راهنمایی در خصوص پروفایل منطقه ای تولید قهوه در پرو

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
راهنمایی در خصوص پروفایل منطقه ای تولید قهوه در پرو

راهنمایی در خصوص پروفایل منطقه ای تولید قهوه در پرو

فهرست عناوین :

1.قهوه پرو چالش ها و پتانسیل

2. شمال پرو

3.مرکز پرو

4.جنوب پرو

پرو در تنوع بسیار غنی است. از جنگل‌های آمازون تا ساحل‌های طلایی، از کوه‌های آند در حال صعود تا دریاچه‌های وسیع آمریکای جنوبی، تنوع زیادی در چشم انداز و آب و هوا دارد. و همین موارد را می‌توان در خصوص قهوه آن بیان کرد.

پرو یازدهمین تولید کننده بزرگ قهوه در دنیا است.  اما قهوه آن خیلی بیشتر از کمیت است. این کشور ده منطقه مختلف تولید قهوه دارد که هر کدام پروفایل قهوه خاص خود را دارند. برای یافتن اطلاعات بیشتر در خصوص آن‌ها، من با تیمی در قهوه کاراولا  صحبت کردم.

قهوه پرو: چالش‌ها و پتانسیل

 

قهوه نقش مهمی در اقتصاد پرو بازی می‌کند. قهوه درآمدی برای حدود 223000 خانواده پرویی در سال 2017 فراهم کرده است و دومین صادرات کشاورزی کشور از لحاظ ارزش بوده است.

میگوئل سانچر  مدیر کشوری قهوه کاراولا در پرو به من می‌گوید که اکثر مزارع در حدود سه هکتار وسعت دارند. او می‌گوید: «اینجا در پرو، ساختار از اکثراً کشاورزان مستقل قهوه تشکیل شده است.» همچنین می‌گوید: «بسیاری از تعاونی‌ها وجود دارند، اما خیلی از سیستم کلی را پوشش نمی‌دهند.»

چالش‌های متمایزی در برابر تولید کنندگان پرویی وجود دارد. بحران جهانی قیمت قهوه و تغییرات آب و هوا دو مورد مهم و چشمگیر در این خصوص هستند. «آب و هوا بسیار قابل تغییر است.» آنا سالازار ، هماهنگ کننده کیفیت در قهوه کاراولا می‌گوید: «زمآن‌هایی وجود دارد که در آن‌ها باران نباید ببارد (اما می‌بارد)، و این باران در طول برداشت بر مزارع قهوه اثر می‌گذارد.» تغییرات در الگوهای بارش باران چرخه تولید قهوه را تغییر می‌دهد. بارش باران پیش بینی نشده شروع فرآیند گل دهی را به تأخیر می‌اندازد، که منجر به مراحل رسیدن متفاوت می‌شود.

باران در زمان برداشت می‌تواند کیفیت قهوه را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد که این منجر به این می‌شود که گیلاس های قهوه روی زمین بیفتند و حتی از خشک شدن دانه‌های فرآوری شده نیز جلوگیری کند.

قهوه پرو و چالش های پیش رو
قهوه پرو و چالش های پیش رو

موگوئل همچنین به من می‌گوید که در مقایسه با سایر کشورهای آمریکای لاتین، تمایل کمتری برای سرمایه گذاری در زیرساخت‌هایی مانند جاده‌ها وجود دارد. او به من می‌گوید که «از شهرهای بزرگ به … کوچکترین شهرها در منطقه تولید، و نه حتی به مزارع، در حدود 10 الی 12 ساعت زمان لازم است.» بسیاری از جاده‌های پرو تنها یک لاین دارند  که به این معنی است که حمل و نقل قهوه می‌تواند آهسته، پر هزینه و حتی خطرناک باشد.

با تمامی این چالش‌ها، گاهی کاکائو می‌تواند جایگزینی جذاب برای تولید کنندگان باشد. میگوئل به من می‌گوید که «این یک محصول است که ممکن است تمامی کشاورزان تصمیم برای پرورش آن نداشته باشند، اما هنگامی که می‌بینند که قهوه برای آن‌ها سودی ندارد به دنبال گزینه‌های دیگری بوده و به عنوان درآمد پناهگاهی در کاکائو می‌یابند.»

