موکا Mocha (قهوه) چیست؟

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)

موکا Mocha (قهوه) چیست؟

موکا چیست؟ و به چه چیزهایی موکا Mocha می گویند؟

از لحاظ قهوه، موکا سه چیز را می تواند تشریح کند:

  1. دانه قهوه
  2. نوشیدنی قهوه
  3. منطقه فرآوری قهوه

 

به عنوان دانه قهوه:

. موکا یمن یا عربی: دانه قهوه سبز زیتونی کوچک و تک منشا ;که در منطقه کوهستانی جنوب غربی شبه جزیره عربستان; و یمن امروزی کشت می شده است .و از بندر موکا ;صادر می شده است. این نمونه قدیمی ترین دانه قهوه کشت شده دنیا است (600 سال) و نقطه تمایز آن طعم قوی آن و اسیدیته شرابی و قوی آن است.

قهوه موکا یمن
قهوه موکا یمن

. موکا-جاوا: به طور سنتی، یک دانه قهوه ترکیبی ;از یک بخش موکا یمن و دو بخش قهوه عربیکا جاوا است. در این شکل سنتی، موکا جاوا قدیمی ترین ترکیب دانه قهوه در جهان است. ترکیب دانه قوی جاوا یا موکا اسیدی یمن به تجربه اسپرسو تعادل بیشتری می دهد.

قهوه موکا یمن
قهوه موکا یمن

قهوه موکا به عنوان نوشیدنی:

. قهوه موکا: ترکیب شربت شکلات و یک شات اسپرسو که بر روی آن شیر بخار زده شده و لایه ای از میکروفوم قرار گرفته است. در نهایت پودر شکلات روی آن را پوشانده.

قهوه موکا
قهوه موکا

به عنوان منطقه فرآوری قهوه:

. موکا: ال موخا یا موکا نام بندر باستانی واقع در قسمت شمالی دریای سرخ در یمن است که قدیمی ترین قهوه کشت شده تجاری از آن صدر شده است. با این حال، از زمان بازگشایی کانال سوئز صادرکنندگان عدن که در لبه شبه جزیره واقع است را جایگرین موکا کرده اند. 100 سالی هست که از موکا قهوه ای صادر نشده است.

منطقه الموکا یمن
منطقه الموکا یمن

کافه موکا را چگونه باید درست کرد

قهوه و شکلات ترکیبی بی نظیر هستند. کافه  Mocha برای بوجود آوردن یک نوشیدنی نابودکننده این دو طعم را با شیر بخارپز ترکیب می کند تا به شما کمی هم انرژی دهد. متاسفانه، خریدن موکا روزانه از کافی شاپ می تواند عادتی گران قیمت باشد. در عوض، سعی کنید نوشیدنی قهوه قدرتمند خود; را در منزل با استفاده از دستگاه اسپرسوساز ;یا قهوه ساز دریپ ( چکه ای ) درست کنید.

رسپی موکا
رسپی موکا

ترکیبات لازم برای استفاده از دستگاه اسپرسو

3 سه قاشق غذاخوری (22 گرم) پودر شیرین شده کاکائو یا 2 قاشق غذاخوری شربت کاکائو ( سیروپ )

10 تا 12 اونس (295 تا 355 میلی لیتر) شیر

15 گرم پودر اسپرسو

خامه زده شده یا شکلات ورقه شده برای تزئین

 

مرحله 1

اندازه گیری شیر و شکلات. شمابرای درست کردن 8 اونس (236 میلی لیتر); موکا به 3 قاشق غذاخوری (22 گرم) پودر کاکائو شیرین شده یا 2 قاشق غذاخوری شربت شکلات; ( سیروپ شکلات ) نیاز دارید. شما می توانید شکلات را درون لیوانی که  Mocha را در آن سرو می کنید; قرار دهید یا آن را به همراه شیر درون ;پارچ فلزی مخصوص بخار بریزید. اگر قرار است 8 اونس (236 میلی لیتر) موکا درست کنید، در حدود 10 تا 12 اونس (295 تا 355 میلی لیتر) شیر را درون پارچ بریزید. همچنین می توانید شکلات را درون یک پارچ فلزی ;کوچک بریزید.از این طریق، می توانید شات اسپرسو را مستقیما به درون شکلات بریزید که به حل شدن آن کمک خواهد کرد. در صورتی که موکا یخی درست می کنید و نمی توانید شکلات را به همراه شیر بخار پز کنید، این روش سودمند خواهد بود.

