کاپوچینو، لاته، موکا، فِلَت وایت. تفاوت در چیست؟

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
تفاوت کاپوچینو و لاته و فلت وایت با موکا

کاپوچینو، لاته، موکا، فِلَت وایت. تفاوت در چیست؟

انتخاب قهوه دیگر به این مسئله مربوط نمی شود که آن را با شکر، شیر و سیاه می نوشید. امروزه تمامی کافی شاپ های زنجیره ای و محلی طیف گسترده ای از قهوه را ارئه می کنند که بیشتر آنها پایه اسپرسو دارد.

در حالی که بسیاری از مردم احتمالا می دانند که اسپرسو شات کوچکی از قهوه است، کاپوچینو شیر دارد، بیان تفاوت میان کاپوچینو، فلت وایت، لاته یا موکا می تواند سخت باشد.

چه شما بخواهید در کافی شاپ یک شخص کاربلد باشید یا اینکه نوشیدنی مورد علاقه خود درمنزل را سفارش دهید، در اینجا راهنمایی برای پی بردن به این تفاوت ها پیش روی شما است. پس چگونه می توانیم بین کاپوچینو در مقابل لاته و موکا در مقابل فلت وایت تمایز قائل شویم؟

اصول: اسپرسو و شیر کفی یا بخار پز

اول از همه، دانستن این مسئله اهمیت دارد که تمامی این نوشیدنی ها با یک شات قوی اسپرسو آغاز شده و سپس از مقادیر مختلف شیر کفی یا بخارپز استفاده می کنند. برای نمونه، کاپوچینو از مقادیر یکسان اسپرسو و شیر بخارپز یا کفی استفاده می کند در حالی که بیشتر لاته شیر بخارپز با مقدار کمی شیر کفی بر روی آن است.

کاپوچینو چیست؟
کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو چیست؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شده، کاپوچینو حاوی بخش های یکسان اسپرسو، شیر کفی ای بخارپز است. در حالی که این مسئله شکل روزافزونی در حال تغییر است، اندازه کاپوچینو باید به صورت معمول از لاته کوچک تر باشد و فنجان کاپوچینو معمولا بین 150 تا 180 میلی لیتر است (بنابراین کمی کمتر از مقدار فنجان شما است). اندازه فنجان برای چشیدن طعم درست اهمیت دارد (ایجاد تعادل یک شات اسپرسو با میزان مناسبی از شیر). شما همچنین می توانید کاپوچینو خشک (یا استخوان خشک[1]) را امتحان کنید که حاوی تمامی سه ماده اولیه است اما شیر کمتری دارد.

چگونه کاپوچینو درست کنیم

بیشتر قهوه چی ها کار را با ریختن 3/1 شیر بخارپز در کق فنجان آغاز می کنند. آنها سپس با دقت اسپرسو را می ریزند و نهایتا شیر کفی را بر روی آن می گذارند. این کار لایه های صحیح بافت و طعم را بدست می دهد.

بیشتر بخوانید
طعم سوختگی قهوه و برطرف کردن آن

با این حال، اگر کاپوچینو را در منزل و با دستگاه اسپرسو درست می کنید که نیازمند گرم شدن است تا شیر را کفی کند، احتمالا بهتر است تا کار را با قهوه آغاز و سپس شیر بخارپز را اضافه کنید و نهایتا شیر کفی را بر روی آن بگذارید.

در عوض برای دست یابی به بافتی مخملی تر می توانید شیر کفی را با قاشق ریخته و سپس شیر بخارپز را بر روی آن بریزید. این عمل شکلی از میکروفوم لایه ای را بوجود می اورد که کاپوچینو را عالی می کند (حباب های کوچک هوا در شیر وارد می شوند).

لاته چیست؟
لاته چیست؟

کافه لاته چیست؟

بردار بزرگتر کاپوچینو (لاته) معمولا با دو شات اسپرسو که 3/1 فنجان را می پوشاند و 3/2 شیر بخارپز و سپس لایه کوچکی از شیر کفی در بالای آن درست می شود. معمولا از یک فنجان 240 میلی لیتری برای لاته استفاده می شود.

با این حال در کشور مبدا خود، “کافه لاته” تنها یک قهوه با شیر است و شکل کوتاه آن “لاته” صرفا یک لیوان شیر است. نوشیدنی که خارج از ایتالیا می بیند و نام لاته را بر خود دارد در ایتالیا “لاته ماکیاتو” نامیده خواهد شد.

چگونه باید کافه لاته درست کرد

همانند کاپوچینو شما باید از لایه اسپرسو و شیر بخارپز استفاده کنید. با این حال، از آنجایی که ما لایه کوچکی از شیر کفی را در قسمت بالا می خواهیم، شما در حالی که قاشق را نگه داشته اید تا از مخلوط شدن هرگونه شیر کفی جلوگیری کنید، شیر بخارپز نسبتا مایعی را به اسپرسو اضافه می کنید.

قهوه موکا   

موکا چیست؟

موکا، موکاکینو یا کافی موکا در اصل یک شکلات داغ قوی با یک شات اسپرسو و شیر بخار پز است که به آن اضافه شده است. معمولا از مقدار برابر اسپرسو و شکلات داغ در کنار مقدار کمتر شیر بخارپز (در حدود یک پنجم اسپرسو و شکلات) استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
مقایسه ائروپرس و هاریو V60

همانند لاته می توان یک لایه اضافی شیر کفی افزود.

