طرز تهیه کاپوچینو کافی شاپی در خانه

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
طرز تهیه کاپوچینو در خانه

طرز تهیه کاپوچینو کافی شاپی در خانه

کاپوچینو یکی از معروف ترین و مشهورترین نوشیدنی در جهان می باشد. ترکیب عالی فوم شیر با اسپرسو ، نوشیدنی مورد علاقه ی بسیاری از افراد می باشد و الهامی برای بسیاری از نوشیدنی های قهوه بر پایه شیر بوده است. با اینکه تاریخچه ی این نوشیدنی به سال 1800 باز می گردد، اما کاپوچینوی سنتی ایتالیایی در سال 1930 پدیدار شد. این اتفاق قبل از اختراع دستگاه اسپرسو ساز مدرن رخ داده است و این بدین معنی می باشد که شما برای درست کردن یک کاپوچینوی کلاسیک در خانه، نیازی به این دستگاه ندارید. به منظور بررسی چگونگی درست کردن این نوشیدنی لذیذ در خانه و خارج از کافی شاپ های محلی، با سه متخصص کاپچینو صحبت کردم. این افراد توسکا سسارتی و میشا بوسمی، مالکان شرکت تکساس موجود در اسپرینگ تاون روسترز، و چیارا برگونزی، سه بارقهرمان هنر قهوه ی لاته ایتالیایی، مربی اس سی ای و داور بین المللی، می باشند.

کاپوچینو چگونه درست می شود؟

کاپوچینو متشکل از سه بخش اساسی می باشد: مقدار اندازه گیری شده از شیر، قهوه و فوم شیر.در روش ایتالیایی کلاسیک به جای اینکه فوم شیر بر روی کاپوچینو قرار گیرد، با قهوه مخلوط می شود. با اینکه تغییراتی بر فوم و نسبت آن اعمال می شود اما این سه بخش همیشه ثابت باقی می مانند. توکا و میشا می گویند که: “با اینکه نسبت به معنی یک بخش قهوه با دو بخش شیر می باشد، اما شیر به یک بخش شیر پرچرب و یک بخش فوم تقسیم می شود”.بر اساس گفته های آن ها ایجاد تغییرات زمانی قابل قبول می باشند که نتیجه ی نهایی نوشیدنی رضایت بخش باشد.

چیارا در کتابش، لاته آرت ، بیان می کند که:” تاثیر خامه ای بودن فوم کاپوچینو، باید نوشیدنی کامل و رضایتبخشی را خلق کند که با دمای بین 60 الی 65 درجه ی سانتیگراد، بتواند ذائقه ی فرد را تحریک بخشد. از نظر توسکا و میشا فقط مقدار و نسبت ها ؛ باعث جداسازی و منحصر کردن کاپوچینو از دیگر قهوه های شیری نمی شوند و دلایل بیشتری نیز وجود دارند. آن ها باور دارند که نوشیدن یک کاپوچینوی خوب، یک تجربه ی حسی خاصی می باشد چرا که تاثیر ظاهری فوم را با بوی شیرین فوم شیر و قهوه ترکیب می سازد.

در ایتالیا، کاپوچینو یک نوشیدنی صبحگاهی می باشد و به گونه ای درست می شود که بدون از دست دادن توازن خامه ای و حبابی خود، از آن لذت برده شود. معمولا با شیر کم چرب و فوم بیشتر درست می شود که این امر مزه ی شدیدتری را به آن می بخشد. بر اساس گفته های چیارا، یک  کاپوچینوی ایتالیایی سنتی اینگونه می باشد:” تاج سفید در بالا قرار گرفته و با حلقه ای از قهوه احاطه شده است”.انتخاب لیوان و فنجان درست برای کاپوچینو یکی از امور مهم می باشد. با انتخاب فنجان اشتباه، کاپچینوی شما حرارت خود را به سرعت از دست می دهد. طبق استاندارد موسسه ی ملی اسپرسوی ایتالیا، فنجان و لیوان کاپوچینو باید قاعده ی باریک و دیواره و لبه ی عریض داشته باشد.