سایر تولید کنندگان در عوض بر قهوه ی تخصصی تمرکز می‌کنند. میگوئل توضیح می‌دهد که وقتی که این در پرو گسترده¬تر شد، کشاورزان به آن به عنوان یک جایگزین سودده نگاه کردند.پرو از نظر کیفیت در موقعیت خوبی قرار گرفته است، به خصوص برای قهوه های با فرآوری شسته شده و تا حدود 25% ارگانیک بوده و بین 1000 تا m.a.s.l. 1800 از سطح دریا ارتفاع دارد.

بیشتر بخوانید
قهوه اتیوپی: همه آن چیزی که باید درباره زادگاه قهوه بدانید

در گذشته، تهدیداتی مانند زنگ برگ قهوه منجر به این شد که تولید کنندگان به سمت انواع مقاوم مانند کاتیمور  تمایل پیدا کنند. هرچند، آن‌ها به آرامی شروع به بازگشت به سمت تنوع کیفیت مانند تیپیکا  (که توسط تولدی کنندگان محلی تحت عنوان ناکیونال  شناخته می‌شود)، بوربون ، کاتورا ، پاچه  و درصد کمی از کاتوا  کردند.

میگوئل تأکید می‌کند که «این‌ها تنوعی هستند که تقریباً همیشه منجر به قهوه‌های تخصصی می‌شوند.» همچنین توضیح می‌دهد که قهوه کاراولا خیلی از کاتیمور را خریداری نمی‌کند زیرا خصیصه های طعمی گس دارد.

او می‌گوید: بازگشت به سمت قهوه‌های با کیفیت بالا توسط شرایط بازار ایجاد شده است. «آن‌ها در حال درک کردن این موضوع هستند که ریسک کردن روی کیفیت گاهی خیلی سخت است.»

درباره قهوه و فرهنگ آن در کشور های مختلف بیشتر بدانید!

شناخت صنعت قهوه جمهوری دموکراتیک کنگو

جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) از لحاظ منابع غنی است اما بدلیل سال ها جنگ داخلی فاقد ثبات و زیر ساخت است. این کشور روزگاری دارای یک صنعت شکوفای قهوه بود

شمال پرو

در شمال، پرو با اکوادور و کلمبیا مرز داشته و جنگل‌ها، کوه‌ها و مناطق ساحلی دارد. پرو همچنین چهار منطقه تولید قهوه دارد.

پیورا piura در ساحل اقیانوس آرام قرار می‌گیرد. این منطقه با مقدار تولیدی کم، کمتر از سایر مناطق شناخته شده است. کشاورزی اکثراً در ایالت هوانکابامبا  متمرکز شده است که از سطح دریا ارتفاعی در حدود 900 الی 2000 متر داشته و تیپیکا، کاتورا و کاتیمور تنوع محصولات آن هستند.

علی رغم تولید محصول کم، آنا به ما می‌گوید که آنجا جایی است که ارزش توجه دارد. او می‌گوید که قهوه اینجا تمایل دارد که اسیدیته را متعادل کند، بدنه خوبی داشته و مزه شکلات، کارامل و مغزها را دارد.

در کنار پیورا  شما می‌توانید کاجامارکا  را بیابید. بزرگترین ایالت تولید کننده قهوه آن خائن  و سن ایگناسیو  هستند که بین 900 الی. 1950 متر از سطح دریا ارتفاع داشته و از انواع تیپیکا، کاتورا و بوربون را تولید می‌کنند. این منطقه برای قهوه‌های شیرینش با اسیدیته کم با مزه‌های میوه‌های قرمز و زرد معروف است.

منطقه کوتروو  نیز در اینجا قرار دارد که مزارعی با ارتفاع 1600 الی. 2100  متر از سطح دریا را دارد. این منطقه که در حال رشد است به تازگی از چغندر قند به سمت قهوه تغییر کاربری داده است تا تقاضاهای در حال تغییر را پوشش دهد. در اینجا می‌توان تنوع زیادی را شامل کاتیمور، پاچه، بوربون و تیپیکا یافت. همچنین مقادیر اندکی از پاکامارا نیز در اینجا یافت می‌شود. پروفایل مرتبط با این قهوه‌ها شامل وانیل، میوه‌های هسته دار و ملاس هستند. آن‌ها اسیدیته در حد متوسط داشته و بدنه متعادلی نیز دارند.

