وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی
قهوه ساز واندولا

واندولا چیست و روش دم کردن قهوه با آن چگونه است؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه|

در بازار قهوه تخصصی هیچ کمبودی برای روش های دم کردن وجود ندارد. موج کالیتا، هاریو V60، Chemex، AeroPress، سایفون و غیره از روش های دم کردن قهوه هستند که بسیاری از آن ها از نظر فناوری نوآورانه بوده و نتایج تحقیقات دشوار علمی هستند. اما واندولا در مجموع چیز دیگری است.

این دستگاه “جدید” کاستاریکایی از روش های سنتی pour over الهام گرفته است و هنر پیش کلمبیایی را ادامه می دهد. علاوه بر این، دست ساز و دارای ظاهری خیره کننده بوده و برای استفاده در کافی شاپ ها طراحی شده است.

من با مخترع کوچک آلفارو “ال مائسترو” ملاقات کردم تا ببینم واندولا چگونه کار می کند، چه تاثیری بر طعم نهایی قهوه دارد و بهترین دستور آن کدام است. چیزهایی را که یاد گرفتم در پایین عنوان شده است.

آثار هنری منحصر به فرد در هر واندولا تحت تاثیر سفالگری پیش کلمبیایی قرار دارد. عکس: دانی چو

آثار هنری منحصر به فرد در هر واندولا تحت تاثیر سفالگری پیش کلمبیایی قرار دارد. عکس: دانی چو

واندولا چیست؟

واندولا یک دستگاه سفالی برای دم کردن قهوه به روش pour over است که شبیه به یک کوزه به نظر می رسد. با این حال، این دستگاه یک گردن باریک دارد که فیلتر در آن جا بگیرد، همچنین یک دسته و یک دهانه دارد. آلفارو از  کافه chorreado، یک روش سنتی کاستاریکایی که به بیش از دو قرن پیش باز می گردد الهام گرفته است. این روش دم کردن شامل فیلتر کردن تفاله ها از طریق یک فیلتر پارچه ای یا ” جوراب مانند ” است.

آلفارو همچنین به من می گوید که واندولا طراحی شده است که در کافه ها استفاده شود. او احساس می کند که بیشتر روش های pour over با توجه به افراد خاصی ساخته می شود و باعث می شود استفاده از آنها در یک کافی شاپ پر تردد سخت باشد. از او می پرسم واندولا چه تفاوتی دارد؛ او توضیح می دهد که این دستگاه با دوام  بوده و دسته ای محکم دارد، قهوه ریختن با آن آسان است و برای جلوگیری از ریختن و هدر رفتن قهوه طراحی شده است.

واندولا کاملاً از خاک رس ساخته شده است. عکس: دیه گو پونس

واندولا کاملاً از خاک رس ساخته شده است. عکس: دیه گو پونس

واندولا بر عطر و طعم نهایی قهوه چه تأثیری دارد؟

شما یک دریچه در گردنه واندولا مشاهده می کنید، جایی که پایین فیلتر کاغذی قرار می گیرد. آلفارو به من می گوید که این امر باعث می شود که قهوه سریعتر تزریق شود و در عین حال بهتر با اکسیژن ترکیب شود. نتیجه نهایی یک نوشیدنی با طعم های تعریف شده بیشتر و شیرینی غالب است.

گابریل سسپتز که دو بار قهرمان جام جهانی تسترها شده است در مورد واندولا به من می گوید:”عطر قهوه آن برجسته تر و طولانی تر است، اسیدیته ظریف اما روشن و غلظت قهوه ملایم است. طعم ها به شیوه ای ظریفتر متمرکز شده اند. من به شخصه بهتر می توانم از عطر و بوی قهوه پس از نوشیدن لذت ببرم.”

دریچه کلید اکسیژن رسانی به قهوه است . عکس: آلفارو کوچک

دریچه کلید اکسیژن رسانی به قهوه است . عکس: آلفارو کوچک

واندولا چگونه درست می شود؟

واندولا توسط یک سفالگر ساخته می شود، که مسئول اضافه کردن هنر پیش کلمبیایی به دستگاه نیز هست. آلفارو به من می گوید که انتخاب سفالگر مناسب کلید کار است: او سفالگری را می خواهد که از سفال سازی و آثار هنری پیش کلمبیایی و همچنین اهمیت فرهنگی آنها درک کامل داشته باشد.

