توصیه های کاربردی برای کنترل کیفیت در روستری قهوه

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
توصیه های کاربردی برای کنترل کیفیت در روستری قهوه

توصیه های کاربردی برای کنترل کیفیت در روستری قهوه

شاید دانه های سبز قهوه را خریداری کرده و اطمینان حاصل کرده باشید که به درستی انبار شده باشند اما چه کار دیگری می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که روستری شما قهوه ای با کیفیت یکنواخت را تولید می کند؟

برخی از بخش ها وجود دارند که معمولا نادیده گرفته می شوند و می توانند بر روی کیفیت نهایی برشته شما تاثیر گذار باشند. برای مشاهده برخی از توصیه های کاربردی در جهت حفظ استاندارد بالا در تمامی مراحل برشته کردن قهوه به خواندن ادامه دهید.

گونی های قهوه سبز در روستری Taller de Espresso در گوادلخارا مکزیک
گونی های قهوه سبز در روستری Taller de Espresso در گوادلخارا مکزیک

طراحی  و چیدمان بهینه روستری

چیدمان فضا تاثیر عظیمی بر روی جریان کار و بهینه گی دارد. از آنجایی که هر برشته به زمان بندی هزارم ثانیه ای دارد، داشتن دسترسی آسان به ابزارها و محصولات می تواند تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت قهوه داشته باشد. تلاش برای یافتن دانه های مناسب برای محموله بعدی یا مجرای مناسب برای سینی خنک کننده توجه برشته کننده را از محموله کنونی منحرف می کند و می تواند به خراب شدن محصول منجر شود.

روستری که خوب سازماندهی شده است و با در نظر گفتن جریان کاری برنامه ریزی شده است برشته کردن و بسته بندی را بهینه تر می کند که می تواند فشار بر روی کارمندان را کم کرده و خطر تصادف را کاهش دهد. باب گلدمن مدیر/برشته کننده ارشد در Allegro coffee است. او می گوید که “زمانی اشتباهات رخ می دهند که فردی از روند عقب می افتد و تقلا می کند خود را برساند. اگر بتوانیم تقلا را به حداقل برسانیم سپس اشتباهات کمتر رخ می دهند”.

زمانی که ابزارها، تجهیزات و محصولات به شکل مناسبی جایگذاری می شوند، نتیجه آسودگی طبیعی تولید است که در محصول نهایی منعکس می شود. سازماندهی بهتر روستری شانس اشتباه را کاهش داده و امکان تمرکز بیشتر بر روی قهوه را فراهم می کند.

برشته کننده Diedrich
برشته کننده Diedrich

اهمیت ارتباط

باب به من می گوید که ارتباط خوب بین کارمندان برای حفظ کیفیت برشته کاری اهمیت دارد. او می گوید “مسئله عمده من در هنگام کار با گروه ارتباط است. بسیار مهم است که در هنگام برخورد با یک اشتباه آن را منتقل کنند”. اشتباهات انسانی رخ می دهند اما اگر کارمندان در صادق بودن احساس آسودگی کنند، می توان سریعا به اشتباهات پرداخت و کارهای لازم برای جلوگیری از تکرار آنها انجام شود.

در یک روستری بزرگ، بستر بیشتری برای سوء ارتباط موجود است اما تصور نکنید که این مسئله برای کارهای کوچکتر صادق نیست. حتی در روستری های میکرو، به روز نگه داشتن تمامی کارمندان و همچنین اطمینان دادن به آنها که می توانند در رابطه با هر مسئله ای به مدیریت مراجعه کنند از اهمیت برخوردار است.

دانه های تازه برشته شده در سینی خنک کننده
دانه های تازه برشته شده در سینی خنک کننده

استفاده از نرم افزار[۱] نمایه سنجی قهوه برشته شده

در هنگام برشته کردن تعداد فراوانی از متغیرها را باید در نظر گرفت. برای نمونه، دما و رطوبت[۲] محیط می تواند به صورت روزانه تغییر کند. برشته کننده های دستی بدون نرم افزار به شما اجازه نمی دهند تا این متغیرها را پیگیری کنید و همچنین ویژگی های کتبی برشته را نمی توان برای تنظیم هرگونه نوسان برنامه ریزی کرد. نظارت بر برشته به صورت زنده و ارتباط دادن آن با ویژگی ایده ال برشته از این مسئله اطمینان حاصل می کند که همیشه همسو با دستورالعمل خود هستید.