چیارا باور دارد که برای کاپوچینوی خانگی، سایز فنجان اهمیتی ندارد. او می گوید که” بسیاری از مردم فنجان های بزرگ یا کوچکی را استفاده می کنند و این امر مشکلی ندارد چرا که مقدار صحیح اهمیت دارد و تا جایی که فنجان بتواند این امر را ادا کند مشکلی وجود ندارد.”

بیشتر بخوانید
کاپوچینو : خواص و مضرات آن

روش های تهیه خانگی کاپوچینو

در کافی شاپ ها، کاپوچینو با استفاده از دستگاه های خاص و پیشرفته ای درست می شود اما لزومی ندارد که برای تهیه ی یک کاپوچینوی خانگی این دستگاه ها را داشته باشید. اگر شما در خانه ماشین اسپرسو ساز و یا باریستای خانگی را ندارید می توانید از قهوه ساز های رواجاقی همچون قوری موکا و یا نیوپولیتان استفاده کنید. این وسایل ارزانتر می باشند و می توان از آن ها برای درست کردن قهوه ی اسپرسوی غلیظ استفاده کرد. توسکا و میشا برای درست کردن کاپوچینوی خانگی، ظرف و قوری موکا را پیشنهاد می دهند. “قهوه باید بسیار غلیظ شود چرا که می خواهیم شیر را به آن اضافه کنیم پس ظرف موکاپات برای این امر بسیار مناسب می باشد چرا که تمام روغن ها و چربی های طبیعی موجود در قهوه حفظ می شوند.”

بر اساس توضیحات توسکا و میشا، دستگاه فرنچ پرس می تواند راه چاره ی مناسب دیگری باشد. اما هنگام درست کردن کاپوچینو با دستگاه فرنچ پرس، نسبت قهوه و آب باید تنظیم شوند. پیشنهاد توسکا و میشا این است که مقدار آب را کم کرده تا به غلظت دلخواه خود برسید. اهمیتی ندارد که شما باید دیگر متغیرهایی همچون نوع قهوه، سایز سابه قهوه، و زمان عصاره گیری را تنظیم کنید تا به دستورالعمل خاص به خود برسید. مهم است که شما برای بررسی و واضح کردن دستورالعمل خاص به خود، کوشش های متفاوت و متنوعی را انجام دهید. اگر تصمیم به خرید یک دستگاه را کردید، محدوده ی بسیاری با ویژگی های متنوعی برای انتخاب وجود دارند. چیارا می گوید که یک دستگاه خوب برای ساخت کاپوچینو باید فشار خوب و ثابتی را قهوه داشته باشد و همچنین دستگاه بخار ساز شیر را نیز داشته باشد. مهم نیست که کدامین روش را انتخاب کنید آنچه که اهمیت دارد این است که قهوه ی غلیظی را درست کنید. زمانی که از روش های دم آوری قهوه استفاده می کنید، همچون پور اور ، درست کردن کاپوچینوی خوب سخت می شود چرا که طبق گفته های توسکا و میشا” فیلتر ها،  بدنه قهوه و غلظت مناسب را از بین می برند در حالی که ما این بدنه را برای درست کردن کاپچینو نیاز داریم.”

انتخاب قهوه تان

قبل از اینکه درست کردن کاپوچینوی با کیفیتتان را شروع کنید، لازم است که قهوه ی درست را با دقت انتخاب کنید. باید سعی کنید که دانه های برشته ی تازه را بخرید و اگر ممکن بود از یک برشته کننده ی قهوه ی محلی پیشنهاداتی را برای انتخاب قهوه ی درست بخواهید. توسکا و میشا پیشنهاد می دهند که دانه های روست مدیوم ( میان برشت ) را انتخاب کنید و به گونه ای آن ها را بسایید که انگار دارید اسپرسو درست می کنید. این سایز ایده آل برای ظرف موکا می باشد. سایز سابه شما با توجه به چگونگی دم آوری قهوه ی شما، متفاوت و متنوع می باشد. چیارا می گوید که نکته ی کلیدی آزمون و خطا می باشد. حتی با آسیاب کم کیفیت هم می توانید سایز های سابه و روش های دم آوری متفاوتی را تجربه کنید تا به روش ایده آل خود برسید. او می گوید که می توانید از قهوه ی از قبل آسیاب شده نیز استفاده کنید و باید این قهوه دارای کیفیت خوب و تازه باشد. افرادی که آسیاب ندارند و یا از آسیاب استفاده نمی کنند می توانند از برشته کننده ی قهوه بخواهند که قهوه را به سایز دلخواهشان آسیاب کند. با اینکه قهوه ی خوب برای ظرف موکاپات ایده آل می باشد اما در دستگاه فرنچ پرس، قهوه باید درشت باشد. اگر سوالی دارید می توانید با برشته کننده ی قهوه در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید
رسپی قهوه :طرز تهیه لاته نارگیل