در انواع موکا از پودر کاکائو مخلوط شده با شیر یا شربت شکلات بر روی شیر بخار پز استفاده می شود. جایگزینی لایه نهایی شیر کفی با خامه می تواند نسخه لاکچری تری را بوجود بیاورد.

معمولا یک شات دوبل اسپرسو (60 میلی لیتر) به مقدار برابر یا بیشتری از شکلات به همراه 20 تا 40 میلی لیتر شیر بخارپز اضافه می شود تا مقدار مشابه فنجان مورد استفاده برای کاپوچینو درست شود.

چگونه موکا درست کنیم؟

شکلات داغ و اسپرسو را آماده کنید. شکلات را با اسپرسو بپوشانید و سپس نهایتا با دقت شیر بخارپز را بریزید. کار را با ریختن خامه یا شیر کفی با قاشق بر روی قسمت بالایی به پایان برسانید. ریختن پودر کاکائو بر روی قسمت بالایی طعم شکلات را شدت می بخشد.

فِلَت وایت

به عنوان یک نوشیدنی تازه وارد در اروپا و بریتانیا، فلت وایت ریشه در نیوزیلند و استرالیا دارد. فت وایت معمولا از لاته کوچک تر است و ترکیب میکروفوم مخلوط شیر کفی و شیر بخارپز مایع استفاده می کند.

این کار ترکیب لطیف و یکنواختی از شیر را بدون لایه هایی که در لاته و کاپوچینو می بینید بوجود می آورد. باید یک کف مخملی مخلوط شده با اسپرسو وجود داشته باشد که تفاوت با لاته را رقم می زند (لاته بیشتر شبیه قهوه با شیر است).

چگونه فلت وایت درست کنیم؟

اسپرسو را آماده کرده و سپس آزادانه شیر بخارپز را در فنجان بریزید. نسب تقریبا باید 3/1 اسپرسو و 3/2 شیر باشد. شیر بخارپز باید یک میکروفوم درست کند اما کف سفتی همانند کف مورد استفاده بر روی لاته و کاپوچینو نداشته باشد.

کاپوچینو، لاته، موکا، فِلَت وایت. تفاوت در چیست؟
کاپوچینو، لاته، موکا، فِلَت وایت. تفاوت در چیست؟

کاپوچینو در مقابل لاته در مقابل موکا و در مقابل فلت وایت

کفی در مقابل شیر بخارپز: تفاوت در چیست و چگونه آنها را درست می کنید؟

چیزی که احتمالا تا بدینجا از این نوشته برداشت کرده اید این است که تفوات تمامی این نوشیدنی های در شیر نهفته است. اطمینان از اینکه شیر دارای بافت و کفی بودن مناسب است برای چگونگی احساس نوشیدن و چگونگی ترکیب آن با قهوه و خلق طعم منحصر به فرد نوشیدنی اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید
چی پیشنهاد میدیم؟(برای قهوه اولی ها!)

برای درست کردن شیر کفی، بخارپز یا میکروفومی باید از ابزار بخارپز دستگاه اسپرسو خود استفاده کنید. هدف تمامی این ابزارها وارد کردن هوا بدرون شیر است.

با این حال، استیمینگ واند[2] دارای کارایی اضافی برای گرم کردن شیر شما با استفاده از بخار نیز می باشد. اگر از یک کف ساز شیر استفاده می کنید باید در حین کفی کردن شیر، آن را گرم نیز بکنید. دمای ایده ال برای شیر مورد استفاده در نوشیدنی های اسپرسو در حدود 65 درجه سانتی گراد است بنابراین توصیه می شود تا در صورت استفاده از اجاق آن را با دقت گرم کنید (زمانی که دما به 70 درجه سانتی گراد رسید شیر تغییر مزه خواهد داد و نوشیدنی شما را خراب می کند).

تفوت میان اشکال مختلف شیر بخارپز و کفی در میزان هوای وارد شده به شیر است.

برای شیر کفی باید هوای زیادی را به شیر وارد کنید (دو برابر از لحاظ حجم) در حالی که در شیر بخارپز این میزان یک سوم است. در هر دو مورد، شما استیمینگ واند یا کف ساز را زیر سطح نگه می دارید تا یک گرداب بوجود بیاورید اما در مورد شیر کفی، شما به تدریج واند را به سمت پایین حرکت می دهید تا لایه از کف را در قسمت بالایی درست کنید.

برای درست کردن بافت میکروفوم باید در ابتدا لایه بالایی شیر را کفی کرده و سپس واند را در قسمت پایین قرار دهید تا شیر بخارپز را بوجود بیاورید. نهایتا ضربه ای به ظرف شیر می زنید تا حباب ها کاملا ساکن شوند. پیش از ریختن شیر در فلت وایت خود آن را با دقت تکان دهید تا هنگام ریختن در اسپرسو، ترکیب لطیفی از کف و مایع را داشته باشید.

[1] Dry bone

[2] Steaming wand

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)