشاورزان  coffee and farmer equityاست. طبق وبسایت شرکت، این دستورالعمل­ها با “Conservation International” (حفظ منابع طبیعی بین­المللی) توسعه یافته است و “به کشاورزان ما کمک می­کند تا قهوه را به نحوی پرورش دهند که هم برای مردم و هم برای سیاره ما بهتر است”.

c.a.f.e-practices
c.a.f.e practices

کافئین caffeine

مقدار کافئین در فنجان می­تواند بسته به عواملی مانند ترکیب، روش دم کردن، و نوع دانه­ها، به شدت متفاوت باشد.

قهوه بدون کافئین Decaffeinated

قبل از بو دادن یا برشته کردن قهوه، کافئین از دانه­های قهوه سبز حذف می­شود. دانه ­های قهوه سبز بخار داده می­شوند، و سپس لایه­ های بیرونی حاوی کافئین از بین می­روند. سپس، دانه ­های قهوه بدون کافئین به سطوح محتوای رطوبت طبیعی خود باز می­گردند، و آماده روست کردن هستند. این فرآوری تقریباً همیشه بر طعم تأثیرمی­گذارد، و نوشیدنی­های بدون کافئین ممکن است یکنواخت و یا ملایم باشند.

قهوه دکافئین ایلی
قهوه دکافئین ایلی

گواهی شده تجارت عادلانه Fair Trade Certified

بخشی از یک برنامه غیرانتفاعی بین ­المللی که از تولید پایدار و قیمت عادلانه برای کشاورزان کوچک حمایت می­کند. TransFair USA، سازمان گواهی ­دهنده، نیز در جهت شرایط کاری ایمن (و عدم کار اجباری کودکان) کار می­کند، استفاده از آفت ­کش­های مضر را محدود کرده، و از برنامه­ های اعتباری و آموزش برای کارگران مزرعه حمایت می­کند.

استاندارد تجارت عادلانه
استاندارد تجارت عادلانه

قهوه طعم دار شده Flavored

قهوه با طعم و مزه و رایحه فندق، وانیل، کرم ایرلندی و … با اضافه کردن مواد معطر به دانه ­های بو داده شده تهیه می­شود.

قهوه ی طعم دار شده
قهوه ی طعم دار شده

منطقه در حال رشدGrowing Region

قهوه در سراسر مناطق گرمسیری در سراسر جهان رشد می­کند. تأثیرات منطقه­ای، انواع مختلف قهوه را با طعم و بوی منحصر به فرد پدید آورده است. خبرگان قهوه، یک منطقه را بیش از دیگری ترجیح می­دهند.

نمودار نواحی رشد قهوه در جهان
نمودار نواحی رشد قهوه در جهان

قهوه ارگانیک

بدین معنی است که قهوه بدون کودهای مصنوعی و اکثر آفت­کش­های صنعتی رشد می­کند.

قهوه ارگانیک
قهوه ارگانیک چیست؟

گواهی شده اتحادیه جنگل بارانی Rainforest Alliance Certified

این گروه غیر انتفاعی تعیین کرده است که استفاده از سموم شیمیایی محدود شده است، از آب و خاک حفاظت شده است، و با کارگران عادلانه رفتار شده است.

Rainforest Alliance Certified
Rainforest Alliance Certified

مناطق رشد قهوه

قهوه می­تواند در انواع مختلفی موجود باشد، که بدان معنی است که از کشور، منطقه و حتی کوه واحدی حاصل شده است. در حالی که مخلوط­ها هنوز هم قهوه با بهترین فروش هستند، مردم بسیاری نمونه ­های متنوعی از مناطق مانند موارد ذیل را انتخاب می­کنند.

مناطق رشد قهوه
مناطق رشد قهوه

قهوه کلمبیایی

قهوه می­تواند عطر گلی کم تا متوسطی داشته باشد، و می­تواند ویژگی میوه ای به ندرت قابل درک یا کمی داشته باشد. این نشانه ­ها می تواند به سختی قابل تشخیص باشد از خصیصه های ملایم سبز ,تند ​​و خصیصه های پایه خاکی باشد.

قهوه کلمبیا
قهوه کلمبیا

قهوه کنا

این قهوه می­تواند عطر گلی کم تا متوسطی داشته باشد، و می­تواند ویژگی میوه ای به ندرت قابل درک یا کمی داشته باشد. این نشانه ­ها می تواند به سختی قابل تشخیص باشد از خصیصه های ملایم سبز / تند ​​و خصیصه های پایه خاکی باشد. کنا با کیفیت بالا باید از ویژگی های معطر متمایز و دارای تنوع برخوردار باشد.

قهوه کنیایی

نشانه­های برتر و مطلوب قهوه کنیا ممکن است شامل ویژگی­های مختلفی باشد، و ممکن است شامل میوه­ای (به ویژه انواع مختلف عطر توت یا مرکبات)، خصیصه های سبز / تند، نشانه­ های پایه خاکی، و بدنه کم تا متوسط باشد، که احساس کامل بودن را در دهان ارائه می­کند. قهوه کنیا با کیفیت بالا می­تواند دارای اسیدیته مثبت یا وضوح  نسبتاً بالایی باشد، و در عین حال خیلی اسیدی نباشد و ویژگی مغایر و یا نامتعادلی را تولید نکند. قهوه کنیا با کیفیت بالا، با طعم واضح و متمایزی همراه است.