طرز تهیه موکا
طرز تهیه موکا

مرحله 2

گرفتن اسپرسو. برای درست کردن شات دوبل; 16 گرم پودر اسپرسو را در یک پرتافیلتر تمیز قرار دهید. آن را تمپ و فشرده سازید ;تا به صورت مساوی پخش شود; (این کار باعث اطمینان از حرکت یکسان آب می شود). پورتافیلتر را در دستگاه اسپرسو قفل کنید; و پارچ کوچک فلزی را زیر آن قرار دهید. دستگاه اسپرسو را روشن کنید تا شات را بگیرید. گرفتن شات 20 تا 25 ثانیه طول می کشد.

. وزن کردن پودر اسپرسو از اهمیت برخوردار است. اگر قهوه آسیاب شده کافی نداشته باشید اسپرسو شما خیلی سریع فیلتر می شود و مزه ضعیفی پیدا می کند.

. همیشه دستورالعمل های سازنده ;دستگاه اسپرسو را دنبال کنید. افزودن قهوه آسیاب شده بیش از حد  به پرتافیلتر می تواند به دستگاه شما آسیب بزند.

طرز تهیه موکا
طرز تهیه موکا

مرحله 3

شیر را بخار پز کنید. چند ثانیه ای استیم واند یا همان لوله نازل بخار ;دستگاه اسپرسو را روشن کنید ;تا قبل از بخار پز کردن شیر تمیز شود. استیم واند را; وارد پارچ حاوی شیر کنید و آن را روشن کنید. واند را در کف پارچ نگه دارید و تنها چند بار; برای درست کردن کف بالا بیاورید. شیر خود را بین دمای 140 تا 160; در جه فارنهایت (60 تا 71 درجه سلسیوس) گرم کنید. استیم واند را با پارچه ای مرطوب تمیز کنید و برای چند ثانیه روشن بگذارید تا هرگونه آثار شیر از آن خارج شود.

. می توانید یک دماسنج را در حین بخار پز کردن; وارد پارچ کنید و یا دستتان را روی پارچ بگذارید. وقتی بدنه پارچ خیلی داغ شد که نتوانستید دستتان را بر روی آن نگاه دارید، دست خود را بردارید و برای چند ثانیه دیگر به بخار پز کردن شیر ادامه دهید.

 

مرحله 4

شیر و اسپرسو را با هم مخلوط کنید. اگر در پارچ شیر را به همراه شکلات بخارپز می کنید، باید شکلات داغ را بر روی شات های اسپرسو موجود در لیوان ها بریزید. اگر شکلات را در لیوان یا پارچ کوچک نقره ای قرار دهید باید شکلات را با اسپرسو تکان دهید تا حل شود. به آرامی شیر گرم را بر روی ترکیب قهوه و شکلات بریزید.

. می توانید ترکیب را تکان دهید ;و یا ریختن طرحی پیچیده را تمرین کنید. برای ریختن یک طرح، اسپرسو را در لیوان بریزید ;و با دقت شکلات داغ را بر روی آن بریزید به شکلی که سطح اسپرسو را نشکافد. مچ دست خود را به عقب و جلو تکان دهید تا یک الگوی رزِتا درست کنید.

 

مرحله 5

تزئین و سرو کردن. بیشتر کافی شاپ ها بر روی mocha خامه زده شده, قرار می دهند. این راهی ساده برای افزودن حالت خامه ای; اضافی و دادن یک سبک به نوشیدنی تان است. همچنین از پودر کاکائو ;شیرین شده، شربت شکلات یا مارشملو های کوچک هم می توانید استفاده کنید.

. اگر برای تزئین از خامه زده شده ;استفاده کردید، فراموش نکنید; که یک فضای حدودا یک اینچی در بالای لیوان را خالی بگذارید در غیر اینصورت با آب شدن خامه زده شده لیوان شما سر ریز خواهد شد.

 

ترجمه شده توسط ملوکافی

منبع اول

منبع دوم

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)