طرز تهیه کافه لاته

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)
طرز تهیه کافه لاته

طرز تهیه کافه لاته

طرز تهیه کافه لاته :

لاته (یا کافی لاته) نوشیدنی های اسپرسویی هستند که با مقدار نسبت زیادی از بخار داده شده درست می شود. لاته مانند کاپوچینو است ولی در حالیکه کاپوچینو از بخش های مساوی اسپرسو، شیر بخار زده، و فوم شیر تشکیل شده،  کافه لاته با میزان شیر بیشتری به نسبت قهوه اسپرسو درست می شود. لاته از نسبت حداقل 1 شات اسپرسو در 2 اونس ( هر اونس معادل 30 میلی لیتر )  شیر جوشیده شده (نسبت 1 به 3) استفاده کرده و تنها با لایه ی نازکی از کف در بالا پوشانده می شوند. این یعنی کافه لاته شیری تر از کاپوچینو است و چون مقدار بیشتری شیر بخار دیده دارد و فوم کفی شیر کمتری دارد ، در لاته، شیر به خورد اسپرسو می رود در حالیکه کاپوچینو سه لایه ی مجزا دارد.

در آمریکا، اضافه کردن شربت ها یا پودرهای طعم دار(مانند طعم هایی نظیر وانیل، فندق، و کارامل) هنگام درست کردن لاته رایج است. در این دستور، اضافه کردن طعم اختیاری است، پس میتوانید این نوشیدنی را به سلیقه ی خود درست کنید یا آن را به شکل ساده سرو کنید. برای درست کردن هر نوعی از نوشیدنی اسپرسو، به اسپرسو ساز نیاز دارید؛ این دستور شامل مراحل آماده سازی و گرفتن شات های اسپرسو می باشد.

مواد لازم برای اسپرسو

 • 30 میلی گرم آب
 • 1 قاشق غذا خوری قهوه اسپرسوی تیره ی آسیاب شده یا قهوه ی تیره برشته شده ( برای تهیه اسپرسو می توان از دانه هایی با درجه های مختلف برشته شده هم استفاده کرد ؛ اما برشته تیره بدلیل طعم تلخ تر ؛ در نوشیدنی لاته طعمی پر تر و محسوس تری خواهد داشت )
 • 30 میلی لیتر مایع (یا یک شات) شربت طعم دار ساده(اختیاری)
بیشتر بخوانید
طرز تهیه کاپوچینو کافی شاپی در خانه

برای شیر کف دار

 1. 90 میلی لیتر شیر یا بیشتر

مراحل درست کردن

تذکر: هرچند مراحل متعددی برای این دستور وجود دارند، اما مراحل درست کردن این کافی لاته به بخش های ساده ای تقسیم شده اند تا به شما کمک کنند برای شات های اسپرسو، بخار دادن شیر، و تهیه نوشیدنی تان بهتر برنامه ریزی کنید.

درست کردن اسپرسو

1.مواد لازم را فراهم کنید.

 1. آب را داخل مخزن آب دستگاه اسپرسو ساز خود بریزید.

 1. قهوه را داخل سبد پورتافیلتر بریزید

4. قهوه را با استفاده از تمپر فشار دهید(تمپ کنید) این کار را 3-2 بار انجام دهید تا مطمئن شوید دانه های قهوه به شدت فشرده شده اند.

5. فیلتر حمل را داخل  هد گروپ دستگاه اسپرسوی خود قرار داده و آن را با گرداندن به سمت راست در جای خود قفل کنید.

 1. فنجان قهوه(یا لیوان شیشه ای) را زیر گروپ هد قرار داده و یک شات اسپرسو را به مدت 25 تا 30 ثانیه بگیرید (معمولا برای شروع این فرایند دسته، کلید قطع و و صل، یا دکمه ای وجود دارد.)

 1. وقتی شات اپرسو آماده شد ، در صورتی که از شربت استفاده میکنید، آن را اضافه کنید.

نحوه ی کف دار کردن شیر

 1. شیر را داخل فنجان اندازه گیری شیشه ای یا پارچ فلزی کوچکی ( پیچرهای مخصوص فوم گیری شیر هم گزینه بهتری برای این کار است ) بریزید.

 1. لوله ی نازل بخار(استیم وند) را با شیر داخل محفظه پارچ –درست پایین سطح شیر – قرار دهید.

3. شیر نازل بخار دستگاه اسپرسو باز کنید .(شاید برای این کار لازم باشد تا راهنمای دستگاه اسپرسو ساز خود را مطالعه کنید چون برای هر دستگاه اسپرسو سازی کمی تفاوت دارد.)

بیشتر بخوانید
دستگاه اسپرسو وکشف تاریخچه آن در موزه ی ماشین های قهوه ساز، ایتالیا

 1. محفظه را بالاتر، پایین تر، نزدیک تر و سپس دور تر حرکت دهید تا لوله ی نازل بتواند هوا را به داخل شیر رسانده و کف تولید کند. باید وقتی این کار را انجام میدهید حباب ها کوچک تر و کوچک تر شوند.

 1. وقتی کف شیر به میزان دو برابر مقدارش رسید، لوله ی نازل را خاموش کنید.

تهیه ی لاته

برای نگه داشتن ریز حباب های روی سطح شیر بخار داده شده از قاشق استفاده کنید و دو سوم از شیر بخار دیده ی زیرین را به فنجان لاته اضافه کنید.

 1. لاته را با حباب های باقی مانده از طریق ریختن یا با قاشق اضافه کردن به روی نوشیدنی پر کنید.

 1. سرو کنید و لذت برید.

تنوع در طرز تهیه کافه لاته

 • برای درست کردن کافه لاته ی بدون شیرهای لبنی ، می توانید آن را با شیر سویا یا شیر جو آماده کنید. هر دو قابلیت کف کردن مانند شیر گاو را دارند.
 • گاها لاته در فنجان های کاسه مانند ، سرو می شود؛ در اروپا-خصوصا در اسکاندیناوی به آن کافه او لایت می گویند.
 • آیس لاته اغلب به شکل هم نزده در فنجان شیشه ای سرو میشود بطوریکه که به نظر می رسد قهوه در بالای شیر شناور است.
 • در آسیا و آفریقای شمالی، لاته ها اغلب با چای آسیایی در هم آمیخته می شوند. چایخانه یا قهوه خانه ها نسخه های لاته ی داغ یا آیس چای، ماچا، و چای شیر سلطنتی را ارائه می دهند. در آفریقای جنوبی، لاته ی قرمز با چای رویبوس سرخ درست میشود.
بیشتر بخوانید
چگونه بیشترین بهره وری را از دوره آموزشی باریستای‌تان داشته باشید؟

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ ملو (دانستنی های قهوه)