 

قهوه کنیا
قهوه کنیا

قهوه سوماترایی

نشانه ­های برتر و مطلوب قهوه سوماترا ممکن است شامل ویژگی­ های مختلفی باشد، و ممکن است شامل میوه­ای، سبزیجات (مانند خیار، نخود فرنگی تازه)، خصیصه های سبز / تند، نشانه­های پایه خاکی باشد. همچنین ممکن است قهوه از عطری برخوردار باشد که با گونه ­هایی مانند چوب های معطر (مثلاً سدر یا کاج) همراه است. قهوه سوماترا با کیفیت بالا باید دارای بدنه متوسط تا بدنه کاملی باشد، که احساس کامل بودن را در دهان ایجاد می­کند.

قهوه سوماترایی
قهوه سوماترایی

ذخیره­ سازی یا نگهداری قهوه

ظرف­های شیشه ­ای تزئینی ممکن است در آشپزخانه شما عالی به نظر برسند، اما آنها بهترین راه برای نگهداری قهوه نیستند. برای حفظ از طراوت و طعم قهوه، باید در مقابل رطوبت، گرما، نور و بوی قوی حفاظت شود. قهوه می­تواند بوی قوی را از غذاهای دیگر ذخیره شده در نزدیکی آن به خود بگیرد. نگه داشتن قهوه روزانه شما در یخچال، ایده ­آل نیست، زیرا رطوبت به سرعت کیفیت آن را بدتر خواهد کرد. در عوض، این نکات را امتحان کنید.

ظروف نگه داری قهوه
ظروف نگه داری قهوه

آن را محفوظ از هوا نگه دارید

آن را در ظرف سرامیکی، شیشه ­ای یا فلزی غیر واکنشی محفوظ از هوا نگه دارید. اگر قهوه زیادی خریداری
می­کنید، آن را بین دو ظرف تقسیم کنید، بخش بزرگتر و استفاده نشده را تا زمانی که لازم باشد، محفوظ از هوا نگه دارید.

آن را خنک نگه دارید

قهوه خود را در محلی تاریک و خنک دور از اجاق نگه دارید. در صورتی که در طول روز، نور خورشید زیاد است، کابینت روی دیوار خارجی را انتخاب نکنید.

مقادیر کمتری خریداری کنید

بعد از اینکه قهوه بو داده می­شود، به سرعت تازگی خود را از دست می­دهد. قهوه ­ای که تازه بو داده شده است را با مقادیری که در عرض یک تا دو هفته تمام خواهد شد، خریداری کنید تا طراوت و عطر و طعم آن حفظ شود..

دنبال قهوه خوب و تجربه ی جدید هستی؟:)

پیشنهاد میکنیم سری به قسمت فروشگاه ملو بزنید

خرید انواع قهوه تازه و فوق العاده تنها با چند کلیک

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

 • profile avatar
  دانیال

  سلام خسته نباشید . می‌توان بجای قهوه ساز یا قهوه جوش از قوری استفاده کرد.

  ۱۳۹۸-۰۶-۱۸ در ۱:۴۸ ب٫ظ
 • profile avatar
  پشتیبانی فروشگاه

  سلام و وقت بخیر . بله ممکن هست از قوری استفاده بکنید ولی پیشنهاد نمیشه چرا که قهوه با کیفیتی به شما نخواهد داد

  ۱۳۹۸-۰۶-۲۰ در ۱۲:۲۶ ب٫ظ
 • profile avatar
  شهپر

  سلام ایا قهوه ساز های کوچک فلزی که آب در محفظه زیرین و قهوه در محفظه میانی ریخته میشه و بعد پیچانده میشه و روی گاز به عمل میاد کیفیت خوبی تحویل میده یا قهوه جوش های شبیه شیرجوش بهتره؟

  ۱۳۹۸-۰۶-۲۴ در ۸:۵۶ ق٫ظ
 • profile avatar
  پشتیبانی فروشگاه

  سلام و وقت بخیر دوست گرامی . این دو مدل قهوه جوش با هم تفاوت دارند و با هر کدوم از این قهوه جوش ها میشه یک مدل قهوه را تهیه کرد.
  مدل اولی که فرمودید به اصلاح قهوه جوش های موکاپات هستش که با اون میشه قهوه اسپرسو تهیه کرد و معمولا قهوه ای با قدرت زیاد و غلظت بیشتر و بدون لرد (ته مانده ) هستش. مدل دوم که فرمودید مناسب تهیه قهوه ترک هستش با غلظت کمتر و قدرت و گیرایی کمتر و هم چنین لرد بیشتر هستش . بسته به ذائقه شما باید گفت کدوم باب طبع شما هستش و نمیشه مدلی رو بهتر معرفی کرد.
  همچنین کیفیت خروجی قهوه ها بسته به نوع قهوه,اسیاب مناسب,کیفیت قهوه جوش و قهوه ساز هستش . در صورت تمایل می تونید با شماره های فروشگاه تماس بگیرید تا همکاران ما به شما مشاوره خرید ارائه بدن.
  با تشکر و آرزوی بهترین ها

  ۱۳۹۸-۰۶-۲۴ در ۱:۳۲ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)