نوع صحیح شیر

خلق فوم کاپوچینوی فوق العاده یک ترکیب شیمیایی می باشد. عوامل زیادی همچون کیفیت شیر و دمای گرم کردن بر فوم کاپوچینو تاثیر می گذارند. با کمک یک دماسنج برای قیاس دمای شیر، توسکا و میشا همچنین می گویند که قدم مهم اول، انتخاب نوع درست شیر می باشد.

“شیر کامل طبیعی بهترین گزینه می باشد. چرا که چربی زیادی داشته و شما برای درست کردن فوم و حباب ها به این چربی ها نیاز دارید”. اما لازم است که شیر را بیش از اندازه گرم نکنید چرا که این امر پروتئین ها را از بین برده و فوم شما نازک و رقیق خواهد شد.

انجمن تخصصی قهوه راهنمایی را برای افرادی که می خواهند کاپوچینوی با کیفیت کافی شاپی را در خانه درست کنند،ایجاد کرده است. “اس سی ای” بیان کرده که شیر باید در دمای بین 50 درجه ی سانتیگراد(122 فرنهایت) و 70 درجه ی سانتیگراد(158 فرنهایت) گرم شود. درحالیکه نمی خواهید از شیر روزانه استفاده کنید، می توانید از شیر سویا و یا شیر بادام استفاده کنید چرا که فوم خوبی را ایجاد می کنند. توسکا و میشا توصیه می کنند که از شیر نارگیل و یا شیر بادام هندی استفاده نشود چرا که این شیر ها رقیق و آبکی می باشند.

درست کردن پف عالی و شگفت آور

ساده ترین راه فوم دادن شیر این است که از ماهی تابه و همزن دستی استفاده کنید. فقط شیر خود را بر اجاق گاز گرم کنید و زمانی که شروع به حباب درآوردن کرد، اجاق گاز  را خاموش کرده و شروع به همزدن آن کنید. اگر دماسنج دارید باید زمانی شیر را از اجاق بردارید که دمای آن به 70 درجه ی سانتیگراد رسیده باشد همانگونه که اس سی ای توصیه می کند. همزدن شیر را تا زمانی ادامه دهید که شیر شما شروع به پف کردن و سفت شدن کند و شما فوم خود را خواهید داشت. گزینه های دیگری را که دارید این است که شیر را روی اجاق گاز گرم کرده و از مخلوط کن استفاده کنید تا پفی شود. اما مراقب باشید که شیر زیاد داغ نباشد چرا که فشار زیاد آن به مخلوط کن شما آسیب وارد می کند. حتی می توان از دستگاه فرنچ پرس برای بخار دادن و پف کردن شیر استفاده کرد. این روشی است که چیارا پیشنهاد داده است. او می گوید که استفاده از شیر بسیار سرد قبل از گرم کردن آن در تابه، فوم بسیار خوبی را ایجاد می کند. زمانی که شیر را گرم می کنید، آن را در دستگاه فرنچ پرس خود ریخته  و پیستون آن را کشیده و فشار دهید تا وقتی که فوم شما آماده شود.

به منظور جداسازی شیرگرم شده  از فوم ، کاری که باید بکنید این است که آن را به آرامی در محفظه ی جداگانه ای بریزید و به آرامی چرخش دهید تا هر گونه حباب هوایی را از بین ببرید. باریستاها معمولا برای از بین بردن حباب های هوایی و جداسازی فوم ،پارچ شیر را در خلاف جهت دهانه آن به سطح میز می کوبند، این امر می تواند شلوغ کاری و کثیف کاری را در بر داشته باشد اگر دقت لازم به آن نشود.

