وبلاگ ملوکافی

بازگشت به وبلاگ ملوکافی
تاریخچه لاوازا

بیوگرافی لوئیجی لاوازا و کمپانی لاوازا

زمان مطالعه: ۳ دقیقه|
تاریخچه لاوازا
تاریخچه لاوازا
تاریخچه لاوازا

تصمیم گرفتیم بخشی به عنوان بیوگرافی کمپانی های قهوه برای شما آماده کنیم تا تاریخچه بسیاری از شرکت های بزرگ در زمینه تولید و صادرات قهوه رو با هم مرور کنیم.تا جایی که ممکن بود سعی کردیم از منابع درجه یک ترجمه هایی رو در این باب آماده کنیم .امید است که این بخش و مطالب مورد استفاده شما قرار بگیره .در اولین بخش به سراغ کمپانی لاوازا رفتیم که در ایران یکی از محبوبترین برند های قهوه محسوب میشه.

لوئیجی لاوازا و سرآغاز داستان کمپانی لاوازا:

لوئیجی لاوازا (تولد۲۴ آپریل ۱۸۵۹-مرگ۱۶ آگوست ۱۹۴۹) یک تاجر ایتالیایی بود که در سال ۱۸۹۵ در شهر تورین ایتالیا کمپانی لاوازا را تاسیس کرد.داستان لاواتزا زمانی آغاز  شد که لوئیجی در سال ۱۸۹۵ یک مغازه خواروبار فروشی(به اصطلاع قهوه فروشی های امروز) کوچک را در پاسیا اولیویرا باز کرد که در یکی از قسمت های قدیمی بازار تورین (شمال ایتالیا) واقع می شد.قیمت خرید این مغازه ۲۶ هزار لیره که  چیزی معادل ۲۰ دلار امروزی (۷۰ هزار تومان ما)بود برای لوئیجی لاوازا آب خورد

در آن زمان بسیاری از خواروبار فروشی ها(قهوه فروشی ها) هم بصورت تولید کننده و هم بصورت خرده فروش فعالیت می کردند,بدین صورت که قهوه بصورت خام در اختیار خوار و بار فروشی ها قرار می گرفت و سپس بسته به تقاضا و ذائقه مشتریان بو داده می شد و سپس بلِند (ترکیب) صورت می گرفت و به مشتری عرضه میشد.

این مساله  توجه لوئیجی لاواتزا رو که استعداد خاصی در زمینه ترکیب و برشته کردن و همچنین تشخیص ذائقه مردم از خود نشان داده بود ؛ بزودی جلب کرد .که موجبات پیشرفت در زمینه ترکیب و روست قهوه را در ۲۰ سال آینده یعنی تا سال ۱۹۱۵ فراهم ساخت.

بعد ها سه پسر لوئیجی بنام های (ماریو-پپ و پریکل )نیز به پدرشان ملحق شدند.

لاوازا تا زمان جنگ جهانی اول پیشرفت خوبی در زمینه تجارت قهوه از خود نشان داد و باعث شد در بازار منطقه بیشتر دیده شود

در سال ۱۹۲۷ تعدادی مغازه قهوه فروشی بصورت مدرن (جناب لاواتزا) اس.پ.آ آغاز به کار نمودند.

جنگ جهانی دوم پیامد های بدی برای کمپانی لاوازا  داشت چرا که در کشوری فعالیت می کرد که یکی از سردمداران جنگ و فاشیسم در دنیا بود:ایتالیای جناب موسولینی!تحریم های سنگین و قطع شدن رابطه با کشور های دیگر و محدود شدن واردات و صادرات و فعالیت در زمان جنگ!

بعد ازپایان جنگ جهانی دوم و پس از توقف اجباری این تجارت که ناشی از تحریم های سنگین اقتصادی سازمان ملل در زمینه ممنوعیت در واردات و صادرات قهوه بود –لاواتزا سرانجام به یکی از تخصصی ترین  و بزرگترین تولیدکنندگان در زمینه قهوه تبدیل شد.

خوشبختی و برکت به سمت لاوازا روی برگرداند.

جالب است بدانید در این زمان اولین لوگوی لاوازا طراحی شد و تولید قهوه لاوازا به ۱۰۰۰ تن در سال رسید.

بازنشستگی و مرگ لوئیجی لاوازا:

در سال ۱۹۳۶ لوئیجی لاوازا در ۷۷ سالگی خود را بازنشست کرد و کمپانی خود را به فرزندانش سپرد.

و ۱۳ سال بعد لوئیجی لاوازا(پدر کمپانی لاوازا) در سال ۱۹۴۹ و در سن ۹۰ سالگی در گذشت .

بعد از مرگ او خانواده اش تا به امروز نسل به نسل تمامی انرژی و توان خود را صرف توسعه در زمینه قهوه کرده اند که ادعا می شود در زمینه مارکتینگ قهوه (اسپرسو) در ایتالیا شرکت لاوازا (سرآمد)است و یا به قولی پادشاهی می کند.

در سال ۲۰۰۴ تخمین زده شد چیزی در حدود ۴۵ درصد از سهم کل بازار قهوه متعلق به لاوازا ست.همچنین در سال ۲۰۱۳ این شرکت بیش از ۲۷۰۰ کارمند و فروش سالیانه یک میلیارد و سیصد و چهل میلیون یوروئی داشت.

در سال ۱۹۷۹ کمپانی لاوازا به نام (لوئیجی لاواز) مرکز آموزشی تحقیقاتی در زمینه قهوه دائر کرد که به صورت تخصصی در زمینه روست(برشته کردن)بلند(ترکیب کردن)و توسعه در زمینه قهوه کرد که به شبکه ی گسترده ای از ۵۰ مرکز آموزشی قهوه بدل شده که سالیانه بیش از ۳۰.۰۰۰ نفر دانش جو در آن شرکت می کنند.

همچنین در سال ۲۰۰۲ قهوه لاوازا تحت پروژه ای بنام “تیرا” فعالیت زیادی بر روی “بهترین کیفیت برای قهوه” برای مردم دنیا” انجام داد .

قهوه لاوازا دارای شعبه های قهوه فروشی و کافی شاپ در ایتالیا و اروپا می باشد که به اسم های(“Il Caffè di Roma” and “Espression”) مشهورند.

همچنین کمپانی لاوازا در بیش از ۹۰کشور دنیا حضوری پر رنگ دارد.

کمپانی لاوازا هنوز هم مرکز فعالییت هایش در شهر تورین (شهری که در آن تاسیس شد) می باشد و توسط نسل چهارم خانواده لاوازا اداره می شود.

منابع مورد استفاده:

http://www.lavazza.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Lavazza

http://en.wikipedia.org/wiki/Luigi_Lavazza

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * لطفا کد کپچا را دوباره بارگذاری نمایید

بازگشت به وبلاگ ملوکافی