تکنولوژی نمایه سنجی برشته می تواند به معنای کاهش زمان آموزش برای برشته کنندگان جدید نیز باشد. باب می گوید “در هنگام آموزش یک برشته کننده جدید، می توانم یک نفر را بیاورم تا در طول چند هفته با برشته کننده کار کند در حالی که در گذشته این مسئله ماه ها به طول می انجامیده است”.

نرم افزار نمایه سنجی همچنین مسئولیت پذیری عینی را فراهم می کند. اگر برشته ای مزه خوبی نداشته باشد، شما توانایی جدا کردن چارت برشته از آن محموله مشخص و بررسی هرگونه موارد غیر عادی را دارید.

به طور خلاصه اینکه از آن استفاده کنید. این نرم افزار یک مورد تعیین کننده برای کیفیت و استاندارد جدید در صنعت کنونی قهوه است.

در توضیح نمودارهای برشته اطلاعات بیشتری کسب کنید

 

کیسه ای از دانه های سبز قهوه
کیسه ای از دانه های سبز قهوه

هدف گیری برای یکپارچگی

اگر می خواهید نتایج یکپارچه ای را تولید کنید، مهم است که بر حفظ استاندارد بودن روند خود تمرکز کنید. آن لانل یکی از صاحبان Koppi است (یک روستری در هلسینگ بورگ سوئد). او می گوید “ما همیشه قهوه را به صورت مشابه مدیریت می کنیم تا جای ممکن یکپارچه باشد. تمامی قهوه ها در صبح و پیش از آغاز تولید وزن می شوند تا همگی در زمان ورود به روستری دمای مشابهی داشته باشند”.

همچنین مطمئن شوید که شرایط نگهداری دانه برشته شده و سبز نیز یکپارچه است. اگر مطمئن هستید که دانه های شما همیشه در دمای مشابهی هستند و در معرض نور، اکسیژن یا رطوبت قرار نگرفته اند، شما نقطه آغاز پایدار و قابل تکراری دارید. این قدم ساده برای ایجاد یکپارچگی اهمیت فراوانی دارد.

برای انبار کوتاه مدت از محفظه های شفاف استفاده کنید و زمان را از سینی سرد کننده تا بسته بندی به حداقل برسانید. آن به من می گوید که دانه های Koppi “در کمتر از یکساعت از برشته کننده به کیسه ها می روند”.

دانه های قهوه که تازه برشته شده اند
دانه های قهوه که تازه برشته شده اند

یکپارچگی به معنای حذف متغیرهایی است که می توانند بر روی قهوه شما تاثیر بگذارند. یادداشت برداری کنید و شیوه های خود را دنبال کنید و سپس ببینید که در چه زمینه هایی امکان بهبود وجود دارد. کِیت مک گِهی مدیر بازاریابی و ارتباطات در Crop to Cup importers است. او توصیه هایی را از طرف دن شیفر (مدیر کنترل کیفیت) و دوین ایرینگ (تاجر) ارائه می کند. آنها توصیه می کنند که “همیشه بدنیال بهتر کردن خود باشید”.

او می گوید “ثبات داشته باشید. سیستمی پایدار را طراحی کنید تا روند را پیگیری کند. به زودی این QC آنچنان برای تیم تان طبیعی خواهد بود که به نظر می رسد که همیشه در حال انجام آن بوده اند. سپس به شکل عمیق تر به مرحله بعدی بپردازید”.

کوچک ترین جزئیات مرتبط با روستری خود را شناسایی کنید و سپس به بهترین شکل ممکن و با دقت آنها را تکرار کنید. زمانی که این جزئیات جایگیر شدند، جزئیات کوچکتر را یافته و روند را تکرار کنید. مجموعه اصلاحات کوچک فراوان یک تاثیر کلی عظیم خواهد داشت.