با حرکت به سمت شمال شرقی، ما آمازون را پیدا می‌کنیم. علاوه بر اینکه اینجا خانه معروف¬ترین جنگل دنیا است، آمازون هفت ایالت مختلف را دارد که قهوه‌های مختلفی را تولید می‌کنند. با وجود کوه‌های آند که از این منطقه عبور می‌کند، ارتفاع آن از سطح دریا تا حدود 900 الی  2100 متر بالا می‌رود.

بیشتر بخوانید
چگونه برای یک کافی شاپ موفق از لحاظ مالی برنامه ریزی کنیم

آنا به من می‌گوید که «مشخصات اینجا شامل بوهای میوه‌های خشک، کارامل و آبنبات است، به همراه یک بدنه و اسیدیته متعادل.» همانند پیورا، در اینجا تیپیکا، کاتورا و کاتیمور متداول هستند.

با حرکت بیشتر به سمت شمال شرق، ما به سن مارتین  می‌رسیم. آنا توضیح می‌دهد که این منطقه قهوه را شبیه به آمازون تولید می‌کند اما بدنه متوسط و مزه‌های شکلات، مغزها و کارامل دارد.

او به من می‌گوید که «سن مارتین ارتفاع کمتری دارد اما مقدار زیادی قهوه تولید می‌کند.» اینجا در شیب شرقی کوه‌های آند قرار دارد که منجر به ارتفاعی در حدود 900 الی 1200 متر می‌شود و آب و هوایی استوایی و نیمه استوایی دارد.

مزارع قهوه پرو
مزارع قهوه پرو

مرکز پرو

هوانوکو  در شمال شرقی لیما  و در قسمت غربی حومه کوه‌های آند قرار دارد که ارتفاعی در حدود 900 الی m.a.s.l. 2000 دارد. مناطقی که در آن‌ها قهوه کشت می‌شوند با جنگل‌ها، آبشارها، غارها و با گیاهان و جانواران مختلف احاطه شده¬اند.

تیپیکا، کاتورا، کاتیمور (به همراه کاکائو) در اینجا متداول هستند. آنا می‌گوید که قهوه های اسپشیالیتی از هوانوکو با مزه‌های پرتقال، نارنگی، کارامل و به همراه اسیدیته مشخص شده و بدنه صاف شناخته می شوند.

در مرز هوانوکو ما پاسکو  را پیدا می‌کنیم که منطقه¬ای است که شامل جنگل‌های آمازون و کوه‌های آند است. آنا می‌گوید که تولید قهوه در اینجا کم است اما دلیل اصلی آن آب و هوا است.

او می‌گوید که «این مناطق که قهوه به طور عمده در آن‌ها تولید می‌شوند [در پاسکو] شامل ویلا ریکا  و اوکزاپامپا  می‌شوند که مناطق جنگلی در ارتفاعات بالا هستند…» «پروفایل ویلا ریکا شامل عطرهای مغزها و شکلات شیرین است. هرچند، هنگامی که قهوه را مزه می‌کنید، کشمشی، میوه ای، مرکباتی و گلی بیشتر به نظر می‌رسند، که به همراه آن اسیدیته ی شدید و یک بدنه متعادل وجود دارد.»

در جنوب پاسکو منطقه نسبتاً بزرگ جونیا  قرار دارد که کاتورا، کاتیمور و تیپیکا در آن در ایلات چانچامایو  و ساتیپو  تولید می‌شوند. ارتفاعات در آن از حدود 900 الی m.a.s.l. 1800 در این دو منطقه گسترش دارند.

فرایند خشک کردن قهوه در پرو
فرایند خشک کردن قهوه در پرو

آنا می‌گوید که «در این مناطق، به ویژه در ساتیپو، آن‌ها واقعاً قهوه خوبی دارند.» «آن‌ها قهوه‌هایی هستند که مزه‌های میوه‌های سیاه، میوه‌های زرد، اسیدیته شدید، بدنه کرمی و تعادل خوب دارند. آن‌ها واقعاً قهوه‌های میوه¬ای هستند که حاوی مقادیر زیادی شکلات و کارامل نیز هستند.»

درباره قهوه و فرهنگ آن در کشور های مختلف بیشتر بدانید!

منشأ قهوه: یک راهنمایی به سمت قهوه مکزیکی

در مزارع کوهستانی کوچک که اکثراً توسط تولید کنندگان بومی اداره می‌شوند، شما می‌توانید یک جواهر را که غالباً نادیده گرفته می‌شود را پیدا کنید: قهوه مکزیکی.