بیشتر بخوانید
Cappuccino Smooth کاپوچینو با قهوه اسپرسوی فوری

یکی دیگر از روش های نیمه تخصصی این است که دستگاه فوم ساز شیر را بخرید که خود این دستگاه گزینه ها و ویژگی های متنوعی را دارند. اگر دستگاه جمع و جور و ارزانی را می خواهید، می توانید یک دستگاه دستی فوم ساز را بخرید. توسکا و میشا این دستگاه را اینگونه توصیف می کنند:” دستگاهی است که میتوان در تعطیلات آن را با خود برد”.

طرز تهیه کاپوچینو در خانه
طرز تهیه کاپوچینو در خانه

دیگر متغیرات

  داشتن دستورالعمل اکید ساخت کاپوچینو و داشتن نسبت های ثابت، این آزادی را به شما می دهد که کاپوچینوی خود را به روش های دیگری امتحان کنید. به عنوان مثال شما می توانید مقداری کاکائو و یا پودر دارچین را به آن اضافه کنید، که خود این دستورالعمل به اوایل قرن بیستم باز می گردد. امروزه در بسیاری از کشور های اروپایی، به جای استفاده از فوم  و شیر بخار شده از خامه و شکر برای کاپچینو استفاده می کنند. میشا هل ، دارچین و جوز را به کاپوچینو اضافه می کند اما می گوید که دستورالعمل اکید کاپچینو بسته به ذهنیت فرد در صبح می باشد. توسکا دستورالعمل مفصلتری دارد و آن را “میل کوچک” می نامد. :” من کاپوچینو را با قهوه ای بسیار غلیظ درست می کنم و برای شیرین کردنش از یک قاشق غذاخوری عسل استفاده می کنم. یکی از راز های من، اضافه کردن مقداری نمک می باشد.”

مهم نیست که چگونه قهوه ی خود را درست می کنید و یا شیر خود را پفی می کنید، آنچه که اهمیت دارد آن است که کاپوچینویی درست می کنید که عاشق آن باشید. دستورالعمل کاپوچینوی شما باید تنظیم و تعدیل شود و مهم نیست که برای این امر از چه روشی استفاده می کنید، و آزمون و خطا به شما در دستیابی به دستورالعمل عالی کمک می کند. مهمتر از همه این است که لذت ببرید. به قول میشا و توسکا:” سعی کن که از این تجربه و تمام جزییاتش لذت ببری”

زمان مورد نیاز برای تهیه 20 دقیقه.

 

 • کاپوچینو چگونه درست می شود؟

  کاپوچینو متشکل از سه بخش اساسی می باشد: مقدار اندازه گیری شده از شیر، قهوه و فوم شیر.در روش ایتالیایی کلاسیک به جای اینکه فوم شیر بر روی کاپوچینو قرار گیرد، با قهوه مخلوط می شود.

 • روش های تهیه خانگی کاپوچینو


  اگر شما در خانه ماشین اسپرسو ساز و یا باریستای خانگی را ندارید می توانید از قهوه ساز های رواجاقی همچون قوری موکا و یا نیوپولیتان استفاده کنید

 • انتخاب قهوه


  باید سعی کنید که دانه های برشته ی تازه را بخرید و اگر ممکن بود از یک برشته کننده ی قهوه ی محلی پیشنهاداتی را برای انتخاب قهوه ی درست بخواهید

 • درست کردم کف و خامه برای کاپوچینو


  ساده ترین راه فوم دادن شیر این است که از ماهی تابه و همزن دستی استفاده کنید. فقط شیر خود را بر اجاق گاز گرم کنید و زمانی که شروع به حباب درآوردن کرد، اجاق گاز  را خاموش کرده و شروع به همزدن آن کنید. اگر دماسنج دارید باید زمانی شیر را از اجاق بردارید که دمای آن به 70 درجه ی سانتیگراد رسیده باشد

 • نوع شیر مورد مصرف


  شیر کامل طبیعی بهترین گزینه می باشد. چرا که چربی زیادی داشته و شما برای درست کردن فوم و حباب ها به این چربی ها نیاز دارید

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)