یک برشته کننده مشتی قهوه در دست خود دارد
یک برشته کننده مشتی قهوه در دست خود دارد

تجهیزات برشته کردن قهوه را نگهداری و تمیز کنید

برشته کردن قهوه به شکل ذاتی یک روند کثیف است. روغن و دوده در دستگاه برشته کننده و لوله های خارجی جمع می شوند. علاوه بر خطر آتش و احتمال ناکارآمدی تجهیزات که این مسئله بوجود می آورد، جریان هوا را نیز محدود  می کند. چرخش اضافی جریان هوا این آلودگی ها را به طبل باز می گرداند و امکان جذب طعم های ناخوشایند و ناخواسته توسط دانه ها را فراهم می کند.

برای اطمینان از کیفیت، تمیز کردن منظم تجهیزات از اهمیت برخودار است (بویژه برای برشته کننده هایی که متخصص برشته های روشن تر با ویژگی های ظریف هستند). برنامه نگهداری را بوجود بیاورید که حجم مورد استفاده و توصیه های تولید کننده را در نظر بگیرد.

کیت مک گِهی می گوید “تجهیزاتی با نگهداری و تنظیم خوب در کنترل کیفیت حیاتی است. باید به تمامی برشته ها توجه مشابه بشود. در صورتی که دستگاه های خود را سرویس نکنیم، به محصول احترام نمی گذاریم”.

دانه های برشته شده در سینی خنک کننده ریخته می شوند
دانه های برشته شده در سینی خنک کننده ریخته می شوند

تست کردن، تست کردن و باز هم تست کردن

تکنولوژی می تواند در ثبت داده ها و یکپارچه نگه داشتن برشته ها مفید باشد اما فراموش نکنید که از قضاوت خود استفاده کنید. آن می گوید “از ابزار استفاده کنید اما فراموش نکنید که به ذائقه خود اعتماد کنید”. تکنولوژی هایی که برای کمک در کیفیت طراحی شده اند را با آغوش باز بپذیرید اما از آنها در کنار حس های خود استفاده کنید و نه به جای آنها.

به طور منظم تست کنید و به خاطر داشته باشید که:

. تمامی برشته ها را تست کنید تا مطمئن شوید که با استانداردهای شما سازگار است

. از گروهی از افراد با ذائقه های مختلف استفاده کنید

. بدون هیچ نشانه ای آن را تست کنید تا از هرگونه پیش داوری خودداری شود

. قهوه خود را به همراه مشتری هایتان در مکان آنها تست کنید تا از دست نخورده بودن چرخه کیفیت اطمینان حاصل کنید

. فروتن باشید. بدانید که ممکن است در برخی موارد برداشت شما درست نباشد و شاید در برخی زمینه های مربوط به طعم و موارد دیگر سایر افراد دانش بیشتری داشته باشند. از مهارت های آنها استقبال کنید.

تست کردن قهوه در روستری
تست کردن قهوه در روستری

کیت می گوید “تست کردن روزانه مهم است. تست کردن ویژگی های یک محصول مشابه می تواند یکنواخت باشد اما هرچه از اهمیت آن بگویم کم است. این کار می تواند در رسیدن به اینکه چه زمانی ویژگی ها درست نیستند یا اینکه قهوه در حال قدیمی شدن است کمک کند.

“اصلاحاتی را می توان انجام داد و شما می توانید برای به پیش رفتن برنامه ریزی کنید (معمولا پیش از دریافت بازخورد منفی از طرف مشتری ها). از اینکه بسیاری از برشته کنندگان به صورت منظم محصولات خود را تست نمی کنند شگفت زده شدم. قهوه های برشته شده خود را تست کنید”.

تست کردن قهوه در Battlecreek coffee roasters
تست کردن قهوه در Battlecreek coffee roasters

با وجود حجم کاری بالا و تقاضای مداوم برای رشد، چشم پوشی از برخی از جزئیات کوچک در برشته کنرده قهوه ساده است. اما این جزئیات می تواند در کیفیت قهوه نهایی تفاوت های عظیمی را رقم بزنند.

باب می گوید که “تمایل برای یک فنجان قهوه خوب باید از درون سرچشمه بگیرد”. آموزش تکنیکی و مهارت های کسب و کار کافی نیستند. پر شور و انرژی باشید، متغیرهای خود را کنترل کنید و تا جایی که می توانید به جزئیات توجه کنید. نتیجه نهایی ارزشش را خواهد داشت.

[۱] Software

[۲] Humidity

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)