جنوب پرو

آنا به من می‌گوید که جنوب پرو، جایی است که شما می‌توانید بهترین شرایط را برای قهوه ارگانیک بیابید. این منطقه همچنین به دلیل تخصص‌های زیادش مشهور است.

در قسمت جنوب شرقی، کازکو  قرار دارد که ارتفاعی در حدود 900 الی m.a.s.l. 2000 دارد و تولید کنندگان در اینجا تمایل دارند که کاتورا، بوربون و تیپیکا را پرورش دهند. تولید محصول در اینجا کم است، اما آنا می‌گوید که آب و هوای این منطقه و همچنین خاک منجر شده است که قهوه‌های با کیفیت بالا با مزه‌های میوه‌های قرمزو سیاه، آلو، کشمش، انگور و همچنین مزه‌های قوی شکلات و با بدنه کرمی و اسیدیته متوسط در اینجا موجود باشد. آیاکوچو Ayacucho  ارتفاعی در حدود 1600 الی m.a.s.l. 1900 متر از سطح دریا دارد اما تولیدی کمتر از سایر قسمت‌های پرو دارد. مزارع تمایل دارند که در ال مار  و هوانتا  متمرکز باشند و کاتورا و تیپیکا را تولید کنند. منطقه برای تولید قهوه تازه کار است، هرچند، آنا به من می‌گوید که شما اغلب طعم غلات، میوه‌های سیاه، شکلات و کارامل را با بدنه و اسیدیته متوسط در اینجا می‌یابید. آخرین اما مطمئناً نه کمترین، ما به به پونو  در منطقه جنوب شرقی کشور می‌رویم. این منطقه با بولیوی هم مرز بوده و ارتفاع آن از سطح دریا برابر با 900 الی m.a.s.l. 1800 می‌باشد. کاتورا، تیپیکا و بوربون متداول¬ترین تنوع محصولات تولید شده در اینجا هستند. اگرچه، منطقه مقدار بالایی از قهوه را تولید نمی‌کند، اما به خاطر کیفیتش شناخته شده است.

بیشتر بخوانید
مقایسه کمکس و ائروپرس

میگوئل می‌گوید که پونو قهوه‌های جالبی دارد و دلیل آن ریزگردهای منحصر به فرد و تنوع آن است.

دست چین کردن قهوه
دست چین کردن قهوه

آنا اضافه می‌کند که غنی بودن خاک منجر به این شده است که مزه‌های بسیار پیچیده ایجاد شود. «قهوه از پونو، ترکیبی از میوه‌های استوایی مانند پشن فروت و آناناس با بدنه ای واقعاً آبدار است. آن‌ها بسیار شیرین هستند و مزه‌های کارامل و ملاس دارند. واقعاً ترکیبی کاملا پیچیده هستند.» خصیصه های عطری طعمی گلی در آن‌ها وجود دارد. قهوه‌های اسپشالتی در این منطقه غالب هستند.

«این قهوه ها اسیدیته آبدار دارند، که باید گفت تعادل خوبی بین اسیدیته و بدنه آنها وجود دارد. یک اسیدیته روشن با بدنه آبدار دارند.» 

پرو چیزهای زیادی برای ارائه دارد. تنوع آب و هوا و ارتفاع آن منجر به ایجاد ذائقه‌های مختلف برای قهوه می‌شود. از قهوه‌های آبدار، شیرین، میوه¬ای در پونو تا قهوه‌های شکلاتی و کاراملی در پیورا، برای هر کسی چیزی وجود دارد.

پس، دفعه بعد که شما یک قهوه پرویی را مزه می‌کنید به اینکه آن از کجا آمده است توجه کنید. شاید حتی تلاش کنید که نمونه‌های قهوه‌آزمایی را از مناطق مختلف در این کشور غالباً نادیده گرفته شده انجام دهید. نتایج ممکن است شما را شگفت¬زده کند.

برگرفته از مطلب پرفکت دیلی گرایند

درباره قهوه و فرهنگ آن در کشور های مختلف بیشتر بدانید!

معرفی بِلو هوریزونته، پایتخت قهوه برزیل

این شهر پایتخت میناس گرایس است، ایالتی که بیش از هر کشور دیگری در جهان قهوه تولید می کند. اما این فقط یک قهوه قدیمی نیست: BH (همانطور که محلی ها آن را صدا می زنند) توسط بسیاری از مناطق برزیل که قهوه ی آن ها برنده ی جایزه شده است، مانند جنوب میناس و ماتاس د میناس احاطه شده است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)