ساخت یک واندولا یک ماه تمام طول می کشد. اول، مخروط و بدنه جداگانه ساخته شده و سپس به هم متصل می شوند. پس از آن، بسته به سطح رطوبت ۱۵ تا ۲۲ روز طول می کشد تا سفال خشک شود. پس از آن واندولا آماده است تا در دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد پخته شود. سپس رنگ شده و جلا داده می شود، و پس از اینکه خنک شد برای بار دوم و این بار در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده می شود. بالاخره واندولا آماده استفاده است – البته اگر آن از پخت اول جان سالم به در برده باشد، چرا که بعضی از آن ها در این کار شکست می خورند.

این پروسه به این معنی است که هر واندولا منحصر به فرد است. نه تنها به صورت دستی ساخته می شوند، که به هر یک از آنها شخصیت می دهد، بلکه وقتی در کوره گذاشته می شوند اندکی هم تغییر شکل می دهند. آلفارو به من می گوید که در ساخت این وسیله از مواد با کیفیت استفاده می شود تا اندازه ها به تا حد ممکن استاندارد باشند، اما با این حال برخی اختلافات بین آنها وجود دارد.

آلدو نرو و تابتن وانگچن، مدیر خانه تبت در بارسلونا و عضو پارلمان تبتی در تبعید از اروپا، در حال نوشیدن قهوه گواتمالایی از یک واندولا. عکس: لورنا وانگ

آلدو نرو و تابتن وانگچن، مدیر خانه تبت در بارسلونا و عضو پارلمان تبتی در تبعید از اروپا، در حال نوشیدن قهوه گواتمالایی از یک واندولا. عکس: لورنا وانگ

راهنمای دم واندولا

خب، چطور از این دم کن های pour over زیبا استفاده می شود؟ اجازه دهید دستورالعمل توصیه شده آلفارو را با شما به اشتراک بگذارم. شما می توانید یک  واندولای ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ میلی لیتری  خریداری کنید؛ این دستورالعمل برای نسخه ۵۰۰ میلی لیتری طراحی شده است.

  1. واندولا، قهوه و فیلتر خود را آماده کنید. شما می توانید از یک فیلتر کاغذی، فلزی یا پارچه ای استفاده کنید که برای Chemex یا V60 طراحی شده است.
  2. واندولا را از قبل گرم کنید.این مرحله بسیار مهم است: از آنجا که این وسیله بسیار ضخیم است، اگر سرد باشد، مقدار زیادی از گرمای اولیه قهوه را جذب می کند. با این حال، از پیش گرم کردن آن باعث می شود قهوه شما در حدود ۳۰ دقیقه گرم بماند.
  3. فیلتر را بشویید و قهوه را آسیاب کنید.
    1. مقدار قهوه: ۳۵ گرم
    2. آسیاب قهوه: از آنجایی که هرواندولا منحصر به فرد است، باید چند بار آزمایش کنید تا بهترین سایز آسیاب کردن قهوه انتخاب کنید. عرض دهانه بر سرعت چکیدن قهوه تأثیر می گذارد. با این حال، اگر از یک فیلتر V60 استفاده می کنید، ممکن است بهتر باشد قهوه را ریزتر آسیاب کنید تا وقتی که از یک فیلتر Chemex استفاده می کنید.
  4. از قبل حداقل ۷۰ گرم آب را وارد کنید تا اطمینان حاصل کنید که بستر قهوه کاملاً مرطوب است.
  5. پس از ۳۰-۴۰ ثانیه، به آرامی آب خود را به شکل دایره های هم مرکز روی آن بریزید.این کار باید ۴-۵ دقیقه طول بکشد.
  6. قهوه را سرو کرده و از آن لذت ببرید.
شما می توانید از فیلترهای V60 یا Chemex در واندولا خود استفاده کنید. عکس: آلفارو کوچک

شما می توانید از فیلترهای V60 یا Chemex در واندولا خود استفاده کنید. عکس: آلفارو کوچک

نوشته شده توسط فابیولا سولانو.برگرفته از وب سایت پرفکت دیلی گرایند

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی